Постанова від 17.02.2022 по справі 380/8463/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2022 рокуЛьвівСправа № 380/8463/21 пров. № А/857/19484/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

суддя (судді) в суді першої інстанції - Крутько О.В.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Львів,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

27 травня 2021 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просила: визнати протиправними дії від 01 березня 2021 року щодо відмови в здійсненні обчислення та виплати пенсії за віком на підставі Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 27-Ф від 26 січня 2021 року; зобов'язати здійснити обчислення та виплату пенсії за віком на підставі Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 27-Ф від 26 січня 2021 року, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 27 січня 2021 року.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що 21 вересня 2018 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV. 27 січня 2021 року звернулася до органу ПФУ із заявою, в якій просила відповідача перевести її на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та згідно з пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ. На підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 134450002791 від 05 лютого 2021 року її переведено з 27 січня 2021 року на пенсію за віком на підставі норм Закону України «Про державну службу». Вказує, що 27 січня 2021 року також подала відповідачу заяву, в якій просила визначити розмір виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2020 року, як особі яка має стаж державної служби 20 років та 3,5 місяці на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не перебуває на державній службі. До вказаної заяви долучено довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії для призначення пенсії державного службовця. Однак, листом від 01 березня 2021 року № 1300-5221-8/18664 відповідач повідомив про те, що, оскільки до заяви не долучено довідки про розміри виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01 травня 2016 року, а долучена лише довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 26-Ф від 26 січня 2021 року (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), розрахунок пенсії проведено відповідно до цієї довідки. Крім того, відповідач вказав, що згідно із записами трудової книжки на день набрання чинності Закону № 889 (на 01 травня 2016 року) стаж позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби становить 15 років 06 місяців 21 день. Вважає, що відповідно до абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622 розмір її пенсії повинен визначитися в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначення пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, оскільки має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців і на момент виходу на пенсію не перебувала на державній службі. Звертає увагу на те, що Порядок № 622 не передбачає, що для обчислення заробітної плати необхідним є наявність 20 і більше років стажу державного службовця саме станом на 01 травня 2016 року.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні обчислення та виплати пенсії за віком на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 26 січня 2021 року № 27-Ф. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити обчислення та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 27 січня 2021 року на підставі довідки від 26 січня 2021 року № 27-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що відмова відповідача щодо обчислення пенсії позивача з урахуванням довідки від 27 січня 2021 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, викладена у листі від 01 березня 2021 року № 1300-5221-8/18664 є протиправною, оскільки позивач мала не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і на момент виходу на пенсію (27 січня 2021 року) не перебувала на державній службі. Тому відповідно до абз. 6 п. 4 Порядку № 622 розмір пенсії позивача повинен визначатися в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, що і було здійснено відповідачем шляхом видачі довідок.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, зазначає, що згідно з Порядком № 622 на призначення пенсії відповідно до Закону України № 3723 мають право особи, які станом на 01 травня 2016 року мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, а стаж державної служби позивача станом на 01 травня 2016 року становив 15 років 06 місяців 21 день. Вказує, що позивач до заяви не долучила довідку про розміри виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією, починаючи з 01 травня 2016 року, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3.

Представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що відповідно до п. 4 Порядку № 622 за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження) (п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 21 вересня 2018 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058.

Наказом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 22 січня 2021 року № 25-0 ОСОБА_1 , головного спеціаліста відділу адміністрування інформаційних систем та електронних реєстрів Управління інформаційних систем та електронних реєстрів, звільнено з 25 січня 2021 року з посади за власним бажанням, ч. 1 ст. 86 Закону України «Про державну службу» (а.с.40).

27 січня 2021 року позивач звернулася із заявою до відповідача про перехід на інший вид пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», до якої долучила такі документи: паспорт; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; трудову книжку ( НОМЕР_1 ); довідку № 26-Ф від 26 січня 2021 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), довідку № 27-Ф від 26 січня 2021 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (в середніх розмірах), заяву від 27 січня 2021 року (а.с.41-44)

Відділом перерахунків № 3 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідно до поданої заяви від 27 січня 2021 року переведено ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (а.с.45)

27 січня 2021 року позивачем також подано відповідачу заяву, в якій просила визначити розмір виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2020 року, як особі, яка має стаж державної служби 20 років та 3,5 місяці на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не перебуває на державній службі, до якої долучила довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії (а.с.39).

Листом від 01 березня 2021 року № 1300-5221-8/18664 відповідач повідомив позивача про те, що згідно із записами трудової книжки на день набрання чинності Закону № 889 (на 01 травня 2016 року) стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби становить 15 років 06 місяців 21 день. Для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» такій категорії державних службовців відповідно до Порядку № 622 необхідно враховувати заробітну плату до якої включено всі види оплати праці та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування починаючи з 01 травня 2016 року. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розміри виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. Оскільки до заяви не долучено довідки про розміри виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01 травня 2016 року, а долучена лише довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 26-Ф від 26 січня 2021 року (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), яка видана Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, розрахунок пенсії проведено відповідно до довідки № 26-ф від 26 січня 2021 року, згідно з якою враховано посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років. Відповідач повідомив про необхідність долучення довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 (а.с.49-51).

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції прийшов до висновку про обгрунтованість позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 № 889-VIII (далі - Закон України № 889-VIII).

Цим законом, крім іншого, визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пенсія за віком у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

З 01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 7323-ХІІ від 16 грудня 1993 року.

Після 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 899 «Про державну службу») зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723 «Про державну службу» лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 899 «Про державну службу», та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723 «Про державну службу» вік і страховий стаж.

Після 01 травня 2016 року, відповідно до ст. 90 нового Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, визначені певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723.

Відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 (далі - Порядок № 622), передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу»: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Відтак, Прикінцевими та перехідними положення Закону № 889-VIII чітко визначено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

З огляду на наведене, право на пенсію одержують особи, зазначені в п. 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, які мають необхідний стаж державної служби, страховий стаж та відповідний вік і в жодному із зазначених вище Законів не зазначається, що таке право особа одержує при умові, що їм раніше пенсія за Законом України «Про державну службу» не призначалась.

Правовідносини обчислення пенсії після звільнення з посади державної служби регулюються Порядком № 622.

Згідно з п. 31 Порядку № 622 державні службовці, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону № 3723-XII, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.

Відповідно до п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 01 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Колегія суддів зазначає, що Порядок № 622 не передбачає, що для обчислення заробітної плати при призначення пенсії державного службовця необхідним є наявність 20 і більше років стажу державного службовця саме станом на 01 травня 2016 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1993 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР), заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно із ч. 1 ст. 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки як перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, за наведених обставин - ст. 41 Закону № 1058-IV.

Таким чином, позивач має право на обчислення пенсії державного службовця із врахуванням заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З матеріалів справи слідує, що з 21 вересня 2018 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058.

Згідно записів трудової книжки серія НОМЕР_1 слідує, що 25 січня 2021 року позивача звільнено з посади за власним бажанням на підставі частини першої статті 86 Закону України «Про державну службу».

Звернувшись 27 січня 2021 року до відповідача із заявою, позивач подала наступні довідки: довідку № 26-Ф від 26 січня 2021 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), довідку № 27-Ф від 26 січня 2021 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (в середніх розмірах) (а.с.41-42).

Отже, вимогу щодо подання відповідних довідок для призначення пенсії за віком позивачем дотримано.

Відділом перерахунків № 3 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідно до поданої заяви від 27 січня 2021 року переведено ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

В подальшому позивачем також подано до Пенсійного фонду заяву від 27 січня 2021 року, в якій просила визначити розмір виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2020 року, як особі, яка має стаж державної служби 20 років та 3,5 місяці на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не перебуває на державній службі, до якої долучила довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії.

Листом від 01 березня 2021 року № 1300-5221-8/18664 відповідач повідомив позивача про те, що згідно із записами трудової книжки на день набрання чинності Закону № 889 (на 01 травня 2016 року) стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби становить 15 років 06 місяців 21 день. Крім того, зазначив, що позивачем до заяви не долучено довідки про розміри виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01 травня 2016 року, а долучена лише довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №26-Ф від 26 січня 2021 року (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), яка видана Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, розрахунок пенсії проведено відповідно до довідки № 26-ф від 26 січня 2021, згідно з якою враховано посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років.

Проте, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що позивач мала не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і на момент виходу на пенсію 27 січня 2021 року не перебувала на державній службі, а тому відповідно до абз. 6 п. 4 Порядку № 622 розмір пенсії позивача за бажанням позивача, яке висловлене у заяві від 27 січня 2021 року, повинен визначатися в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, тобто за грудень 2019 року, що і було здійснено відповідачем шляхом видачі довідки № 27-Ф від 26 січня 2021 року.

Судом першої інстанції встановлено, що довідка від 26 січня 2021 року № 26-Ф про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області складена за формою, затвердженою постановою № 1-3 та містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.41).

Довідка Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 26 січня 2021 року № 27-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особи, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не займає посади держаної служби, відповідає формі довідки, яка затверджена постановою № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», та містить дані про розмір надбавки за інтенсивність праці, надбавки за виконання особливо важливої роботи, надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, виплати за додаткове навантаження, місячної премії та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю. На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.42).

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що всі відображені в довідках види оплати праці, є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону № 1058-ІV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Доводи скаржника про те, що позивач до заяви не долучила довідку про розміри виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією, починаючи з 01 травня 2016 року, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3, є безпідставними, оскільки згідно з абз. 6 п. 4 Порядку № 622 за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Таким чином у даному випадку позивач скористалась наданим правом, тому подання довідки про розміри виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією, починаючи з 01 травня 2016 року, не є необхідним.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність відмови відповідача щодо обчислення пенсії позивача з урахуванням довідки від 26 січня 2021 року № 27-Ф, викладеної у листі 01 березня 2021 року № 1300-5221-8/18664, а також про зобов'язання відповідача здійснити обчислення пенсії позивача з 27 січня 2021 року на підставі довідки від 26 січня 2021 року № 27-Ф, з метою повного та ефективного захисту прав позивача.

Колегія суддів також враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Таким чином, доводи апеляційних скарг не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року у справі № 380/8463/21 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. Б. Заверуха

судді О. М. Гінда

В. В. Ніколін

Повне судове рішення складено 17 лютого 2022 року.