Справа № 420/27457/21
17 лютого 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» (35 км. Шосе Одеса - Кишинів, с.Березань, Біляївський район, Одеська область, 67622) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» до Головного управління ДПС в Одеській області за результатом якого позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення, прийняті Головним управлінням ДПС в Одеській області, а саме:
- податкове повідомлення рішення (форма «ПС») від 16.08.2021 року № 19753/15-32-09-02 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 60000 грн.
- податкове повідомлення рішення (форма «ПС») від 16.08.2021 року № 19752/15-32-09-02 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 3000 грн.
- податкове повідомлення рішення (форма «ПС») від 16.08.2021 року № 19756/15 32-09-02 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 60000 грн.;
вирішити питання про розподіл судових витрат та стягнути з Головного управління Державної податкової служби в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» (код ЄДРПОУ 32935905, місцезнаходження: 67622, Одеська область, Бiляївський район, с. Березань, 35-й км шосе Одеса-Кишинів) суму сплаченого судового збору в розмірі 2270 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що посадовими особами контролюючого органу при проведенні перевірки порушені вимоги чинного законодавства, а тому вказані зауваження є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 04.01.2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст. 262 КАС України).
12.01.2022 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позовні вимоги не визнає та просить відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що доводи наведені у позовнiй заяві не спростовують порушення встановлені перевіркою та не можуть бути підставою для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Як свідчать фактичні обставини справи, ТОВ «КАТРАН» отримано ліцензію на право роздрібної торгiвлi пальним вiд 03.07.2019 № 02550314201900237 термiном дії з 03.07.2019 до 03.07.2024 за адресою: Вінницька область, м. Ладижин, вул. Карла Маркса, 24/A та 27.06.2019 зареєстровано акцизний склад в Системі електронного адміністування реалізації пального та спирту етилового (СЕАРП та CE), уніфікований номер 1008082.
Головним управлінням ДПС у Вінницькій області на підставі наказу від 24.06.2020 № 1968к проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, що розташована за адресою: Вінницька область, м. Ладижин, вул. Карла Маркса, 24/А та належить ТОВ «КАТРАН», якою встановлено порушення п.п. 230.1.2, п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України (акт перевірки 02.07.2021 № 6164/02-32-09-04/32935905).
Перевіркою встановлено порушення:
підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (із внесеними змінами та доповненнями) а саме, ТОВ "КАТРАН" у період з 29.07.2020 року по 12.08.2020 року на акцизному складі №1008082, здійснювало господарську діяльність із зберігання, приймання та відпуску пального без реєстрації у Єдиному державному реєстрі витратомірів- лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у введеному в експлуатацію резервуарі, рівнемірів-лічильників в кількості три одиниці, а саме: NaviTrack MLS-OlEx серійний №0000103, NaviTrack MLS -ОІЕх серійний №0000105 та NaviTrack MLS -ОІЕх серійний №0000104 та у період з 08.10.2020 року по 25.06.2021 року на акцизному складі №1008082, здійснювало господарську діяльність із відпуску пального через модульну паливораздавальну колонку ТОКНЕІМ, тину QUANTIUM 500Т, заводський №D0709033, без її реєстрації у Єдиному державному реєстрі витратомірів- лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у введеному в експлуатацію резервуарі, в кількості три витратоміри-лічильники вимірювачі об'єму відпущеного пального, а саме: витратоміри-лічильники вимірювачі об'єму пального заводський №209896, №209895 та №209066;
підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (із внесеними змінами та доповненнями) а саме, розпорядником акцизного складу №1008082 несвоєчасно подано до центрального органу виконавчої влади “Довідку про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/ відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального” за 3 звітних доби за період з 01.04.2020 року по 02.07.2021 року в кількості 3 електронних документи.
пункту 11 статті 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (із внесеними змінами та доповненнями) а саме, при продажу сигарет ''LD SLIMS” по ціні 50,00 грн. за 1 пачку фіскальний чек №11768 від 25.06.2021 року, розрахункову операцію проведено через РРО фіскальний №3000349903 в якому не використано режим попереднього програмування - найменування товарів, а саме: не запрограмовано сигарети "LD SLIMS”, відсутня назва товару "сигарети”, що знаходяться в реалізації.
Не погоджуючись з актом фактичної перевірки ТОВ «КАТРАН» оскаржив його до ГУ ДПС у Вінницькій області.
Рiшенням ГУ ДПС в Одеській області (отриманим поштою 18.08.2021р.) відмовлено в задоволені скарги ТОВ «КАТРАН».
За результатами розгляду матеріалів перевірки ГУ ДПС в Одеській області винесено ППР від 16.08.2021:
№ 19753/15-32-09-02, про застосування штрафних (фінансових) санкцiй (штрафу) на суму 60 000,00 грн. (20 000,00 грн. х 3);
№ 19752/15-32-09-02, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 3 000,00 грн. (1 000,00 грн. x 3);
№ 19756/15-32-09-02, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 60 000,00 грн. (20 000,00 грн. х 3).
Позивач вважає зазначені податкові повідомлення-рішення протиправними та за їх скасуванням звернувся до суду.
На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначаються Податковим кодексом України (далі Кодекс).
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 вказаного Кодексу, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 75.1 статті 75 Кодексу передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (підпункт 75.1.3 пункту 75.1 статті 75).
Порядок проведення фактичної перевірки, врегульований статтею 80 Податкового кодексу України, згідно з якою, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) та може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, а також, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів; чи у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (підпункти 80.2.2, 80.2.5 пункту 80.2 статті 80).
На виконання пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
Зміст вказаних норм дає підстави для висновків, що посадові особи контролюючого органу мають право проводити фактичні перевірки лише на підставі відповідного наказу, направлення на перевірку та службового посвідчення, які перед початком проведення перевірки надаються платнику податків. При цьому, ознайомившись зі згаданими документами, платник податків має право не допустити посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, якщо ці документи, зокрема, оформлені з порушенням встановлених вимог.
Згідно з пунктом 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку, утворюються акцизні склади та акцизні склади пересувні.
Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України передбачено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Відповідно до пункту 128-1.1 статті 128-1 Кодексу, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу.
В той же час, пунктом 18 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідні положення визначено, що до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, норми пункту 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України застосовуються з 01 квітня 2020 року.
Отже, за змістом вказаних норм, для здійснення реалізації пального, розпорядники акцизних складів де розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, до 01 квітня 2020 року зобов'язані були обладнати їх витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, а також зареєструвати їх у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. Недотримання цієї вимоги є підставою для накладення штрафу у встановленому розміру.
Оскільки позивачем у передбаченому законом порядку не зареєстровано лічильники у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. Позовна вимога про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення (форма «ПС») від 16.08.2021 року № 19753/15-32-09-02 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 60000 грн. задоволенню не підлягає.
Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Згідно з пунктом 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
Підпунктом 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження - розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу. :
Згідно з підпунктом 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 ПК України розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження - розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження - розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
Відповідно до підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:
обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;
добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;
добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15 С, крім показників паливо-роздавальних колонок та/або оливо-роздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, які затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Постановою Кабінету Міністрів України №891 від 22.11.2017 року «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів» (далі - Постанова №891), а саме пунктом 5 визначено, що електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема, інформацію про такі ознаки акцизного складу: акцизний склад, на якому здійснюється виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у тарі виробника без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнаний витратомірами та рівнемірами; інформацію про обсяги залишків пального, що розташовані на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці.
Підпунктом 3 пункту 6 Постанови №891 визначено, що на кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД формуються показники про, зокрема, добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Наказом Міністерства фінансів «Про затвердження формату даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі» №944 від 27.11.2018 року (далі - Наказ №944) затверджено формат даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі.
Відповідно до пункту 1 розділу І Наказу №944, єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - це електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.
Згідно пункту 1 розділу II Наказу №944, реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм: довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1); довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі - Довідка 2).
Відповідно до пункту 5 розділу II Наказу №944, надсилання довідок до Реєстру: основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою; коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу; коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації.
Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального містить таблицю 6 в якій відображається інформація про обсяги залишків пального, що знаходиться на акцизному складі в трубопроводах, тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг отриманого та реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці за кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД на акцизному складі (літри, приведені до температури 15 С).
За приписами пункту 1281.3 статті 1281 Податкового кодексу України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000,00 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Судом встановлено, що в акті перевірки від 02.07.2021 року зазначено, що розпорядником акцизного складу №1008082 несвоєчасно подано до центрального органу виконавчої влади "Довідку про зведені за бобу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/ відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального" за 3 звітних доби за період з 01.04.2020 року по 02.07.2021 року в кількості з електронних документи, чим порушено п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст.230 ПКУ.
Судом також встановлено, що згідно звітів ТОВ «КАТРАН» в строк передані довідки про зведені за підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі. З довідок вбачається, що ТОВ «КАТРАН» направив їх 01.04.2020 р.: 19.06.2020 р.; 18.12.2020 р. Таким чином ТОВ «КАТРАН» виконав свої обов'язки щодо своєчасного надання даних про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1008082.
Таким чином, позовна вимога про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення (форма «ПС») від 16.08.2021 року № 19752/15-32-09-02 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 3000 грн. підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що:
- податкове повідомлення рішення (форма «ПС») від 16.08.2021 року № 19753/15-32-09-02 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 60000 грн. прийнято за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (із внесеними змінами та доповненнями) а саме, ТОВ "КАТРАН" у період з 29.07.2020 року по 12.08.2020 року на акцизному складі №1008082, здійснювало господарську діяльність із зберігання, приймання та відпуску пального без реєстрації у Єдиному державному реєстрі витратомірів- лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у введеному в експлуатацію резервуарі, рівнемірів-лічильників в кількості три одиниці, а саме: NaviTrack MLS-OlEx серійний №0000103, NaviTrack MLS -ОІЕх серійний №0000105 та NaviTrack MLS -ОІЕх серійний №0000104 та у період з 08.10.2020 року по 25.06.2021 року на акцизному складі №1008082, здійснювало господарську діяльність із відпуску пального через модульну паливораздавальну колонку ТОКНЕІМ, тину QUANTIUM 500Т, заводський №D0709033, без її реєстрації у Єдиному державному реєстрі витратомірів- лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у введеному в експлуатацію резервуарі, в кількості три витратоміри-лічильники вимірювачі об'єму відпущеного пального, а саме: витратоміри-лічильники вимірювачі об'єму пального заводський №209896, №209895 та №209066;
- податкове повідомлення рішення (форма «ПС») від 16.08.2021 року № 19752/15-32-09-02 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 3000 грн. прийнято за підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (із внесеними змінами та доповненнями) а саме, розпорядником акцизного складу №1008082 несвоєчасно подано до центрального органу виконавчої влади “Довідку про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/ відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального” за 3 звітних доби за період з 01.04.2020 року по 02.07.2021 року в кількості 3 електронних документи.
Також актом перевірки встановлено порушення пункту 11 статті 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (із внесеними змінами та доповненнями) а саме, при продажу сигарет ''LD SLIMS” по ціні 50,00 грн. за 1 пачку фіскальний чек №11768 від 25.06.2021 року, розрахункову операцію проведено через РРО фіскальний №3000349903 в якому не використано режим попереднього програмування - найменування товарів, а саме: не запрограмоване сигарети "LD SLIMS”, відсутня назва товару "сигарети”, що знаходяться в реалізації.
За вказане порушення до суду надано розрахунок штрафних санкцій у розмірі 5100грн.
Проте відповідачем повторно прийнято податкове повідомлення рішення (форма «ПС») за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (із внесеними змінами та доповненнями) податкове повідомлення рішення (форма «ПС») від 16.08.2021 року № 19756/15 32-09-02 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 60000 грн.;
Суд вважає, що подвійне накладення штрафу контролюючим органом за одне і те саме порушення є протиправним, а тому податкове повідомлення рішення (форма «ПС») від 16.08.2021 року № 19756/15 32-09-02 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 60000 грн. підлягає скасуванню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду у суду наявні підстави для часткового задоволення позову.
Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» (35 км. Шосе Одеса - Кишинів, с.Березань, Біляївський район, Одеська область, 67622) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.
визнати протиправним та скасувати рішення, прийняті Головним управлінням ДПС в Одеській області, а саме:
- податкове повідомлення рішення (форма «ПС») від 16.08.2021 року № 19752/15-32-09-02 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 3000 грн.;
- податкове повідомлення рішення (форма «ПС») від 16.08.2021 року № 19756/15 32-09-02 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 60000 грн.;
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» (35 км. Шосе Одеса - Кишинів, с.Березань, Біляївський район, Одеська область, 67622, код ЄДРПОУ 32935905) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн.
В решті позову - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко