17 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/14275/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області ((далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач 2) про визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 26.10.2021 №3280320/2784409409 про відмову у реєстрації податкової накладної №150 від 17.05.2021, №3280322/2784409409 про відмову у реєстрації податкової накладної №236 від 02.08.2021 та №3280321/2784409409 про відмову у реєстрації податкової накладної №241 від 12.08.2021; зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 12.02.2013 зареєстрована як фізична особа-підприємець та з 10.10.2014 є платником податку на додану вартість. Основним видом діяльності Позивача згідно Класифікатора видів економічної діяльності є «Вантажний автомобільний транспорт» (КВЕД 49.41). Зазначає, що більше п'яти років здійснює діяльність на ринку надання послуг з перевезення вантажів. Також, 30.12.2015 ФОП ОСОБА_1 була видана Ліцензія на міжнародні перевезення вантажів вантажними автомобілями. Для надання зазначених послуг позивач є власником вантажних автомобілів та у останньої працюють по трудових та цивільно-правових договорах водії.
21.02.2021 між ФОП ОСОБА_1 та ТзОВ «АВТОСВІТ» (Експедитор) укладено Договір №71 про надання послуг з організації перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні і транспортно-експедиторське обслуговування за умовами якого позивач зобов'язувався здійснювати перевезення автомобільним транспортом, доставляючи заявлені Експедитором вантажі в пункт призначення, відповідно до узгоджених сторонами заявок.
Як зазначає позивач в травні та серпні 2021 року на виконання умов договору 21.02.2021 №71, позивач надала ТзОВ «АВТОСВІТ» послуги по міжнародному перевезенню вантажів, та у зв'язку з цим відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) нею було складено та відправлено в електронній формі на реєстрацію до ЄРПН податкові накладні №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021. Відповідач прийняв дані податкові накладні, проте, їх реєстрація була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України.
Як зазначила позивач, з метою реєстрації зупинених податкових накладних остання 22.10.2021 надіслала у встановленому порядку три повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено; одночасно надала документи щодо здійснення господарських операцій, за якими складено податкові накладні. Однак за результатами розгляду вказаних документів Комісія ГУ ДПС у Волинській області прийняла рішення від 26.10.2021 №3280320/2784409409 №3280322/2784409409 та №3280321/2784409409 про відмову у реєстрації податкових накладних №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021 з одних і тих же підстав, платником податків не надано копії документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування. Додаткова інформація: не надано заявку-замовлення, яка передбачена договором №71 від 21.02.2021.
Позивач вважає, що надала усі наявні документи (договори, накладні, банківські виписки) на підтвердження здійснених господарських операцій, щодо яких складено податкові накладні; ці документи оформлені з дотриманням вимог законодавства і вони були достатніми для реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
На думку позивача, спірні рішення є формалізованими, необґрунтованими, прийняті з надуманих підстав та не відповідають положенням податкового законодавства і фактичним обставинам; в них не зазначено, які конкретно вимоги законодавства позивачем були порушені або які недоліки мають первинні документи.
Також позивач вказала, що задоволення позовних вимог щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні відповідає змісту пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246.
На підставі вищевикладеного позивач просила позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 позовну заву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі; судовий розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а.с.91).
У відзиві на позовну заяву від 20.12.2021 №3584/03-20-20 (а.с.68-71) представник відповідачів просила відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. В обґрунтування своєї позиції вказала, що підставою для зупинення Комісією ГУ ДПС у Волинській області реєстрації податкових накладних №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021 є відповідність операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, тому платнику запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних. Для розгляду питання про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних позивач не надала усіх документів, які підтверджують господарські операції, за якими такі податкові накладні виписані. Проте позивач не надала на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, а сама заявку-замовлення, яка передбачена договором №71 від 21.02.2021, а тому були всі підстави для прийняття рішень від 26.10.2021 №3280320/2784409409 №3280322/2784409409 та №3280321/2784409409 про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021.
Подання даних документів передбачено пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за №1245/34216; далі - Порядок №520).
З наведених підстав представник відповідачів вважає спірні рішення правомірними, при цьому задоволення позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є втручанням в дискреційні повноваженні відповідача.
Ухвалою суду від 16.02.2022 відмовлено в задоволенні клопотання ГУ ДПС у Волинській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с.109-110).
Також ухвалою суду від 16.02.2022 замінено відповідача 1 - ГУ ДПС у Волинській області (ідентифікаційний код юридичної особи 43143484) на його правонаступника ГУ ДПС у Волинській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679) (а.с.111-112).
Інших заяв по суті справи від сторін не надходили. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.
Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 12.02.2013; основним видом діяльності є вантажний автомобільний транспорт (КВЕД 49.41), що видно з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.32). Позивач зареєстрована як платник податку на додану вартість (ПДВ) з 10.10.2014, про що свідчить витяг з реєстру платників ПДВ №1403184500206 (а.с.34). Наказом Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті від 30.12.2015 №508 ФОП ОСОБА_1 видано ліцензію на міжнародні перевезення вантажів вантажними автомобілями (крім перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів) (а.с.33).
Як слідує з матеріалів справи 21.02.2021 між ФОП ОСОБА_1 (Перевізник) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Автосвіт» (Експедитор) укладено договір №71, за умовами якого Експедитор діючи в інтересах і за рахунок коштів третьої сторони (замовника), залучає Перевізника для перевезення вантажів в міжнародних сполученнях, який здійснює перевезення автомобільним транспортом, доставляючи заявлені Експедитором вантажі в пункт призначення, відповідно до узгоджених Сторонами Заявок, а Експедитор оплачує послуги Перевізника (п.1.1 Договору). Узгоджена Сторонами Заявка-замовлення є невід'ємною частиною цього Договору. Погодження Заявки між Сторонами відбувається попередньо шляхом надсилання один одному затвердженої Сторонами копії за допомогою факсимільного зв'язку, електронної пошти, або при прямій її передачі представникові сторони, що має юридичну силу оригіналу. По факту здійснення перевезення Сторони надсилають належним чином оформлену та затверджену печаткою Заявку разом з іншими документами, які стосуються кожного окремого перевезення (п.1.2 Договору) (а.с.14-17).
На виконання договору від 21.02.2021 №71 за фактом надання у травні та серпні 2021 року послуг з міжнародного перевезення вантажів автомобільним транспортом ФОП ОСОБА_1 склала податкові накладні, а саме: від 17.05.2021 №150 на загальну суму 54569,30 грн., від 02.08.2021 №236 на загальну суму 51031,36 грн., та від 12.08.2021 №241 на загальну суму 58109,43 грн. (а.с.8-9, 35-36, 54-55), які надіслала в електронному вигляді для реєстрації в ЄРПН.
Як вбачається із квитанцій від 21.05.2021, 13.08.2021 та 18.08.2021 (а.с.10, 37, 56), податкові накладні №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021 доставлені до ДПС України, однак відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України їх реєстрація зупинена: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1 відсутні в таблиці даних платника ПДВ як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу їх постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій; у першому випадку показник «D»=392,2732%, «P»=641.72, у другому та - третьому показник «D»=384,4456%, «P»=1000. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
ФОП ОСОБА_1 22.10.2021 надіслала в електронному вигляді повідомлення №20, №21 та №22 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (а.с.12, 31, 574). Окрім письмового пояснення щодо здійснення господарських операції, за якими складено податкові накладні №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021 (а.с.13, 39, 58), позивачем подавалися копії таких документів: договору від 21.02.2021 №71, рахунків-фактур від 17.05.2021 №СФ-0000144, від 02.08.2021 №СФ-0000233, від 12.08.2021 СФ-0000239 (а.с.18, 40, 59), актів №ОУ-0000140 від 17.05.2021, №ОУ-0000228 від 02.08.2021 та №ОУ-0000233 від 12.08.2021 (а.с.19, 41, 66), міжнародних товарно-транспортних накладних (CMR) №1519871, №1528661 та №А121008012 з перекладами (а.с.20-22, 42-43, 61-64), виписки по рахунку (а.с.22, 44, 67).
Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 26.10.2021 №3280320/2784409409 про відмову у реєстрації податкової накладної №150 від 17.05.2021, №3280322/2784409409 про відмову у реєстрації податкової накладної №236 від 02.08.2021 та №3280321/2784409409 про відмову у реєстрації податкової накладної №241 від 12.08.2021 (а.с.25-26, 47-48, 70-71).
ФОП ОСОБА_1 26.10.2021 року подала скарги на вищевказані рішення комісії регіонального рівня, до яких разом із поясненнями додала заявки-договорів №29,01,19-4, №29,01,19-5 та №15,03,16-5, що передбачені договором №71 від 21.02.2021 (а.с.29, 51, 73).
Рішеннями ДПС України за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.11.2021 №50627/2784409409/2, №50637/2784409409/2 та №50626/2784409409/2 скарги залишені без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін. Підстави: ненадання платником податку копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунки-фактури/інвойси (а.с.31, 53, 76).
Не погоджуючись із рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 26.10.2021 №3280320/2784409409, №3280322/2784409409 та №3280321/2784409409 про відмову у реєстрації податкових накладних №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №1165) визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
За змістом пункту 2 Порядку №1165 ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту «а» або «б» пункту 185.1 статті 185, підпункту «а» або «б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній /розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
За правилами, визначеними пунктом 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, більше 0,05.
Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Як передбачено пунктами 4, 5 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна /розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
За приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
У спірних правовідносинах зі змісту квитанцій від 21.05.2021, 13.08.2021 та 18.08.2021 про зупинення реєстрації податкових накладних №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021 вказано одну і ту ж причину зупинення їх реєстрації в ЄРПН: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1 відсутні в таблиці даних платника ПДВ як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Додатком 3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, серед них - відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
За визначенням, наведеним у пункту 2 Порядку №1165, таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій вказує на те, що для того, аби встановити наявність в господарській операції ознак ризиковості мають існувати визначені цим пунктом передумови, а тому слід навести обґрунтований розрахунок показника за цим критерієм. При цьому суд вважає, що покликання відповідача на відсутність кодів УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.1 в таблиці даних платника податку як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, є необґрунтованими, оскільки відповідно до пункту 12 Порядку №1165 подання такої таблиці є правом платника податків. Відповідач не надав доказів того, що позивач подавав таку таблицю.
У квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Сформована у такий спосіб комісією регіонального рівня пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати.
За правилами пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5, 6 Порядку №520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Суд зауважує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Тобто наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку про те, що можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної.
У постанові Верховного Суду від 22.07.2019 у справі №815/2985/18 сформовано висновок, згідно з яким у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
У розглядуваному випадку контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання для реєстрації в ЄРПН податкових накладних.
22.10.2021 ФОП ОСОБА_1 подала відповідачу 1 пояснення та копії наявних на той момент документів, які розкривають зміст господарських операцій, щодо яких складено спірні податкові накладні, та які вважала достатніми для їх реєстрації в ЄРПН.
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку №520).
Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 11 Порядку №520).
Як зазначено у спірних рішеннях від 26.10.2021 №3280320/2784409409 №3280322/2784409409 та №3280321/2784409409 про відмову у реєстрації податкових накладних №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021, підставою для відмови у їх реєстрації в ЄРПН слугувало ненадання платником податків документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, а сама заявку-замовлення, яка передбачена договором №71 від 21.02.2021.
Суд зауважує, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, за умови, що інші документи підтверджують проведення господарської операції.
Разом з тим, суд враховує, що ФОП ОСОБА_1 26.10.2021 року при подачі скарг на рішення комісії регіонального рівня, разом із поясненнями додала заявки-договорів №29,01,19-4, №29,01,19-5 та №15,03,16-5, що передбачені договором №71 від 21.02.2021.
Наведене вказує на формальний підхід при прийнятті Комісією ГУ ДПС у Волинській області рішень, без аналізу та оцінки фактичних обставин і змісту умов договору, за яким надавалися послуги з міжнародного перевезення вантажів. Надання позивачем послуг з міжнародного перевезення відповідачі по суті не ставлять під сумнів у цілому з огляду на наявність міжнародних товарно-транспортних накладних, на яких є відповідні відмітки митного органу.
На думку суду, надані позивачем документи, які стосуються надання послуг з міжнародного перевезення вантажів ФОП ОСОБА_1 для ТзОВ «Автосвіт» відповідно до укладеного договору від 21.02.2021 №71 є достатніми для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію в ЄРПН податкових накладних №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021. Надання послуг з міжнародного перевезення вантажів відповідає основному виду діяльності позивача та на такий вид діяльності їй видано ліцензію. Позивач підтвердила наявність у неї трудових ресурсів та основних засобів для здійснення цього виду діяльності, надавши копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, якими здійснювалися міжнародні вантажні перевезення, а також документи щодо водіїв, які керували цими транспортними засобами.
Отже, названі документи вказують на виконання перевізником (позивачем) обов'язку здійснити перевезення вантажів; ці первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту і у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарські операції; ці документи є достатніми для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій.
Також, з копії банківських виписок за рахунками позивача в Акціонерному банку «Південний» вбачається, що оплата ТзОВ «Автосвіт» послуг з перевезення вантажів згідно з рахунками проведена в повному обсязі (а.с.22, 44, 67).
Суд також звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.
Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 28 листопада 2019 року у справі №1640/2650/18.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У розглядуваному випадку відповідач 1 як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, та не навів обґрунтованих мотивів законності прийняття спірних рішень, якими відмовлено в реєстрації в ЄРПН податкових накладних №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021.
На підставі аналізу норм законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, та встановлених обставин у справі, зважаючи на наявність передбачених законодавством та договором від 21.02.2021 №71 документів щодо здійснення господарських операцій між позивачем і його контрагентом, а також подання пояснень та документів щодо підтвердження господарської операції, при тому що чіткого переліку документів у повідомленні про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено не було, подання позивачем повідомлення від 22.10.2021 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними та скасування рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області від 26.10.2021 №3280320/2784409409 про відмову у реєстрації податкової накладної №150 від 17.05.2021, №3280322/2784409409 про відмову у реєстрації податкової накладної №236 від 02.08.2021 та №3280321/2784409409 про відмову у реєстрації податкової накладної №241 від 12.08.2021.
Відтак, у цій частині позовних вимог позов належить задовольнити.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, то суд враховує, що відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків. Наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, а у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №341), окрім іншого, визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірних рішень, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарських операцій, за якими складено спірні податкові накладні, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, з метою відновлення прав та інтересів ФОП ОСОБА_1 похідні позовні вимоги про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, також слід задовольнити.
Крім того, відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається із матеріалів справи позивач за подання даного позову сплатив судовий збір у сумі 6 810,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №876 від 23.11.2021.
Отже, враховуючи вищевикладене, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ГУ ДПС у Волинській області (яким винесено протиправні рішення) необхідно стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 6 810,00 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26.10.2021 №3280320/2784409409, №3280322/2784409409 та №3280321/2784409409.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №150 від 17.05.2021, №236 від 02.08.2021 та №241 від 12.08.2021 подані фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 даною їх первинного подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ ВП 44106679) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 6 810,00 грн. (шість тисяч вісімсот десять гривень нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський