Справа № 420/24679/21
11 лютого 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Ворохнянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Карпатський національний природний парк про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Ворохнянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Карпатський національний природний парк, про визнання протиправним та скасування рішення від 28.05.2021 року №104-8/2021 про відмову позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтованою площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд у межах с. Татарів Ворохтнянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області (біля земельної ділянки з кадастровим номером 2611091201:13:005:0035), зобов'язання відповідача надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо надання безоплатно у власність земельної ділянки, орієнтованою площею 0,25 га (02.01 класифікатор видів цільового призначення) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в межах села Татарів Ворохтнянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області біля земельної ділянки з кадастровим номером 2611091201:13:005:0035 за рахунок земель комунальної власності й видати за наслідками розгляду рішення по суті порушеного у клопотанні питання у відповідності з вимогами ст. 118 Земельного кодексу України.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив, третій особі - пояснень щодо суті спору.
Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що у лютому 2021 року ним на адресу Яремчанської міської ради надіслано клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання безоплатно у приватну власність земельної ділянки орієнтованою площею 0,25 га (02.01 класифікатор видів цільового призначення) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в межах села Татарів Яремчанської міської ради Івано-Франківської області біля земельної ділянки з кадастровим номером 2611091201:13:005:0035 за рахунок земель комунальної власності. У серпні 2021 року позивачем отримано лист №Ч-350 від 15.03.2021 року Міської ради Яремче, з якого вбачається, що його клопотання для розгляду направлено до Ворохнянської селищної ради, оскільки саме цей суб'єкт владних повноважень наділений повноваженнями згідно вимог закону розглядати вищевказане клопотання. Листом №239/02-22 від 01.04.2021 року за підписом голови Ворохнянської селищної ради позивачу повідомлено, що для належного розгляду його клопотання на адресу Карпатського НПП направлений запит щодо надання інформації чи не входить до складу природно-заповідного фонду парку бажана для відведення земельна ділянка. Приблизно 15 червня 2021 року позивачем отримано лист з Ворохнянської селищної ради разом з копією рішення, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку із тим, що земельна ділянка, яка зображена у графічному матеріалі накладається на територію, що відноситься до земель Карпатського національного природного парку, а саме Яблуницького природоохоронного науково-дослідного відділення квартал №6, відділ №13. Посилання відповідача на лист третьої особи, який фактично слугував підставою відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою є протиправним, оскільки викладена інформація у листі Карпатського НПП від 14.04.2021 року №193 не відповідає змісту офіційній публічній інформації та вимогам Земельного кодексу України.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що Ворохтянська селищна рада не мала законних повноважень розпоряджатися землями Карпатського національного природного парку, так як ці землі належать до земель державної власності, а саме: до земель природно-заповідного фонду. Крім того, позивачем надано як додаток до позовної заяви копію акту на право постійного користування землею №І-ІФ №002771 від 29.12.2001 року, даний акт є дійсним. Таким чином позивач подав клопотання щодо приватизації земельної ділянки площею 0,25 га, яка не є вільною, а перебуває у користуванні Карпатського національного природного парку, у зв'язку із чим оскаржуване рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.
Третя особа пояснення щодо суті спору до суду не надала.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 25.02.2021 року звернувся до Яремчанської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання безоплатно у приватну власність земельної ділянки орієнтованою площею 0,25 га (02.01 класифікатор видів цільового призначення) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в межах села Татарів Яремчанської міської ради Івано-Франківської області біля земельної ділянки з кадастровим номером 2611091201:13:005:0035 за рахунок земель комунальної власності (аркуш справи 6).
До клопотання позивач додав копію паспорта громадянина України та ідентифікаційного коду, викопіювання з Публічної кадастрової карти України з нанесенням орієнтованого розташування земельної ділянки, лист Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 28.01.2021 року.
Листом №Ч-350 від 15.03.2021 року Яремчанська міська рада повідомила позивача про направлення його клопотання до Ворохтянської селищної ради відповідно до повноважень надання відповідного дозволу (аркуш справи 13 оборотна сторона).
Ворохнянська селищна рада Надвірнянського району Івано-Франківської області листом №239/02-22 від 01.04.2021 року повідомила позивача про те, що для належного розгляду його звернення відповідач звернувся до Карпатського НПП із письмовим запитом про отримання інформації чи не входить до складу земель природно-заповідного фонду Карпатського НПП земельна ділянка, на яку він претендує (аркуш справи 13).
Рішенням Ворохнянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області №104-8/2021 від 28.05.2021 року ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, у межах села Татарів, Ворохтнянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області (біля земельної ділянки з кадастровим номером 2611091201:13:005:0035, у зв'язку із тим, що дана земельна ділянка, яка зазначена ОСОБА_1 у графічному матеріалі, накладається на територію, що відноситься до земель Карпатського національного природного парку, а саме Яблуницького природоохоронного науково-дослідного відділення квартал №6, виділ №13 (аркуш справи 15 оборотна сторона).
Позивач не погодився із правомірністю вищезазначеного рішення та звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п. «б» ч.1 ст.81, п. «г» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Відповідно до ч. 6, ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення фермерського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
При цьому, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Таким чином для отримання земельної ділянки безоплатно у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами розгляду якого компетентним органом приймається рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в наданні такого дозволу, яка має бути вмотивованою.
Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення зацікавленої особи щодо того чи іншого земельного питання. У світлі вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов'язковим.
Подання зацікавленою особою відповідного клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування означає, що у органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування виникає обов'язок розглянути таке клопотання в межах їх повноважень та прийняти у місячний строк з дня надходження такого клопотання одне із рішень: надати дозвіл або відмовити у його наданні.
В даному випадку позивачу було відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана до відведення земельна ділянка відноситься до земель Карпатського національного природного парку, тобто має місце невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Згідно наявного в матеріалах справи Державного акту на право постійного користування землею Серії І-ІФ №002771 від 29.12.2001 року Карпатському національному природному парку надано у постійне користування 5430,44 гектарів землі в межах згідно з планом землекористування на території Татарівської сільської Ради для природно-заповідного використання (аркуш справи 17).
З листа Карпатського національного природного парку №14.04.2021 року №193 вбачається, що земельна ділянка, на яку претендує ОСОБА_1 відноситься до земель Карпатського національного природного парку, а саме Яблуницького природоохоронного науково-дослідного відділення квартал №6, виділ №13 (аркуш справи 15).
Відповідно до ст. 43, 44 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).
Відповідно п. г. ч. 4 ст. 84 Земельного кодексу України, до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом;
Згідно із ч. 3 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
Таким чином, відповідач у оскаржуваному рішенні обґрунтовано зазначив підставу відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, оскільки бажана до відведення земельна ділянка відноситься до земель Карпатського національного природного парку, а саме Яблуницького природоохоронного науково-дослідного відділення квартал №6, виділ №13, у зв'язку із чим оскаржуване рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ворохнянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області (вул. Данила Галицького, буд. 41, смт. Ворохта, Івано-Франківська область, 78595, код ЄДРПОУ 04354522), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Карпатський національний природний парк (вул. В. Стуса, 6, м. Яремче, Івано-Франківська область, 78500, код ЄДРПОУ 05509323) про визнання протиправним та скасування рішення від 28.05.2021 року №104-8/2021 про відмову позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтованою площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд у межах с. Татарів Ворохтнянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області (біля земельної ділянки з кадастровим номером 2611091201:13:005:0035), зобов'язання відповідача надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо надання безоплатно у власність земельної ділянки, орієнтованою площею 0,25 га (02.01 класифікатор видів цільового призначення) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в межах села Татарів Ворохтнянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області біля земельної ділянки з кадастровим номером 2611091201:13:005:0035 за рахунок земель комунальної власності й видати за наслідками розгляду рішення по суті порушеного у клопотанні питання у відповідності з вимогами ст. 118 Земельного кодексу України - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.