14 лютого 2022 року Справа 160/2127/22
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник Сергій Володимирович, перевіривши матеріали адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «СІЛЛ» до виконавчого комітету Дніпровської міської ради, третя особа - Департамент торгівлі та реклами Дніпровської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення,-
31 січня 2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «СІЛЛ» до виконавчого комітету Дніпровської міської ради, третя особа - Департамент торгівлі та реклами Дніпровської міської ради, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Дніпровської міської ради від 25.01.2022 № 90 «Про впорядкування організаційно-господарських питань».
- усі понесені товариством з обмеженою відповідальністю «СІЛЛ» судові витрати: сплату судового збору, витрати на професійну правничу допомогу, витрати, пов'язані із залученням спеціалістів, експертів та проведенням експертиз, а також інші витрати, пов'язані із розглядом справи, які може понести товариство з обмеженою відповідальністю «СІЛЛ», покласти на виконавчий комітет Дніпровської міської ради.
Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що спірне рішення виконавчого комітету Дніпровської міської ради від 25.01.2022 № 90 «Про впорядкування організаційно-господарських питань» є протиправним та його слід визнати нечинним, оскільки є регуляторним актом та підлягає обов'язковому оприлюдненню. Спірним рішенням змінені норми права, спрямовані на правове регулювання господарських відносин, з метою встановлення порядку демонтажу та зберігання рекламних засобів, розрахований на неодноразове застосування і щодо невизначеного кола осіб. Основним видом діяльності позивача є зокрема представництво в розміщенні реклами, рекламні агентства. Позивач також має дозволи на розміщення зовнішньої реклами у місті Дніпро, що підтверджується наявністю договору на тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів від 01.06.2021 № 2470. Таким чином, спірне рішення від 25.01.2022 № 90 розповсюджується і на позивача. Із змісту самого оскаржуваного рішення від 25.01.2020 № 90 неможливо встановити, яке саме «комунальному підприємству» наділено такими «статутними повноваженнями», які б йому дозволили «реалізовувати цілі» Положення. Жодної із перелічених процедур відповідачем додержано не було. Відповідно, оскаржуване рішення від 25.01.2020 № 90 прийнято з грубим порушенням норм Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Відповідно до ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації (до яких відноситься виконавчий комітет Дніпровської міської ради) зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно- правові засади діяльності. Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Натомість, оскаржуване рішення від 25.01.2020 № 90 не було оприлюдненим у відповідності до приписів Закону України «Про доступ до публічної інформації».
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.01.2022 року зазначена вище справа розподілена та 01.02.2022 року передана судді Пруднику С.В.
В період з 02.02.2022 року по 11.02.2022 року суддя Прудник С.В. перебував на лікаряняному.
Приписами п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Так, пунктами 6-7 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заяві зазначається відомості відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Судом встановлено, що у матеріалах адміністративного позову всупереч вищенаведеної норми не вказані відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Окрім того, суд звертає увагу позивача, що згідно до положень частини 1 та 2 статті 49 КАС України, треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред'явивши позов до однієї або декількох сторін. Задоволення позову таких осіб має повністю або частково виключати задоволення вимог позивача до відповідача. У разі вступу третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, розгляд адміністративної справи за клопотанням учасника справи починається спочатку. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Відповідно ч.5 ст.49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Отже, зміст наведених норм процесуального Закону свідчить на користь висновку, що саме суд уповноважений вирішувати питання про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача чи відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання (в залежності від порядку провадження- спрощене чи загальне), з власної ініціативи або за клопотанням учасників справи.
Згідно ч.4 ст.49 КАС України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, визначені ст. 167 КАС України.
Відтак, самостійне залучення позивачем до участі в справі третьої особи шляхом зазначення її в позовній заяві суперечить вимогам статей 49 та 160 КАС України, позаяк вступ третіх осіб до участі у справі відбувається за ухвалою суду.
У разі необхідності, позивач одночасно з поданням до суду позовної заяви може подати заяву про залучення третьої особи на стороні позивача чи відповідача. Втім, вказана заява повинна бути викладена окремо, з урахуванням положень ч.4 ст.49 КАС України, та додана до позову відповідно ч.5 ст.161 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, вказана позовна заява підлягає залишенню без руху з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків протягом 5 (п'яти) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали суду.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «СІЛЛ» до виконавчого комітету Дніпровської міської ради, третя особа - Департамент торгівлі та реклами Дніпровської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення- залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п'яти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду:
- позовної заяви та її копіями, а також копіями доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, у відповідності до вимог ст. 160 КАС України із зазначенням відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
- заяви про залучення третьої особи, викладеної з урахуванням положень ч.4 ст.49 КАС України.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали про залишення позовної заяви з руху невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С. В. Прудник