Кропивницький апеляційний суд
№ провадження 33/4809/4/22 Головуючий у суді І-ї інстанції Петров Р. І.
Категорія - 130 Доповідач у суді ІІ-ї інстанції Онуфрієв В. М.
17.02.2022 року. суддя Кропивницького апеляційного суду Онуфрієв В.М., за участю секретаря Сакари І.І., за участю особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , та в його інтересах захисника - адвоката Лісовської О.А. розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Кіровського районного суду м.Кіровограда від 13 жовтня 2021 року, якою:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого АДРЕСА_1 ,
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнуто судовий збір на користь держави в розмірі 454 грн.,
Згідно постанови суду першої інстанції, ОСОБА_1 12.09.2021 року, о 18-11 год., ОСОБА_1 , керуючи автомобілем «Renault Logan», д/н НОМЕР_1 , по пров. Училищному, 10 в м. Кропивницькому, був зупинений працівниками поліції, які після підозри щодо перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння запропонували останньому пройти огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, однак ОСОБА_1 від проходження огляду на виявлення стану алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу «Драгер» та проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я відмовився в присутності свідків, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просив скасувати постанову суду першої інстанції та закрити провадження у справі за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
Свої вимоги обґрунтовував тим, що суд в своєму висновку послався тільки на відеозапис, який був доданий до протоколу про адміністративне правопорушення та зазначив, що він керував транспортним засобом та рухався по пров. Училищному в м. Кропивницькому, після чого зупинився. Далі особа, одягнута у футболку чорного кольору, відчиняє передні двері вказаного автомобіля з боку водійського сидіння, проте помітивши наближення працівника поліції зачиняє їх. В цей час з боку переднього пасажирського сидіння даного автомобіля виходить чоловік, а через декілька секунд за ним з тих же дверей виходить ОСОБА_1 одягнутий у футболку чорного кольору, який до цього знаходився на місці водія. Тобто із постанови суду випливає, що суд встановив особу по кольору футболки. З даним твердженням не погоджуюсь, оскільки поліцейські його не зупиняли, а автомобіль стояв на зупинці, даним автомобілем не керував та на запитання до поліцейського про підстави перевірки порушення правил дорожнього руху йому було відмовлено. Однак суд в порушення вимог ст. 268 КУпАП не досліджуючи матеріалів справи однобічно без належних доказів, зробив висновок, що ОСОБА_1 не з'явився, був повідомлений про час, день та місце розгляду справи, подав до суду клопотання про направлення матеріалів справи для розгляду за місцем проживання. Вказаним автомобілем не керував, документи ним не надавались поліцейським. Поліцейський йому не надав підстав перевірки на стан алкогольного сп'яніння, оскільки ним правила дорожнього руху не були порушені, автомобіль стояв на місці.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши ОСОБА_1 та в його інтересах захисника - адвоката Лісовську О.А., які підтримали подану апеляційну скаргу, зваживши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи в межах поданої апеляційної скарги, апеляційний суд доходить висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху визначено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно диспозиції ч.1 ст. 130 КУпАП відповідальність за вказане правопорушення настає у разі керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а так само за відмову осіб, які керують транспортними засобами, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан такого сп'яніння.
Відповідно до ч. 1 розділу ІІ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом МВС України 07.11.2015 № 1395, протокол про адміністративне правопорушення (додаток 1) складається відповідно до статті 254 КУпАП. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються:
1) письмові пояснення свідків правопорушення у разі їх наявності;
2) акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу у разі здійснення його затримання;
3) акт огляду на стан сп'яніння у разі проведення огляду на стан сп'яніння;
4) інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
Відповідно до ч. 6 розділу Х «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом МВС України 07.11.2015 № 1395, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган, посадова особа оцінює докази за їх внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 115568 від 12.09.2021 року, ОСОБА_1 12.09.2021 року, о 18-11 год., ОСОБА_1 керував автомобілем «Renault Logan», д/н НОМЕР_1 , по пров. Училищному, 10 в м. Кропивницькому, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, різка зміна забарвлення обличчя, від проходження огляду на виявлення стану алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу «Драгер» та проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я відмовився в присутності свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні суду апеляційної інстанції вину не визнав, та пояснив, що не вживав алкогольні напої та не керував транспортним засобом.
Незважаючи на невизнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, і на це правильно послався у своїй постанові суд першої інстанції, вона повністю підтверджується зібраними по справі доказами і, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 115568 від 12.09.2021 року (а.с.3); актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого у ОСОБА_1 виявлено ознаки алкогольного сп'яніння (а.с.5); письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , з яких вбачається, що ОСОБА_1 на пропозицію працівників поліції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу «Драгер» та в закладі охорони здоров'я відмовився в присутності свідків (а.с.8,9); відеозаписами з відеореєстратора, встановленого в автомобілі патрульної поліції та з камери «Bodycam» працівників поліції, з яких вбачається, що ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «Renault Logan», державний номер НОМЕР_1 був зупинений працівниками поліції, після цього йому було запропоновано пройти медичний огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння як на місці зупинки транспортного засобу так і в медичному закладі та від проходження огляду відмовився в присутності двох свідків (а.с.10).
Вказані зібрані по справі докази є належними та допустимими, є взаємоузгодженими між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи встановленим у судовому засіданні суду першої та апеляційної інстанції та повністю підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення. Сумніви у їх належності та достовірності у апеляційного суду не виникає.
Доводи викладені в апеляційній скарзі з приводу того, що факт керування ОСОБА_1 не підтверджується жодним доказом по справі, є необґрунтованими, безпідставними та спростовуються дослідженими доказами в суді апеляційної інстанції з яких чітко встановлено факт керування транспортним засобом саме ОСОБА_1 . Більше того, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку з яким погоджується суд апеляційної інстанції, що згідно відеозапису встановлено, що 12.09.2021 року, о 18-11 год., автомобіль «Renault Logan», д/н НОМЕР_1 , рухається по пров. Училищному в м. Кропивницькому, після чого зупиняється. Далі особа, одягнута у футболку чорного кольору, відчиняє передні двері вказаного автомобіля з боку водійського сидіння, проте помітивши наближення працівника поліції, зачиняє їх. В цей час з боку переднього пасажирського сидіння даного автомобіля виходить чоловік, а через декілька секунд, за ним, з тих же дверей виходить ОСОБА_1 , одягнутий у футболку чорного кольору, який до цього знаходився на місці водія.
Крім, того слід зазначити, що вказана позиція ОСОБА_1 , є намаганням уникнути відповідальності за скоєне, оскільки на переконання апеляційного суду із врахуванням всіх обставин справи та вищевказаних зібраних по справі доказів, версія ОСОБА_1 щодо того, що він не керував транспортним засобом, а керувала інша особа, є неспроможною і такою, що не відповідає дійсності.
Також, доводи апеляційної скарги стосовно того, що судом першої інстанції порушено права ОСОБА_1 і, зокрема, проведено судове засідання без його участі, є необґрунтованими та безпідставними.
Так, суд першої інстанції згідно матеріалів справи належним чином повідомляв ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи, шляхом направлення судових повісток.
При цьому слід зазначити, що відповідно до частини 2 статті 268 КУпАП, участь особи, яка притягається до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, при розгляді справи не є обов'язковою.
Враховуючи положення ст.38 КУпАП, яка визначає строки накладення адміністративного стягнення.
А тому розгляд справи без участі ОСОБА_1 та винесення рішення не може вважатися порушенням прав ОСОБА_1 , оскільки він був належним чином повідомлений про розгляд справи.
Крім того, при цьому апеляційний суд також враховує, що в справі є клопотання ОСОБА_1 про передачу справи до іншого суду. Тобто ОСОБА_1 знав про призначене судове засідання проте не з'явився.
Також, при цьому апеляційний суд враховує рішення Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) від 26 квітня 2007 року у справі «Олександр Шевченко проти України» в якому зазначено: «що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм провадження (…)».
Вказаним рішенням закріплено принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним. За таких підстав суд першої інстанції вірно дійшов до висновку про необхідність провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, під час апеляційного розгляду ОСОБА_1 повністю мав можливість реалізувати своє право на участь у судовому засіданні на надання пояснень та заперечень, надання доказів у підтвердження своєї невинуватості разом із своїм захисником.
Разом із тим, необґрунтованими та безпідставними є доводи апеляційної скарги стосовно направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення для розгляду за місцем реєстрації його місця проживання до Голованівського районного суду Кіровоградської області, оскільки суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Так, як адміністративне правопорушення було вчинене на території Фортечного району м. Кропивницького та матеріали справи Управлінням патрульної поліції в Кіровоградській області були направлені саме до Кіровського районного суду м. Кіровограда, тому, обґрунтовано відмовив в задоволенні клопотання про направлення справи на розгляд до іншого суду.
Також, необґрунтованими та безпідставними є доводи захисника з приводу того, що було порушено право на захист ОСОБА_1 і зокрема при зупиненні його співробітниками поліції він вимагав захисника - адвоката. У підтвердження даних доводів будь - які докази відсутні, крім того вони спростовуються переглянутими і дослідженими в судовому засіданні суду апеляційної інстанції відеозаписами події, доданими до протоколу про адміністративне правопорушення. Дослідивши матеріали справи переглянувши відеозаписи апеляційний суд доходить висновку, що ні співробітниками поліції ні судом першої інстанції порушення права на захист ОСОБА_1 не допущено.
Крім того, будь-яких інших доказів до апеляційної скарги та в суді апеляційної інстанції, які-б могли вплинути на правильність прийнятого рішення судом першої інстанції не надано.
Відповідно до положень ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Враховуючи викладене у сукупності, суд апеляційної інстанції доходить до висновку, що суд першої інстанції, відповідно до вимог ст.ст. 245, 251КУпАП, об'єктивно з'ясував обставини даної справи із урахуванням наявних та досліджених в судовому засіданні доказів, дійшов до правильного висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
При призначенні ОСОБА_1 виду та розміру адміністративного стягнення районний суд у повній мірі врахував суспільно небезпечний характер вчиненого ним правопорушення, його особу та призначив справедливе адміністративне стягнення, яке є достатнім для виправлення останнього, а також запобіганню вчинення ним, а так само іншими особами аналогічних правопорушень.
Порушень вимог КУпАП, які б стали підставою для скасування по суті правильного прийнятого судом першої інстанції рішення, судом апеляційної інстанції не встановлено. Підстави для закриття провадження по справі також відсутні.
Беручи до уваги викладене, апеляційний суд доходить висновку, що постанова суду першої інстанції є законною, мотивованою та обґрунтованою, підстави для зміни чи скасування постанови суду першої інстанції відсутні, а тому апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення.
Керуючись ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Кіровського районного суду м.Кіровограда від 13 жовтня 2021 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, в сумі 17000 грн. з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на один рік - залишити без зміни.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя: (підпис)