08 лютого 2022 року Справа № 160/24586/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
06.12.2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо виставлення вимоги ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів за період жовтень 2020 року у розмірі 3558,00 грн. та скасувати рішення, оформлене повідомленням від 07.09.2021 року № 7/13-1754;
- зобов'язати Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, у разі ухвалення судового рішення за результатами розгляду даної позовної заяви не на користь суб'єкта владних повноважень.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 року відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 24.12.2021 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 01.08.2019 року між нею та ФОП ОСОБА_2 було укладено два аналогічні договори про здійснення догляду за дитиною до 3-х років «муніципальна няня» та з 01.08.2019 року по 31.10.2020 року управлінням їй було здійснено відшкодування вартості послуги «муніципальна няня». Остання виплата була здійснена в жовтні 2020 року. У вересні 2021 року вона отримала лист Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 07.09.2021 року №7/13-1754, яким повідомлено про припинення компенсації послуги «муніципальна няня» та виставлено суму надмірно виплачених коштів у розмірі за жовтень 2020 року у розмірі 3 558,00 грн., відповідно до п. 4 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», з причин одночасного здійснення догляду муніципальною нянею більше ніж за трьома дітьми. Позивач вважає, що підстави виставлення суми надмірно виплачених коштів за жовтень 2020 року є такими, що не відповідають чинному законодавству та порушують її права на отримання відповідної компенсації, оскільки вона мала право на отримання вказаних коштів у жовтні 2020 року, у зв'язку з чим вимушена звернутись до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
19.01.2022 року представником відповідача було подано письмовий відзив на позов, у якому у задоволенні позову просила відмовити повністю, посилаючись на те, що згідно поданої позивачем заяви до управління від 21.08.2019 року і квитанцій про витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги, Управлінням було здійснено відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» з 01.08.2019 року по 31.10.2020 року, розмір компенсації склав з 01.08.2019 року по 31.12.2019 року - 3 252,00 грн. щомісяця, з 01.01.2020 року по 31.10.2020 року - 3 558,00 грн. щомісяця. Зазначає, що однією із умов отримання компенсації послуги «муніципальна няня», яка передбачена абз. 3, 4 п. 4 Порядку №68 є те, що муніципальна няня, яка є фізичною особою-підприємцем, може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім'ї. 05.04.2021 року на електронну пошту управління надійшов лист від ФОП ОСОБА_2 , яким остання повідомила, що станом на 01.11.2020 року кількість укладених нею договорів з отримувачами послуги «муніципальна няня» складає 4 договори. Отже, вважає, що підстав для виплати компенсації «муніципальна няня» позивачу у жовтні 2020 року в управління не було, у зв'язку з чим розпорядженням управління від 15.04.2021 року особовий рахунок позивача № НОМЕР_1 закрито на підставі п. 4 Постанови КМУ №68, та виставлено суму надміру виплачених коштів компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень 2020 року на підставі відповіді на лист від 09.02.2021 року №8/7-142. Таким чином, позовні вимоги вважає безпідставними, у звязку з чим у їх задоволенні просила відмовити.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є матір'ю двох малолітніх дітей - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Свідоцтвами про народження серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_3 .
01.08.2019 року між ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_2 були укладені договори про здійснення догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», що надається відповідно до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 року №68.
На підставі заяви ОСОБА_3 від 21.08.2019 року і квитанцій про витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги, Лівобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради прийнято рішення про призначення компенсації послуги «муніципальна няня» та терміни її надання, відповідно до якого ОСОБА_3 призначено компенсацію послуги «муніципальна няня» з 01.08.2019 року.
Послугами з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» ОСОБА_3 користувалася з серпня 2019 року по жовтень 2020 року включно.
Так, відповідно до листа Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 24.09.2021 року №В-36/0-1/09-21, управлінням було здійснено відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» з 01.08.2019 року по 31.10.2020 року, розмір компенсації склав з 01.08.2019 року по 31.12.2019 року - 3 252,00 грн. щомісяця, з 01.01.2020 року по 31.10.2020 року - 3 558,00 грн. щомісяця.
Листом від 09.07.2021 року №7/13-1754 Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради повідомило позивача, що при проведенні вибіркової перевірки достовірності наданих даних було з'ясовано, що їй було надмірно виплачено кошти по відшкодуванню вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» за жовтень 2020 року, оскільки у ФОП ОСОБА_2 в цей час було заключено більше 3-х договорів на надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», у зв'язку з чим було здійснено перерахунок компенсаційної виплати «муніципальна няня», виставлено суму надмірно виплачених коштів у розмірі 3 558,00 грн., які необхідно повернути до бюджету України.
Отже, спір між сторонами виник з підстав прийняття відповідачем рішення, викладеного у формі листа, про повернення надмірно виплачених коштів за за жовтень 2020 року.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - Порядок № 68, в редакції чинній на момент призначення позивачу компенсації за послуги «муніципальна няня»).
Відповідно до пункту 2 Порядку №68, у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: послуга з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - послуга «муніципальна няня») - послуга, що надається для підтримки батьків (усиновлювачів), опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги «муніципальна няня» - батьки (усиновлювачі), опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) / юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 68 відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги «муніципальна няня»).
Призначення та виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об'єднаної територіальної громади (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).
За приписами пункту 4 Порядку № 68 компенсація послуги «муніципальна няня» виплачується отримувачу послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 68 право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками (усиновлювачами), опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.
Компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 6 вказаного Порядку договір укладається у письмовій формі між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею.
У договорі має бути визначено, зокрема, назву послуги, її обсяг із зазначенням конкретних заходів, умови та строк її надання, вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін.
Для отримання компенсації послуги «муніципальна няня» отримувач послуги «муніципальна няня» протягом місяця після укладення договору подає місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем свого проживання заяву та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені у пунктах 8 і 9 цього Порядку (пункт 7 Порядку № 68).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 68 у паперовій формі отримувач послуги «муніципальна няня» подає такі документи: заяву про надання компенсації послуги «муніципальна няня»; заяву про перерахування коштів для компенсації послуги «муніципальна няня» із зазначенням рахунка в установі банку; копію договору між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею; документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня» (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка).
До заяви додаються копії: свідоцтва про народження дитини; паспорта отримувача компенсації послуги «муніципальна няня» з даними про прізвище, ім'я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства); документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги «муніципальна няня»; рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною).
Відповідно до пункту 11 Порядку № 68 місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення: розглядають подані документи та у разі потреби уточнюють в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань інформацію про муніципальну няню, з якою укладено договір; протягом десяти робочих днів із дати надходження документів приймають рішення про призначення компенсації послуги «муніципальна няня»; протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення письмово інформують отримувача послуги «муніципальна няня» про прийняте рішення.
Отримувачу послуги «муніципальна няня» може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» у разі подання пакета документів, передбаченого пунктом 7 цього Порядку, не в повному обсязі, відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 68 компенсація послуги «муніципальна няня» призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею.
Виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюється щомісяця на підставі поданих отримувачем послуги «муніципальна няня» документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня».
Як передбачено пунктом 13 Порядку № 68, отримувач послуги «муніципальна няня»: щомісяця до 5 числа подає в письмовій (електронній) формі або в будь-який інший зручний спосіб місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня»; протягом одного робочого дня інформує про розірвання договору або про інші обставини, що можуть вплинути на надання муніципальною нянею послуги «муніципальна няня».
У разі неподання в установлений строк документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня», виплата компенсації послуги «муніципальна няня» припиняється.
Після подання документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня», виплата компенсації послуги «муніципальна няня» поновлюється з місяця, за який було здійснено оплату послуги «муніципальна няня».
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897 «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» внесено зміни до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».
Встановлено, що протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою батьки, опікуни дитини віком до трьох років, які отримують відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - компенсація послуги «муніципальна няня»), повинні підтвердити своє право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» шляхом подання структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються.
У разі не підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації.
Вказана постанова набрала чинності 02 жовтня 2020 року, таким чином з 02 жовтня 2020 року протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою батьки, опікуни дитини віком до трьох років, які отримують компенсацію послуги «муніципальна няня», повинні були підтвердити своє право на отримання такої послуги шляхом подання структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються до постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач протягом місяця з 02 жовтня 2020 року не підтвердила своє право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» шляхом подання відповідному місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються до Порядку.
Суд звертає увагу, що Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 № 897 «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» встановлено, що у разі не підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації.
Таким чином, не підтвердивши своє право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» шляхом подання до відповідного місцевого структурного підрозділу з питань соціального захисту населення документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються до Порядку, виплата позивачу повинна була припинитись з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації, а саме з листопада 2020 року.
Враховуючи те, що виплата позивачу компенсації за послуги «муніципальна няня» повинна була припинитись саме з листопада 2020 року, та те, що оплата вказаних послуг за жовтень 2020 року проводилась останньою щомісячно згідно умов договору, суд вважає, що позивач мала право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» у жовтні 2020 року, яка і була виплачена відповідачем у розмірі 3 558,00 грн.
При цьому, судом встановлено, що 09.02.2021 року, після здійснення виплати, управлінням було здійснено запит до ФОП ОСОБА_2 про надання інформації щодо укладених договорів із зазначенням кількості дітей, за якими здійснюється догляд.
Листом від 05.04.2021 року надала управлінню інформацію щодо кількості укладених договорів, за якими здійснюється догляд за дітьми до 3-ох років, відповідно до якої вбачається, що станом на 01.11.2020 року, вона мала 4 укладені договори, відносно 5 дітей, станом на 01.12.2020 року - 4 договори на 5 дітей, станом на 01.01.2021 року - з договори на 4 дітей та станом на 01.02.2021 року - 3 договори на 4 дітей.
На підставі отриманої відповіді розпорядженням Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 15.04.2021 року особовий рахунок позивача № НОМЕР_1 закрито на підставі п. 4 Постанови КМУ №68, та виставлено суму надміру виплачених коштів компенсації послуги «муніципальна няня» за період з 01.10.2020 року по 31.10.2020 року.
Підставою для прийняття даного розпорядження стало те, що відповідно до п. 4 «Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 року №58, муніципальна няня, яка є фізичною особою-підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може укладати не більше трьох договорів.
Так, відповідно до абз. 3, 4 п. 4 Порядку № 68 (зі змінами) муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім'ї.
Муніципальна няня, яка є юридичною особою (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), може забезпечувати здійснення догляду одночасно не більше ніж за десятьма дітьми з різних сімей за адресою, визначеною муніципальною нянею.
Водночас, в розумінні п. 3 Порядку № 68, відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.
З наведених норм Порядку № 68, з урахуванням внесених змін з 02.10.2020 року, вбачається, що компенсація вартості послуги «муніципальна няня» здійснюється за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.
Отже, вжите в Порядку № 68 формулювання про догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми означає про можливість догляду за такими дітьми протягом одного місяця, тому не дає права фізичній особі-підприємцю укладати договори на догляд за дітьми більшої кількості.
З прийнятого відповідачем розпорядження вбачається, що позивачу виставлено суму надміру виплачених коштів компенсації послуги «муніципальна няня» за період з 01.10.2020 року по 31.10.2020 року, при цьому, доказів, що в спірний період муніципальна няня мала більше ніж три договори, відповідачем суду не надано.
Так, з листа ФОП ОСОБА_2 від 05.04.2021 року, який став підставою для прийняття відповідачем розпорядження від 15.04.2021 №о/р НОМЕР_1 про виставлення суми надміру виплачених коштів компенсації послуги «муніципальна няня» за період з 01.10.2020 року по 31.10.2020 року, вбачається, що остання 4 укладені договори відносно 5 дітей станом на 01.11.2020 року.
При цьому, жодної інформації щодо кількості укладених договорів у спірному періоді з 01.10.2020 року по 31.10.2020 року, даний лист не містить.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що розпорядження Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 15.04.2021 №о/р НОМЕР_1 про виставлення суми надміру виплачених коштів компенсації послуги «муніципальна няня» за період з 01.10.2020 року по 31.10.2020 року, є протиправним та підлягає скасуванню.
Водночас, суд зазначає, що у даному випадку права позивача порушені не певними діями щодо виставлення вимоги про повернення надміру виплачених коштів та рішенням викладеним у формі повідомлення від 07.09.2021 року №7/13-1754, а саме прийнятим ним розпорядженням про виставлення суми надміру виплачених коштів компенсації послуги «муніципальна няня», у зв'язку з чим позовні вимоги, в частині визнання протиправними дій Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо повернення надміру виплачених коштів та рішенням викладеним у формі повідомлення від 07.09.2021 року №7/13-1754, є такими, що не підлягають задоволенню,
При цьому, відповідно до положень ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, з метою повного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати розпорядження Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 15.04.2021 №о/р НОМЕР_1 про виставлення суми надміру виплачених коштів компенсації послуги «муніципальна няня» за період з 01.10.2020 року по 31.10.2020 року, оскільки саме такий спосіб захисту порушеного права позивача у даному випадку є належним та це необхідне для ефективного захисту порушеного права.
Щодо позовної вимоги про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, шляхом надання звіту про виконання рішення суду, суд зазначає, що така вимога задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Наведені процесуальні приписи не є імперативними, передбачають диспозитивну поведінку суду щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, суд вважає, що зобов'язати надати такий звіт, це право суду, а не обов'язок, в тому числі доказів невиконання судового рішення у майбутньому не надано, а тому в цій частині суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведена правомірність та обґрунтованість прийняття розпорядження від 15.04.2021 №о/р НОМЕР_1 про виставлення суми надміру виплачених коштів компенсації послуги «муніципальна няня» за період з 01.10.2020 року по 31.10.2020 року, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 908,00 грн., що документально підтверджується дублікатом квитанції №0.0.2362520308.1 від 01.12.2021 року.
Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, оскільки позов містив декілька вимог немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат визначений виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РОНКПП НОМЕР_4 ) до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (49051, м. Дніпро, пр. Петра Калнишевського, буд. 55, код ЄДРПОУ 42788389) про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 15.04.2021 №о/р НОМЕР_1 про виставлення ОСОБА_1 суми надміру виплачених коштів компенсації послуги «муніципальна няня» за період з 01.10.2020 року по 31.10.2020 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (49051, м. Дніпро, пр. Петра Калнишевського, буд. 55, код ЄДРПОУ 42788389) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РОНКПП НОМЕР_4 ) сплачений судовий збір у сумі 908,00 (дев'ятсом вісім гривень 00 копійок) грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець