ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
17.02.2022 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1163/21
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовська Л. М. , , розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу
за позовом керівника Окружної прокуратури м. Івано-Франківська, вул. Гаркуші, 9, м. Івано-Франківськ, 76000 в інтересах держави Державної служби України з безпеки на транспорті, пр. Перемоги, 14, м. Київ, 03135
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро", вул.В.Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018
про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищує нормативні, в сумі 19972, 21 грн.
ВСТАНОВИВ: Керівник Окружної прокуратури м. Івано-Франківська звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищує нормативні, в сумі 19972, 21 грн.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
Щодо представництва прокурором інтересів держави.
Згідно ч. 3 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ч. 3-4 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.
Поряд з цим, відповідно до частини 1, абзацу 1 частини 3 та абзацу 1 частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною 4 цієї статті. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді (аналогічну правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).
Аналіз положень частин 3-5 статті 53 ГПК України у взаємозв'язку зі змістом частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дає підстави вважати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження; 2) у разі відсутності такого органу.
Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, що згідно ст.14 Конституції України перебуває під особливою охороною держави.
Прокурор у позовній заяві зазначає, що Державною службою України з безпеки на транспорті жодних заходів щодо захисту інтересів держави з метою надходження коштів до Державного бюджету України не вжито та вказує на те, що 25.08.2020 Укртрансбезпеки у Черкаській області (Центральне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки) звернулась до Івано-Франківської обласної прокуратури щодо стягнення суми збитків в судовому порядку.
Також, Державна служба України з безпеки на транспорті повідомила Окружну прокуратуру міста Івано-Франківська про те, що повноваження Укртрансбезпеки щодо стягнення плати за проїзд обмежуються лише нарахуванням такої плати, оскільки в Укртрансбезпеки відсутнє закріплене на законодавчому рівні право на звернення з даного питання до суду з позовом.
Відтак, підставою для представництва Окружною прокуратурою міста Івано-Франківська інтересів держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті є факт несплати відповідачем до Державного бюджету України плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 19972, 21 грн та нездійснення Державною службою України з безпеки на транспорті захисту інтересів держави.
Таким чином подання позову прокурором в інтересах держави у даній справі є обґрунтованим.
Господарським судом Івано-Франківської області прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі; відповідно до приписів ст. 252 ГПК України, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; встановив відповідачу строк для подання відзиву на позов та запропонував сторонам у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження подати заяву з відповідним обґрунтуванням своїх заперечень (ухвала про відкриття провадження у справі від 01.12.2021).
Ухвала про відкриття провадження у справі отримана відповідачем - 06.12.2021; даний факт підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
Враховуючи те, що клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило та з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Позиція прокурора та позивача.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач здійснив перевезення вантажу з перевищенням допустимих габаритно-вагових параметрів, як наслідок йому нараховано відповідну плату за такий проїзд, що підлягає стягненню до державного бюджету. Позовні вимоги обґрунтовані приписами ст. 53 ГПК, ст. 29 Закону України "Про дорожній рух", ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги", ст. 48, 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Позиція відповідача.
Відповідач відзиву на позов або будь-яких заперечень на позов не надіслав.
Як вбачається із ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України, суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Обставини справи, дослідження доказів.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.
Відповідно до направлення на рейдову перевірку від 13.05.2019, № 007517, виданого Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області, 16.05.2019, працівниками вказаного управління ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проводився габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на відрізку автомобільної дороги Київ-Одеса 210 км+450 м, в ході якого було проведене контрольне зважування автомобіля МАN, реєстраційний номер НОМЕР_1 , та причепа KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Вказаний транспортний засіб належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ).
Із товарно-транспортної накладної від 19.03.2019 №667092 вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" здійснювало перевезення яєць курячих столових в кількості 393120 шт. для відправника ТзОВ "Імперово Фудз" з пункту навантаження с. Мліїв, Черкаської області.
За результатами зважування автомобіля, який здійснював перевезення вантажу та рухався по маршруту: с. Мліїв - Чорноморськ 418 км, встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, в якому нормативно допустима повна маса транспортного засобу має складати 44 т, а фактична склала 44,485 т, при цьому вага навантаження на строєну вісь має складати 24 т, тоді як фактична склала 26,27 т.
Фактична маса транспортного засобу зафіксована також у талоні зважування транспортного засобу №1993 від 16.05.2019.
Вказане порушення зафіксовано старшим державним інспектором управління Уктрансбезпеки Марченко Є.Б. в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №025868 від 16.05.2019, додатком до якого є розрахунок №623 від 16.05.2019 плата за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу.
Зокрема, згідно розрахунку № 623 від 16.05.2019 плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритних транспортних засобів, нараховано плату за проїзд в розмірі 677,16 євро, що відповідно до курсу НБУ євро/гривня на 16.05.2019 становить 1 євро/29,494081 грн, що складає 19972,21 грн.
Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області листом направило на адресу відповідача копію акта від 16.05.2019 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 025868, копію розрахунку № 623 від 16.05.2019, копію довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 047471 від 16.05.2019, та повідомлення про необхідність сплати у визначені терміни плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритних транспортних засобів в розмірі 677,16 євро, що підтверджується листом № 34095/39/24-19 від 30.07.2019.
Вищевказані документи отримані ТОВ "Європа Транс Агро" - 14.08.2019; даний факт підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
Однак, відповідачем не здійснено внесення плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритних транспортних засобів в розмірі 677,16 євро, що відповідно до курсу НБУ євро/гривня на 16.05.2019 становить 19972,21 грн.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при прийнятті рішення. Висновки суду.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий, компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою КМУ № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок габаритно-вагового контролю).
Згідно з ч. 3 п. 2 Порядку № 879, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. При цьому, транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
У відповідності до пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 № 1306, за спеціальними правилами здійснюється рух транспортних засобів фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі вважаються здвоєними або строєними якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Відповідно пункту 31-1 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортною засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник мав намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Згідно з пунктом 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України, затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 № 1007/1207, посадові особи Укртрансінспекцїї під час здійснення габаритно-вагового контролю, у тому числі: здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю; видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Матеріалами справи підтверджено, що Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки МАN, реєстраційний номер НОМЕР_1 , та причепа KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро".
За результатами здійснення вказаної перевірки встановлено факт перевищення транспортним засобом нормативних габаритних та вагових параметрів, без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами загального користування, а також здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд в розмірі 677,16 євро, що відповідно до курсу НБУ євро/гривня на 16.05.2019 становить 19972,21 грн.
Відповідно до п. 26 Порядку габаритно-вагового контролю, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень (п. 28 Порядку).
Пунктом 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю передбачено, що перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Однак, відповідач у визначений п. 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю строк, плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом не здійснив.
З огляду на встановлені судом обставини, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати.
Склад та порядок розподілу судових витрат визначено Главою 8 Розділу I ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
При зверненні з позовом до суду Івано-Франківська обласна прокуратура сплатила судовий збір в сумі 2270 грн.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, враховуючи те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, судовий збір слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 53, 74, 76-80, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов керівника Окружної прокуратури м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищує нормативні, в сумі 19972, 21 грн - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро", вул.В.Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018 (ідентифікаційний код 41101091) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 03135, ідентифікаційний код 39816845) в дохід Державного бюджету України (отримувач ГУК у Черкаській області, м. Черкаси/22160100, код отримувача ЄДРПОУ 37930566, рахунок UА368999980313121216000023759) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, в сумі 19972 (дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот сімдесят дві) грн 21 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро", вул.В.Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018 (ідентифікаційний код 41101091) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури, вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76018 (ідентифікаційний код 03530483) 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 17.02.2022
Суддя Л. М. Неверовська