Рішення від 17.02.2022 по справі 420/24689/21

Справа № 420/24689/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача фізична особа - підприємець ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 30 вересня 2021 року №985-VIII.

Ухвалою суду від 13.12.2021р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 17.01.2022р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 17.01.2022р. витребувано у Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області належним чином засвідчену копію рішення Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 30 вересня 2021 року №985-VIII та документи на підставі яких його прийнято.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначила, що вона є членом територіальної громади села Роксолани Овідіопольського району Одеської області та їй на праві приватної власності належить будинок АДРЕСА_1 . Позивач зазначила, що водопостачання належного їй будинку здійснюється за допомогою мереж водопроводу села Роксолани, яка була збудована у 2010 році за кошти мешканців села. Як вказала позивач, останні роки водопостачання села Роксолани Овідіопольського району Одеської області здійснювалось ФІЛІЄЮ «ІНФОКСВОДОКАНАЛ» ТОВ«ІНФОКС», яка з 01 серпня 2021 року була вимушена припинити водопостачання села Роксолани. Рішенням Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 30 вересня 2021 року №985-VIII надано дозвіл фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 на водопостачання та обслуговування водяних мереж с.Роксолани. Однак, як зазначила позивач, вона не погоджується із прийняттям вказаного рішення, оскільки воно, на її думку, не відповідає положенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про питну воду та питне водопостачання». Так, позивач зазначила, що питання щодо передачі системи водопроводу села Роксолан в користування, ані з громадськістю, ані з депутатами попереднього не обговорювалось та під час прийняття рішення не були враховані матеріальні, організаційні можливості ФОП ОСОБА_2 , наявність у нього відповідного досвіду, а головне - ліцензії на право провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання.

25.01.2022р. до суду від Дальницької сільської ради Одеського району Одеської області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами ОСОБА_1 . Так, відповідач зазначив, що у зв'язку з отриманими повідомленнями від ТОВ «ІНФОКС» філія «Інфоксводоканал» стосовно припинення водопостачання мешканцям с. Роксолани в односторонньому порядку, що також підтверджується відповіддю ТОВ «ІНФОКС», та не заперечується позивачкою, Дальницька сільська рада, як орган місцевого самоврядування, з метою забезпечення питною водою населення с. Роксолани, на офіційному сайті розмістила оголошення, яким оголосила прийом заяв бажаючих підприємців, щодо здійснювання забезпечення та обслуговування водопостачання с. Роксолани. Дані дії органу місцевого самоврядування, як зазначив відповідач, були спрямовані виключно з метою дотримання одних з найголовніших принципів державної політики у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення передбачених ст.6 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання та водовідведення»: пріоритетності питного водопостачання перед іншими видами спеціального водокористування та гарантованого першочергового забезпечення питною водою населення для забезпечення питних, фізіологічних, санітарно-гігієнічних та побутових потреб. Відповідач вказав, що з урахуванням тих обставин, що на адресу сільської ради надійшла лише одна пропозиція від ФОП ОСОБА_2 , дана пропозиція була розглянута на засіданні відповідної депутатської комісії сільської ради та направлена на розгляд на чергову сесію ради та дане питання було розглянуте на черговій сесії ради 30.09.2021р. і прийняте відповідне рішення. Також, як зазначив відповідач, ухвалено рішення провести роботи з інвентаризації водогону с. Рококсолани з метою виявлення підключень до водогону без дозволу та/або без вузлів обліку на водогоні та зобов'язано ФОП ОСОБА_2 звітувати перед Виконкомом Дальницької сільської ради щокварталу про хід виконання рішення та стану водогону с. Роксолани. Відповідно до даного рішення та по ходу його виконання ФОП ОСОБА_2 отримав ліцензію на централізоване водопостачання, проведена інвентаризація водогону. З урахуванням тих обставин, за результатами проведеної інвентаризації була встановлена велика кількість несанкціонованих підключень до існуючого водогону/мережі водопостачання, що призводило до великих втрат та порушення прав громадян та мешканців с. Роксолани у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення закріплених ст.7 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання та водовідведення», а саме: забезпечення кожної людини питною водою нормативної якості в межах науково обґрунтованих нормативів питного водопостачання залежно від району та умов проживання, сільською радою було ухвалено рішення та спрямовані кошти на облаштування нового водогону в межах с. Роксолани.

03.02.2022р. до суду від третьої особи, фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 надійшли пояснення на позовну заяву у яких третя особа зазначила, що після того як Дальницька сільська рада на офіційному сайті розмістила оголошення, яким оголосила прийом заяв бажаючих підприємців, щодо здійснення забезпечення та обслуговування водопостачання с. Роксолани, третя особа, у встановлений у оголошені строк, надала заяву на адресу Дальницької сільської ради. Рішенням Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 30 вересня 2021 року №985-VIII надано дозвіл фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 на водопостачання та обслуговування водяних мереж с.Роксолани. Також, ухвалено рішення провести роботи з інвентаризації водогону с. Роксолани з метою виявлення підключень до водогону без дозволу та/або без вузлів обліку на водогоні та зобов'язано ФОП ОСОБА_3 звітувати перед Виконкомом Дальницької сільської ради щокварталу про хід виконання рішення та стану водогону с. Роксолани. Третя особа вказав, що всі дії органу місцевого самоврядування були спрямовані виключно на дотримання одних з найголовніших принципів державної політики у сфері питної води,«питного водопостачання та водовідведення передбачених ст.6 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання та водовідведення»: пріоритетності питного водопостачання перед іншими видами спеціального водокористування та гарантованого першочергового забезпечення питною водою населення для забезпечення питних, фізіологічних, санітарно-гігієнічних та побутових потреб. Поряд з цим, відповідно до даного рішення та ходу його виконання, ФОП ОСОБА_2 отримав ліцензію на централізоване водопостачання, проведена інвентаризація водогону, якою встановлена велика кількість несанкціонованих підключень до водопровідної мережі с. Роксолани, проведена робота з їх відключення від мережі, проведений невідкладний поточний ремонт існуючих мереж, а також капітальний ремонт водогону по вул. Шевченка з боку Дальницької сільської ради.

16.02.2022р. до суду від представника позивача надійшли пояснення, згідно яких представник позивача вказав, що з матеріалів справи вбачаються допущені відповідачем суттєві порушення вимог частини 1 статті 29 розділу III Регламенту Дальницької сільської ради. Поряд з цим, як вказав представник позивача, включення до порядку денного засідання сесії 30 вересня 2021 року спірного питання стало несподіванкою для депутатів та для більшості населення села Роксолани та, що у теперішній час численні мешканці села вимушені захищати свої права також шляхом звернення до правоохоронних органів із заявами про вчинення відносно них шахрайських дій ФОП ОСОБА_2 за попередньою змовою з окремими посадовими особами Дальницької сільської ради. Окремим питанням, як зазначив представник позивача, є порушення оспорюваним рішенням законодавства про державні закупівлі з огляду на ціну питання.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Рішенням Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 30.09.2021р. №985-VIII «Про надання дозволу на водопостачання та обслуговування водяних мереж с.Роксолони» вирішено: - надати дозвіл ФОП ОСОБА_2 на водопостачання та обслуговування водяних мереж с.Роксолони; - провести роботи з інвентаризації водогону с.Роксолони з метою виявлення підключень до водогону без дозволу та/або без вузлів обліку на водогоні.

Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР.

Частиною 1 ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Пунктом 5 ч.1 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води.

Частиною 5 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Частинами 1, 2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Статтею 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» 10 січня 2002 року №2918-III визначено, що забезпечення споживачів питної води централізованим питним водопостачанням, а також за допомогою пунктів розливу питної води (в тому числі пересувних) або фасованою питною водою здійснюють підприємства питного водопостачання.

Підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність на підставі таких документів:

дозволу на спеціальне водокористування або дозволу на користування надрами (у разі використання підземних вод);

ліцензії на господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення;

державного акта на право постійного користування або на право власності на землю;

технічного проекту на розміщення водопровідних мереж, споруд та устаткування, погодженого і затвердженого в установленому порядку.

У населених пунктах питне водопостачання може здійснюватися як підприємством питного водопостачання, так і самостійно споживачами питної води в цих населених пунктах. На джерела питного водопостачання повинні бути складені в установленому законодавством порядку паспорти. Перелік показників якості води у паспорті джерела питного водопостачання має відповідати переліку, визначеному державними санітарними нормами і правилами.

Статтею 18 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» визначено, що господарська діяльність із централізованого водопостачання та водовідведення підлягає ліцензуванню у порядку, встановленому законом.

Відповідно до п.1.5, 1.6, 1.7 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених Постановою НКРЕКП 22.03.2017р. № 307 обласні та Київська міська державні адміністрації здійснюють ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання (виробництво та/або транспортування та/або постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічної води) для суб'єктів господарювання, що не підпадають під критерії регулювання НКРЕКП, визначені пунктом 1.4 цих Ліцензійних умов.

Здобувач ліцензії, який має намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії за формою згідно з додатком 1 до Ліцензійних умов. До заяви про отримання ліцензії здобувач ліцензії подає документи згідно з переліком, який є вичерпним: 1) відомості про засоби провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (додаток 2); 2)відомості про місця провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (додаток 3); 3) копія паспорта керівника здобувача ліцензії із відміткою органу державної податкової служби про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби); 4) копія документа, що підтверджує наявність лабораторії, яка здійснює в установленому законодавством порядку виробничий контроль, або копія договору на виконання таких робіт з відповідними лабораторіями інших організацій; 5) схема мереж, споруд та інших об'єктів, задіяних у провадженні діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, затверджена керівником суб'єкта господарювання, із зазначенням точок розмежування (за наявності) з іншими суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та приладів обліку; 6) інформацію про підтвердження відсутності здійснення контролю за діяльністю суб'єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України» (додаток 4); 7) відомості про доступність місць провадження господарської діяльності для маломобільних груп населення (додаток 5) (надається у разі наявності споживачів (населення), які використовують питну воду, послуги з водовідведення для забезпечення фізіологічних, санітарно-гігієнічних та побутових потреб).

За таких обставин, суд приходить до висновку, що саме відповідна Обласна адміністрація від час розгляду заяви про отримання ліцензії перевіряє наявність /відсутність технічної можливості здійснення централізованого водопостачання суб'єктом господарювання.

Як встановлено судом під час з'ясування офіційних обставин справи, водопостачання та водовідведення с.Роксолани Овідіопольського району Одеської області здійснювалось Філією «Інфоксводоканал» ТОВ «ІНФОКС» та з 01.08.2021р. споживачам були направлені повідомлення про припинення договірних відносин з Філією та необхідністю укладання договорів з територіальним Ліцензіатом, що підтверджується листом філії №4549-04/10696 від 26.10.2021р. (а.с.12-14).

21.09.2021р. на офіційному сайті Дальницької сільської ради розміщено оголошення про прийом бажаючих підприємців здійснювати забезпечення та обслуговування водопостачання села Роксолани, прийом документів яких триває до 23.09.2021р.

Як вбачається з рішення Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 30.09.2021р. №985-VIII «Про надання дозволу на водопостачання та обслуговування водяних мереж с.Роксолони» та додатку до рішення (протокол поіменного голосування 9 чергової сесії Дальницької сільської ради VIII скликання) зазначене рішення прийнято на сесії сільської ради, більшістю голосів.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 30.09.2021р. №985-VIII прийнято у порядок та спосіб визначений діючим законодавством.

Щодо посилання позивача на відсутність у ФОП ОСОБА_2 ліценції на водовідведення, суд зазначає, що вказаним рішенням суб'єкту господарювання лише надано дозвіл ФОП ОСОБА_2 на водопостачання та обслуговування водяних мереж с.Роксолони, право на здійснення якого особа здобуває лише після отримання відповідної ліцензії у порядку, визначеному Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених Постановою НКРЕКП 22.03.2017р. №307.

Докази здійснення ФОП ОСОБА_2 робіт щодо водопостачання без відповідної ліцензії на здійснення вказаних робіт до суду надано не було та зазначене не відноситься до предмету позову. Крім того, під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено, що ФОП ОСОБА_2 видано ліцензію на централізоване водопостачання на підставі рішення Одеської обласної державної адміністрації від 04.11.2021р. №1108/од-2021.

Щодо посилання позивача на те, що передача системи водопроводу в користування не обговорювалась ні з громадськістю ні з депутатами, суд зазначає, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» територіальна громада має право проводити громадські слухання, однак докази ініціювання членами громадськості вказаних слухань позивачем до суду надано не було та предметом розгляду справи є рішення про надання дозволу на водопостачання та обслуговування водяних мереж с.Роксолони, а не передача системи водопроводу.

Як вбачається з наданого до суду відеозапису, під час вирішення питання щодо надання дозволу ФОП ОСОБА_2 на водопостачання та обслуговування водяних мереж с.Роксолони, один з присутніх депутатів (особа перед початком відеозапису не представилась, зі змісту відеозапису не можливо встановити особу) заперечував проти надання вказаного дозволу. Разом з тим, суд наголошує, що непогодження депутата із прийняттям рішення на сесії скликання не свідчить про його протиправність, яке приймається на її пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу ради.

Частиною 2 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене та те, що оскаржуване рішення прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Законом України «Про місцеве самоврядування», суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 30 вересня 2021 року №985-VIII.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 р

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.