24.01.2022 Справа №607/778/22
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Базан Л.Т. розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого водієм таксі 549, жителя АДРЕСА_1
за ст. ч.1 ст. 130, ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №258103 від 10.01.2022, ОСОБА_1 , 09 січня 2022 року о 23 год. 30 хв. в м. Тернополі по вул.. Привокзальний Майдан, керував транспортним засобом марки Вольксваген Пасат, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням технічного приладу газоаналізатора «Drager Alcotest 6820» прилад ARHJ-0295 (повірка дійсна до 16.11.2022), на табло якого висвітлило показник 1,14‰ проміле, однак водій з даним результатом був не згідний, після чого огляд проводився в КНП ТОМЦСНЗ ТОР, висновок №12 від 10.01.2022. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9(а) ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім цього, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №258388 від 10.01.2022, ОСОБА_1 , 09 січня 2022 року о 23 год. 30 хв. в м. Тернополі по вул.. Привокзальний Майдан, керуючи транспортним засобом марки Вольксваген Пасат, д.н.з. НОМЕР_1 , не був уважним не врахував дорожню обстановку, не дотримався безпечного інтервалу, під час зустрічного роз'їзду та допустив зіткнення із транспортним засобом марки Хюндай Соната д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 , внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Вказаними діями ОСОБА_3 порушив вимоги п.2.3б, 13.3 ПДР України, за що передбачено відповідальність за ст. 124 КУпАП
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Приймаючи до уваги факт, що в провадженні судді знаходяться справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за вчинення правопорушень, які кваліфікуються за ч.1 ст. 130, ст. 124 КУпАП, а саме: справа №607/778/22, номер провадження 3/607/446/2022 та справа №607/783/22, номер провадження 3/607/449/2021, вважаю що відповідно ст.36 КУпАП, вказані справи слід об'єднати в одне провадження і присвоїти їм єдиний унікальний номер судової справи - №607/778/22, номер провадження 3/607/446/2022.
В судове засідання ОСОБА_3 з невідомої на те суду причини не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про день та час розгляду згідно протоколів про адміністративні правопорушення серії ААБ №258103 та ААБ №258388 від 10.01.2022. На підставі ст. 268 КУПАП справу слід розглянути у відсутності особи, яка притягається до відповідальності.
Винність ОСОБА_3 у вчиненні правопорушень доведена матеріалами справи, дослідженими та проаналізованими в судовому засіданні, а саме:
-даними, які містяться в протоколах про адміністративні правопорушення серії ААБ №258103 та ААБ №258388 від 10.01.2022;
-висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП ТОМЦСНЗ ТОР №12 від 10.01.2022, відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння;
-результатами тесту технічного приладу газоаналізатора «Drager Alcotest 6820» прилад ARHJ-0295 (повірка дійсна до 16.11.2022), щодо виявлення стану сп'яніння від 10.01.2022, який показав результат - 1,14 ‰ проміле;
-Актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;
-свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №12-01/10160 від 16.11.2021;
-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10.01.2022;
-схемою місця ДТП від 10.01.2022;
-письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 10.01.2022;
-довідкою УПП в Тернопільській області ДПП від 10.01.2022, за якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , отримував посвідчення водія серії НОМЕР_3 ;
-Відеозаписом з нагрудної камери поліцейського УПП, щодо подій, які мали місце 09 січня 2022 року з якого вбачається, що 10 січня 2022 року о 00.07год., в м. Тернополі рухається службовий автомобіль УПП на виклик ДТП, яке сталося по вул.Привокзальний Майдан в м. Тернополі. На місці події проглядаються двоє учасників ДТП, а саме транспортні засоби марки Вольксваген Пасат, д.н.з. НОМЕР_1 та марки Хюндай Соната д.н.з. НОМЕР_2 . Поліцейська просить водіїв передати документи на автомобілі, посвідчення водіїв та поліс обов'язкового страхування. Водії передають вказані документи, їх особи встановлені - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . До поліцейської підходить власник автомобіля Вольксваген Пасат, д.н.з. НОМЕР_1 та пропонує скласти ОСОБА_4 , однак остання пояснює, що ОСОБА_4 може бути складено у випадку, коли один з водіїв визнає свою провину, та обоє перебувають у тверезому стані. Поліцейський просить водіїв, учасників ДТП, по черзі розповісти, як відбулося зіткнення. Водії розповідають про обставини ДТП. Надалі, поліцейський запитує водіїв чи вживали вони алкогольні чи наркотичні речовини, на що останні пояснюють, що не вживали. Просять водіїв пройти до службового автомобіля та пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння. Першим огляд проходить водій ОСОБА_1 - результат 1,14‰ проміле, однак водій з даним результатом був не згідний. Вказує, що вживав алкоголь одну добу тому. Поліцейський пропонує в такому разі проїхати в медичний заклад для проходження такого огляду, на що водій ОСОБА_1 погодився. Встановлюють винуватця ДТП. Згідно того, що колесо автомобіля Вольксваген Пасат, знаходиться на суцільній лінії розмітки, а автомобіль Хюндай Соната стояв припаркованим, винуватцем ДТП визначено водія ОСОБА_1 . Поліцейська пояснює, що буде складено протокол за ст. 124 КУпАП та роз'яснює права, передбачені ст.. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. Водій вказав, що йому права зрозумілі. Пояснення надати не може, оскільки перебуває в стані алкогольного сп'яніння. Складають матеріали. Один екіпаж проїжджає із ОСОБА_1 в медичний заклад, інший екіпаж - залишився на місці події та оформляє матеріали ДТП. Приїхали в медичний заклад, де ОСОБА_3 проходить огляд на стан алкогольного сп'яніння, результат - 0,97‰ проміле. Лікар запитує, чи вживав ОСОБА_3 алкогольні напої, на що останній повідомляє що вживав добу тому. На запитання лікаря про кількість вжитого алкоголю, відповів, що багато вжив. Через 20хв. проходить тест повторно, результат - 0,85‰ проміле. Від підпису у Висновку ОСОБА_3 відмовився. Повертаються на місця події. Поліцейська пояснює, що буде складено протокол за ч.1 ст. 130 КУпАП та роз'яснює права, передбачені ст.. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. Водій вказав, що йому права зрозумілі. Складають матеріали. Поліцейські оголошують протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП та повідомляють про розгляд справи в Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області на 24 січня 2022 року о 11.00год., однак ОСОБА_3 під підпису відмовився.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, проведення огляду на стан сп'яніння, регламентовано ст.266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України, МОЗ України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за №1413/27858 (далі - Інструкція №1452/735), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року (далі - Порядок №1103).
Зокрема, відповідно до положень ст.266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно п.1 Розділу 1 Інструкції №1452/73 остання визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду.
Відповідно до п.2 Розділу 1 Інструкції №1452/73 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
При цьому, пунктом 3 Розділу 1 Інструкції №1452/73 визначено, що ознаками алкогольного сп'яніння є: запах з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно п.6 Розділу II Інструкції №1452/73, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до п.7 розділу ІІ вказаної вище Інструкції, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
П.10. розділу ІІ Інструкції №1452/73 вказує, що результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.7 Розділу І Інструкції №1452/73 у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст.266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.9 розділу ІІІ вказаної вище Інструкції, використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Пунктами 15-18 розділу ІІІ Інструкції №1452/73 вказує, що за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду. Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_3 , наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП - керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння та ст. 124 КУпАП - порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна і тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у відповідності до ст. 36 КУпАП України, в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника, ступінь вини, його майновий стан, а також з метою виховання ОСОБА_3 та запобігання вчинення нових правопорушень, вважаю, що останнього слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути із ОСОБА_3 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 23, 40-1, 130, 280, 283, 284, 287, 294 КУпАП,
Справу №607/778/22, номер провадження 3/607/446/2022 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП та справу №607/783/22, номер провадження 3/607/449/2021 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, об'єднати в одне провадження і присвоїти їм єдиний унікальний номер судової справи - №607/778/22, номер провадження 3/607/446/2022.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130, ст. 124 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення на підставі ст. 36 КУпАП у виді штрафу в дохід держави в розмірі 17 000 (сімнадцяти тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 496 грн. 20коп.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу (34 000, 00 гривень); витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду.
СуддяЛ. Т. Базан