16 лютого 2022 року Справа №160/15664/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Дєєв М.В., перевіривши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
13.01.2021 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду постановлено:
- адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» від 20.10.2020 року № ФД106924;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити з 01.01.2018 року пенсію ОСОБА_1 згідно довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20.10.2020 року № ФД106924, наданої на підставі рішення суду від 13.06.2020 року по справі № 160/4990/20, з урахуванням щомісячного основного розміру пенсії та раніше сплачених коштів;
- в іншій частині позовних вимог відмовити.
16.02.2021 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
07.04.2021 року Відділом примусового виконання рішень було відкрито виконавче провадження ВП №65017631 з виконання виконавчого листа № 160/15664/20 виданого 06.12.2021 року .
05.10.2021 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) постановою було прийнято рішення накласти на боржник штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. за не виконання рішення суду в частині виплати боргу в сумі 6195,30 грн.
Станом на 31.01.2022 року, рішення суду в частині виплати доплати пенсії в сумі 6195,30 грн. не виконано.
31.01.2022 року від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій заявник просить:
- встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень (боржника) Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт про виконання судового рішення у справі №160/15664/20, встановити відповідний строк для цього ( 7 робочих днів);
- постановити відповідну ухвалу про встановлення судового контролю у справі №160/15664/20, та направити її для виконання суб'єкту владних повноважень (боржнику) - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
В обґрунтування заяви зазначено, що у відповідь на звернення позивача Управління своїм листом від 11.01.2022 року за вих. №1575-39270/Я-03/8-0400/22 було повідомлено, що на виконання рішення суду було проведено перерахунок пенсії та визначена заборгованість в сумі - 6195,30 грн.. Також було повідомлено, що виплата буде здійснена після виділення додаткових коштів.
При цьому, позивач зазначає, що відсутність відповідного фінансування не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов'язку здійснити таку виплату, і не може позбавляти особу права на отримання належних сум пенсії.
03.02.2022 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду призначено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду до розгляду в порядку письмового провадження з15.02.2022 року та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 10 денний строк з дня отримання даної ухвали, але не пізніше 14.02.2022 року, для подання суду пояснень щодо вищезазначеної заяви, в тому числі, щодо виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 року в частині виплати боргу за період з 01.01.2018 року в сумі 6195,30 грн.
03.02.2022 року засобами електронного зв'язку та 08.02.2022 року засобами поштового зв'язку, відповідач отримав ухвалу суду від 03.02.2022 року, пояснень щодо вищезазначеної заяви до суду не надав.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частиною 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Крім того, за частиною 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до приписів статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402-VIII судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для виконання.
У Рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Приписи статті 382 КАС України не передбачають умови, при настанні яких має бути застосована вказана процесуальна форма судового контролю. А отже, суд має оцінювати та враховувати обставин у кожній конкретній справі окремо.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду вказаний адміністративний позов від 13.01.2021 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити з 01.01.2018 року пенсію ОСОБА_1 згідно довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20.10.2020 року № ФД106924, наданої на підставі рішення суду від 13.06.2020 року по справі № 160/4990/20, з урахуванням щомісячного основного розміру пенсії та раніше сплачених коштів.
Так, судом встановлено, що із наданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповіді на звернення позивача, на виконання рішення суду з 01.01.2018 року було проведено перерахунок пенсії позивача та нараховано доплату в сумі - 6195,30 грн., яка буде виплачена після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Таким чином, рішення суду в частині виплати пенсії відповідачем не виконано.
Судом враховано, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IVкошти Пенсійного фонду використовуються на:
1) виплату пенсій, передбачених цим Законом;
2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом;
3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду;
4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій;
5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 23 та п. 20 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
На підставі аналізу зазначених норм права суд дійшов висновку про те, що неповне виконання судового рішення Управлінням в частині виплати грошових коштів, фактично, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, та вчинення позивачем дій щодо виділення коштів для виплат за рішенням суду, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
При цьому, суд звертає увагу, що доказів відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, та вчинення позивачем дій щодо виділення коштів для виплат за відповідним рішенням суду та/або жодних інших додаткових доказів щодо вжиття відповідачем конкретних заходів з метою виконання рішення суду у даній справі та/або щодо фактичної відсутності коштів для здійснення відповідних виплат за рішенням суду тощо відповідачем не наведено та не надано.
Враховуючи, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду набрало законної сили, однак на дату розгляду заяви про встановлення судового контролю виконане не було, суд вважає, що наявні достатні правові підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт про його виконання.
При цьому суд враховує, що оскільки положення ч. 1 ст. 382 КАС України надають суду право власного розсуду щодо визначення тривалості встановленого строку для подання звіту, суд вважає, що необхідним і достатнім буде встановлення відповідачу строку для подання звіту протягом тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протягом тридцяти днів з дня отримання даної ухвали подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 13.01.2021 року у справі № 160/15664/20.
У задоволенні іншої частини заяви - відмовити.
Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 294-297 КАС України.
Суддя М.В. Дєєв