16 лютого 2022 рокуЛьвівСправа № 300/4661/21 пров. № А/857/20468/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Іщук Л.П., Носа Л.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
суддя у І інстанції Микитюк Р.В.,
час ухвалення рішення не зазначено,
місце ухвалення рішення м. Івано-Франківськ,
дата складення повного тексту рішення 01 жовтня 2021 року,
27 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФУ) щодо непроведення перерахунку його пенсійного забезпечення згідно з довідкою Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за № 9/1/67 від 13 січня 2021 року з врахуванням 86% розміру грошового забезпечення та зобов'язати відповідача здійснювати з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з 86% відсоткового значення розміру грошового забезпечення згідно з довідкою Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за № 9/1/67 від 13 січня 2021 року.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року у справі № 300/4661/21, ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, позов було задоволено. При цьому суд першої інстанції виходив із того, що при перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яка застосовується саме при призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії (86%), яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача з 86% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2019 року та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років починаючи з 01 квітня 2019 року у розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
У апеляційній скарзі ГУ ПФУ просило скасувати рішення суду першої інстанції та закрити провадження у цій справі.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що заявлені позовні вимоги стосуються порядку виконання судових рішень у справах № 300/2924/20 та № 300/710/21. Вважає, що у цьому випадку не виник новий спір, а має місце спір між тими самим сторонами про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення. На думку скаржника, позивачу слід звертатись в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому є підстави для закриття провадження у справі.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається у порядку письмового провадження.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи із такого.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Як слідує з протоколу за пенсійною справою № ХД - 15075 (Міноборони) від 01 січня 2018 року, основний розмір пенсії позивача складав 86% грошового забезпечення.
З 01 січня 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» пенсія позивача була перерахована пенсійним органом виходячи із 70% сум грошового забезпечення.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2020 року у справі № 300/2925/20 визнано протиправною відмову Івано-Франківського обласного військового комісаріату у складенні та наданні ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених станом на 5 березня 2019 року. Зобов'язано Івано-Франківський обласний військовий комісаріат підготовити і подати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
13 січня 2021 року Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготував довідку розмір грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії з 05 березня 2019 року встановленого згідно рішення суду за посадою начальник центру-керівник польотами становить 18066,00 грн, у тому числі: посадовий оклад - 5070,00 грн; оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 3240,00 грн; класність (5%) - 253,50 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань (65%) - 6318,00 грн; премія (35%) - 1774,50 грн.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2021 року у справі № 300/710/21 зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення згідно оновленої довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13 січня 2021 року за № 9/1/67, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням проведених платежів.
На виконання зазначеного рішення суду ГУ ПФУ здійснило з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13 січня 2021 року за № 9/1/67 з розрахунку 70 % грошового забезпечення.
ОСОБА_1 не погодився із такими діями ГУ ПФУ та звернувся до адміністративного суду із цим адміністративним позовом.
При наданні правової оцінки правильності вирішення судом першої інстанції цього публічно-правового спору оскаржуваним рішенням та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Частиною 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно з приписами частини 3 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено судом першої інстанції та слідує з матеріалів справи, пенсію позивачу за вислугу років призначено у розмірі 86 відсотків від суми грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею (в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивача) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, обов'язковою підставою для здійснення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за згаданим вище Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Згідно з пунктом 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що з 01 квітня 2019 року у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», однак підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, чинній на момент такого перерахунку, які застосовуються саме при призначенні пенсії, були відсутні.
Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним, що відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій, зокрема, у постанові від 24 квітня 2018 року у справі № 686/12623/17.
За таких обставин, суд першої інстанції зробив правильний висновок, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Доводи апеляційної скарги щодо наявності підстав для закриття провадження у цій справі є помилковими, оскільки у справі № 300/2924/20 предметом спору було визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо зменшення позивачу з 01 січня 2018 року відсоткового значення розміру пенсії з 86% до 70% грошового забезпечення та зобов'язання відповідача здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу в розмірі 86% грошового забезпечення з врахуванням виплачених сум; у справі № 300/710/21 предметом спору було зобов'язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення згідно з довідкою, наданою Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01 квітня 2019 року. У справі, що розглядається, предметом спору є визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ щодо непроведення перерахунку пенсійного забезпечення позивача згідно з довідкою Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за № 9/1/67 від 13 січня 2021 року з врахуванням 86% розміру грошового забезпечення та зобов'язання відповідача здійснювати з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з 86% відсоткового значення розміру грошового забезпечення, згідно з довідкою Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за № 9/1/67 від 13 січня 2021 року.
Таким чином, у згаданих справах різні предмети спору, що унеможливлює закриття провадження у цій справі
Порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права поза межами вимог апелянта та доводів, викладених у апеляційній скарзі, у ході апеляційного розгляду справи встановлено не було.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Підстав для зміни розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду справи у відповідності до вимог частини 6 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України немає.
Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року у справі № 300/4661/21 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції лише у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т. В. Онишкевич
судді Л. П. Іщук
С. П. Нос