Постанова від 18.02.2022 по справі 908/2233/21

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.02.2022 м.Дніпро Справа № 908/2233/21

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Орєшкіної Е.В. (доповідач),

суддів Подобєда І.М., Чус О.В.

розглянувши у письмовому провадженні без виклику (повідомлення) сторін апеляційну скаргу Запорізької міської ради на рішення Господарського суду Запорізької області від 28.09.2021 (повний текст складений 06.10.2021, суддя Боєва О.С.) у справі №908/2233/21

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “Мрія”, м. Запоріжжя

до відповідача: Запорізької міської ради, м. Запоріжжя

про стягнення 18 739,70 грн

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “Мрія” звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовом про стягнення з Запорізької міської ради на свою користь 18 739,70 грн боргу за надані послуги з управління будинком згідно договору № 025 У/18 від 01.08.2018 за період: з 01.08.2018 по 30.06.2021.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 28.09.2021 у справі №908/2233/21 позов задоволено; стягнуто з Запорізької міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “Мрія” 18 739, 70 грн боргу за надані послуги та 2 270,00 грн витрат зі сплати судового збору.

Рішення місцевого господарського суду мотивовано обґрунтованістю та правомірністю заявлених позовних вимог.

Не погодившись із рішенням місцевого господарського суду, Запорізька міська рада звернулася до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, якою просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 28.09.2021 у справі №908/2233/21 та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Апеляційна скарга обґрунтована наступним:

- висновки, викладені в рішенні суду першої інстанції, не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного застосування норм матеріального права;

- виникнення зобов'язань у Запорізької міської ради щодо сплати за надані послуги з управління багатоквартирним будинком можливе лише на договірних засадах між позивачем та відповідачем;

- позивачем не надано доказів фактичного направлення на адресу відповідача рахунків для оплати послуг за період: з 01.08.2018 по 30.06.2021;

- вимога про сплату заборгованості за період: з 01.11.2017 по 31.03.2021 надіслана позивачем лише 30.04.2021;

- позивачем не надано доказів фактичного надання послуг з управління багатоквартирним будинком №5 по вул. Авраменка у м. Запоріжжі (рахунки, акти, документи первинного бухгалтерського обліку);

- частина приміщення №126 перебуває в користуванні Фізичної особи - підприємця Ракшина О.О. на підставі договору оренди №03.27.85 від 20.09.2001, тому обов'язок сплати за спожиті послуги покладається у відповідній частині на орендаря, проведений позивачем розрахунок заборгованості не відповідає дійсності.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.11.2021 для розгляду справи № 908/2233/21 визначена колегія суддів у складі: головуючий, доповідач Орєшкіна Е.В., судді Чус О.В., Подобєд І.М.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 13.12.2021 після усунення апелянтом недоліків апеляційної скарги зазначеною колегією суддів поновлено Запорізькій міській раді строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Запорізької області від 28.09.2021 у справі №908/2233/21; відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Запорізької міської ради на рішення Господарського суду Запорізької області від 28.09.2021 у справі №908/2233/21; зупинено дію рішення Господарського суду Запорізької області від 28.09.2021 у справі №908/2233/21; розгляд справи визначено здійснювати в порядку письмового провадження.

Відповідач відзив на апеляційну скаргу до Центрального апеляційного господарського суду не надав.

Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради №520 від 01.09.2017 “Про призначення управителів багатоквартирних будинків міста Запоріжжя” Товариство з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “Мрія” призначено управителем багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі, за об'єктом конкурсу (група будинків) №1, зокрема, багатоквартирного будинку за адресою: вул. Авраменка, 5 (додаток №1 до вказаного рішення).

Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради спільно з департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради доручено підготувати проект договору з надання послуг з управління багатоквартирними будинками м. Запоріжжя, що має бути укладений від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу уповноваженого особою виконавчого комітету Запорізької міської ради, строком на один рік, з обов'язком управителя розпочати надання послуг з управління багатоквартирними будинкам з 01 листопада 2017 (п. 5 вказаного рішення).

06.09.2017 співвласниками багатоквартирного будинку №5 по вул. Авраменка в м. Запоріжжі в особі заступника голови Запорізької міської ради з питань діяльності виконавчих органів ради Бородай О.М., який уповноважений на укладення договору вищезазначеним рішенням, згідно із Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “Мрія” (управитель) укладено договір №К-016 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за змістом п. 1 якого управитель зобов'язався надавати замовнику послуги з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та об'єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (далі - об'єкт).

Загальні відомості про об'єкт зазначаються у додатку 1 до цього договору, який є його невід'ємною частиною. В управління передається майно об'єкта, що належить власникам (співвласникам) окремих приміщень на праві спільної власності (п.п. 2, 3 договору).

Згідно з п. 18 договору він набирає чинності з дати його підписання і діє до 05.09.2018.

Згідно протоколу № 1 від 07.08.2018 зборів співвласників будинку № 5 по вул. Авраменка, були прийняті рішення: про обрання уповноваженої особи для розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №К-016 від 06.09.2017 та укладення прямого договору з управління багатократним будинком між співвласниками будинку та Товариством з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “Мрія”; про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №К-016 від 06.09.2017; про укладення прямого договору з Товариством з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “Мрія” з переліком складових послуги та періодичністю їх виконання, наведеному у додатку 1 до протоколу.

01.08.2018 співвласниками житлового будинку, розташованого за адресою: м.Запоріжжя, вул. Авраменка, буд. 5, та позивачем підписано договір №К-016/р про розірвання договору № К-016 від 06.09.2017.

01.08.2018 між позивачем (управитель) та співвласниками будинку № 5 по вул. Авраменка в м. Запоріжжя, від імені яких діяла уповноважена особа Косенко Олександр Вікторович на підставі протоколу №1 зборів співвласників будинку від 07.08.2018 (споживачі) укладено договір № 025/У/18 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, відповідно до якого управитель зобов'язався надавати споживачам послугу з управління зазначеного багатоквартирного будинку, а споживачі - своєчасно оплачувати послугу у строки та на умовах, передбачених цим договором.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає в себе утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території, зокрема, прибирання прибудинкової території, прибирання сходових клітин, прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі, технічне обслуговування ліфтів (у разі їх наявності), технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем, дератизація, дезінсекція, обслуговування димових та вентиляційних каналів, технічне обслуговування мереж електропостачанням та електрообладнання, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності); купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; винагорода управителю (п. 1.2 договору).

Відповідно до п.2.1. договору перелік складових послуги з управління багатоквартирним будинком та періодичність їх надання управителем споживачам за цим договором визначається у додатку №1. Вартість послуги визначається відповідно до кошторису витрат на управління багатоквартирним будинком та складає 35 077,30 грн (додаток №2 до договору). Плата за послугу нараховується управителем та вноситься на його банківський рахунок споживачами щомісяця, не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, розрахунковим періодом є календарний місяць (п. 2.3. договору).

Пунктом 5.5. договору встановлено, що сторони підтверджують факт надання управителем послуги з управління багатоквартирним будинком, а споживачами отримання зазначеної послуги з 01.11.2017.

За змістом п. п. 7.1, 7.2 договір набирає чинності з моменту його підписання та укладається строком на один рік. Якщо за місць до закінчення строку дії договору жодна зі сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається продовженим на черговий календарний рік. Кількість таких продовжень не обмежується.

Згідно з довідкою позивача, складеною станом на 31.03.2021, витрати з управління будинком за адресою: м. Запоріжжя, вул. Авраменка, буд. № 5, за період: з 01.11.2017 по 31.03.2021 з урахуванням суми загальновиробничих та адміністративних витрат складають 1 505 457,51 грн.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 242337109 від 29.01.2021 Територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради є співвласником нежитлового приміщення № 126 (нежиле приміщення I поверху літ. А 9, A'-1) загальною площею 109,2 кв.м за адресою: м. Запоріжжя, вул. Авраменка, буд. 5, частка відповідача в приміщенні дорівнює 22/25.

Позивачем направлено на адресу відповідача вимогу за вих. № 30/04 від 30.04.2021 про оплату заборгованості за договорами №К-016 від 06.09.2017 та № 025/У/18 від 01.08.2018 в сумі 22 429,73 грн (за період: з 01.11.2017 по 31.03.2021), з якою також надіслано рахунок на оплату №425 від 09.04.2021, акт звіряння взаємних розрахунків станом на 31.03.2021, довідку про витрати з управління житловим будинком за період: з 01.11.2017 по 31.03.2021, копії договорів №К-016 від 06.09.2017, №К-016/р від 01.08.2018, №025/У/18 від 01.08.2018.

Відповідач зазначену вимогу не виконав, у листі від 16.06.2021 за № 3070/01/01-07/4114 Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради повідомлено позивача, що на підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 21.09.2018 № 439/9 приміщення № 126 першого поверху (літ. А 9, A'-1), площею 96,30 кв.м передане в господарське відання Комунальному підприємству “ВРЕЖО №7”. Також зазначив, що з причин відсутності відповідного договору між Комунальним підприємством “ВРЕЖО №7” та Товариством з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “Мрія” у Комунального підприємства “ВРЕЖО №7” відсутні зобов'язання здійснювати платежі за послугу з управління багатоквартирним будинком.

Зазначене стало підставою для звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “Мрія” до місцевого господарського суду з позовом про стягнення з Запорізької міської ради 18 739,70 грн боргу за надані послуги з управління будинком за період: з 01.08.2018 по 30.06.2021.

Статтею 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 322 Цивільного кодексу України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 2 ст. 382 Цивільного кодексу України визначено, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.

Статтею 360 Цивільного кодексу України встановлено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.

Положеннями п. п. 1, 3, 5-8 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” визначено:

- багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; у багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна;

- нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об'єктом нерухомого майна;

- співвласник багатоквартирного будинку - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку;

- спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія;

- управитель багатоквартирного будинку - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб;

- управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст.4, ч. 1 ст. 5 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава. Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.

Згідно з ч. 1 ст. 7 цього Закону співвласники зобов'язані: 1) забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; 2) забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; 4)додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; 5) виконувати рішення зборів співвласників; 6) забезпечувати додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; 10) своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Частиною 1 ст. 9 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” визначено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 11, ч. 1 ст. 12 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем.

Витрати на управління багатоквартирним будинком включають, в тому числі витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку.

Кожний співвласник несе зобов'язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника (ч. 2 ст. 7 Закону).

В частинах 2 та 3 ст. 8 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” встановлено, що обсяг зобов'язань та відповідальності кожного співвласника за договором, який є обов'язковим для всіх співвласників, визначається пропорційно до його частки співвласника. Обсяг зобов'язань та відповідальності кожного співвласника за договором про надання комунальної послуги визначається відповідно до Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.

Згідно з положеннями п. 6 ч. 1 ст.1, п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. Індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно до ч. ч. 2 - 4 ст. 12 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Зобов'язання зі здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 242337109 від 29.01.2021 Територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради є співвласником нежитлового приміщення № 126 (нежиле приміщення I поверху літ. А 9, A'-1) загальною площею 109,2 кв.м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Авраменка, буд. 5, частка відповідача в приміщенні дорівнює 22/25. Будь-які інші відомості щодо нежитлового приміщення відповідача в реєстрі відсутні.

Згідно ст. 20 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.

Враховуючи вищенаведені приписи законодавства, місцевий господарський суд дійшов правильного висновку, що Запорізька міська рада, як власник частини нежитлового приміщення, розташованого в будинку за адресою: м. Запоріжжя, вул. Авраменка, буд. 5, є співвласником багатоквартирного будинку та зобов'язана брати участь в утриманні спільного майна та здійснювати оплату послуг на підставі умов договору № 025/У/18 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01.08.2018.

Згідно з ч. 1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст. 598, ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється частково або в повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Пунктом 3.2.4. договору №025/У/18 від 01.08.2018 встановлено, що споживач зобов'язаний оплачувати надану послугу за ціною та у строки, встановленими цим договором.

Плата за послугу нараховується управителем та вноситься на його банківський рахунок споживачами щомісяця, не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим. Розрахунковим періодом є календарний місяць ( п.2.3 договору).

Відповідно до додатку № 2 до договору вартість послуги з управління будинком загальною площею квартир та нежитлових приміщень 6 307,70 кв.м складає 35 077,30 грн на місяць.

З урахуванням загальної площі будинку, щомісячна вартість послуги з управління становить 5,56 грн за 1,0 кв.м.

Виходячи із площі приміщень, які є власністю Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради (22/25 часток з площі 109,2 кв.м), щомісячна вартість послуг управителя, яка підлягає до сплати складає 535,42 грн (96,30 кв.м х 5,56 грн) на місяць.

Оскільки Запорізькою міською радою оплата послуг не здійснювалась, заборгованість відповідача за період з 01.08.2018 по 30.06.2021 складає 18 739,70 грн (35 міс. х 535,42 грн).

В пункті 5.4 договору №025/У/18 від 01.08.2018 встановлено, що послуга за цим договором вважається наданою управителем в повному об'ємі і належної якості та прийнятою споживачами у повному об'ємі і належної якості, якщо уповноважений представник споживачів протягом 10 календарних днів, що передує даті, вказаної у п.2.3. договору, не заявив обґрунтовані, письмові претензії щодо якості та об'єму конкретних робіт, що свідчить про належне виконання послуги та робіт за цим договором.

Пунктом 7.2 цього договору визначено, що протягом дії договору його умови є обов'язковими для усіх споживачів, в тому числі тих, що не голосували чи голосували проти на загальних зборах, тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення в будинку після його укладення. Таким чином, відповідач є учасником відносин за договором №025/У/18 від 01.08.2018; претензії щодо якості та об'єму робіт, виконаних за ним позивачем, не заявлені.

Апелянт посилається на те, що позивачем не надано доказів на обґрунтування розміру заявлених вимог, які підтверджують факт надання послуг, їх обсяг, вартість, а також настання у відповідача строку виконання грошового зобов'язання з оплати таких послуг.

Як правильно зазначено судом першої інстанції, умовами договору №025/У/18 від 01.08.2018 не визначено обов'язку щодо виставлення управителем рахунків окремо кожному із співвласників багатоквартирного будинку; не визначений й порядок виставлення рахунку; щомісячна вартість послуги з управління є фіксованою, визначається відповідно до кошторису витрат на управління (додаток № 2 до договору) та, в даному випадку, залежно від площі нежитлового приміщення, власником якого є відповідач. Отже, відсутність щомісячного рахунку не впливає на можливість дізнатись про розмір суми, належної до сплати, та не звільняє відповідача від обов'язку здійснити відповідну оплату.

Відповідно до п. 15 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 712, управитель веде наступну документацію: опис робіт на поточний капітальний (у випадку організації його проведення управителем за рішенням співвласників) ремонт; акти технічних оглядів будинку; журнали аварійних заявок співвласників; протоколи вимірювань опору електромереж (за наявності); акти огляду/повірки димових та вентиляційних каналів; акти огляду / експертизи ліфтів (за наявності ліфтів); акти виконаних робіт з дезінсекції та дератизації (за наявності); акти щодо повірки вузлів обліку води на загальнобудинкові потреби (за наявності); список співвласників будинку; іншу документацію, передбачену цими Правилами та законодавством.

Як вбачається з матеріалів справи №908/2233/21, перелік складової послуги з управління та періодичність їх надання визначені в додатку № 1 до договору; обов'язковість надання управителем документів, визначених п. 15 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 712, для підтвердження наданих послуг, договором №025/У/18 від 01.08.2018 не передбачена; згідно з п. п. 3.1.3, 3.1.4 цього договору споживач має право на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їх якості, перевірку якості та кількості послуг у встановленому законодавством порядку, водночас таке право має бути реалізовано в строки, визначені у п. 5.4. договору, чого відповідачем не доведено, отже послуги за встановленою у договорі №025/У/18 від 01.08.2018 вартістю за спірний період вважаються прийнятими співвласниками багатоквартирного будинку №5, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Авраменка.

Апелянт посилається на те, що судом першої інстанції помилково не застосовано до спірних відносин ч.4 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», відповідно до якої зобов'язання зі здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/ або приміщень.

Так, відповідно до договору оренди нежитлового приміщення від 20.09.2001 №03.27.85. частина нежитлового приміщення №126 по вул. Авраменко, буд.5 в м. Запоріжжі площею 15,5 кв.м (зменшена на 4,15 кв.м. на підставі додаткової угоди від 10.03.2009) передана Державним комунальним підприємством «Виробниче ремонтно - експлуатаційне житлове об'єднання №3» в строкове платне володіння та користування Приватному підприємцю Ракшину Олександру Олександровичу.

За умовами п. п. 2.4., 11.1., 11.8. цього договору він діє з 20.09.2001 до 31.08.2006, умова про його автоматичну пролонгацію не визначена, продовження на новий строк здійснюється за узгодженням сторін, доповнення і зміни до договору оформлюються в письмовій формі і становлять невід'ємну частину договору.

Доказів продовження дії договору оренди нежитлового приміщення від 20.09.2001 №03.27.85. відповідачем не надано, отже не доведено, що частина нежитлового приміщення №126 по вул. Авраменко, буд.5 в м. Запоріжжі в період з 01.08.2018 по 30.06.2021 перебувала в оренді Приватного підприємця Ракшина Олександру Олександровичу.

Крім того, як вбачається з листа від 16.06.2021 №3070/01/01-07/4114 Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради зазначено наступне: «Згідно з відомостями, що містяться в електронній базі даних обліку об'єктів нерухомості, відповідно до інформації, наданої суб'єктами права комунальної власності, в житловому будинку №5 по вул. Авременка розташовано об'єкт: частина нежитлового приміщення №126 першого поверху (літ.А-9, літ. А1 -1) загальною полощею 96,30 кв.м, який на сьогоднішній день є вільним».

Посилання відповідача на те, що вказаний об'єкт на підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 21.09.2018 №439/9 переданий в господарське відання (на баланс) Комунального підприємства «ВРЕЖО №7», яким договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з позивачем не укладалось, не звільняє відповідача від обов'язку з відшкодування витрат на управління будинку, виходячи із площі приміщень, які є його власністю.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують правомірних висновків місцевого господарського суду; рішення Господарського суду Запорізької області від 28.09.2021 у справі №908/2233/21 відповідає фактичним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, тому підстави, передбачені ст. 277 Господарського процесуального кодексу України, для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення Господарського суду Запорізької області у даній справі відсутні.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по розгляду апеляційної скарги відносяться на апелянта.

Керуючись ст. ст. 269, 275, 276, 282, 287, 288 Господарського процесуального кодексу України, Центральний апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Запорізької міської ради на рішення Господарського суду Запорізької області від 28.09.2021 у справі №908/2233/21 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 28.09.2021 у справі №908/2233/21 залишити без змін.

Поновити дію рішення Господарського суду Запорізької області від 28.09.2021 у справі №908/2233/21.

Витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги покласти на апелянта - Запорізьку міську раду.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Головуючий суддя Е.В. Орєшкіна

Суддя І.М. Подобєд

Суддя О.В. Чус