Справа № 420/22162/21
17 лютого 2022 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу, -
До суду звернулося Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу на суму 1700 грн.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Ухвалою від 20 січня 2022 року судом залишено без руху позовну заяву та позивачу наданий термін для усунення недоліків шляхом надання до Одеського окружного адміністративного суду обґрунтувань щодо звернення позивачем до суду із вимогою про стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу.
Ухвалою від 17.02.2022 року судом продовжено розгляд цієї справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованості згідно із рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №54 від 10 серпня 2021 року у розмірі 1700 грн., яка станом на теперішній час не погашена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Відзив на позовну заяву до суду не надійшов.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що Сектором контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області 07 травня здійснювався контроль за дотриманням законодавства про рекламу захист прав споживачів реклами на території м.Херсона Херсонської області, в ході здійснення якого виявлено розповсюдження рекламного сюжету на фасаді магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою: АДРЕСА_1 , зі змістом: «одяг на вагу, товари з Європи, щотижневе оновлення товару, щоденна знижка».
18 травня 2021 року у відповідності до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» Головним управління Держпродспоживслужби в Херсонській області направлено на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 вимогу №08-5/14/1870-21 про подання у п'ятиденний термін з дня отримання вимоги копій документів: свідоцтва про державну реєстрацію або виписку з ЄДРПОУ; документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами; дозвіл, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці; усні та/або письмові пояснення (аркуш справи 9).
У зв'язку із невиконання відповідачем вищевказаної вимоги Головним управління Держпродспоживслужби в Херсонській області 28 липня 2021 року складено протокол про порушення законодавства про рекламу №74 від 28.07.2021 року (аркуш справи 10).
Крім того, рішенням №74 від 02.08.2021 року позивачем вирішено розпочати справу про порушення законодавства про рекламу відносно фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , ідентифікаційний код фізичної особи НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 16.09.2020 № 2005560000000165029 (аркуш справи 11).
05 серпня 2021 року на адресу ФОП ОСОБА_1 відправлено повідомлення про розгляд справи щодо порушення законодавства про рекламу, яким інформовано про те, що розгляд справи про порушення законодавства України про рекламу відбудеться 10.08.2021 року о 10:00 год. за адресою: АДРЕСА_3 (аркуш справи 12).
10 серпня 2021 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області складений протокол № 54 про притягнення ФОП ОСОБА_1 до відповідальності у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме 1700 грн. у зв'язку з порушенням вимог ч.2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» (аркуші справи 13-14).
Крім того, 10.08.2021 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області прийнято рішення № 54 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу та зобов'язано ФОП ОСОБА_1 у 15-денний строк після отримання рішення сплатити в установленому порядку штраф (1700 грн.) у зазначеному розмірі до державного бюджету ГУДКСУ у Херсонській області. Попереджено, що у разі невиконання рішення сума штрафу стягується в судовому порядку (аркуш справи 15).
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1, ч. 1 ст. 26 Закону України «Про рекламу», реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, зокрема, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
Відповідно до п. 1, 2, п.п. 9 п.4 «Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №667 від 02.09.2015 року Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) - є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.
Держпродспоживслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження.
При цьому, Законом, який регулює відносини, які пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України є Закон України «Про рекламу», а нормативним документом, що регулює питання накладення уповноваженими особами Держпродспоживслужби та її територіальними органами в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав), є Постанова Кабінету Міністрів України №693 від 26.05.2004 року, якою затверджений Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу.
Так, на підставі ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил (2067-2003-п), що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про рекламу»: виробник реклами - особа, яка повністю або частково здійснює виробництво реклами; рекламодавець - особа, яка є замовником реклами для її виробництва та/або розповсюдження; розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами.
Відповідно до ч.1 ст.6, ч.5 ст.8 Закону України «Про рекламу», мовою реклами є державна мова.
Реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 26 Закону України «Про рекламу» визначено, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео - та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю. Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.
Рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.
Відповідно до ч.1, 2, 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу», особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: 1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно; 2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами; 3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
За неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 9, 16, 20 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 693, підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи.
Сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що станом на теперішній час відповідачем добровільно не сплачено суму штрафу 1700 грн. згідно рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 10.08.2021 року №54, а тому вказана сума заборгованості має бути стягнута в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене та оцінюючи надані докази в сукупності, оскільки за відповідачем рахується заборгованість по штрафним санкціям, яка не сплачена, суд вважає позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 255, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області (вул. Перекопська, 17, м. Херсон, 73000, код ЄДРПОУ 40408678) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу на суму 1700 грн. - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) штраф у сумі 1700 грн. за рішенням № 54 від 10.08.2021 року до державного бюджету ГУДКСУ у Херсонській області, код доходу 21081100, номер рахунку НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ 37959517.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида