ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
20 січня 2022 року м. Київ № 640/22136/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
провизнання протиправної бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі- позивач/ ОСОБА_1 ) звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі- відповідач/ ГУ ПФУ у м. Києві), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий Оболонським РУ ГУ МВС України в м. Києві 18.02.2010 р. місце проживання: АДРЕСА_1 );
- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий Оболонським РУ ГУ МВС України в м. Києві 18.02.2010 р. місце проживання: АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявами щодо проведення перерахунку пенсії та надання інформації з приводу здійсненого перерахунку пенсії, з відповідними розрахунками, однак, станом на час звернення з позовом до суду, жодних перерахунків пенсії не здійснено.
Відповідач позовних вимог заперечував з підстав правомірності дій.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Судом встановлено, сторонами не заперечується, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком, розмір якої обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як зазначає позивач, ОСОБА_1 , в липні 2020 року з огляду на те, що позивач почала отримувати пенсію, у розмірі меншому за той, який, на думку позивача, мала отримувати, звернулась до Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві з метою здійснення мені перерахунку пенсії.
З огляду на нездійснення з боку відповідача перерахунку пенсії позивача, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Отже, громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
У Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19).
ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З матеріалів справи вбачається, 26 червня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Відділу обслуговування громадян №5 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою (вх.№19980/І-2600/20 від 31.07.2020), в якій просила:
«Провести мені, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок пенсії;
Надати мені, ОСОБА_1 , інформацію з приводу здійсненого перерахунку пенсії, з відповідними розрахунками;
Про результати розгляду даної заяви повідомити мене, ОСОБА_1 , поштовим зв'язком за адресою: АДРЕСА_1 , у термін встановлений законодавством.».
Також, ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із зверненням від 26.06.2020 (вх.№17648/І-2600-20 від 10.07.2020), в якому просила:
«Зобов'язати посадових осіб Відділу обслуговування громадян № 5 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести мені, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок пенсії;
Проконтролювати здійснення мені, ОСОБА_1 , перерахунку пенсії посадовими особами Відділу обслуговування громадян № 5 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
Надати мені, ОСОБА_1 , інформацію з приводу здійсненого перерахунку пенсії посадовими особами Відділу обслуговування громадян № 5 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
Про результати розгляду даного звернення повідомити мене, ОСОБА_1 , поштовим зв'язком за адресою: АДРЕСА_1 , у термін встановлений законодавством».
Листом від 07.08.2020 №17515-17648/і-02/8-2600/20 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві проінформувало позивача, пенсія обчислена з урахуванням страхового стажу 28 років 2 місяці 3 дні, коефіцієнт стажу - 0,28167 та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 31.08.2008, індивідуальний коефіцієнт - 0,67551.
Зазначено, розмір пенсії з 01.03.2019 складав 1497,00 грн., розмір пенсії з 01.05.2020 становив -1638,00 грн., з 01.07.2020 у зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проведено відповідний перерахунок пенсії, розмір пенсії з 01.07.2020 становить -1712,00 грн.
Також, ОСОБА_1 звернулась до Відділу обслуговування громадян № 5 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із звернення від 26.06.2020 (вх.№19968/І-2600-20), в якому просила:
«Надати інформацію щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- механізму нарахування пенсії;
- переліку документів, які використовувалися під час нарахування та здійснення перерахунку пенсії;
- формул та коефіцієнтів, які використовувалися під час нарахування та is здійснення перерахунку пенсії;
- розрахунку трудового та страхового стажу.
Про результати розгляду даного звернення повідомити мене, ОСОБА_1 , поштовим зв'язком за адресою: АДРЕСА_1 , у термін встановлений законодавством.».
Листом від 28.08.2020 №19356-19968/І-02/8-2600/20 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, розглянувши вказане звернення, повідомило, відповідно до частини 3 статті 42 Закону, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.
Законом України "Про державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 № 2629;-VIII передбачено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 грудня 2019 року -1638 грн.
Пенсіонерам, у яких основний розмір пенсії без урахування надбавок та доплат з 01.12.2019 не досягає мінімального розміру, розмір пенсії встановлюються на зазначеному рівні - 1638,00 грн.
У зв'язку з цим, позивачу з 01.12.2019 був проведений відповідний автоматизований перерахунок пенсії.
Також, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11, а саме, 4404,35 грн. х 1,11 = 4888,83 грн.
Відповідний автоматизований перерахунок пенсії проведений з 01.05.2020.
Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 28 років 2 місяці 3 дні та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 28.02.2003, з 01.06.2005 по 31.08.2008.
У зв'язку із підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2020 (з 1638,00 грн. до 1712,00 грн.), позивачу проведено відповідний перерахунок пенсії з 01.07.2020.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві наведено розмір та складові пенсійних виплат, зазначено, розмір пенсії залишився без змін, змінились розміри складових пенсіної виплати.
Вказано, пенсію обчислено на підставі документів, які містяться в матеріалах пенсійної справи та відповідно до норм чинного законодавства
Відповідно до частини першої статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IVвизначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії територіальний орган Пенсійного фонду розглядає та не пізніше 10 днів з дня їх надходження та приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок № 22-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Додатком 3 до Порядку № 22-1 передбачено форма заяви про призначення/перерахунок пенсії та Розписки-повідомлення, у якій фіксується перелік документів, доданих до заяви.
Таким чином, питання про перерахунок раніше призначеної пенсії вирішується на підставі поданої до пенсійного органу заяви встановленого зразка, а її розгляд завершується ухваленням відповідного рішення, у якому зазначаються мотиви і підстави його прийняття.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 не зверталася до пенсійного органу із відповідною заявою про перерахунок пенсії. Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами, позивач звернулась до пенсійного органу із заявами та зверненнями від 26.06.2020 довільної форми, які розглянуті відповідачем у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян" та надану запитувану інформацію.
Суд акцентує увагу та зазначає, що зі змісту заяв позивача від 26.06.2020, як і змісту позовної заяви, неможливо встановити, який саме перерахунок запитує заявник, позивачем не наведено в чому полягає невірний обрахунок призначеної до виплати пенсії за віком позивачу.
Листами відповідач надав відповідь на звернення щодо обчислення розміру пенсії позивача, а не на заяву про перерахунок пенсії. Зі змісту листів відповідача не встановлено, що позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, що давало би підстави для визнання вказаного листа рішенням про відмову у проведенні перерахунку.
Отже, питання про перерахунок позивачу пенсії за віком пенсійним органом не розглядалось, рішення про відмову у перерахунку пенсії не ухвалювалось, а листи ГУ ПФУ в м. Києві мають роз'яснювальний характер та не тягнуть для позивача правових наслідків.
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС Україниє справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З аналізу викладеного суд зазначає, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей2,5 КАС України.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції Україний конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб факт порушення був обґрунтованим. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Визначення обсягу вимог, що підлягають судовому захисту, є диспозитивним правом позивача. При цьому підстави, з якими позивач пов'язує виникнення у нього права на звернення до суду і для задоволення його вимог, визначаються позивачем самостійно. Суд під час прийняття постанови вирішує, зокрема, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються і яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин (стаття 244 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 72 КАС України).
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 1 ст. 73 КАС України).
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 90 КАС України).
Враховуючи викладене, судом встановлено, що відповідач діяв межах, на підставах та у спосіб встановлений чинним законодавством , а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
З огляду на вищезазначене, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя С.К. Каракашьян