ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
14 січня 2022 року м. Київ № 640/2043/22
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Донець В.А., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо забезпечення організації виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 та 2021 роках у розмірі п'ять мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 та 2021 роках у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, яка з урахуванням раніше проведених виплат складає за 2020 рік - у розмірі 6 800,00 грн, за 2021 рік-7 354,00 грн.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно зі статтею 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша). Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга).
За змістом наведених норм строк звернення до адміністративного суду з позовом обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивачем, зокрема, оскаржується бездіяльність відповідачів щодо не нарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, заявлено вимоги про зобов'язання здійснити виплату.
На думку суду, позивач міг та повинен був дізнатись про порушення права на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком після отримання такої допомоги.
У позові зазначено, що про порушення своїх прав, позивач дізнався з листа Департаменту соціальної політики від 21.12.2021 № 051-ОП-В-16714-002-1, у якому йому фактично було відмовлено у здійсненні перерахунку та виплаті недоплаченої разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 та 2021 роках, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. На думку позивача, строк звернення до суду із даним позовом розпочався 24.12.2021, у зв'язку з чим позов подано у строк, передбачений статтею 122 КАС України.
На думку суду, наведені обставини не є підставою для висновку про поважність причин пропуску строку звернення до суду з вимогою про оскарження бездіяльності з виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у меншому розмірі та зобов'язання здійснити відповідні виплати, оскільки, як уже вказав суд, про порушене право позивач міг та повинен був дізнатись після отримання допомоги у 2020 році. Наведені позивачем обставини не свідчать про об'єктивність причин, які перешкоджали позивачу реалізувати своє право протягом шестимісячного строку звернутись до суду (наприклад, постанови Верховного Суду від 22.07.2021 справа №420/718/21, від 03.10.2019 справа №577/3931/16-а).
Позовна заява подана до суду 13.01.2021, тобто з пропуском шестимісячного строку встановленого для звернення з позовом до адміністративного суду.
Згідно з частиною першою статті 123 КАС України в разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
З огляду на наведене правове регулювання та висновки суду, позивач має право подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху.
Для усунення недоліків позивачеві необхідно подати до суду заяву на усунення недоліків позовної заяви із зазначенням дати та номера справи, до якої долучити заяву про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності причин та наданням відповідних доказів у частині вимог щодо бездіяльності та виплати грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
Вказані недоліки позовної заяви позивачу необхідно усунути протягом десяти днів з дня наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 123, 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
Надати позивачу десять днів з дня наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено оскарження ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Суддя В.А. Донець