Справа № 420/25232/21
15 лютого 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок, внести зміни до наказу № 343-о від 29.11.2021, вирішив позовні вимоги задовольнити.
І. Суть спору:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС в Одеській області, в якій просив:
1.Визнати неправомірними дії Головного управління ДФС в Одеській області в частині не зарахування ОСОБА_1 в наказі № 343-о від 29.11.2021 про звільнення до календарної вислуги років (24 роки 03 місяці 03 доби) на пільгових умовах часу участі в антитерористичній операції з 27.02.2020 по 14.07.2020 - один місяць за три;
2.Зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області здійснити перерахунок вислуги років та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до статей 12, 17 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 27.02.2020 по 14.07.2020 у загальній кількості 01 рік 1 місяць 24 доби;
3. Зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області внести зміни до наказу № 343-о від 29.11.2021 про звільнення ОСОБА_1 з урахуванням до календарної вислуги років вислугу на пільгових умовах часу участі в антитерористичній операції з 27.02.2020 по 14.07.2020 - один місяць за три.
4. Зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ, у разі відсутності на момент подання заяви необхідних документів для призначення пенсії - надати допомогу в їх одержанні.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція позивача
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
Позивач з 26.08.1997 р. проходив службу в органах податкової міліції України.
З 27.02.2020 р. по 14.07.2020 р. під час служби в органах податкової міліції позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони і стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях та набув статус учасника бойових дій.
Наказом Заступника Голови Комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Одеській області від 27.09.2021 № 284-о позивача, підполковника податкової міліції ОСОБА_1 - старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу активних заходів «Південь» Управління боротьби з фінансовими злочинами Головного управління ДФС в Одеській області, звільнено з посади та податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за ст. 64 п. «г» (через скорочення штатів).
Наказом Голови Комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Одеській області від 29.11.2021 №343-о внесено зміни до наказу від 27.09.2021 № 284-о «Про звільнення підполковника податкової міліції ОСОБА_1 »- старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу активних заходів «Південь» Управління боротьби з фінансовими злочинами Головного управління ДФС в Одеській області, звільнено з посади та податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за ст. 64 п. «г» (через скорочення штатів).
У наказі від 29.11.2021 № 343-о зазначено, що вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні складає - 24 роки 03 місяці 03 доби, у пільговому періоді обчислені - 25 років 00 місяців 09 діб.
03.12.2021 позивач ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДФС в Одеській області з заявою про здійснення перерахунку вислуги років та просив зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу у пільговому обчисленні, сформовану за період з 27.02.2020 по 15.07.2020; підготувати та направити до Головного управління Пенсійного Фонду в Одеській області подання та відповідні документи для призначення пенсії за вислугу років.
Листом від 09.12.2021 № 621/М/15-97-07-09 ГУ ДФС в Одеській області повідомило про відсутність у нього права на призначення пенсії за вислугу років, оскільки умовою для призначення пенсії є наявність календарної вислуги. Позивач вважає зазначену відмову протиправною.
(б) Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм правом та не подав відзив на позовну заяву.
ІІІ. Процесуальні дії у справі
17.12.2021 суд ухвалою прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
IV. Обставини, встановлені судом
Позивач з 26.08.1997 проходив службу в органах податкової міліції України.
З 27.02.2020 по 14.07.2020 під час служби в органах податкової міліції позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони і стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях та набув статус учасника бойових дій.
Наказом Заступника Голови Комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Одеській області від 27.09.2021 № 284-о позивача, підполковника податкової міліції ОСОБА_1 - старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу активних заходів «Південь» Управління боротьби з фінансовими злочинами Головного управління ДФС в Одеській області, звільнено з посади та податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за ст. 64 п. «г» (через скорочення штатів).
Наказом Голови Комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Одеській області від 29.11.2021 №343-о внесено зміни до наказу від 27.09.2021 № 284-о «Про звільнення підполковника податкової міліції ОСОБА_1 »- старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу активних заходів «Південь» Управління боротьби з фінансовими злочинами Головного управління ДФС в Одеській області, звільнено з посади та податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за ст. 64 п. «г» (через скорочення штатів).
У наказі від 29.11.2021 № 343-о зазначено, що вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні складає - 24 роки 03 місяці 03 доби, у пільговому періоді обчислені - 25 років 00 місяців 09 діб.
03.12.2021 позивач ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДФС в Одеській області з заявою про здійснення перерахунку вислуги років та просив зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу у пільговому обчисленні, сформовану за період з 27.02.2020 по 15.07.2020; підготувати та направити до Головного управління Пенсійного Фонду в Одеській області подання та відповідні документи для призначення пенсії за вислугу років.
Відповідач листом від 09.12.2021 № 621/М/15-97-07-09 ГУ ДФС в Одеській області повідомив про відсутність у позивача права на призначення пенсії за вислугу років, оскільки умовою для призначення пенсії є наявність календарної вислуги.
V. Джерела права та висновки суду.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Предметом даного спору є вирішення питання, чи під «вислуга 25 календарних років» необхідно розуміти суто календарну вислугу, чи можливо враховувати вислугу у пільговому обрахунку, має позивач право на включення до календарної вислуги років вислугу на пільгових умовах під час участі в антитерористичній операції.
Статтею 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Разом з тим, відповідно п.п. «а» п.3 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Відповідно до п.п. «в» п.3 постанови №393, один місяць служби за півтора місяця, у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
МВС України видано наказ від 14.11.2007 №431 «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби». Відповідно до цього наказу, посади начальник відділу, заступник начальника відділу, старший оперуповноважений в особливо важливих справах, оперуповноважений в особливо важливих справах та оперуповноважений, а також по управліннях по боротьбі з організованою злочинністю управлінь МВС України в областях, а також оперуповноважений в особливо важливих справах управлінню внутрішньої безпеки, Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю, мають право на обчислення з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.
Зазначене спірне питання вирішувалось Верховним Судом під час розгляду адміністративної справи №480/4241/18. Так, у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 14.04.2021 відступив від правових висновків від 22.11.2018р. у справі №161/4876/17, від 15.08.2019р. у справі №281/459/17, від 27.03.2020р. у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону №2262-ХІІ та висловив правову позицію, що для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/96250219#).
В подальшому, зазначений правовий висновок був відображений у постановах Верховного Суду від 13.05.2021 у справі №140/1753/19 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/96907525), від 04.06.2021 у справі № 755/2575/17 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/97428985), від 04.06.2021 у справі №761/8515/17 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/97428987), від 08.06.2021 у справі №360/3326/18 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/97495015), від 04.08.2021 у справі №360/3121/18 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/98764833), від 07.09.2021 у справі №761/28991/17 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/99458971), 08.08.2021 у справі №320/4635/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/99482216), від 20.10.2021 у справі №200/1882/20-а (https://reyestr.court.gov.ua/Review/100439744), від 01.11.2021 у справі №620/1837/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/100748550), та інших.
Відповідно до ч.4 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Повноважень суду на відступ від правового висновку Верховного Суду, КАС України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів» не передбачає.
За таких обставин, суд позбавлений можливості дійти іншого висновку, ніж про те, що позивач має право на врахування у вислугу років пільгову вислугу за час проведення в АТО.
Згідно з ч.1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до задоволення.
VI. Судові витрати
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Головного управління ДФС в Одеській області в частині не зарахування ОСОБА_1 в наказі № 343-о від 29.11.2021 про звільнення до календарної вислуги років (24 роки 03 місяці 03 доби) на пільгових умовах часу участі в антитерористичній операції з 27.02.2020 по 14.07.2020 - один місяць за три місяці.
3.Зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області здійснити перерахунок вислуги років та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до статей 12, 17 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 27.02.2020 по 14.07.2020 у загальній кількості 01 рік 1 місяць 24 доби;
4.Зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області внести зміни до наказу № 343-о від 29.11.2021 про звільнення ОСОБА_1 з урахуванням до календарної вислуги років вислугу на пільгових умовах часу участі в антитерористичній операції з 27.02.2020 по 14.07.2020 - один місяць за три місяці.
5.Зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ, у разі відсутності на момент подання заяви необхідних документів для призначення пенсії - надати допомогу в їх одержанні.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 39398646.
Суддя О.Я. Бойко