Рішення від 17.01.2022 по справі 640/15576/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/482

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2022 року м. Київ № 640/15576/19

за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз"

до Державної податкової служби України в особі Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулося до суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 14.05.2019 р. №0001634203.

Ухвалою суду від 27.08.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.

23.09.2019 р. надано відзив на позов.

06.09.2019 р. позивачем подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.

Ознайомившись з клопотанням, матеріалами справи, суд дійшов висновку про те, що вони є достатніми для розгляду справи в порядку письмового провадження.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (01021, місто Київ, КЛОВСЬКИЙ УЗВІЗ, будинок 9/1, код 30019801), зареєстроване в якості юридичної особи 28.08.2008 р., перебуває на обліку в якості платника податків у Центральному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків; 52.10 Складське господарство (основний).

Відповідно до п. 75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України Офісом великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (код 30019801) в ЄРПН за період виписки з 31.10.2018р. по 31.12.2018 р., про що складено акт від 09.04.2019 р. за №1092/28-10-42-03/30019801.

Згідно з висновками акта перевірки встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме - граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН з терміном до 15 днів на суму ПДВ 384 824, 85 грн., відповідальність за що передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.

В акті перевірки наведено перелік податкових накладних у кількості 12 штук з датами виписки з 31.10.2018 р. по 31.12.2018 р.

25.04.2019 р. Акціонерне товариство "Укртрансгаз" подало заперечення на акт перевірки, які не враховано листом Офісу великих платників податків ДФС від 10.05.2019 р. за №23422/10/28-10-42-03-16.

За наслідками перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 14.05.2019 року № 0001634203, згідно з яким за порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України на платника накладено штраф у розмірі 38 482, 49 грн.

За наслідками адміністративного оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення рішенням ДФС України від 22.07.2019 р. за №34795/6/99-99-11-06-06-25 вказане податкове повідомлення-рішення залишене без змін.

Позивач - Акціонерне товариство "Укртрансгаз" - вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що податкова накладна від 31.10.2018 р. №689/2101 була вчасно подана на реєстрацію 09.11.2018 р., проте, оскільки вона була виписана на помилкового контрагента 21.11.2018 р. вона була повторно виписана та зареєстрована в ЄРПН, одночасно з чим був виписаний та 22.11.2018 р. зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування від 15.11.2018 р. №150/2101.

Тобто, вказана податкова накладна зареєстрована своєчасно, і позивач скористався своїм правом на внесення до неї виправлень згідно з п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України.

Щодо податкових накладних від 31.12.2018 р. №№1265/5001, 1266/5001, 1264/5001, 1263/5001 позивач зазначає, що вони також є наслідком повторної реєстрації накладних внаслідок допущених помилок, а саме, 17.12.2018 р. та 18.12.2018 р. позивачем було помилково виписано податкові накладні, 17.01.2019 р. та 18.01.2019 р. подано розрахунки коригування щодо дати податкових накладних.

Щодо податкових накладних від 27.12.2018 р. №14231, від 31.12.2018 р. за №14179/2001, 1107/5001, 1113/5001, 1259/2001, 57/3101 позивач зазначає, що ним вчасно подано їх на реєстрацію до ЄРПН 15.01.2019 р., проте, квитанції про прийняття надіслано не було, що згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України означає факт їх реєстрації.

Щодо податкової накладної від 31.12.2018 р. №262/2401, зазначеної в акті перевірки, то такої податкової накладної не існує.

В той же час, 31.12.2018 р. позивачем було виписано податкову накладну №193/2401, зареєстровану без порушень.

Відповідач - Державна податкова служба України в особі Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки акта перевірки.

Також відповідач зазначає, що дата виписки податкової накладної №262/2401 у акті перевірки вказано помилково - 11.12.2018 р. - замість від 31.12.2018 р., про що вказано у відповіді на розгляд заперечень на акт перевірки, і вказана описка не впливає на правомірність оскаржуваного рішення.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Згідно з пп.75.1.1. п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (в редакції станом на 09.04.2019 р.) камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно з п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Згідно з п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

В даному випадку камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (код 30019801) в ЄРПН за період виписки з 31.10.2018р. по 31.12.2018 р., про що складено акт від 09.04.2019 р. за №1092/28-10-42-03/30019801, проведено на підставі вказаних положень Податкового кодексу України, з дотриманням передбачених п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України строків.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з п.120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

В даному випадку згідно з наведеним у акті перевірки переліком податкових накладних з датами їх виписки та реєстрації у ЄРПН передбачені п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України строки порушено, що є підставою для застосування до позивача передбаченої п.120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України відповідальності.

Щодо наведених у позовній заяві підстав для визнання оскаржуваного рішення протиправним суд зазначає наступне.

Щодо податкових накладних від 31.10.2018 р. №689/2101, від 31.12.2018 р. №№1265/5001, 1266/5001, 1264/5001, 1263/5001 позивач посилається на їх вчасну первісну реєстрацію, проте проведенням їх повторної реєстрації у зв'язку з виявленням помилок при їх оформленні.

Згідно з матеріалами справи підтверджується факт первісної реєстрації позивачем податкової накладної №390 від 31.10.2018 р. на суму ПДВ 577, 37 грн. на отримувача - ПрАТ "Енерготехнології" (ІПН 338336726590) та повторної реєстрації податкової накладної з такими ж показниками за №689 на ім'я іншого отримувача - ТОВ "Перша українська газонафтова компанія" (ІПН 360501626594) і датованої також 31.10.2018 р.

Згідно з квитанцією про реєстрацію за №9258422988 вона зареєстрована лише 21.11.2018 р., що і стало підставою для висновку про порушення строків реєстрації.

Водночас, до матеріалів справи не надано доказів на підтвердження повторної реєстрації цієї податкової накладної саме внаслідок помилки, зокрема, не надано розрахунку коригування до неї, на наявність якого позивач посилався у позові.

Також не надано податкову звітність з ПДВ на підтвердження тієї обставини, що вказана сума ПДВ включена до податкової звітності один раз.

За таких обставин у суду відсутні підстави для висновку про те, що мала місце саме повторна реєстрація однієї податкової накладної, і підстави для висновку про протиправне накладення штрафу за порушення терміну реєстрації цієї податкової накладної у суду відсутні.

В матеріалах справи наявна копія податкової накладної від 31.12.2018 р. №1265/5001 на суму ПДВ 7 033, 63 грн., виписана на одержувача ТОВ "Енерджі Трейд Груп" (ІПН 367163326584), а також копія розрахунку коригування від 17.01.2019 р. №37 до податкової накладної від 17.12.2018 р. №1163/5001 з однаковими показниками, зареєстрованого 22.01.2019 р. згідно з квитанцією №1.

В матеріалах справи наявна копія податкової накладної від 31.12.2018 р. №1266/5001 на суму ПДВ 2 066, 37 грн., виписана на одержувача ТОВ "Горизонти" (ІПН 368286113065), а також копія розрахунку коригування від 17.01.2019 р. №36 до податкової накладної від 17.12.2018 р. №1162/5001 з однаковими показниками, зареєстрованого 06.02.2019 р. згідно з квитанцією №1.

В матеріалах справи наявна копія податкової накладної від 31.12.2018 р. №1264/5001 на суму ПДВ 16, 78 грн., виписана на одержувача ТОВ "Метида" (ІПН 347024610299), а також копія розрахунку коригування від 17.01.2019 р. №35 до податкової накладної від 20.12.2018 р. №1164/5001 з однаковими показниками, зареєстрованого 18.01.2019 р. згідно з квитанцією №1.

В матеріалах справи наявна копія податкової накладної від 31.12.2018 р. №1263/5001 на суму ПДВ 1 197, 41 грн., виписана на одержувача ТОВ "Енергосинтез" (ІПН 216710326551), а також копія розрахунку коригування від 18.01.2019 р. №1262 до податкової накладної від 18.12.2018 р. №1253/5001 з однаковими показниками, зареєстрований 18.01.2019 р. згідно з квитанцією №1.

За таких обставин у суду наявні підстави для висновку про те, що позивачем шляхом коригування фактично відкликано вказані первісно подані податкові накладні і пізніше їх подано повторно зі зміною дати накладних на 31.12.2018 р.

З огляду на те, що вперше податкові накладні були подані позивачем вчасно, а подання розрахунків коригування та нових податкових накладних обумовлено лише помилкою в даті їх виписки, що не вплинуло на їх кількісний та вартісний показник, платником дотримано норми щодо виправлення помилки в первісно поданих накладних шляхом подання розрахунку коригування до них та нових накладних з виправленою датою, тому підстав для застосування штрафу за порушення строків їх реєстрації не вбачається.

Вказане є підставою для скасування оскаржуваного рішення в частині штрафних санкцій, нарахованих за невчасну реєстрацію вказаних податкових накладних (703, 36 грн.+206, 64 грн.+1,68 грн.+119, 74 грн.)=1029, 42 грн.

Щодо податкових накладних від 27.12.20189 р. №14231, 31.12.2018 р. за №14179/2001, 1107/5001, 1113/5001, 1259/2001, 57/3101 позивач зазначає, що ним вчасно подано їх на реєстрацію до ЄРПН 15.01.2019 р., проте, квитанції про прийняття надіслано не було, що згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України означає факт їх реєстрації.

В матеріалах справи наявні копії розрахунку коригування від 27.12.2018 р. №14231 до податкової накладної від 27.12.2018 р. №10283 на суму ПДВ 257 528, 81 грн., зареєстрованого в ЄРПН 17.01.2019 р., податкових накладних від 31.12.2018 р. за №57 на суму ПДВ 66 649, 39 грн., зареєстрованої 16.01.2019 р., №1259 на суму ПДВ 2 975, 57 грн., зареєстрованої 16.01.2019 р., №1107 на суму ПДВ 3, 98 грн., зареєстрованої 16.01.2019 р., №14179 на суму ПДВ 46 699, 82 грн., зареєстрованої 17.01.2019 р., № 1113 на суму ПДВ 34, 89 грн., зареєстрованої 16.01.2019 р.

Згідно з наданими позивачем доказами (скріншотами сторінок програмного забезпечення) вказані податкові накладні та розрахунок коригування подавалися на реєстрацію 14.01.2019 р., 15.01.2019 р., в останній день строку, про що свідчать відмітки "відправлено в ДФС", тоді як квитанції про реєстрацію отримано лише 16.01.2019 р., 17.01.2019 р.

При цьому, позивачем надано роздруківки з сайту ДФС, згідно з якими повідомлено про перенавантаження сайту ДФС (без дати), про те, що 15.01.2019 р. о 10.00 вийшов з ладу один з серверів ЄАІС ДФС, у зв'язку з чим оформлення митних декларацій типу ЕЕ в автоматичному режимі на центральному рівні тимчасово неможливо.

Проте, друге повідомлення стосується митних брокерів та декларантів, а перше не містить жодної конкретної інформації щодо дати затримки у реєстрації документів у ЄРПН.

Згідно з квитанціями №1 від 17.01.2019 р. ПН №14179 , від 15.01.2019 р. ПН №1113, від 15.01.2019 р. ПН №1107, від 16.01.2019 р. ПН №1259, від 14.01.2019, 15.01.2019, 16.01.2019 р. ПН №57 не прийнято до реєстрації у ЄРПН з вказанням на конкретне порушення.

Проте, згідно з вказаними квитанціями вони надіслані не протягом дня подачі документів, а на наступний день або через два дні (квитанція №1 від 17.01.2019 р. по ПН №14179 надіслана після отримання ПН 15.01.2019 р., квитанція №1 від 15.01.2019 р. по ПН №1113 надіслана після отримання ПН 14.01.2019 р.), квитанція №1 від 15.01.2019 р. по ПН №1107 надіслана після отримання ПН 14.01.2019 р., квитанція від 16.01.2019 р. по ПН №1259 надіслана після отримання ПН 15.01.2021 р., квитанція №1 від 14.01.2019 р. по ПН №57 надіслана після отримання ПН 14.01.2019 р.).

По РК №14231 документ подавався на реєстрацію 15.01.2019 р. згідно долученого скріншота, тоді як квитанція про реєстрацію датована 17.01.2019 р.

За таких обставин суд вважає обґрунтованим застосування до даних документів правила п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, згідно з яким якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вказане є підставою для скасування оскаржуваного рішення в частині штрафних санкцій, нарахованих за невчасну реєстрацію вказаних ПН/РК на суму 4669, 98 грн.+3,49 грн.+0,4 грн.+297,56 грн.+6664,94 грн.+25752,88 грн.)= 37 389, 25 грн.

Також суд зазначає, що до матеріалів справи залучено копію ПН №262/2401 від 11.12.2018 р., на суму ПДВ 40, 83 грн., зареєстрована у ЄРПН 11.01.2019 р., з порушенням встановленого строку, що свідчить про допущення помилки у акті перевірки щодо зазначення дати, проте, не спростовує факту наявності такої податкової накладної та її реєстрацію з порушенням строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В даному випадку у суду є підстави для висновку про порушення вказаних принципів щодо частини суми, що включена до розрахунку суму штрафних санкцій (1029, 42 грн.+37 389, 25 грн.=38 418, 67 грн.

На підставі вищевикладеного, ст. ст. 241-246, 255-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України від 14.05.2019 р. №0001634203 в частині 38 418, 67 грн. штрафу.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код 43005393) в особі відокремленого підрозділу - Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Код ЄДРПОУ ВП:44082145, Місцезнаходження: Україна, 04119, місто Київ, вул.Дегтярівська, будинок 11Г) на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, місто Київ, КЛОВСЬКИЙ УЗВІЗ, будинок 9/1, код 30019801) 1917, 7 грн. судового збору.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 17.01.2022 р.