Справа № 673/164/22
Провадження № 2/673/238/22
про відмову у відкритті провадження у справі
17 лютого 2022 р. м. Деражня
Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Ягодіна Т.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Хмельницької районної ради Хмельницької області про стягнення компенсації за невикористану щорічну відпустку,-
В лютому 2022 року позивач звернувся з означеним позовом до суду.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідно до розпорядження Деражнянської районної ради №8 від 27.03.2003 року його призначено на посаду консультанта організаційного відділу виконавчого апарату Деражнянської районної ради Хмельницької області.
Перебуваючи на вказаній посаді, відповідно до розпорядження Деражнянської районної ради №13/01-07 від 18.03.2014 року позивача увільнено від виконання посадових обов'язків із збереженням середнього заробітку у зв'язку з призовом на підставі наказу військового комісара Деражнянського РВК №5 від 18.03.2014 року на військову службу в ЗСУ під час мобілізації згідно зі ст. 119 КЗпПУ.
12.07.2021 року ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу організаційно-кадрової роботи виконавчого апарату Хмельницької районної ради за згодою сторін на підставі п.1 ч.1 ст. 36 КЗпП.
В зв'язку з цим, просив стягнути з відповідача, який є правонаступником Деражнянської районної ради грошову компенсацію за невикористану під час перебування на вказаній посаді щорічну відпустку за період військової служби за призовом під час мобілізації з 19.03.2014 по 28.02.2021р.р. у розмірі 50440,88грн.
Згідно п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст. 19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Отже, у порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства. В порядку цивільного судочинства розглядаються справи, що виникають із приватно-правових відносин.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне, а по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа), по-третє, пряма вказівка закону про вирішення спору в порядку певного судочинства.
В силу ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 1 та 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень,і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно із частиною першою статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
В силу п.17 ч.1 ст. 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування Питання, пов'язані з прийняттям (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходженням та звільненням з публічної служби (припиненням), врегульовані спеціальними законами, до яких, зокрема, відноситься Закон України №2493-III від 07.06.2001 року «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до ст. 13 вказаного Закону служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (ст. 2 Закону ).
Із доданих до позовної заяви письмових доказів, зокрема трудової книжки позивача вбачається, що останній в період з 27.03.2003 року по 28.02.2021 року перебував на посаді консультанта організаційного відділу виконавчого апарату Деражнянської районної ради. В період роботи позивач прийняв присягу та йому присвоювалися ранги посадової особи місцевого самоврядування.
З урахуванням вищевикладеного, заявлені вимоги позивачем про стягнення компенсації за невикористану відпустку пов'язані з проходженням та подальшим звільненням його із публічної служби, а тому спір є публічно-правовим та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Вказані висновки суду відповідають правовій позиції викладеній у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі №724/1656/16-ц (провадження № 14-294цс18).
Отже, у відкритті провадження у даній справі слід відмовити на підставі п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, оскільки дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.186, ст.ст. 259-261, п.7 ч.1 ст.353 ЦПК України, суд
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької районної ради Хмельницької області про стягнення грошової компенсації за невикористану відпустку.
Роз'яснити позивачу, що розгляд даного спору віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку в п'ятнадцятиденний строк з дня її проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Т. В. Ягодіна