18 лютого 2022 року Справа № 280/2642/22 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Кисіль Р.В., перевіривши матеріали заяви Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005) до ТОВ «ФЕРСТ ГРУП» (вул. Гребельна, буд. 5, м. Запоріжжя, 6996) про підтвердження адміністративного арешту майна платника податків,
17.02.2022 о 16:25 год. від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява в порядку ст.283 КАС України, в якій заявник просить суд підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРСТ ГРУП» (код ЄДРПОУ 41701663).
Ухвалою від 17.02.2022 заява була залишена без руху. Надано заявнику строк для усунення недоліків заяви до 18.02.2022 до 11 год. 00 хв.
У вказаний строк заявнику необхідно було надати суду документ про сплату судового збору у розмірі 2481,00 грн.
Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
У встановлений судом строк заявником недоліки заяви не усунені, документ про сплату судового збору суду не надано.
18.02.2022 від заявника до суду надійшло клопотання про продовження строку для сплати судового збору за даною заявою, обґрунтоване відсутністю фінансування на сплату судового збору.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.283 КАС України, провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Згідно з ч. 2 ст. 283 КАС України, заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі та повинна містити: 1) найменування адміністративного суду; 2) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку заявника; 3) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, якщо такий відомий, щодо сторони, до якої застосовуються заходи, визначені частиною першою цієї статті; 4) підстави звернення із заявою, обставини, що підтверджуються доказами, та вимоги заявника; 5) перелік документів та інших матеріалів, що додаються; 6) підпис уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Оскільки статтею 283 КАС України не встановлено інше, зазначене правило поширюється і на випадки звернення органу доходів і зборів з відповідною заявою.
За визначенням ст. 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Тобто, Закон України "Про судовий збір" передбачає сплату судового збору за подання до суду позовної заяви чи будь-якої іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, а звернення органу доходів і зборів у відповідності до ч.1 ст. 283 КАС України до суду здійснюється саме на підставі заяви. В даному випадку норми Закону України “Про судовий збір” не суперечать нормам КАС України.
Одночасно Закон України "Про судовий збір" визначає випадки, коли судовий збір не підлягає сплаті шляхом виключення відповідних заяв із числа об'єктів справляння та судового збору та встановлення пільг щодо слати судового збору. Вичерпний перелік заяв, за подання яких не справляється судовий збір наведено у ч. 2 ст. 3 Закону, а пільги щодо сплати судового збору встановлені у ст. 5 Закону.
Виходячи зі змісту ст. 283 КАС України, заява є підставою для здійснення провадження у справі за зверненням органів доходів і зборів за особливою процедурою, а тому, відповідно, вважається особливою формою позовної заяви, яка є об'єктом справляння судового збору.
Суд вважає, що вказану вище заяву органу доходів і зборів не визначено у ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір", а органи доходів і зборів не мають пільг щодо сплати судового збору відповідно до ст. 5 цього Закону.
Отже за звернення до суду з заявою, в порядку ст. 283 КАС України, органи ДПС України повинно сплачувати судовий збір.
Доказів сплати судового збору заявником не надано.
У постанові Верховного Суду від 26.11.2020 у справі № 1.380.2019.003772 адміністративне провадження №К/9901/34637/19 викладена правова позиція, відповідно до якої податковий орган повинен сплачувати судовий збір за подання до суду заяви в порядку ст. 283 КАС України.
Щодо клопотання заявника про продовження строку для сплати судового збору суд зазначає, що в силу приписів ч. 7 ст. 283 КАС України заява за зверненням податкового органу, поданим в порядку цієї статті, повинна бути вирішена протягом 96 годин (тобто 4 діб) з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
В даному випадку обставини, що зумовлюють звернення до суду виникли 16.02.2022 на час складання акту про відмову в допуску до проведення документальної планової перевірки, з цього часу станом на час звернення заявника до суду із зазначеним клопотанням вже минуло три доби (72 години). Заявник в своєму клопотанні не зазначає про те, скільки йому необхідно часу для сплати судового збору, та коли він отримає відповідне фінансування.
З урахуванням приписів ч. 7 ст. 283 КАС України та імперативних приписів абз.2 ч.3 ст.283 КАС України, суд не вбачає правових підстав для продовження заявнику строку для сплати судового збору.
Щодо посилання заявника на правові позиції Європейського суду з прав людини, суд зазначає, по-перше, державні органи в силу вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не наділені правом ініціювання проваджень у цьому суді, по-друге, заявник не позбавлений права звернення до суду звернення до суду в порядку загального позовного провадження внаслідок повернення його заяви, поданої відповідно до ст. 283 КАС України. Відповідно, посилання заявника на зазначені правові позиції є безпідставним.
Відповідно до абз.2 ч.3 ст.283 КАС України невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення заявнику заяви та доданих до неї документів.
Враховуючи, що заявник не усунув недоліки заяви, суд вважає за необхідне повернути заяву податковому органу.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 169, 241, 248, 256, 283 КАС України, суд
Заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005) до ТОВ «ФЕРСТ ГРУП» (вул. Гребельна, буд. 5, м. Запоріжжя, 6996) про підтвердження адміністративного арешту майна платника податків - повернути заявнику з усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити заявнику, що відповідно до абз. 3 ч.3 ст.283 КАС України повернення заяви не є перешкодою для повторного звернення з нею до суду після усунення її недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених статтею 283 КАС України, можуть бути подані сторонами протягом десяти днів з дня їх проголошення. Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4 частини першої цієї статті, не перешкоджає його виконанню.
Суддя Р.В. Кисіль