Рішення від 18.01.2022 по справі 640/16223/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2022 року м. Київ № 640/16223/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доКиївської міської ради

провизнання протиправним та скасування рішення,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської ради (відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради під час процедури узгодження міської цільової програми «Соціальне партнерство» на 2019 - 2021 роки, яка прийнята рішенням Київської міської ради № 165/6821 від 28.02.2019 та зобов'язати Київську міську раду дотриматись норм, передбачених п. 5 Положення про Київську міську тристоронню соціально-економічну раду, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 139 від 12.02.2007 та ст. 9 Закону України «Про соціальний діалог в Україні»;

- визнати рішення Київської міської ради № 165/6821 від 28.02.2019 року, яким затверджено міську цільову програму «Соціальне партнерство» на 2019-2021 роки, прийнятим з порушенням норм п. 5 Положення про Київську міську тристоронню соціально-економічну раду, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 139 від 12.02.2007 та ст. 9 Закону України «Про соціальний діалог в Україні», а тому протиправним, та скасувати рішення Київської міської ради № 165/6821 від 28.02.2019 року, яким затверджено міську цільову програму «Соціальне партнерство» на 2019-2021 роки.

На обґрунтування позовних вимог, позивач вказує, що Київська міська тристороння соціально-економічна рада не була запрошена до розгляду проекту рішення міської цільової програми «Соціальне партнерство», який був затверджений 28.02.2019, таким чином, рішення Київської міської ради №165/6821 від 28.02.2019 року яким затверджено міську цільову програму «Соціальне партнерство» на 2019-2021 роки прийняте без погодження з боку членів профспілкової сторони та членів сторони роботодавців Київської міської тристоронньої соціально-економічної ради, чим порушено процедуру узгодження цільових програм.

Відповідачем подано відзив на позов, згідно змісту якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, зазначає, що рішення Київської міської ради від 28.02.2019 № 165/6821 Про затвердження міської цільової програми "Соціальне партнерство" на 2019 - 2021 роки є правомірним, прийнятим відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання міських цільових програм у місті Києві затвердженого рішенням Київської міської ради від 29 жовтня 2009 року № 520/2589 та Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996 та не потребує скасування.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Судом встановлено, рішення Київської міської ради № 165/6821 від 28.02.2019 року затверджено міську цільову програму «Соціальне партнерство» на 2019-2021 роки.

Позивач, вважаючи, що вказане рішення прийнято з порушенням процедури узгодження та прийняття, звернувся з даним позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Рішенням Київської міської ради від 29 жовтня 2009 року № 520/2589 затверджено Порядок розроблення, затвердження та виконання міських цільових програм у місті Києві (далі - Порядок).

Відповідно до пунктів 2-5 розділу 1 Порядку, міські цільові програми готуються відповідно до основних принципів розроблення державних цільових програм, зазначених у Законі України "Про державні цільові програми", та Методичних рекомендацій щодо порядку розроблення регіональних цільових програм, моніторингу та звітності про їх виконання, затверджених наказом Міністерства економіки України від 04 грудня 2006 року № 367.

Міська цільова програма (далі - програма) - це сукупність взаємопов'язаних завдань і заходів, узгоджених за строками та ресурсним забезпеченням з усіма задіяними виконавцями, спрямованих на розв'язання найактуальніших проблем розвитку міста Києва або окремих галузей економіки чи соціально-культурної сфери міста, реалізація яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, бюджету міста Києва та інших джерел, і є складовою щорічної Програми економічного і соціального розвитку м. Києва на відповідний рік.

Програма вважається комплексною, якщо вона об'єднує декілька програм споріднених напрямів відповідної галузі або якщо вона об'єднує різні галузі та сфери діяльності для вирішення проблем розвитку міста Києва.

Ініціаторами розроблення програми можуть бути Київська міська рада, депутати Київської міської ради, департаменти та інші структурні підрозділи виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районні в місті Києві державні адміністрації. Підставами для розроблення програми є:

- існування проблеми на рівні міста, розв'язання якої потребує залучення бюджетних коштів, координації спільних дій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Київської міської ради, підприємств, установ та організацій комунальної власності територіальної громади міста Києва;

- відповідність мети програми головним стратегічним ініціативам та планам розвитку секторів міського господарства, визначеним Стратегією розвитку міста Києва;

- наявність реальної можливості ресурсного забезпечення виконання заходів програми.

Згідно розділу 2 Порядку, основними стадіями розроблення та виконання програми є:

ініціювання розроблення програми;

підготовка проекту програми - визначення заходів і завдань, що пропонуються для включення до неї; обсягів і джерел фінансування; строків виконання заходів програми, а також головних виконавців та співвиконавців; здійснення експертизи проекту програми; погодження програми; затвердження програми;

затвердження бюджетних призначень на виконання програми; організація виконання програми, здійснення контролю за її виконанням; здійснення моніторингу та підготовка щорічних (проміжних) звітів про результати виконання програми; внесення змін до програми.

Розроблення, здійснення моніторингу та підготовка щорічних (проміжних) і заключних звітів про результати виконання міських цільових програм у місті Києві виконуються з обов'язковим використанням інформаційної системи моніторингу програм розвитку міста Києва.

Відповідно до пункту 4.1 розділу 2 Порядку, з метою проведення громадського обговорення, не пізніше ніж за 15 днів до внесення проекту програми на розгляд Київської міської ради, проект програми разом із необхідними матеріалами розміщується на єдиному веб-порталі територіальної громади міста Києва.

Громадське обговорення проекту програми проводиться з дотриманням положень Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996.

Так, відповідно до статей 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 13 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», статті 20 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», статті 65 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», законів України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Про соціальний захист дітей війни», «Про Товариство Червоного Хреста України», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про громадські об'єднання», з метою вирішення питань фінансової підтримки громадських організацій, діяльність яких має соціальну спрямованість, проведення загальноміських соціальних заходів з нагоди державних свят і визначних дат Київська міська рада затвердила міську цільову програму «Соціальне партнерство» на 2019 - 2021 роки (далі - Програма) рішенням від 28.02.2019 №165/6821.

В той же час, відповідальним виконавцем Програми є Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

Департамент соціальної політики на умовах соціального партнерства співпрацює з міськими громадськими організаціями з питань забезпечення тендерної рівності, осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, жертв нацистських переслідувань, дітей війни, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення; Товариства Червоного Хреста України, Київського об'єднання Спілки Самаритян України та інші громадські організації, які надають соціальні послуги киянам.

У 2018 році Департаментом соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розроблявся проект міської цільової програми «Соціальне партнерство» на 2019-2021 роки, де було враховано пропозиції громадськості.

Даний проект виносився на обговорення Громадської ради при Департаменті, розгляд та затвердження постійної комісії Київської міської ради з питань охорони здоров'я та соціального захисту, постійної комісії Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку, також був розміщений на сайті Департаменту з вересня 2018 року до прийняття даного рішення.

Позивач, вказує про порушення процедури узгодження вказаної програми, оскільки спірне рішення прийнято без погодження членів профспілкової сторони та членів сторони роботодавців Київської міської тристоронньої соціально-економічної ради.

Зокрема, Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 12.02.2007 р. N 139 утворено Київську міську тристоронню соціально-економічну раду (далі - Міська рада) як постійно діючий дорадчий, консультативний та узгоджувальний орган при виконавчому органі Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації).

Розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12 лютого 2007 року N 139 затверджено Положення про Київську міську тристоронню соціально-економічну раду.

Відповідно до пункту 5 Положення Міська рада відповідно до покладених завдань:

Вивчає та аналізує стан економічного і соціального розвитку міста Києва, виробляє та надає місцевим органам виконавчої влади або місцевого самоврядування рекомендації щодо його оптимізації.

Інформує місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та Національну раду про стан соціального діалогу і діяльність його інституцій в місті Києві та надає пропозиції щодо його удосконалення.

Налагоджує механізми постійної системної взаємодії між сторонами соціального діалогу для координації їх зусиль під час вирішення економічних і соціальних питань та регулювання економічних, соціальних і трудових відносин у місті Києві.

Надає рекомендації щодо формування бюджету міста Києва на відповідний рік, подає пропозиції щодо фінансування міських цільових програм, соціальних виплат та інших питань, що зачіпають інтереси сторін соціального діалогу.

Організовує консультації сторін соціального діалогу для узгодження рішень щодо розвитку економічної й соціальної сфер, вироблення пропозицій стосовно стратегії розвитку міста Києва з урахуванням інтересів найманих працівників, роботодавців і держави.

Надає пропозиції до проектів програм економічного і соціального розвитку м. Києва, інших міських цільових програм та нормативно-правових актів, що приймають органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування стосовно регулювання економічних і соціально-трудових відносин.

На основі моніторингу стану соціально-економічних та трудових відносин, додержання прав працівників і роботодавців та прийнятих узгоджених рішень готує рекомендації місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування щодо оплати праці, забезпечення гідних умов праці на підприємствах, в установах і організаціях, розташованих в місті Києві; створення сприятливого середовища для ефективної діяльності підприємств, професійних спілок та організацій роботодавців, що діють в місті, та з інших питань, що належать до компетенції Міської ради, які сторони вважають значущими.

Розробляє пропозиції щодо укладання та виконання Територіальної угоди, сприяє укладанню колективних договорів.

Сприяє врегулюванню колективних трудових спорів (конфліктів) на території міста Києва.

Організовує проведення науково-практичних конференцій, консультацій, семінарів та інших заходів з питань розвитку соціального діалогу в місті Києві.

Затверджує регламент та плани роботи Міської ради.

В той же час, протягом 2018 року та січня-лютого 2019 року звернення від Спільного представницького органу Сторони роботодавців в місті Києві та Об'єднання профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок», представники яких входять до складу Київської тристоронньої соціально-економічної ради, щодо делегування членів зазначеної ради до розгляду та затвердження міської цільової програми «Соціальне партнерство» на 2019-2021 роки не надходили.

З аналізу Положення про Київську міську тристоронню соціально-економічну раду вбачається, що Київська міська тристороння соціально-економічна рада як дорадчий, консультативний та узгоджувальний орган, наділена правом одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, професійних спілок, організацій роботодавців, підприємств, установ, організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань, проводити консультації з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування стосовно питань, пов'язаних із розробленням та реалізацією програм економічного і соціального розвитку м. Києва. Більше того, пропозиції та рекомендації, схвалені рішенням Міської ради, є обов'язковими для розгляду органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, яким вони адресовані, за участю делегованих членів Міської ради.

В той же час, протягом 2018 року та січня-лютого 2019 року звернення від Спільного представницького органу Сторони роботодавців в місті Києві та Об'єднання профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок», представники яких входять до складу Київської тристоронньої соціально-економічної ради, щодо делегування членів зазначеної ради до розгляду та затвердження міської цільової програми «Соціальне партнерство» на 2019-2021 роки не надходили.

За результатами аналізу протоколів Київської міської тристоронньої соціально-економічної ради за 2018 рік (протокол 1 від 20.03.2018, протокол 2 від 07.06.2018, протокол 3 від 26.09.2018, протокол 4 від 19.12.2018) встановлено, що рішення стосовно підготовки та розгляду пропозицій і рекомендацій до міської цільової програми «Соціальне партнерство» на 20192021 роки у протоколі відсутні. Зазначені протоколи розміщені на офіційному Інтернет-порталі Департаменту соціальної політики (dsp.kyivcity.gov.ua) в розділі «Діяльність - Заробітна плата та зайнятість - Соціальний діалог».

Як вбачається з протоколів засідання Київської міської тристоронньої соціально-економічної ради від 20.03.2018 про План роботи Київської міської тристоронньої соціально-економічної ради на 2018 рік та від 05.04.2019 про План роботи на 2019 рік пропозиції та рекомендації, відповідно до п. 5 Положення про Київську міську тристоронню соціально-економічну раду не надавались.

Отже, посилання позивача на те, що Київська міська тристороння соціально-економічна рада не приймала участі в узгодженні та прийнятті міської цільової програми «Соціальне партнерство» не може розцінюватись судом як самостійна підстава для визнання протиправним спіним рішення, оскільки вказане є наслідком пасивної поведінки саме Київської міської тристоронньої соціально-економічної ради.

З огляду на наведене, суд не вбачає протиправності в спірному рішенні відповідача № 165/6821 від 28.02.2019 року затверджено міську цільову програму «Соціальне партнерство» на 2019-2021 роки.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів 1, 3 частини другої статті 129 Конституції України та частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочиснтваУкраїни кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 6-11, 73-77, 79, 90, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян