1/1663
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про надання згоди на заміну відповідача
18 січня 2022 року м. Київ № 640/6681/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Клочкової Н.В., ознайомившись клопотанням представника Міністерства соціальної політики України в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
до Міністерства соціальної політики України,
Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач), адреса: АДРЕСА_1 до Міністерства соціальної політики України (надалі - відповідач-1) адреса: 01601, місто Київ, вулиця Еспланадна, будинок 8/10, Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі - відповідач 2), адреса: 03165, місто Київ, проспект Любомира Гузара, будинок 7), в якій позивач просить суд:
- визнати дії Міністерства соціальної політики України протиправними на підставі пункту 3 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки ним при розгляді звернень грубо порушувалися норми статей 19, 40 Конституції України та статей 7, 19 закону України «Про звернення громадян»;
- зобов'язати Міністерство соціальної політики України відшкодувати позивачу завдану діями державних службовців Міністерства матеріальну шкоду 3 441,84 грн (три тисячі чотириста сорок одну гривню 84 копійки) через Укрпошту на домашню адресу ОСОБА_1 на підставі статті 56 Конституції України.
Підставою позову вказано порушення прав та інтересів позивача, внаслідок неправомірних дій суб'єкта владних повноважень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва клопотання представника Міністерства соціальної політики України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задоволено частково, залучено до участі у справі у якості співвідповідача - Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (адреса: 03165, місто Київ, проспект Любомира Гузара, будинок 7, код ЄДРПОУ 37441694).
Надалі, на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від представника Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надійшло клопотання про залучення співвідповідача, в якій останній просить суд залучити у якості співвідповідача Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (вулиця Курнатовського, будинок 7-А, місто Київ, 02125).
В обґрунтування вказаної вище заяви, представник заявника зазначає, що до повноважень Департаменту не відноситься безпосередньо нарахування і виплата пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
За твердженнями представника заявника, оскільки позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги за адресою: АДРЕСА_2 , за категорією «учасник бойових дій» з 28 грудня 2004 року, то повноваження щодо нарахування та виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг належать до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації здійснює розрахунок пільг на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки, відповідно до абзацу 41 підпункту 44 пункту 8 Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, затвердженого Розпорядженням Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 28 липня 2020 року № 460, одним з основних завдань Управління проводить розрахунок суми пільг з оплати житлово-комунальних послуг на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги
На підставі викладених обставин, представник відповідача просив суд залучити у якості співвідповідача Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації.
Розглянувши клопотання представника Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про залучення співвідповідача у справі, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, ознайомившись з поясненнями сторін, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення питання про заміну відповідача у справі, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до абзацу 6 підпункту 30 пункту 6 Положення про Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12 лютого 2013 року № 175 (редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04 червня 2020 року № 805), Департамент відповідно до визначених повноважень виконує координаційно-методичні функції та проводить моніторингу сфері надання та виплати пільг на уплату житлово-комунальних послуг.
Таким чином, повноваження Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у цьому випадку обмежуються лише моніторингом розрахунку пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України № 373 від 17 квітня 2019 року затверджений Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок № 373), який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Міністерством соціальної політики України для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг, зокрема: комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій). Головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 373 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації; отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця, до 25 числа суму пільги на оплату житлово-комунальних послуг.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 27 числа управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлової комунальних послуг у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться AT «Ощадбанк» відповідно до пункту 9 цього Порядку.
Відповідно до пункту 9 Порядку 373 AT «Ощадбанк» веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика. AT «Ощадбанк» здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між AT «Ощадбанк» (його установами) та управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг.
З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою в Україні запроваджений Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) та Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року затверджене Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Положення № 117).
Згідно з пунктом 3 Положення № 117, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення (далі - уповноважені органи) організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою « 1 - пільга», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма « 1 - пільга» затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою « 1 - допомога», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам; постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Звертаємо увагу, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення забезпечують автоматизоване використання розміру пільг для розрахунку вартості використаних Позивачем житлово-комунальних послуг.
З вищевикладеного можна прийти до висновку, що до повноважень Департаменту не відноситься безпосередньо нарахування і виплата пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
В свою чергу, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги за адресою: місто Київ, вулиця Митрополита Андрія Шептицького, будинок 24В, квартира 85, за категорією «учасник бойових дій» з 28 грудня 2004 року.
Таким чином, з урахуванням викладених вище обставин, суд погоджується з висновками заявника про те, що саме Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації є належним відповідачем, оскільки саме останнє здійснює розрахунок пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до абзацу 41 підпункту 44 пункту 8 Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, затвердженого Розпорядженням Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 28 липня 2020 року № 460, одним з основних завдань Управління проводить розрахунок суми пільг з оплати житлово-комунальних послуг на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Виходячи з викладеного вище, суд приходить до висновку, що Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), відповідно до наведеного вище обставин, не проводить нарахування пільг, а лише виконує координаційно-методичні функції та проводить моніторингу сфері надання та виплати пільг на уплату житлово-комунальних послуг, в свою чергу, керуючись викладеними вище нормами, в даному випадку, належним відповідачем у даних правовідносинах має бути Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації.
Відповідно до частини 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Згідно частини 4 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Частиною 5 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Згідно зі статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Отже, виходячи з аналізу вищевикладеного, за для дотримання вимог передбачених Кодексом адміністративного судочинства України та для повного, всебічного вирішення даної справи, суд вважає за доцільне надати позивачу об'єктивний строк на надання до суду клопотання щодо згоди на заміну відповідача належним відповідачем.
Керуючись статтями 44, 47, 48, 52, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Надати позивачу двадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали суду для подачі на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва (01051, місто Київ, вулиця Петра Болбочана, будинок 8, корпус 1) клопотання щодо згоди позивача на заміну Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на належного - Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, в разі наявності такої згоди.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Клочкова