15 лютого 2022 року
Київ
справа №640/23171/21
адміністративне провадження №К/990/4652/22
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Данилевич Н.А., розглянувши клопотання Міністра фінансів України про зупинення виконання та/або дію рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 жовтня 2021 року, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2022 року у справі № 640/23171/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністра фінансів України, Державної митної служби України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
В провадженні Верховного Суду знаходиться справа №640/23171/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністра фінансів України, Державної митної служби України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
01 лютого 2022 року касаційна скарга надійшла до Верховного Суду, як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до статті 327 Кодексу адміністративного судочинства України.
Скаржником разом з касаційною скаргою заявлено клопотання про зупинення виконання та/або дію рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 жовтня 2021 року, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2022 року у справі № 640/23171/21, оскільки оскаржувані рішення суперечать законодавству, а також є нездійсненими за своєю суттю, оскільки позивач вже призначений на посаду, а посада не є вакантною. Скаржник вказує, що відповідачем було прийнято наказ №1393-о від 26.10.2021 «Про призначення ОСОБА_1 », як переможця конкурсу. Скаржник зазначає, що в разі задоволення касаційної скарги, поворот виконання судового рішення буде ускладненим/неможливим.
Згідно ч. 1 статті 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Разом з тим, статтею 129-1 Конституції України передбачено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Отже, розгляд питання про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень має на меті не допустити порушення прав, свобод та охоронюваних законом інтересів, як особи, що подала касаційну скаргу, так і інших осіб, які беруть участь у справі, якщо такі наслідки можуть настати у зв'язку з дією та виконанням оскаржуваних судових рішень.
Зважаючи на факт виконання відповідачем оскаржуваних рішень у справі та призначення позивача на посаду, як переможця конкурсу, Суд вважає клопотання Міністра фінансів України про зупинення виконання та/або дію рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 жовтня 2021 року, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2022 року у справі № 640/23171/21 необгрунтованим та таким, яке подана не з метою, яка закладена в основу статті 375 КАС України, а тому відсутні підстави для його задоволення.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.
Керуючись ст. 375 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити в задоволенні клопотання Міністра фінансів України про зупинення виконання та/або дію рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 жовтня 2021 року, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2022 року у справі № 640/23171/21.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й не оскаржується.
Суддя Н.А. Данилевич