Ухвала від 19.01.2022 по справі 640/25905/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позову без розгляду

19 січня 2022 року м. Київ№ 640/25905/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовом: Головного управління ДПС у м.Києві (04116, м. Київ, вул.Шолуденка, буд. 33/19, код ЄДРПОУ 43141267)

до: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 )

про: стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Головне управління Державної податкової служби у м. Києві з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу у розмірі 2672758, 63 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.01.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до приписів Податкового кодексу України за відповідачем обліковується податковий борг, який у добровільному порядку останнім не сплачено. З наведених підстав просить суд позовну заяву задовольнити та стягнути з відповідача суму податкового боргу у розмірі 2672758,63 грн.

Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог, зокрема, з підстав того, що частина податкової заборгованості у розмірі 2564528,60 грн набула статусу безнадійної та підлягає списанню.

Розглянувши подані сторонами документи, суд встановив підстави залишення позовної заяви без розгляду в частині з огляду на наступне.

Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві проведено документальну планову виїзну перевірку платника податків, який проводить незалежну професійну діяльність ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, за результатом якої складено акт від 05.10.2015 № 1237/26-55-17-01-2887105896 (далі - акт перевірки).

На підставі акту перевірки податковим органом зокрема прийнято:

- податкове повідомлення-рішення від 19.10.2015 №0000631701, яким позивачу збільшено суму податкового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 2552 045,99 грн. (за основним платежем 2 041 500,79 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 510 545,2 грн.);

- податкове повідомлення-рішення від 19.10.2015 №0000641701 про застосування до позивача 510 грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем податок на доходи фізичних осіб.

Не погодившись із прийнятим контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням від 19.10.2015 №0000631701, ОСОБА_1 оскаржив їх в судовому порядку.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.09.2016 у справі №826/8821/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2016, у задоволенні позову відмовлено повністю.

Як вбачається з матеріалів справи, сума податкової заборгованості, що є предметом спору у вказаній справі, включає в себе суму боргу у розмірі 2564528,60 грн. (2550355,77 грн основного боргу та 13662,83 грн. пені), визначену податковим повідомленням-рішенням від 19.10.2015 №0000631701, а також 510 грн. за податковим повідомленням-рішенням від 19.10.2015 №0000641701.

З наведених підстав суд вважає за необхідне зазначити, що за правилами пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України (далі - ПК України) у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до пункту 56.1 статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

За приписами пункту 56.17 статті 56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується:

56.17.1. днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк;

56.17.2. днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги;

56.17.3. днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;

56.17.5. днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, що оскаржувались.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.

Згідно пункту 56.18 статті 56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1. статті 14 ПК України визначено, що грошовим зобов'язанням платника податків є сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг це - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.20.1.29 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право приймати рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, а також про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством.

Згідно п.101.1 ст.101 ПК України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

За вимогами п.101.2 ст.101 ПК України під терміном «безнадійний» розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу.

Пунктом 102.1 ст.102 ПК України визначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним (п.102.4 ст.102 ПК України).

Відповідно п.101.5 ст.101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Отже, за кожним податком і збором у платника податку виникає безумовний обов'язок сплатити суму такого податку чи збору у порядку і строки, визначені законом. Виконанням податкового обов'язку визнається сплати в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. У разі виникнення у платника податку податкового боргу платник зобов'язаний його сплатити, а у разі не сплати - податковий обов'язок не є виконаним.

У такому разі контролюючий орган вживає заходів з метою погашення платником податку податкового боргу, до яких належать стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, як передбачено у п. 95.1 ст.95 ПК України.

При цьому стягнення коштів контролюючий орган має право ініціювати тільки в межах 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Податковий борг платника податків, стосовно якого минув цей строк давності, не може бути ініційований контролюючим органом до стягнення, оскільки безумовно вважається безнадійним.

Відповідно до ч.1 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За правилами ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 3 ст. 122 КАС України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ст.102 ПК України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник, у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Судом встановлено, що податкове повідомлення-рішення від 19.10.2015 №0000631701 оскаржене позивачем у судовому порядку в межах в межах розгляду адміністративної справи №826/8821/16, за результатом розгляду якої 24.11.2016 набуло законної сили судове рішення, яким відмовлено у визнанні його протиправним та скасування. Відтак, грошове зобов'язання, визначене вказаними рішеннями, набуло статусу узгодженого 24.11.2016.

Доказів оскарження податкового повідомлення-рішення від 19.10.2015 №0000641701 матеріали справи не містять.

З адміністративним позовом позивач звернувся до суду 21.12.2019 (згідно печатки поштового штампу на конверті). Тобто спеціальний строк - 1095 календарних днів згідно податкових повідомлень-рішень від 19.10.2015 №0000631701, №0000641701 позивачем пропущений.

Доводи позивача про те, що податкова заборгованість відповідача виникла 26.12.2016 суд не приймає з огляду на їх необгрунтованість.

Відповідно до ч. 3 ст.123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до п.8 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Враховуючи, що обставини, викладені в позовній заяві на обґрунтування дотримання позивачем строку звернення до суду були спростовані доказами, отриманими в ході розгляду справи і позивач не надав доказів поважності таких причин пропуску строку звернення, суд вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даною позовною заявою в частині стягнення з відповідача 2564528,60 грн. без поважних причин.

За таких обставин, позовну заяву необхідно залишити без розгляду.

Керуючись ст. ст. 122, 123, 240, 241, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Головного управління ДПС у м.Києві (04116, м. Київ, вул.Шолуденка, буд. 33/19, код ЄДРПОУ 43141267) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) в частині позовних вимог про стягнення податкового боргу у розмірі 2564528,60 грн., - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції, відповідно до вимог ст.ст.293-297 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська