просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
14 лютого 2022 року м.Харків Справа № 913/704/21
Провадження № 14/913/704/21
Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А.,
за участі секретаря судового засідання Славгородської К.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Комунального підприємства «Жилбудсервіс», м. Щастя Луганської області
до фізичної особи-підприємця Клімкова Олександра Івановича, м. Щастя Луганської області
про визнання договору недійсним
У засіданні брали участь:
від позивача - представник не прибув;
від відповідача - представник не прибув.
Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до фізичної особи-підприємця Клімкова Олександра Івановича, в якій просить визнати недійсним договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків № 485 від 16.12.2020, укладений між ФОП Клімковим О.І. та КП «Жилбудсервіс».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до умов укладеного договору відповідач зобов'язався за завданням позивача надавати послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків м. Щастя, а позивач, у свою чергу, зобов'язався оплачувати надані послуги в розмірі, порядку та на умовах, визначених договором.
Позивач вказує, що договір від його імені підписано попереднім директором ОСОБА_1 , якого 17.03.2021 розпорядженням керівника Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області звільнено з посади директора КП «Жилбудсервіс». Після звільнення останнього підприємство встановило, що у грудні 2020 року, тобто за три місяці до звільнення, ОСОБА_1 від імені КП «Жилбудсервіс» та всупереч інтересам позивача було укладено 43 ідентичні договори з ФОП Клімковим О.І., який є колишнім працівником цього підприємства.
Як зазначає позивач, оспорюваний договір укладено в умовах реального конфлікту інтересів в обхід тендерних процедур, оскільки директор КП «Жилбудсервіс» ОСОБА_1 був особисто знайомий з Клімковим О.І. , який працював на цьому підприємстві з 09.10.2008 по 09.10.2017 на посаді начальника житлово-комунального господарства.
Позивач стверджує, що ОСОБА_1 в період з 16.12.2020 по 23.12.2020 від імені КП «Жилбудсервіс» здійснив закупівлю ідентичних послуг на загальну суму 2001355,20 грн згідно договорів про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків №№ 470-488 від 16.12.2020, №№ 489-507 від 17.12.2020 та №№ 523-527 від 23.12.2020 без проведення процедури публічних закупівель, з поділом предмету закупівлі на частини. Позивач вважає, що наведене є порушенням вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та підставою для визнання оспорюваного договору недійсним.
Крім того, у позовній заяві КП «Жилбудсервіс» поставив сім запитань ФОП Клімкову О.І. в порядку ст. 90 ГПК України та навів попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, зокрема на правничу допомогу, які позивач поніс та які очікує понести у зв'язку із розглядом справи, що складають 10000,00 грн.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.10.2021 позовну заяву передано на розгляд судді Лісовицькому Є.А.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 06.10.2021 позовну заяву Комунального підприємства «Жилбудсервіс» було залишено без руху. Суд ухвалив Комунальному підприємству «Жилбудсервіс» протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви, а саме надати докази сплати судового збору у встановленому розмірі та у зазначений строк подати заяву про усунення недоліків.
19.10.2021 від позивача на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків б/н від 12.10.2021, до якої позивач долучив докази сплати судового збору, а саме платіжне доручення від 13.10.2021 № 1214 на суму 2270,00 грн.
У зв'язку з тим, що позивачем було усунено недоліки позовної заяви у визначений судом строк, ухвалою Господарського суду Луганської області від 25.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 913/704/21. Суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання суд призначив на 23.11.2021 о 10 год. 00 хв.
01.11.2021 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву б/н від 27.10.2021, яким він проти позовну заперечує, посилаючись на те, що ФОП Клімков О.І. не є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Крім того, відповідач не погоджується з твердженням позивача, що договір № 485 було укладено в умовах реального конфлікту інтересів. Робота Клімкова О.І. в період часу з 2008 по 2017 роки в КП «Жилбудсервіс» жодним чином не свідчить про наявність у ОСОБА_1 приватного інтересу. Жодних обґрунтувань наявності між Клімковим О.І. та ОСОБА_1 особистих, сімейних, дружніх чи інших позаслужбових стосунків, які мали місце на момент укладання договору, у позовній заяві не наведено та доказів таких стосунків до позовної заяви не долучено.
Також, відповідач наголошує, що не є підставою визнання договору № 485 недійсним і наявність кримінального провадження за фактом укладання ОСОБА_1 з Клімковим О.І. 43 договорів про надання послуг. По цій справі колишні посадові особи КП «Жилбудсервіс» та ФОП Клімков О.І. не є ані підозрюваними, ані обвинувачуваними, сама справа розслідується за можливим фактом порушення тендерних процедур і жодних рішень на підтвердження цього слідчими органами не винесено.
Крім того, відповідач зауважив, що позивач у позовній заяві на підставу визнання договору недійсним посилається на ч. 7 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі», проте вказана стаття містить лише чотири частини, отже позивач посилається на неіснуючі норми закону.
Відповідач вважає, що умови договору № 485 не суперечать вимогам чинного законодавства. Сторонами цей договір прийнято до виконання, про що свідчить здійснення ФОП Клімков О.І. послуг у відповідності до умов договору, що підтверджується актами виконаних послуг. Умови даного договору були виконані ФОП Клімков О.І. належним чином, доказів невиконання або неналежного виконання ФОП Клімков О.І. умов договору суду не надано. Таким чином, відсутні підстави для визнання договору № 485 недійсним згідно з вимогами ст. 203, 215 ЦК України. Поданням позову про визнання недійсним договору № 485 позивач намагається уникнути необхідності провести розрахунок з відповідачем за надані послуги.
Також, відповідач зазначив, що вартість послуг у сумі 10000,00 грн на правову допомогу адвоката є неспівмірною з обсягом послуг, не надано доказів їх надання та не доведено їх обсяг і вартість.
З огляду на викладене, відповідач просить у задоволенні позову відмовити, розгляд справи здійснювати за його відсутністю.
Крім того, 01.11.2021 від відповідача на адресу суду надійшла заява свідка б/н від 27.10.2021, в якій Клімков О.І. надав відповіді на поставлені позивачем в позовній заяві запитання № 3, № 4, № 6 та № 7. Надати відповіді на питання № 1, № 2, № 5 відповідач відмовився, зазначивши, що у позовній заяві позивач не ставить під сумнів виконання відповідачем зобов'язань за договором № 485 і не наводить цьому жодних обґрунтувань.
Надаючи відповіді на запитання, відповідач зауважив, що зареєстрований як ФОП в м. Щастя, видом діяльності якого є надання комунальних послуг, про що було відомо керівництву КП «Жилбудсервіс». Після проведення переговорів сторони прийшли до згоди та уклали договір. Відповідач підтвердив, що був особисто знайомий перед укладенням договору з попереднім директором КП «Жилбудсервіс» ОСОБА_1
Також відповідач наголосив, що йому не відомо про те чи відбувалась процедура публічної закупівлі при укладенні договору, оскільки його запросили до підписання договору на кінцевій стадії. Відповідач звернув увагу, що один договір не укладався у зв'язку з тим, що житлові будинки у м. Щастя не є єдиним житловим комплексом, натомість кожний будинок має свій унікальний інвентарний номер, паспорт будинку, адресу, технічні характеристики, особовий рахунок та картку обліку на підприємстві. Відтак, на думку відповідача, при укладенні 43 договорів мало місце не дроблення об'єктів, а укрупнення.
09.11.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив б/н від 05.11.2021, в якій він зазначив, що у заяві свідка відповідач підтверджує факт особистого знайомства з колишнім директором позивача, а також те, що договір було укладено без процедури публічної закупівлі. Відповідач належним чином не обґрунтував необхідність укладання 43 ідентичних договорів, замість одного договору на 2 млн, оскільки перед укладанням 43 договорів відповідач обслуговував ті ж самі 140 будинків на підставі 2 договорів № 5 від 02.03.2020 та № 3 від 03.02.2020.
Крім того, позивач зазначив, що послуги за спірним договором взагалі не є необхідними для підприємства, вони існують виключно на папері і відповідач ніколи не надавав їх позивачу.
Позивач наголошує, що підставами позову є те, що відповідач з попереднім директором позивача поділили предмет закупівлі на частини, що є порушенням Закону України «Про публічні закупівлі». При цьому, позивач пояснив, що допустив описку в позовній заяві, а саме помилково послався на ч. 7 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» замість ч. 10 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі», але факт допущення описки в позовній заяві не спростовує тієї обставини, що ділення предмета закупівлі на частини є недопустимим.
Разом з тим, 09.11.2021 від позивача надійшла заява б/н від 05.11.2021 про часткову зміну підстав позову, в якій він просить визнати недійсним спірний договір не у зв'язку з порушенням ч. 7 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі», а у зв'язку з порушенням ч. 10 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі».
Ухвалою суду від 23.11.2021 відкладено підготовче засідання на 16.12.2021 о 10 год. 15 хв.
14.12.2021 від відповідача на адресу суду надійшло клопотання б/н від 09.12.2021, яким він просить долучити до матеріалів справи копію додатку № 1 до договору № 485 від 16.12.2020.
16.12.2021 представник позивача надіслав на електрону адресу суду супровідний лист б/н від 14.12.2021, підписаний електронним цифровим підписом, до якого додав копію додатку № 1 до договору № 485 від 16.12.2021.
Ухвалою суду від 16.12.2021 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 22.01.2022; відкладено підготовче засідання на 17.01.2022 о 10 год. 00 хв.
06.01.2022 відповідач через підсистему «Електронний суд» надіcлав суду додаткові пояснення б/н від 06.01.2022, в яких зазначив, що 17.11.2017 виконком Щастинської міської ради оголосив конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків. Згідно рішення конкурсної комісії переможцем було визнано КП «Жилбудсервіс» та 03.01.2018 рішенням виконкому Щастинської міської ради його призначено управителем багатоквартирних будинків. В січні 2018 року між виконавчим комітетом Щастинської міської ради та КП «Жилбудсервіс» були підписані договори окремо на кожний будинок на управління багатоквартирними будинками з затвердженою ціною.
Таким чином, КП «Жилбудсервіс» став суб'єктом управління кожного окремого будинку, для якого індивідуально розрахована ціна послуги з управління, в тому числі послуга з технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж, і ця ціна відрізняється від іншого будинку внаслідок унікальності його технічних характеристик, але управитель не набув права чи обов'язку виступати суб'єктом управління групою цих будинків як єдиним житловим комплексом.
КП «Жилбудсервіс», як управитель, отримав повноваження вчиняти від свого імені правочини, необхідні для дотримання правил управлінням будинком, в тому числі, бути замовником в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі». Отже, маючи намір призвести закупівлю послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж як замовник КП «Жилбудсервіс» одночасно має право виступати покупцем від одного будинку, а не від групи будинків. Тобто, виступаючи замовником при укладанні Договору № 485 КП «Жилбудсервіс» не мав жодних підстав проводити закупівлю окремих послуг для окремих будинків єдиним лотом і не порушував норму Закону України «Про публічні закупівлі» в частині дроблення товару.
Щодо групування будинків при укладанні Договору № 485 відповідач зазначив наступне.
Формування груп будинків укладання договорів № 470-488 від 16.12.2020р., 489-507 від 17.12.2020р., 523-527 від 23.12.2020р. було призведено з метою уникнення складнощів при надмірному документообігу, який міг виникнути при укладанні договорів на кожний окремий будинок. На час укладання такий спосіб влаштовував обидві сторони договорів. Крім цього, подібний спосіб - об'єднання різних лотів - при укладанні договорів визнається законодавством. Так, згідно з п. 15 ст. 29 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі якщо учасник стає переможцем декількох або всіх лотів, замовник може укласти один договір про закупівлю з переможцем, об'єднавши лоти.
Крім того відповідач зазначив, що 16.12.2020р. та 17.12.2020р. КП «Жилбудсервіс» на офіційному вебпорталі публічних закупівель «Prozorro» оприлюднено звіти про укладені договори без використання електронної системи закупівель за номерами: 1. UA-2020-12-17-002672-c; 2. UA-2020-12-17-003825-c; 3. UA-2020-12-17-003338-c; 4. UA-2020-12-17-003129-c; 5. UA-2020-12-17-004719-c; 6. UA-2020-12-17-001141-c; 7. UA-2020-12-17-000562-c; 8. UA-2020-12-16-011932-c; 9. UA-2020-12-16-015284-c; 10. UA-2020-12-17-004441-c; 11. UA-2020-12-16-002417-c; 12. UA-2020-12-16-000382-c; 13. UA-2020-12-17-002259-c; 14. UA-2020-12-17-001888-c; 15. UA-2020-12-16-001074-c; 16. UA-2020-12-17-002077-c; 17. UA-2020-12-17-000387-c; 18. UA-2020-12-16-012371-c; 19. UA-2020-12-17-001001-c; 20. UA-2020-12-17-000845-c; 21. UA-2020-12-16-013215-c; 22. UA-2020-12-16-002106-c; 23. UA-2020-12-16-001597-c; 24. UA-2020-12-16-011547-c; 25. UA-2020-12-16-014977-c; 26. UA-2020-12-16-003141-c; 27. UA-2020-12-16-003473-c; 28. UA-2020-12-16-001366-c; 29. UA-2020-12-17-001285-c; 30. UA-2020-12-16-002885-c; 31. UA-2020-12-16-012807-c; 32. UA-2020-12-16-001807-c; 33. UA-2020-12-16-014330-c; 34. UA-2020-12-16-013760-c; 35. UA-2020-12-23-003622-c; 36. UA-2020-12-23-003367-c; 37. UA-2020-12-23-004919-c; 38. UA-2020-12-23-003914-c; 39. UA-2020-12-23-003094-c; 40. UA-2020-12-17-003597-c; 41. UA-2020-12-17-002455-c; 42. UA-2020-12-17-004966-c; 43. UA-2020-12-17-002880-c.
Відповідно до п. 1.1 договору про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків № 485 ФОП Клімков О.І., виконавець за договором, зобов'язався за завданням КП «Жилбудсервіс», замовника за договором, надати згідно Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 - 50700000-2 (послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій), а саме: послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будівників м. Щастя, згідно додатку № 1 до договору (що є його невід'ємною частиною). Проте, внутрішньобудинкові системи не є будівельними конструкціями або їх частиною. Єдиний закупівельний словник не містить інформації щодо обслуговування внутрішньобудинкових систем.
Таким чином, хоча КП «Жилбудсервіс» підпадає під поняття «замовник» в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі», але при цьому виконати закупівлю послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем з дотриманням норм цього нормативного акту не був зобов'язаний у зв'язку з відсутністю належного коду в ЕЗС.
Щодо застосування Закону України «Про публічні закупівлі» відповідач зазначив наступне.
Відповідно до п.п. 6 п. 5 ст. 3 цей Закон не застосовується у випадку, якщо замовники, визначені у пункті 4 частини першої статті 2 цього Закону, здійснюють закупівлі таких предметів закупівлі: товари, роботи і послуги, якщо ціни (тарифи) на них затверджуються державними колегіальними органами, іншими органами влади відповідно до їх повноважень або визначаються в порядку, встановленому зазначеними органами, у тому числі якщо визначення таких цін здійснюється на аукціонах.
На час проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирними будинками органом, який затверджував ціну послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків був виконавчий комітет Щастинської міської ради.
Таким чином, у зв'язку з тим, що КП «Жилбудсервіс» є замовником в розумінні вимог пункту 4 частини 1 статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі», а ціни на послугу з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем затверджені виконкомом Щастинської міської ради за результатами проведеного конкурсу, тобто затверджені органом влади відповідно до його повноважень і визначені в порядку, встановленому зазначеними органами при проведені конкурсу, то при закупівлі КП «Жилбудсервіс» як замовником предмету закупівлі «технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем» Закон України «Про публічні закупівлі» не застосовується
На підставі викладеного, відповідач просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 17.01.2022 закрито підготовче провадження у справі № 913/704/21 та призначено справу до судового розгляду по суті на 24.01.2022 о 10 год. 15 хв.
24.01.2022 було оголошено перерву у судовому засіданні з розгляду справи по суті до 14.02.2022 об 11 год. 45 хв.
30.01.2022 від відповідача через підсистему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення б/н від 30.01.2022, в яких він зазначив, що згідно з п.п. 6 п. 5 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» цей Закон не застосовується у випадку, якщо замовники, визначені у пункті 4 частини першої статті 2 цього Закону, здійснюють закупівлі таких предметів закупівлі: товари, роботи і послуги, якщо ціни (тарифи) на них затверджуються державними колегіальними органами, іншими органами влади відповідно до їх повноважень або визначаються в порядку, встановленому зазначеними органами, у тому числі якщо визначення таких цін здійснюється на аукціонах.
КП «Жилбудсервіс» є юридичною особою, яка здійснює діяльність в сфері забезпечення виробництва, транспортування та постачання питної води, забезпечення функціонування централізованого водовідведення, в якої органу місцевого самоврядування - ВЦА м. Щастя - належить частка у статутному капіталі КП «Жилбудсервіс» у розмірі більше ніж 50% (ВЦА м. Щастя, згідно п. 1.2 Статуту підприємства, є власником підприємства), тобто, є замовником в розумінні вимог пункту 4 частини 1 статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином, враховуючи, що ціни на послугу з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем затверджені виконкомом Щастинської міської ради за результатами проведеного конкурсу, тобто затверджені органом влади відповідно до його повноважень і визначені в порядку, встановленому зазначеним органами при проведенні конкурсу, то при закупівлі КП «Жилбудсервіс» як замовник в розумінні вимог пункту 4 частини 1 статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» предмету закупівлі «технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем» Закон України «Про публічні закупівлі» застосовувати не повинен.
З огляду на викладене, відповідач просить у задоволенні позову відмовити.
Сторони правом на участь у судовому засіданні 14.02.2022 своїх повноважних представників не скористались.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
16.12.2020 Комунальним підприємством «Жилбудсервіс» на офіційному вебпорталі публічних закупівель «Prozorro» оприлюднено звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель UA-2020-12-16-013760-c, який містить:
- дату укладення договору - 16.12.2020:
- номер договору - 485, що підтверджують придбання товару (товарів), робіт та послуги (послуг);
- найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, його категорію - Комунальне підприємство «Жилбудсервіс», 91480, Луганська область, Новоайдарський район, м. Щастя, вул. Дружби, будинок 2а; 35629024; категорія замовника - юридична особа, яка забезпечує потреби держави або територіальної громади;
- найменування постачальника товарів, виконавця робіт чи надавача послуг, з яким укладено договір про закупівлю - Клімков Олександр Іванович;
- реєстраційний номер облікової карти платника податків постачальника товарів, виконавця робіт чи надавача послуг - 2573813393;
- місцезнаходження постачальника товарів, виконавця робіт чи надавача послуг та номер телефону - 91480, Луганська область, м. Щастя, вул. Донєцкая, будинок 121, +380953512936;
- вид предмета закупівлі - послуги;
- назва предмета закупівлі - послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків м. Щастя, а саме за адресами: вул. Матросова, 4, вул. Дружби, 26, вул. Центральна, 5, 8, вул. Рєспубліканская, 16, вул. Дружби, 12, 14, 16, вул. Спортивна, 5;
- код за Єдиним закупівельним словником - ДК 021:2015:50700000-2: Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій;
- кількість товарів, виконання робіт чи надання послуг - 1 послуга; місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг - 91480, Луганська область, м. Щастя, вул. Дружби, будинок 2а, строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг - з 01.01.2021 по 31.12.2021;
- ціна договору - 47835,96 грн;
- строк виконання договору від 01.01.2021 до 31.12.2021.
Матеріалами справи підтверджено, що 16.20.2020 між Фізичною особою-підприємцем Клімковим Олександром Івановичем (далі - виконавець) та Комунальним підприємством «Жилбудсервіс» (далі - замовник) укладено договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків № 485 (далі - договір) за умовами якого зобов'язується за завданням замовника надати згідно Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 - 50700000-2 (Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій), а саме: послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків м. Щастя, а саме за адресами: вул. Матросова, 4, вул. Дружби, 26, вул. Центральна, 5, 8, вул. Рєспубліканская, 16, вул. Дружби, 12, 14, 16, вул. Спортивна, 5, згідно додатку № 1 до договору (що є його невід'ємною частиною) (п. 1.1. договору).
За умовами п. 1.2. замовник зобов'язується оплачувати надані виконавцем послуги в розмірі, порядку та на умовах, визначених цим договором.
Відповідно до п. 1.3. договору обслуговування повинно здійснюватися відповідно до Правил та норм технічної експлуатації житлового фонду, та іншими нормативними документами, що встановлюють обов'язкові вимоги до якості послуг, що надаються.
Згідно з п. 1.4. договору послуга вважається наданою після підписання акту прийому-здачі наданих послуг замовником і виконавцем.
Відповідно до п.п. 2.2.1. п. 2.2. договору замовник зобов'язаний своєчасно проводити оплату наданих послуг, згідно акту прийому-здачі наданих послуг.
За умовами п. 3.1. договору ціна послуг визначається сторонами по факту їх надання за результатами кожного календарного місяця та фіксується в актах прийому-здачі наданих послуг.
Вартість договору визначається сукупністю вартості наданих послуг, а саме - 47835,96 грн (п. 3.2. договору).
Акт прийому-здачі наданих послуг підписується сторонами до 01 числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому фактично надавалися послуги (п. 3.3. договору).
Замовник зобов'язаний перераховувати виконавцю суму зазначену в акті прийому-здачі наданих послуг протягом 7 календарних днів з моменту підписання такого акту (п. 3.4 договору).
Відповідно до п. 5.1. договору цей договір діє з 01.01.2021р. до 31.12.2021р., а в частині фінансового зобов'язання до повного їх виконання.
Договір підписано фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І. і директором Комунального підприємства «Жилбудсервіс» ОСОБА_1
Згідно додатку 1 до договору (а.с. 148), вартість послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Матросова, 4, вул. Дружби, 26, вул. Центральна, 5, 8, вул. Рєспубліканская, 16, вул. Дружби, 12, 14, 16, вул. Спортивна, 5 складає 3986,33 грн за місяць, 47835,96 грн за рік.
На виконання зобов'язань за укладеним договором відповідач за період з січня по лютий 2021 року надав позивачу послуги на загальну суму 7972,66 грн, що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 20.01.2021 № 16, від 18.02.2021 № 59 (а.с. 103, 104).
Разом з тим, судом встановлено, що Комунальним підприємством «Жилбудсервіс» в період з 16.12.2020 по 23.12.2020 з фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І. укладено ще 42 договори про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків, про що на офіційному вебпорталі публічних закупівель «Prozorro» оприлюднено звіти про договори про закупівлю, укладені без використання електронної системи закупівель:
- UA-2020-12-16-000382-c - договір від 16.12.2020 № 470 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Дружби, 11, вул. Каштанова, 1, ціна договору - 46137,72 грн;
- UA-2020-12-16-001074-c - договір від 16.12.2020 № 471 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Дружби, 30, вул. Каштанова, 2, 3, ціна договору - 44875,56 грн;
- UA-2020-12-16-001366-c - договір від 16.12.2020 № 472 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Каштанова, 4, 6, 7, 8, вул. Центральна, 7, 14, ціна договору - 47862,84 грн;
- UA-2020-12-16-001597-c - договір від 16.12.2020 № 473 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Центральна, 9, 16, 10, 12, пл. Міра, 2, ціна договору - 46290,36 грн;
- UA-2020-12-16-001807-c - договір від 16.12.2020 № 474 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресам: пл. Міра, 6, 7, 8, 9, вул. Рєспубліканская, 14, вул. Центральна, 13, ціна договору - 45948,12 грн;
- UA-2020-12-16-002106-c - договір від 16.12.2020 № 475 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Рєспубліканская, 1, 2, 3, 13, вул. Центральна, 22, ціна договору - 45480,00 грн;
- UA-2020-12-16-002417-c - договір від 16.12.2020 № 476 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая, 20, 22, 24, 26, ціна договору - 46569,48 грн;
- UA-2020-12-16-002885-c - договір від 16.12.2020 № 477 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Матросова, 1, 2, вул. Донєцкая, 38а, вул. Центральна, 11, ціна договору - 47738,88 грн;
- UA-2020-12-16-003141-c - договір від 16.12.2020 № 478 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая 38б, 38в, вул. Каштанова, 9, вул. Центральна, 20, ціна договору - 45745,44 грн;
- UA-2020-12-16-003473-c - договір від 16.12.2020 № 479 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая, 38г, 18, вул. Каштанова, 10, вул. Центральна, 4, ціна договору - 46550,28 грн;
- UA-2020-12-16-011547-c - договір від 16.12.2020 № 480 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая, 18а, 22а, вул. Центральна, 6, пл. Міра, 3, ціна договору - 45033,96 грн;
- UA-2020-12-16-011932-c - договір від 16.12.2020 № 481 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая, 24а, 20, вул. Рєспубліканская, 33, 15, ціна договору - 45120,48 грн;
- UA-2020-12-16-012371-c - договір від 16.12.2020 № 482 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Гагаріна, 10а, 12, вул. Рєспубліканская, 17, 18, 34, ціна договору - 47675,52 грн;
- UA-2020-12-16-012807-c - договір від 16.12.2020 № 483 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Гагаріна, 14, 2, вул. Рєспубліканская, 32, 4, 5, вул. Спортивна, 11, ціна договору - 47177,28 грн;
- UA-2020-12-16-013215-c - договір від 16.12.2020 № 484 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Гагаріна, 4, 8, вул. Рєспубліканская, 6, 7, пл. Міра, 1, ціна договору - 47115,24 грн;
- UA-2020-12-16-014330-c - договір від 16.12.2020 № 486 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Дружби, 22, вул. Спортивна, 9, вул. Матросова, 9, 11, 15, кв. Енєргєтіков, 4, ціна договору - 47459,28 грн;
- UA-2020-12-16-014977-c - договір від 16.12.2020 № 487 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Дружби, 15, вул. Спортивна, 8, 6, вул. Рєспубліканская, 31, ціна договору - 46068,48 грн;
- UA-2020-12-16-015284-c - договір від 16.12.2020 № 488 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 3, вул. Рєспубліканская, 30, 27а, ціна договору - 45808,56 грн;
- UA-2020-12-17-000387-c - договір від 17.12.2020 № 489 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 2, вул. Матросова, 6, вул. Рєспубліканская, 10, ціна договору - 47462,52 грн;
- UA-2020-12-17-000562-c - договір від 17.12.2020 № 490 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 17, вул. Матросова, 10, ціна договору - 47958,60 грн;
- UA-2020-12-17-000845-c - договір від 17.12.2020 № 491 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 5, вул. Матросова, 12, вул. Дружби, 24, ціна договору - 47161,08 грн;
- UA-2020-12-17-001001-c - договір від 17.12.2020 № 492 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 1, вул. Рєспубліканская, 4а, вул. Дружби, 38, ціна договору - 46987,08 грн;
- UA-2020-12-17-001141-c - договір від 17.12.2020 № 493 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 6, вул. Рєспубліканская, 2а, ціна договору - 47689,20 грн;
- UA-2020-12-17-001285-c - договір від 17.12.2020 № 494 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 7, вул. Рєспубліканская, 8, 9, 12, вул. Донєцкая, 42, ціна договору - 44834,40 грн;
- UA-2020-12-17-001888-c - договір від 17.12.2020 № 495 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 8, вул. Рєспубліканская, 19, 20, 21, 22, ціна договору - 46810,56 грн;
- UA-2020-12-17-002077-c - договір від 17.12.2020 № 496 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 9, вул. Рєспубліканская, 29, 28, 26, 25, ціна договору - 46661,28 грн;
- UA-2020-12-17-002259-c - договір від 17.12.2020 № 497 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 10, вул. Рєспубліканская, 24, 24а, ціна договору - 45827,28 грн;
- UA-2020-12-17-002455-c - договір від 17.12.2020 № 498 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: кв. Енєргєтіков, 13, ціна договору - 46864,80 грн;
- UA-2020-12-17-002672-c - договір від 17.12.2020 № 499 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: кв. Енєргєтіков, 14, ціна договору - 46891,92 грн;
- UA-2020-12-17-002880-c - договір від 17.12.2020 № 500 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: кв. Енєргєтіков, 15, ціна договору - 46399,80 грн;
- UA-2020-12-17-003129-c - договір від 17.12.2020 № 501 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 18, вул. Донєцкая, 28, ціна договору - 46398,60 грн;
- UA-2020-12-17-003338-c - договір від 17.12.2020 № 502 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая, 30, 123, ціна договору - 43733,52 грн;
- UA-2020-12-17-003597-c - договір від 17.12.2020 № 503 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: вул. Донєцкая, 38, ціна договору - 47052,12 грн;
- UA-2020-12-17-003825-c - договір від 17.12.2020 № 504 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: вул. Донєцкая, 40, ціна договору - 46504,68 грн;
- UA-2020-12-17-004441-c - договір від 17.12.2020 № 505 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: кв. Енєргєтіков, 19, вул. Рєспубліканская, 23, ціна договору - 41024,04 грн;
- UA-2020-12-17-004719-c - договір від 17.12.2020 № 506 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресами: вул. Донєцкая, 32, вул. Гагарина, 6, ціна договору - 32639,16 грн;
- UA-2020-12-17-004966-c - договір від 17.12.2020 № 507 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: кв. Енєргєтіков, 11, ціна договору - 49992,00 грн;
- UA-2020-12-23-003094-c - договір від 23.12.2020 № 523 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: вул. Рєспубліканская, 23а, ціна договору - 49986,00 грн;
- UA-2020-12-23-003367-c - договір від 23.12.2020 № 524 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: вул. Рєспубліканская, 27, ціна договору - 49986,00 грн;
- UA-2020-12-23-003622-c - договір від 23.12.2020 № 525 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: кв. Енєргєтіков, 20, ціна договору - 49994,52 грн;
- UA-2020-12-23-003914-c - договір від 23.12.2020 № 526 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: вул. Дружби, 28, ціна договору - 49996,20 грн;
- UA-2020-12-23-004919-c - договір від 23.12.2020 № 527 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків за адресою: кв. Енєргєтіков, 21, ціна договору - 49996,80 грн.
Таким чином, у період з 16.12.2020 по 23.12.2020 між позивачем та відповідачем було укладено ще 42 договори про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків: №№ 470-488 від 16.12.2020, №№ 489-507 від 17.12.2020 та №№ 523-527 від 23.12.2020 (а.с. 22-63).
Всього за вказаний період між сторонами було укладено 43 договори на загальну суму 2001355,20 грн.
У всіх 43 договорах у пункті 1.1. зазначено, що послуги надаються згідно Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 - 50700000-2 (Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій), а саме: послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків м. Щастя, але за різними адресами.
Загальна вартість послуг за укладеними 43 договорами складає 2001355,20 грн.
З огляду на те, що договір від 16.12.2020 № 485 укладений з порушенням приписів Закону України «Про запобігання корупції», Закону України «Про публічні закупівлі» Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» звернулося до суду із позовом про визнання недійсним договору про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 16.12.2020 № 485.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
З метою забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвитку добросовісної конкуренції, Законом України «Про публічні закупівлі» встановлені правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
В статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, чинній на час укладення договору), зокрема, визначено, що:
договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або придбання товару;
замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;
послуги - будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт;
предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;
публічна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.
Статтею 2 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать:
1) органи державної влади (орган законодавчої, органи виконавчої, судової влади), та правоохоронні органи держави, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, об'єднання територіальних громад;
2) Пенсійний фонд України, цільові страхові фонди зі страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, медичного страхування та страхування на випадок безробіття;
3) юридичні особи, які є підприємствами, установами, організаціями (крім тих, які визначені у пунктах 1 і 2 цієї частини) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак:
юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів;
органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи;
у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.
4) юридичні особи та/або суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність в одній або декількох окремих сферах господарювання, визначених частиною другою цієї статті, та відповідають хоча б одній з таких ознак:
органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування або іншим замовникам належить частка у статутному капіталі юридичної особи та/або суб'єкта господарювання в розмірі більше ніж 50 відсотків або такі органи чи інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі юридичної особи та/або суб'єкта господарювання чи правом призначати більше половини складу виконавчого органу або наглядової ради юридичної особи та/або суб'єкта господарювання;
наявність спеціальних або ексклюзивних прав - прав, наданих у межах повноважень органом державної влади або органом місцевого самоврядування на підставі будь-якого нормативно-правового акта та/або акта індивідуальної дії, що обмежують провадження діяльності у сферах, визначених цим Законом, однією чи кількома особами, що істотно впливає на здатність інших осіб провадити діяльність у зазначених сферах. Не вважаються спеціальними або ексклюзивними права, що надані за результатами конкурсів (тендерів, процедур закупівель), інформація про проведення яких разом з критеріями відбору попередньо оприлюднювалася та була наявна у публічному доступі, можливість участі у таких конкурсах (тендерах, процедурах закупівель) не була обмежена та якщо надання таких прав здійснювалося на основі об'єктивних критеріїв (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Цей Закон застосовується, до замовників, визначених пунктами 1-3 частини першої статті 2 цього Закону, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень; до замовників, визначених пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень; до замовників, визначених частиною першою статті 2 цього Закону, які здійснюють спрощені закупівлі відповідно до цього Закону та/або укладають договори без використання електронної системи закупівель відповідно до частини другої цієї статті (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі»).
За змістом ч. 10 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом, та укладання договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів/спрощених закупівель або застосування цього Закону, зокрема положень частини третьої статті 10 цього Закону.
Аналізуючи зазначену норму, суд приходить до висновку, що під її заборону підпадає вчинення дій щодо поділу предмета закупівлі, які за своїм характером спрямовані саме на уникнення проведення відповідної публічної процедури. Тобто, такі дії мають своїм результатом отримання замовником товарів, робіт, послуг без проведення процедури публічної закупівлі. Відтак, визначальним у цьому аспекті є саме наявність у замовника мети на уникнення процедури торгів.
Порядок визначення предмета закупівлі, затверджений наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 708 (далі - Порядок).
Цей Порядок встановлює спосіб визначення замовником предмета закупівлі відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» із застосуванням показників цифр основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23.12.2015 № 1749, а також особливості визначення предмета закупівлі для окремих товарів, робіт і послуг.
Національний класифікатор «Єдиний закупівельний словник» (ЄЗС) призначений для стандартизації опису в договорах (контрактах) предмета державних закупівель, забезпечування більшої прозорості процедур закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, створювання ефективного конкурентного середовища у сфері державних закупівель, а також підтримування участі вітчизняних суб'єктів господарювання у торгах за межами України.
Основний словник ЄЗС установлює коди та назви продукції та послуг, що можуть бути предметом закупівель. Основний словник базується на системі кодів, що мають ієрархічну структуру і складаються з дев'яти цифр; групи цифр, у свою чергу, відповідають найменуванню, що описує товари, роботи і послуги, які становлять предмет контракту.
Код складається з 8 цифр, що згруповані таким чином: перші дві цифри визначають розділ (XX000000-Y); перші три цифри визначають групу (XXX00000-Y); перші чотири цифри визначають клас (XXXX0000-Y); перші п'ять цифр визначають категорію (XXXXX000-Y). Останні три цифри коду дають більший ступінь деталізації в межах кожної категорії. Дев'ята цифра - контрольна.
Отже, згідно з Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015, замовником - Комунальним підприємством «Жилбудсервіс» здійснено 43 закупівлі: UA-2020-12-16-000382-c, UA-2020-12-16-001074-c, UA-2020-12-16-001366-c, UA-2020-12-16-001597-c, UA-2020-12-16-001807-c, UA-2020-12-16-002106-c, UA-2020-12-16-002417-c, UA-2020-12-16-002885-c, UA-2020-12-16-003141-c, UA-2020-12-16-003473-c, UA-2020-12-16-011547-c, UA-2020-12-16-011932-c, UA-2020-12-16-012371-c, UA-2020-12-16-012807-c, UA-2020-12-16-013215-c, UA-2020-12-16-013760-c, UA-2020-12-16-014330-c, UA-2020-12-16-014977-c, UA-2020-12-16-015284-c, UA-2020-12-17-000387-c, UA-2020-12-17-000562-c, UA-2020-12-17-000845-c, UA-2020-12-17-001001-c, UA-2020-12-17-001141-c, UA-2020-12-17-001285-c, UA-2020-12-17-001888-c, UA-2020-12-17-002077-c, UA-2020-12-17-002259-c, UA-2020-12-17-002455-c, UA-2020-12-17-002672-c, UA-2020-12-17-002880-c, UA-2020-12-17-003129-c, UA-2020-12-17-003338-c, UA-2020-12-17-003597-c, UA-2020-12-17-003825-c, UA-2020-12-17-004441-c, UA-2020-12-17-004719-c, UA-2020-12-17-004966-c, UA-2020-12-23-003094-c, UA-2020-12-23-003367-c, UA-2020-12-23-003622-c, UA-2020-12-23-003914-c, UA-2020-12-23-004919-c з однаковим предметом - ДК 021:2015 - 50700000-2 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій.
Таким чином, замовником здійснено 43 ідентичні закупівлі.
Вищевказане свідчить про те, що замовником - Комунальним підприємством «Жилбудсервіс» здійснено поділ предмета закупівлі «Послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків», код за ДК 021:2015 - 50700000-2 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій, з метою уникнення проведення процедури закупівлі та застосування Закону України «Про публічні закупівлі».
Крім того, вартість закупівлі UA-2020-12-16-013760-c, відповідно до укладеного договору від 16.12.2020 № 485, складає 47835,96 грн, що не перевищує 200000,00 грн. Але сукупна вартість закупівель, відповідно до укладених в період з 16.12.2020 по 23.12.2020 ідентичних договорів, складає 2001355,20 грн, що перевищує 200000,00 грн. А тому за вказаних обставин, мала б бути проведена процедура торгів згідно із Законом України «Про публічні закупівлі».
Згідно з частинами 1 та 2 статті 215 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин).
Статтею 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 ЦК України).
Частиною 3 ст. 215 ЦК України передбачено, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Враховуючи, що Комунальним підприємством «Жилбудсервіс» всупереч вказаним вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», Порядку визначення предмета закупівлі здійснено поділ предмета закупівлі послуг «Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій» на 43 закупівлі: UA-2020-12-16-000382-c, UA-2020-12-16-001074-c, UA-2020-12-16-001366-c, UA-2020-12-16-001597-c, UA-2020-12-16-001807-c, UA-2020-12-16-002106-c, UA-2020-12-16-002417-c, UA-2020-12-16-002885-c, UA-2020-12-16-003141-c, UA-2020-12-16-003473-c, UA-2020-12-16-011547-c, UA-2020-12-16-011932-c, UA-2020-12-16-012371-c, UA-2020-12-16-012807-c, UA-2020-12-16-013215-c, UA-2020-12-16-013760-c, UA-2020-12-16-014330-c, UA-2020-12-16-014977-c, UA-2020-12-16-015284-c, UA-2020-12-17-000387-c, UA-2020-12-17-000562-c, UA-2020-12-17-000845-c, UA-2020-12-17-001001-c, UA-2020-12-17-001141-c, UA-2020-12-17-001285-c, UA-2020-12-17-001888-c, UA-2020-12-17-002077-c, UA-2020-12-17-002259-c, UA-2020-12-17-002455-c, UA-2020-12-17-002672-c, UA-2020-12-17-002880-c, UA-2020-12-17-003129-c, UA-2020-12-17-003338-c, UA-2020-12-17-003597-c, UA-2020-12-17-003825-c, UA-2020-12-17-004441-c, UA-2020-12-17-004719-c, UA-2020-12-17-004966-c, UA-2020-12-23-003094-c, UA-2020-12-23-003367-c, UA-2020-12-23-003622-c, UA-2020-12-23-003914-c, UA-2020-12-23-004919-c, та як наслідок укладено 43 договори №№ 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488 від 16.12.2020; №№ 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507 від 17.12.2020; №№ 523, 524, 525, 526, 527 від 23.12.2020 з фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І., тому договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 16.12.2020 № 485 є таким, що укладений з порушенням норм матеріального права, а відтак підлягає визнанню недійсним.
Доводи відповідача, наведені у додаткових поясненнях, стосовно того, що Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» є замовником в розумінні вимог п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі», а ціни на послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем затверджені виконавчим комітетом Щастинської міської ради за результатами проведеного конкурсу, тобто затверджені органом влади відповідно до його повноважень і визначені в порядку, встановленому зазначеним органом при проведенні конкурсу, то при закупівлі Комунальне підприємство «Жилбудсервіс», як замовник предмету закупівлі «технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем», норми Закону України «Про публічні закупівлі» застосовувати не повинен є необґрунтованими з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень, замовник повинен дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та може використовувати електронну систему закупівель, у тому числі електронні каталоги для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов'язково оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, повинен містити, зокрема, інформацію про категорію замовника.
При цьому, визначення приналежності до замовників та віднесення їх до певної категорії, здійснюють останні самостійно на підставі документів, нормативно-правових актів тощо, інформацією про які володіють самі суб'єкти та/або їхні органи управління.
Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» у оприлюдненому звіті про укладений з фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І. 16.12.2020 договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків № 485 без використання електронної системи закупівель UA-2020-12-16-013760-c зазначило категорію замовника - юридична особа, яка забезпечує потреби держави або територіальної громади.
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України у своєму листі від 21.05.2020 № 3304-04/32275-06 ширше розкрило поняття «замовників» за категоріями, визначеними Законом України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон).
Зокрема, замовниками у розумінні Закону є суб'єкти, які створені державою або територіальною громадою для забезпечення потреб суспільства, у тому числі платників податків, які має забезпечити держава та які витрачають для здійснення придбання публічні фінанси.
У переліку визначення основних термінів Закон та нормативно-правові акти, розроблені на його виконання, не містять поняття «потреби держави або територіальної громади», оскільки поняття за своєю суттю є динамічним.
Для забезпечення потреб держави або територіальної громади органи влади, наділені відповідними повноваженнями, приймають законодавчі, нормативно-правові акти тощо та встановлюють державне регулювання тієї чи іншої сфери, зокрема соціальної, серед яких житлово-комунальне господарство, побутове обслуговування населення, торгівля і громадське харчування, транспорт і зв'язок, освіта, охорона здоров'я, спорт і туризм, культура, соціальне забезпечення.
Водночас згідно з частиною 2 статті 81 ЦК України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом, зокрема Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування.
Отже, оскільки юридична особа публічного права створюється за безпосередньої участі держави з метою ефективного та раціонального використання державного і громадського майна, але держава чи територіальна громада не можуть управляти належними їй цінностями, то це майно закріплюється за окремими підприємствами, установами та організаціями. При цьому держава, територіальні громади як власники майна дозволяють цим підприємствам, установам та організаціям управляти належним їм майном, розпоряджатися грошовими коштами, вступати від свого імені в різні правовідносини для реалізації певних інтересів та потреб держави або територіальної громади.
Відповідно до Статуту Комунального підприємства «Жилбудсервіс», затвердженого рішенням Щастинської міської ради від 15.02.2018 № 82/5 (в редакції, яка діяла до 26.03.2021), яке оприлюднене на офіційному вебсайті Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області, Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» утворене за рішенням Щастинської міської ради від 13.09.2007 № 13/6. Власником підприємства є територіальна громада м. Щастя в особі Щастинської міської ради. Управління підприємством здійснюється відповідно до цього Статуту на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Контроль за управлінням підприємства здійснюють Щастинська міська рада та її Виконавчий комітет. Директор підприємства розпоряджається коштами та майном підприємства у відповідності з законодавством, цим Статутом, рішеннями Щастинської міської ради та її Виконавчого комітету.
Рішенням Виконавчого комітету Щастинської міської ради від 03.01.2018 № 1 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків у житловому фонді комунальної власності територіальної громади м. Щастя» призначено управителем багатоквартирних будинку у житловому фонді комунальної власності територіальної громади м. Щастя Комунальне підприємство «Жилбудсервіс».
Таким чином, Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» підпадає під визначення замовника, у розумінні положень п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону, а не п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону та повинно було при закупівлі послуги застосувати норми Закону України «Про публічні закупівлі».
Крім того, матеріали справи не містять доказів того, що Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» відноситься до замовників, які здійснюють діяльність в одній або декількох окремих сферах господарювання, визначених ч. 2 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі», та відповідають хоча б одній з ознак, що зазначені у п. 4 ч. 1 ст. 2 вказаного Закону.
Що стосується доводів позивача стосовно укладення договору в умовах реального конфлікту інтересів, суд зазначає наступне.
Закон України «Про запобігання корупції» визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Водночас у ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», в редакції, станом на момент укладення договору, міститься визначення таких понять, зокрема:
близькі особи - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта;
потенційний конфлікт інтересів - це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях;
реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Для встановлення факту реального конфлікту інтересів недостатньо констатувати існування приватного інтересу, який потенційно може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішення, а безпосередньо встановити, що по-перше, приватний інтерес наявний, по-друге, він суперечить службовим чи представницьким повноваженням, а по-третє, така суперечність реально впливає на об'єктивність чи неупередженість прийняття рішень чи вчинення дій.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків у юридичних особах приватного права незалежно від організаційно-правової форми, а також інші особи, які не є службовими особами та які виконують роботу або надають послуги відповідно до договору з підприємством, установою, організацією, - у випадках, передбачених цим Законом.
Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (встановлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності.
Тобто, директор комунального підприємства - це посадова особа, на яку поширюється положення Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до Статуту Комунального підприємства «Жилбудсервіс», затвердженого рішенням Щастинської міської ради від 15.02.2018 № 82/5 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), яке оприлюднене на офіційному вебсайті Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області, директор підприємства укладає правочини, договори, угоди самостійно на суму, що не перевищує розмір статутного капіталу підприємства. Самостійно укладає угоди в межах бюджетних асигнувань, передбачених бюджетними програмами Щастинської міської ради, а також угоди за результатами проведених конкурсних торгів за рахунок державних коштів. Самостійно укладає угоди з надання послуг без обмеження розміру сум. Укладає договори оренди нерухомого майна, яке знаходиться на балансі підприємства з дозволу Щастинської міської ради.
Таким чином, ОСОБА_1 за своєю посадою, як директор підприємства, мав повноваження щодо укладання договорів.
За висновком суду, укладений 16.12.2020 договір № 485 від імені Комунального підприємства «Жилбудсервіс» директором ОСОБА_1 з фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І., який до 09.10.2017 перебував у трудових відносинах з Комунальним підприємством «Жилбудсервіс», не свідчать про наявність потенційного конфлікту інтересів у сфері реалізації директором своїх службових (дискреційних) повноважень.
Крім того, Клімков О.І. не є близькою особою колишнього директора Комунального підприємством «Жилбудсервіс» ОСОБА_1, що не свідчить про реальний конфлікт інтересів.
Частиною 1 ст. 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази щодо наявності приватного інтересу ОСОБА_1 як колишнього директора Комунального підприємства «Жилбудсервіс» та замовника процедури закупівлі стосовно Клімкова О.І .
Враховуючи викладене, суд не вбачає ознак потенційного/реального конфлікту інтересів між колишнім директором Комунального підприємства «Жилбудсервіс» ОСОБА_1 та Клімковим О.І.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами і такими, що підлягають задоволенню повністю, у зв'язку з чим, договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків № 485, укладений між фізичною особою-підприємцем Клімковим О.І. та Комунальним підприємством «Жилбудсервіс», підлягає визнанню недійсним.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір за подання позову в сумі 2270,00 грн покладається на відповідача.
Щодо витрат позивача на правничу допомогу в розмірі 10000,00 грн, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 126 ГПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Позивачем у позовній заяві було зазначено про надання доказів понесених витрат на правову допомогу протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду або до закінчення судових дебатів, у випадку задоволення позову.
До закінчення судових дебатів позивачем не надано належних доказів на підтвердження понесених ним витрат на правничу допомогу, тому судом не розглядається питання щодо розподілу витрат позивача на правничу допомогу.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Комунального підприємства «Жилбудсервіс» до фізичної особи-підприємця Клімкова Олександра Івановича задовольнити.
2. Визнати недійсним договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем житлових будинків від 16.12.2020 № 485, укладений між фізичною особою-підприємцем Клімковим Олександром Івановичем ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) та Комунальним підприємством «Жилбудсервіс» (91480, Луганська область, Щастинський район, м. Щастя, вул. Дружби, буд. 2-А, ідентифікаційний код 35629024).
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця Клімкова Олександра Івановича ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства «Жилбудсервіс» (91480, Луганська область, Щастинський район, м. Щастя, вул. Дружби, буд. 2-А, ідентифікаційний код 35629024) судовий збір в сумі 2270,00 грн, про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено - 18 лютого 2022 року.
Суддя Євген ЛІСОВИЦЬКИЙ