Постанова від 17.02.2022 по справі 200/12214/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2022 року справа №200/12214/20-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Блохіна А.А., суддів: Гаврищук Т.Г., Сіваченка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 р. у справі № 200/12214/20-а (головуючий І інстанції Чекменьов Г.А., повне судове рішення складено 08 липня 2021 року у м. Слов'янськ Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

24 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фону України Донецької області, в якому просив суд: зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії з урахуванням вимог законодавства, яке діяло на момент оформлення пенсії - тобто станом на 01.02.2007 року, а саме - у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати на посаді старшого слідчого прокуратури Донецької області, без обмеження максимальним розміром та виплатити недоотриману пенсію з 01.10.2020 року до моменту здійснення перерахунку.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку відповідача як одержувач пенсії за вислугу років з 01.02.2007 року, вийшовши у відставку з органів прокуратури з 01.08.2011 року. 23.11.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку №21-85-118 від 17.11.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) для перерахунку пенсії на посаді старшого слідчого прокуратури Донецької області, згідно з якою середньомісячний заробіток позивача складає 61798,80 грн.

Проте, відповідач провів перерахунок пенсії з обмеженням максимального розміру згідно з пунктом 13.2. Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із змінами згідно Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”.

Позивач вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії без обмеження її максимальним розміром, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. На підставі наведеного просив задовольнити позовні вимогу у повному обсязі.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 р. у справі № 200/12214/20-а позов задоволено частково, внаслідок чого зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на посаді старшого слідчого прокуратури Донецької області на підставі довідки від 17.11.2020 року №21-85-118 з 01 жовтня 2020 року.

У задоволенні решти позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії без застосування передбачених законом обмежень - відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фону України Донецької області на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в сумі 420 грн. 40 коп.

Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати рішення суду в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Позивач вважає, що судом першої інстанції безпідставно було відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо обмеження відповідачем виплати пенсії максимальним її розміром десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для непрацездатних осіб. Судом не враховано, що пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-VI визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що до позивача підлягають застосуванню норми ч. 15 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2021 року замінено відповідача у справі Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, дійшов висновку про наступне.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області з 01.02.2007 року як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру”.

Постановою Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області у справі №265/1341/16-а від 20 квітня 2016 року, яка набрала законної сили 22.06.2016 року, позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено; зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням вимог законодавства, яке діяло на момент оформлення ним пенсії, тобто на 01.02.2007 року; здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоотриману пенсію з 01.12.2015 року по наступний час.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.08.2018 року у справі №805/4710/18-а, яке набрало законної сили 12.11.2018 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України, Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - задоволено частково, зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог законодавства, яке діяло на момент оформлення ним пенсії, тобто станом на 01.02.2007 року;зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію з 06.02.2018 року до моменту здійснення перерахунку.

23.11.2020 року позивачем засобами “Веб-порталу” надано заяву про перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням заробітної плати (спецпенсії) та надано довідку від 17.11.2020 року № 21-85-118 про розмір заробітної плати на посаді старшого слідчого управління прокуратури Донецької області.

У листі-відповіді №1226-2339/ІІІ-03/8-0580/20 від 01.12.2020 року Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фону України Донецької області, зокрема, повідомило позивача, що розпорядженням від 05.07.2016 року управлінням на виконання постанови Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 20.04.2016 року №265/1341/16-а з урахуванням показників заробітної плати, зазначених в довідці Прокуратури Донецької області від 27.01.2016 року №18-57-63, з 01.12.2015 року проведено перерахунок пенсії за вислугу років. Згідно із довідкою від 27.01.2016 року заробітна плата для перерахунку пенсії за посадою старшого слідчого складає 13911,90 грн.

На виконання рішення суду у справі №805/4710/18-а управлінням з 06.02.2018 року проведено перерахунок пенсії із розрахунку 90 % місячного заробітку, визначеного довідкою прокуратури Донецької області від 30.11.2017 року № 18-846 вих-17. Місячний заробіток за посадою старшого слідчого управління прокуратури Донецької області, визначений в довідці від 30.11.2017 року №18-846 вих.-17 становить 8858,50 грн.

Враховуючи, що розмір пенсії за вислугу років при виконанні рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.08.2018 року зменшується, та не надано згоду на її зменшення, виплата пенсії проводиться в раніше визначеному розмірі, про що позивача повідомлено листом 18.01.2019 року вих.№ 1036/34-2/07 через засоби поштового зв'язку на адресу за місцем реєстрації за даними матеріалів пенсійної справи.

Також, у вказаній відповіді від 01.12.2020 року на заяву позивача відповідачем повідомлені такі відомості щодо розрахунку пенсії: ередньомісячний заробіток: 61798,80 грн. загальний процент розрахунку пенсії від заробітку складає: 60%.

Розмір пенсії з 01.10.2020 складає: основний розмір пенсії від середнього заробітку 37079,28 грн. максимальний розмір пенсії 17120,00 грн.

Спірними у цій справі є питання щодо розміру відсотку, який підлягає застосуванню при перерахунку пенсії, призначеної позивачу, як працівнику прокуратури відповідно до Закону № 1789-XII, а також застосування при перерахунку такої пенсії обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Щодо розміру відсотків, який підлягає застосуванню при перерахунку призначеної позивачу пенсії, як працівнику прокуратури, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-ХII “Про прокуратуру” (далі - Закон №1789-ХII), у редакції, чинній до 01.10.2011, було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” у статтю 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено зміни, відповідно до яких пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Законом України від 27.03.2014 №1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” у статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у частинах другій і п'ятій цифри “ 80” замінено цифрами “ 70”.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” у статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у частинах другій та п'ятій цифри “ 70” замінено цифрами “ 60”.

За правилами частини вісімнадцятої цієї статті (у редакції, чинній до 01.01.2015) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. З 01.01.2015 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначалися Кабінетом Міністрів України.

Водночас 15.07.2015р. набрав чинності Закон України 14.10.2014р. № 1697-VII “Про прокуратуру” (далі - Закон №1697-VII), відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон № 1789-XII, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015р..

З набранням чинності Законом № 1697-VII пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється положеннями статті 86, за правилами частин першої, другої якої прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно з частиною двадцятою цієї статті призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За загальним правилом норма права діє щодо відносин, які виникли після набрання чинності цією нормою. Тобто до правовідносин застосовується той закон, під час дії якого вони настали.

Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до певного юридичного факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Ураховуючи наведене, до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набрання чинності Законом № 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, оскільки застережень щодо застосування норми, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, Закон №1697-VII не містить та не встановлює окремого порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням норми Закону № 1789-XII, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках та яка діяла на момент призначення пенсії, тобто одночасного застосування норм, які передбачені різними законами.

Такий правовий висновок узгоджується з покладеним в основу Закону № 1697-VII принципом єдності системи прокуратури України, що забезпечується, зокрема єдиним статусом прокурорів, який передбачає однакове матеріальне та соціально-побутове забезпечення, зокрема пенсійне забезпечення прокурорів.

Ураховуючи наведене, розмір відсотків, який враховується під час перерахунку пенсії має бути співмірним із тим, який застосовується під час призначення пенсії працівникам прокуратури. Встановлення різних підходів до порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку пенсії після набуття чинності Законом № 1697-VII порушує справедливий баланс між інтересами працівників прокуратури, яким пенсія призначається відповідно до цього Закону та тими, яким вона була призначена відповідно до Закону № 1789-XII, ставить у нерівне становище працівників прокуратури, які отримали право на пенсію відповідно до Закону № 1697-VII.

У рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018 зазначено, що положення частини першої статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності.

Гарантією належного пенсійного забезпечення працівників прокуратури є право на безумовний перерахунок розміру пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Таке право за своєю суттю направлене на збільшення розміру виплачуваної працівнику прокуратури пенсії, а гарантія дотримання конституційного права на соціальний захист, зокрема щодо недопущення зменшення такого розміру у випадку перерахунку пенсії, має бути забезпечена виплатою пенсії в раніше встановленому розмірі.

Верховним Судом у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 21 грудня 2021 року у справі №580/5962/20 сформовано правовий висновок, відповідно до якого до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набранням чинності Законом № 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, зокрема частини другої статті 86, якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури, а не норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

У відповідності до вимог частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що вимоги позивача щодо зобов'язання Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на посаді старшого слідчого прокуратури Донецької області на підставі довідки від 17.11.2020 року №21-85-118 з 01 жовтня 2020 року, є необґрунтованими, а тому судом першої інстанції безпідставно задоволено позов в цій частині.

Щодо застосування при перерахунку пенсії обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України від 08.07.2011 “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 8 липня 2011 року №3668-VI (далі - Закон №3668-VI) максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України “Про прокуратуру”, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Цим Законом було внесено зміни до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” № 1789-ХІІ, положення частини п'ятнадцятої якої викладено в аналогічній редакції.

При цьому абзацом першим пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 3668-VI встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Абзацом другим цього пункту визначено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), установленому цим Законом.

Отже, положення пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 3668-VI спрямовані на врегулювання питань, які виникли у зв'язку із застосуванням Закону № 3668-VI стосовно осіб, у яких розмір пенсії на момент набрання чинності цим Законом перевищував максимальний розмір, а саме - надання права на отримання пенсії у розмірі, який перевищує максимальний, без можливості її перерахунку до моменту, коли такий розмір відповідатиме максимальному розміру пенсії. Водночас з моменту, коли особа набуде право на перерахунок, на розмір її пенсії будуть поширюватися загальні правила щодо обмежень.

У зв'язку з набранням чинності Законом України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII) Закон № 1789-ХІІ утратив чинність (крім окремих положень, які не стосуються спірних правовідносин) за правилами абзацу шостого частини п'ятнадцятої статті 86 якого максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, з моменту набрання чинності Законом № 1697-VII питання призначення та перерахунку пенсій працівникам прокуратури врегульовувалися нормами цього Закону, зокрема статтею 86, частиною п'ятнадцятою якої були встановлені обмеження пенсії максимальним розміром.

За правилами частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховним Судом у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 21 грудня 2021 року у справі №580/5962/20 сформовано правовий висновок, відповідно до якого пункт 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 3668-VI не скасовує обмеження максимального розміру пенсії, призначеної працівнику прокуратури до набрання чинності цим Законом, а встановлює особливе регулювання щодо застосування такого обмеження до осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом № 3668-VI, і в яких розмір пенсії на момент набрання чинності цим Законом перевищував максимальний розмір. Зокрема, шляхом надання права на отримання пенсії у розмірі, який перевищує максимальний, без можливості її перерахунку до моменту, коли такий розмір відповідатиме максимальному розміру пенсії. Водночас з моменту відповідності розміру пенсії максимальному розміру пенсії, - поширення на її розмір загальних правил щодо обмежень, установлених статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а з 14.10.2014 - абзацом шостим частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII.

З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що на спірні правовідносини поширюються положення абзацу шостого частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, які встановлюють обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. За таких обставин, судом першої інстанції правомірно відмовлено у задоволенні позову в цій частині.

Доводи апеляційної скарги позивача не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Водночас, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги відповідача щодо безпідставного задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на посаді старшого слідчого прокуратури Донецької області на підставі довідки від 17.11.2020 року №21-85-118 з 01 жовтня 2020 року.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 р. у справі № 200/12214/20-а - залишити без задоволення. Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 р. у справі № 200/12214/20-а - задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 р. у справі № 200/12214/20-а - скасувати в частині зобов'язання Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на посаді старшого слідчого прокуратури Донецької області на підставі довідки від 17.11.2020 року №21-85-118 з 01 жовтня 2020 року. У задоволенні позовних вимог про зобов'язання Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на посаді старшого слідчого прокуратури Донецької області на підставі довідки від 17.11.2020 року №21-85-118 з 01 жовтня 2020 року - відмовити.

Абзац четвертий резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 р. у справі № 200/12214/20-а - виключити. В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 р. у справі № 200/12214/20-а - залишити без змін.

Повне судове рішення 17 лютого 2022 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: А.А. Блохін

Судді: Т.Г. Гаврищук

І.В. Сіваченко