Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 лютого 2022 року Справа№200/18428/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” від 07.09.2021 року №33/25-2814, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” від 07.09.2021 року №33/25-2814, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
Позов обґрунтовував тим, що отримує пенсію по втраті годувалика, який був пенсіонером органів внутрішніх справ.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Також, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.
Тому, виходячи із правового висновку, що міститься в рішенні Верховного Суду України від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, на думку позивача, відповідний структурний підрозділ Міністерства внутрішніх справ України зобов'язаний виготовити та направити до територіальних органів Пенсійного фонду України довідки щодо грошового забезпечення поліцейських за прирівняними посадами пенсіонерів з числа колишніх працівників міліції, з яких вони вийшли на пенсію, з урахуванням як основних видів грошового забезпечення, так і додаткових (надбавок, доплат, підвищень) станом на 19.11.2019 року. А органи Пенсійного фонду, в свою чергу, на підставі таких довідок мають провести перерахунок пенсії таким пенсіонерам як вона з 01.12.2019 року.
ОСОБА_1 отримала від державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” відповідну довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року для подальшого перерахунку пенсії, і звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2019 року на підставі такої довідки.
Між тим, у жовтні 2021 року отримала відповідь № 15787-15195/Д-15/8-0500/21 про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.
Вважає, що відповідачем порушено її право на перерахунок пенсії, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що відповідно до пп. 1 п. 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства. На уповноважений структурний підрозділ міністерств та інших державних органів, в яких колишні військовослужбовці проходили службу, покладається визначення розміру та складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до вказаного Закону.
Органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій, що призначені згідно з вказаним Законом, на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.
Таку правову позицію висловив Верховний Суд в рішеннях від 15.02.2018 року в справі № 820/6514/17 та від 13.03.2019 року в справі № 240/6263/18.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Цим Порядком чітко прописаний алгоритм дій кожного з державних органів у разі виникнення права на перерахунок пенсії для певної категорії осіб, який є обов'язковим для виконання та не має виключень. Іншого порядку перерахунку пенсій у разі зміни складових грошового забезпечення осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” законодавством не передбачено.
Вважав, що скасування п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 не є підставою для перерахунку пенсій в розумінні ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Просив у задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію «по втраті годувальника», який проходив службу в органах внутрішніх справ (міліції) та був отримувачем пенсії за вислугу років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
23.09.2021 року позивач через свого представника звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2019 року згідно з оновленою довідкою державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” від 07.09.2021 року №33/25-2814 про розмір грошового забезпечення позивача, до якої включені додаткові види грошового забезпечення, які не були включені до попередньої довідки.
Згідно Довідки від 07.09.2021 року №33/25-2814 зазначений розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за прирівняною посадою поліцейського (заступник начальника управління (апарат головних управлінь Національної поліції), згідно з якою грошове забезпечення позивача становило: посадовий оклад - 2750 грн., оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000 грн., надбавка за стаж служби (40,0%) - 1900 грн., премія (136,71 %) - 9091,22 грн.; всього - 15741, 22 грн.
В примітці до довідки зазначено, що її складено враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019 року, та рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21.10.2021 року № 15787-15195/Д-15/8-0500/21 в перерахунку пенсії відмовлено у зв'язку з відсутністю підстав, визначених ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Відмова мотивована тим, що після визнання протиправними та скасування п.п. 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій урядом не приймалося.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п. 15 розд. XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про поліцію” за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ч. 1 ст. 102 вказаного Закону).
Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту (п. “б” ч. 1 ст. 12 Закону).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій (ст. 43 вказаного Закону).
Частиною 18 ст. 43 цього Закону визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 та 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 8 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 року №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей” перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Аналогічний висновок міститься в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19), яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.
З 01.03.2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення. Пунктом 2 Постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, з дня набрання чинності вказаною постановою Кабінету Міністрів України, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Разом тим, відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Пунктом 13 Порядку визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 3 Порядку також визначено, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Відповідно до п. 4 вказаного Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (зокрема з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
На необхідність дотримання вимог п. 4 вказаного Порядку (згідно з яким перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону) звернуто увагу в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року в зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 внесено зміни до зокрема до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, а саме пункт 5 викладено в такій редакції:
"5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".
Вказаними змінами обмежено складові грошового забезпечення, з якого перераховуються пенсії відповідним особам.
Додатком 2 до цього Порядку є форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Отже, з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє попередня редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, тобто така, яка діяла до змін, які в судовому порядку визнані протиправними та нечинними.
Разом з тим, був чинним пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3.
У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.
11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, пунктом 1 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 7 цієї постанови постановлено Міністерству внутрішніх справ за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Зокрема, цим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання заслужений(пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).
Пенсію позивачу перераховано з 01.01.2016 року виходячи із складових грошового забезпечення поліцейського у відповідності до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.
Водночас, у встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 двотижневий строк уповноваженими міністерствами не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських, які пройшли переатестацію до новоутворених органів поліції, або тимчасово залишалися поза штатом, тому фактично відповідні доплати, додаткові види грошового забезпечення поліцейські у січні 2016 року не отримували.
З наведеного слідує, що пенсія позивача перерахована з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, при цьому фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260.
Скасовуючи пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 у адміністративній справі № 826/12704/18 суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про те, що вказаний пункт Постанови у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії особам у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, та фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам.
Таким чином з 19.11.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
З цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
З огляду на викладене, постановами Кабінету Міністрів України №103 та №45 не передбачалося включення інших видів грошового забезпечення, ніж передбачених цими постановами, в тому числі тих, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, разом з цим, на час звернення до відповідного уповноваженого структурного підрозділу відповідного органу, зазначені обмеження вже не діяли, отже позивачу мала бути надана нова довідка про розмір грошового забезпечення з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена у постанові Верховного Суду від 11.08.2020 року у справі №1440/2248/18.
У свою чергу, алгоритм дій, який повинен вчинити орган Пенсійного фонду у зв'язку із втратою чинності положеннями, зокрема пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, не змінився.
Отже, з 19.11.2019 року у зв'язку із скасуванням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” уповноважені органи зобов'язані видавати нові довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням діючої редакції законодавства.
При цьому порядок та строки взаємодії відповідних суб'єктів владних повноважень, що передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, дотримані не були (зокрема, органом Пенсійного фонду відповідні списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не складалися та до відповідних органів для подальшого виготовлення ними довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не надсилалися).
Відповідно до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 і 3 ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Згідно із ч.ч. 2 та 3 ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, Головне управління ПФУ здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена відповідним додатком до вказаного Порядку.
Отже, з 01.12.2019 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) позивач має право на перерахунок основного розміру пенсії на підставі відповідної довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року, згідно з якою (на відміну від попередньої довідки, на підставі якої колись було проведено перерахунок пенсії позивача), грошове забезпечення позивача за прирівняною посадою поліцейського збільшилося.
Між тим, відповідач протиправно відмовив в перерахунку основного розміру пенсії позивача з вказаної дати.
Вчиняючи такі дії суб'єкт владних повноважень порушив пенсійні права позивача.
Оскільки перерахунок пенсії позивача не проведений з вини відповідних суб'єктів владних повноважень, порядок та строки взаємодії яких передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, тому такий перерахунок пенсії має проводитися з дати виникнення права на нього (тобто, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, - з 01.12.2019 року) без обмеження 12-місячним строком.
З огляду на наведене порушені права позивача підлягають захисту шляхом задоволення позову шляхом, який гарантував би повне їх відновлення (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, стягненню на користь позивача підлягає 908 грн. понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84112, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання вчинити певні дії,-задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” від 07.09.2021 року №33/25-2814, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” від 07.09.2021 року №33/25-2814, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Стойка