Рішення від 18.02.2022 по справі 164/848/21

Справа: 164/848/21

п/с 2/164/96/2022

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2022 року Смт. Маневичі

Маневицький районний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Токарської І.С.,

за участю секретаря Панасюк Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маневичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Колківська селищна рада Волинської області, про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із вказаним позовом, який мотивував тим, що відповідно до розпорядження УМВС України у Волинській області № 6/158 від 20 листопада 2009 року, відношення Ківерцівського РВ УМВС України у Волинській області від 20 листопада 2009 року № 8074 та на підставі рішення виконавчого комітету Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 104 від 23 листопада 2009 року позивачу було видано ордер № 4 на жиле приміщення з сім'єю з трьох чоловік на право заняття жилого приміщення, площею 69,8 кв. метри, що складається з трьох кімнат в службовій квартирі АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 по даний час проживає з сім'єю у вказаній квартирі. Згідно Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” він має право на приватизацію цієї квартири, яка згідно рішення виконавчого комітету Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 132 від 17 грудня 2019 року була виключена з числа службових. ОСОБА_1 звернувся із заявою про приватизацію зазначеної квартири до Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області, оскільки будинок по АДРЕСА_2 перебуває на її балансі відповідно до рішення Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 35/4 від 4 лютого 2010 року, але отримав 14 лютого 2020 року відповідь № 268/03-13/2-20 про те, що квартира АДРЕСА_1 не є комунальною власністю селищної ради, тому приватизувати житло можливо за умови передачі його у комунальну власність селищної ради. 16 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про приватизацію квартири АДРЕСА_1 , однак листом № 16/58 від 28 жовтня 2020 року позивача було повідомлено, що, відповідно до постанови КМУ від 16 вересня 2015 року № 730, УМВС України у Волинській області перебуває на стадії припинення, а тому у ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області відсутні правові підстави для виготовлення свідоцтва про право власності на вищевказану квартиру. Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, УМВС України у Волинській області відповідно до договору купівлі-продажу № 5425 від 25 грудня 2008 року є власником дванадцяти квартир (частка власності 77/100) у дванадцятиквартирному житловому будинку по АДРЕСА_2 . Оскільки в позасудовому порядку вирішити питання про приватизацію квартири у позивача не має можливості, тому просив визнати незаконною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо вирішення питання приватизації ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1 та зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України у Волинській області передати у комунальну власність Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області квартиру АДРЕСА_1 .

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити повністю.

Представник відповідача ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області в судове засідання не з'явився, до суду подали відзив на позовну заяву, в якому просили відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 за їх безпідставністю.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Колківська селищна рада Волинської області свого представника для участі в розгляду справи не направили, до суду подали клопотання про розгляд справи у відсутності їх представника, щодо позовних вимог покладаються на розсуд суду.

Проаналізувавши матеріали справи, суд приходить наступних висновків.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ст. ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 1 ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Згідно зі ст.ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Відповідно до ст. 345 ЦК України, фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. У результаті придбання єдиного майнового комплексу державного (комунального) підприємства у процесі приватизації до покупця переходять всі його права та обов'язки. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.

Згідно зі ст. 1 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду”, приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Відповідно до ч. ч. 1, 3, 9, 11, 12 ст. 8 вказаного Закону, приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, організацій та установ, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків з наступним здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування згідно з вимогами цього Закону. У разі банкрутства підприємств, зміни форми власності, злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад. Порядок передачі житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні підприємств, установ чи організацій, у комунальну власність визначається Кабінетом Міністрів України. Спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом. Службові особи та громадяни при порушенні вимог цього Закону несуть дисциплінарну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

В судовому засіданні встановлено, що згідно постанови КМУ № 730 від 16 вересня 2015 року УМВС України у Волинській області перебуває на стадії припинення. УМВС України у Волинській області відповідно до договору купівлі-продажу № 5425 від 25 грудня 2008 року являється власником дванадцяти квартир (частка власності 77/100) у дванадцятиквартирному житловому будинку по АДРЕСА_2 . Вказані квартири, загальною площею 787.4 кв. метри, були отримані відповідачем згідно акту прийому-передачі від 20 листопада 2009 року (а.с. 14-16).

Відповідно до розпорядження УМВС України у Волинській області № 6/158 від 20 листопада 2009 року, відношення управління Ківерцівського РВ МВС України у Волинській області № 8074 від 20 листопада 2009 року та на підставі рішення виконавчого комітету Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 104 від 23 листопада 2009 року, позивачу було видано ордер № 4 на жиле приміщення, площею 69,8 кв. метри, що складається з трьох кімнат, в службовій квартирі АДРЕСА_1 , в якій позивач проживає разом із сім'єю по даний час (а.с. 17-19).

Згідно Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” ОСОБА_1 має право на приватизацію вказаної квартири, яка згідно рішення виконавчого комітету Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 132 від 17 грудня 2019 року була виключена з числа службових (а.с. 23).

05 лютого 2020 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області із заявою про приватизацію квартири АДРЕСА_1 , однак 10 лютого 2020 року отримав відповідь, згідно якої вказана квартира на балансі УМВ України у Волинській області не перебуває, тому законних підстав для передачі в комунальну власність Колківської селищної ради немає (а.с. 24).

14 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про приватизацію зазначеної квартири до Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області, оскільки будинок по АДРЕСА_2 перебуває на її балансі відповідно до рішення Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 35/4 від 4 лютого 2010 року, але отримав того ж дня відповідь № 265/03-13/2-20 про те, що квартира АДРЕСА_1 не є комунальною власністю селищної ради, тому приватизувати житло можливо за умови передачі його у комунальну власність селищної ради (а.с. 25).

16 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про приватизацію квартири АДРЕСА_1 , однак листом № 16/58 від 28 жовтня 2020 року позивача було повідомлено, що, відповідно до постанови КМУ від 16 вересня 2015 року № 730, УМВС України у Волинській області перебуває на стадії припинення, а тому у ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області відсутні правові підстави для виготовлення свідоцтва про право власності на вищевказану квартиру (а.с. 26).

Як вбачається із вищенаведеного, в позасудовому порядку вирішити питання про приватизацію квартири у позивача не має можливості.

Також, при вирішенні позовних вимог суд бере до уваги, що згідно ч. 9 ст. 8 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, організацій та установ, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків з наступним здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування згідно з вимогами цього Закону. У разі банкрутства підприємств, зміни форми власності, злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад. Порядок передачі житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні підприємств, установ чи організацій, у комунальну власність визначається Кабінетом Міністрів України.

Листом МВС України № 12335/05/25-2017 від 15 серпня 2017 року було надано роз'яснення ліквідаційним комісіям ГУМВС, УМВС в областях, згідно яких квартири права державної власності, з яких знято статус службових, доцільно передавати до комунальної власності органів місцевого самоврядування відповідно до Закону України „Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності” (а.с. 22) .

В судовому засіданні встановлено, що рішенням виконавчого комітету Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 132 від 17 грудня 2019 року зі статусу службової в статус житлового фонду переведено квартиру АДРЕСА_1 , де проживає ОСОБА_1 разом із сім'єю (а.с. 23).

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 12 ЦПК України унормовано, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Зважаючи на вищевикладене, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 2-5, 10-13, 76-81, 89, 133, 141, 258-259, 263-265, 268, 354-355 ЦПК України, ст.ст. 16, 345 ЦК України, ст. 47 Конституції України, Законом України „Про приватизацію державного житлового фонду”, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо вирішення питання приватизації ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1 .

Зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України у Волинській області передати у комунальну власність Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області квартиру АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_3 .

Відповідач - Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області, адреса: 43025, м. Луцьк Волинської області, вул. Винниченка, 11.

Третя особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Колківська селищна рада Волинської області, адреса: 44661, смт. Колки Волинської області, вул. Грушевського, 42.

Повний текст судового рішення складено 18 лютого 2022 року.

Суддя

Маневицького районного суду І.С. Токарська