Справа № 210/6813/21
Провадження № 2/210/558/22
іменем України
18 січня 2022 року Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Літвіненко Н. А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті Кривому Розі ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям,-
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував на те, що ОСОБА_1 (надалі - Відповідач) звернулась 17.10.2019 року до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальних допомоги, компенсацій, субсидій та пільг та надала власноруч заповнену декларацію про доходи та майновий стан, в якій свідомо приховала відомості та не задекларувала декларацію про доходи, що вплинуло на визначення розміру Допомоги. На підставі наданих відповідачем документів Управлінням 01.11.2019 та додатково 22.11.2019 були прийняті рішення про призначення з 01.10.2019 по 31.03.2020 р. включно сім'ї відповідачки допомоги на дітей одиноким матерям. Крім того, на виконання вимог п.1 постанови Кабміну України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08.04.2020 №264 Управлінням було продовжено строк виплати Відповідачці Допомоги з 01.04.2020. Нарахування та виплата Допомоги здійснювались аж до внесення відповідних змін в законодавстві, яке регламентує порядок надання такої Допомоги (виплата здійснювалась по 31.07.2020).
Відповідно до п.1 постанови Кабміну України від 22.07.2020 №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» (далі - Постанова) Уряд установив, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги; допомога на дітей одиноким матерям особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.
Оскільки, в даній ситуації дійсно закінчився строк виплати Допомоги Відповідачці у березні 2020 р., то право на таку Допомогу у Відповідачки виникло б виключно при виконанні нею вимог п. 1 Постанови (а саме: подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан у період липень - серпень 2020 року). Станом на теперішній час жодної заяви Відповідачки про призначення Допомоги, поданої в період липень - серпень 2020 р. в Управлінні не зареєстровано. Отже, Відповідачка не мала права на отримання Допомоги у липні 2020 року. Сума надміру виплаченої Допомоги в даний період склала - 4436,50 грн.
16 березня 2021 року відповідачка у приміщенні Позивача особисто отримала повідомлення про необхідність повернення надміру виплаченої допомоги в строк до 16 квітня 2021 року. Станом на дату подання даної позовної заяви до суду, Відповідачкою у добровільному порядку повернуто лише частину заборгованості - 2000 грн. Таким чином, сума неповернутої надміру отриманої Допомоги склала 2436,00 грн.. На підставі вище викладеного Позивач просить суд стягнути з Відповідача на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 2 436,00 грн. а також судовий збір у розмірі 2270 грн.
Ухвалою від 06.12.2021 року суд вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін.
Відповідачу направлялась позовна заява з додатками та копія ухвали про прийняття до розгляду та відкриття провадження за адресою місця реєстрації. Вказане повернулось на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Станом на 18.01.2022 року відповідачем відзиву не надано. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило. Відзив на позовну заяву не подано.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує, щодо заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
У відповідності до вимог ст. 280-281 ЦПК України, з урахуванням особливостей, встановлених для розгляду справ в порядку спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе вирішити справу в заочному порядку, з огляду на те, що відповідач повідомлялася про перебування в провадженні суду даної справи на поштову адресу за зареєстрованим місцем проживання, однак у встановлений судом термін відзив на позовну заяву - не подала, крім того, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, доводи викладені в позовній заяві, з'ясувавши повно та всебічно обставини, факти та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Управління праці та соціального захисту населення є структурним підрозділом виконкому Металургійної районної у місті Кривому Розі ради (далі - Управління) діє на підставі Положення про управління праці та соціального захисту населення, затвердженого рішенням районної у місті ради від 12.05.2017 №159. Відповідно до п.2.4 Положення, одним з напрямків роботи Управління є призначення і виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
З письмових матеріалів справи судом встановлено, що на підставі поданої 17.10.2019 року особистої заяви та наданих документів ОСОБА_1 , Управлінням було прийнято рішення 01.11.2019р. та додатково 22.11.2019р. про призначення допомоги сім'ям з дітьми, в період з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року включно.
17.10.2019 року при заповненні заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги Відповідачем особисто під підпис було надано зобов'язання про те, що: вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли би вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України; її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
На виконання вимог п.1 постанови Кабміну України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08.04.2020 №264 Управлінням було продовжено строк виплати Відповідачці Допомоги з 01.04.2020. Нарахування та виплата Допомоги здійснювались аж до внесення відповідних змін у законодавстві, яке регламентує порядок надання такої Допомоги (виплата здійснювалась по 31.07.2020).
Так, відповідно до п.1 постанови Кабміну України від 22.07.2020 №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» Уряд установив, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги; допомога на дітей одиноким матерям особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.
Дана постанова набирала чинності з дня її опублікування (а саме з(офіційне видання Урядовий кур'єр від 24.07.2020 №141)) та застосовується з 1 липня 2020 року.
Оскільки, в даній ситуації дійсно закінчився строк виплати Допомоги Відповідачці у березні 2020 р., то право на таку Допомогу у Відповідачки виникло б виключно при виконанні нею вимог п. 1 Постанови (а саме: подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан у період липень - серпень 2020 року).
Відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Як зазначає позивач, станом на теперішній час жодної заяви Відповідачки про призначення Допомоги, поданої в період липень - серпень 2020 р. в Управлінні не зареєстровано.
Крім того, 15.03.2021р. відповідачка разом зі своєю заявою також надала декларацій про свої доходи та свій майновий стан, в якій у розділі II «Доходи членів сім'' або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сім'ї, ще проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти) за період з 01.10.2019 до 31.03.2020» в графах «Відомості про доходи» зазначила власноруч прописом «Доходів не маємо, не працюємо». Проте жодної заяви про призначення допомоги на період по 31.07.2020р. не подавала.
Відповідача письмово було повідомлено про необхідність повернення надміру виплаченої допомоги в строк до 16 квітня 2021 року та надано відповідні реквізити для повернення грошей. Як зазначає в позові позивач, відповідачем станом на дату подання даної позовної заяви до суду, у добровільному порядку повернуто лише частину заборгованості в розмірі 2000 грн. Таким чином, сума неповернутої надміру отриманої Допомоги склала 2436,00 грн.
Відповідно до ст.22 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», пунктів 46, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, одержувачі допомоги на дітей одиноким матерям повинні повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Відповідно до п.48 Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Так, відповідно до п.1 постанови Кабміну України від 22.07.2020 №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» (далі - Постанова) Уряд установив, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги; допомога на дітей одиноким матерям особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.
В даній ситуації закінчився строк виплати Допомоги Відповідачці у березні 2020 р. тому, право на таку Допомогу у Відповідачки виникло б виключно при виконанні нею вимог п. 1 Постанови (а саме: подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан у період липень - серпень 2020 року).
Відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Станом на день подачі заяви до суду жодної заяви Відповідачки про призначення Допомоги, поданої в період липень - серпень 2020 р. в Управлінні не зареєстровано. Крім того, як вбачається з матеріалів справи, відповідачка була проінформована про існування у неї надміру виплаченої їй допомоги, проте жодним чином не реагує на це. Крім того, відповідачкою 15.03.2021р. було подано разом із заявою про надання допомоги декларацію про доходи та свій майновий стан, проте жодних заяв щодо продовження нарахування допомоги на період по 31.07.2020р. нею не було подано.
Станом на дату подання даної позовної заяви до суду Відповідачем у добровільному порядку не повернуто надміру отримані кошти соціальної допомоги.
Сума надміру виплаченої Допомоги склала 2436,00 грн.
Згідно з абз. 2 п. 49 Порядку суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Станом на дату подання даної позовної заяви до суду відповідачем у добровільному порядку не повернуто надміру виплачену державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату
У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Як встановлено статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов'язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.
Зважаючи на те, що відповідачем не надано жодних аргументів для спростування доводів позивача, суд доходить висновку про аргументованість та доведеність позовних вимог, а тому вважає за можливе задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270,00 гривні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.141, 263-265, 279, 282, 289, 354 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті Кривому Розі ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради (ЄДРПОУ 03192336) надміру виплачену суму державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2436 ( дві тисячі чотириста тридцять шість гривень) 00 коп..
Стягнути з ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят гривень) 00 коп.
Відповідачам, які не з'явилися в судове засідання, направляється копія заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до п.15 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Учасники справи можуть ознайомитись з судовим рішенням на офіційному веб-порталі Єдиного державного реєстру судових рішень. Веб-адреса сторінки: http://reyestr.court.gov.ua.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених законом строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: Н. А. Літвіненко