Рішення від 25.01.2022 по справі 420/17381/21

Справа № 420/17381/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 21 вересня 2021 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в якій позивач просила:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування при визначенні розміру пенсії за віком показника середньої заробітної плати в сумі 4888, 83 грн.

та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити та виплачувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-УІ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 2017-2018-2019 рр.

Ухвалою від 27 вересня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 16.03.2004 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».

З 04.03.2020 року без відома позивача, їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у новому розмірі, але для розрахунку пенсії була врахована середня зарплата 4888, 83 грн., яка застосовується у разі переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону. Середня заробітна плата для обчислення пенсії у 2019 році за 2017, 2018, 2019 складає 7763,17 грн.

Позивач зазначила, що 27.07.2021 року вона звернулась до відповідача з вимогою розрахувати розмір пенсії із розрахунку середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто 2017, 2018, 2019 роки, але вимоги були проігноровані.

Позивач звернула увагу, що приписи ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-УІ регулюють переведення з одного на інший вид, але у випадку позивача має місце призначення пенсії за іншим Законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.

Таким чином, позивач вважає, що відповідач повинен застосувати для обрахунку її пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком за 2017, 2018, 2019 роки.

До суду 19 жовтня 2021 року (вхід. № 57521/21) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що при переведенні особи з пенсії призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався при обчисленні пенсії відповідно до Закону № 1058 в розмірі 5426,60 грн. з урахуванням індексації пенсії, що була проведена з березня 2019 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та з травня 2020 року, з 01.03.2019 року, з 01.05.2020 року розмір пенсії позивача проіндексований на коефіцієнт 1, 17 та 1, 11 відповідно.

Відповідач зазначив, що пенсія позивачу перерахована з урахуванням страхового стажу 39 років 01 місяць, врахованого по 31.07.2011 (коефіцієнт страхового стажу 0, 39083), розмір пенсії на 01.08.2021 року складає 3116, 78 грн., де 2764, 52 грн. (7698, 39*0, 39083)- розмір пенсії за віком +352, 26 грн. - доплата за понаднормативний стаж (19 років).

Також відповідач звернув увагу, що у випадку позивача має місце переведення з одного виду пенсії на інший, а відтак застосуванню до даних правовідносин підлягає п. 4-3 Розділу ХУ Закону № 1058-УІ, однак під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.

Також відповідач зазначив, що є помилковими твердження позивача, що розмежування пенсій за видами відповідно до їх призначення за різними законами є різними видами пенсії, оскільки це не відповідає нормам ст. 9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

На виконання ухвали суду від відповідача надійшла належним чином завірена копія пенсійної справи позивача.

Позивач не надав відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 23 листопада 2021 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду, занесеною до протоколу підготовчого судового засідання 23 листопада 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті.

Позивач на відкрите судове засідання на з'явився, повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судової повістки.

Від позивача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача на відкрите судове засідання також не з'явився, повідомлений належним чином, про що свідчить розписка.

Від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника Головного управління.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 21 грудня 2021 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , 1949 року народження, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 (а.с.4).

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що з 17.03.2004 року позивачу призначено пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу», при страховому стажі 37 років 8 місяців, що підтверджено протоколом 212 від 16.06.2004 (а.с. 37).

З 04.03.2020 року за заявою позивача, Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058, що підтверджено відповідним протоколом (а.с. 98).

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що пенсію позивача обчислено при страховому стажі 39 років 1 місяць (коефіцієнт стажу 0, 39083, стаж враховано по 31.07.2011), заробітній платі 7073, 46 грн. (коефіцієнт заробітної плати) 1, 30348х5426, 60 грн.), розрахованій за періоди з 01.01.1993 по 31.12.1997 (згідно з довідки про заробітну плату), з 01.07.2000 року по 29.02.2004 року (згідно з даних персоніфікованого обліку), та її розмір станом на 01.08.2021 року становить 3116, 78 грн.

Суд встановив, що 27.07.2021 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою здійснити перерахунок пенсії згідно з ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в сумі 7763, 17 грн. (а.с. 6).

На цю заяву позивач отримала відповідь ГУ ПФУ в Одеській області від 17.08.2021 року № 14143-14745/М-02/8-1500/21, в якій наведений відповідний розрахунок пенсії та зазначено, що розрахунок пенсії відповідає вимогам законодавства (а.с. 7-8).

Не погодившись з відмовою у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Судом досліджена належним чином засвідчена копія пенсійної справи позивача.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.

Частиною 2 ст.19 Конституції України унормовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV (надалі - Закон № 1058-ІУ) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-ІV встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами ч.1 ст.10 вищевказаного Закону передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (за чинності якого позивачу призначено пенсію вперше) регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, також регулює питання пенсійного забезпечення державних службовців.

Так, аналізуючи норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за віком згідно із Законом України «Про державну службу», не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом України «Про державну службу», оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV, при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Враховуючи вказані норми права, суд зазначає, що ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.

Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення пенсії за іншим законом.

Так, матеріалами справи підтверджено, що позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернулася 04.03.2020 року вперше.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто, при обрахунку позивачу пенсії за віком відповідно до вимог ст. 40 Закону № 1058-ІV підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення.

Суд зазначає, що позивач звертаючись після досягнення пенсійного віку, визначеного ст. 26 Закону №1058-ІV до пенсійного органу із заявою про перехід з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України «Про державне службу» на пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набув право не на переведення з одного виду пенсії на інший на підставі статті 45 Закону №1058-IV, а на нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із її новим обчисленням у відповідності до приписів ст. 40 Закону №1058-IV, оскільки за таким призначенням звернувся вперше.

Таким чином, якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при досягненні пенсійного віку така особа виявила бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, слід вважати що за призначенням такої пенсії особа звертається вперше, і має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший. Отже, показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, а не той, що враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

Враховуючи вищевикладені норми законодавства, суд вважає, що у позивача є всі законні підстави на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні відповідно до зазначеного закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, рішення суб'єкта владних повноважень має бути, зокрема, обґрунтованим, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), пропорційним, тобто прийнятим з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Згідно з приписів ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладені встановлені судом обставини, норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, оцінюючи спірні дії та рішення відповідача, суд дійшов висновку, що вони не відповідають ознакам, передбаченим у ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема, вони вчиненні не у спосіб, передбачені законом та є необґрунтованими, а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню в повному обсязі шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування при визначенні розміру пенсії за віком показника середньої заробітної плати в сумі 4888, 83 грн. та зобов'язання здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-УІ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 2017-2018-2019 рр.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Тому, суд доходить висновку щодо негайного виконання рішення в частині присудження суми стягнення за один місяць.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо застосування при визначенні ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) розміру пенсії за віком показника середньої заробітної плати в сумі 4888, 83 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-УІ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 2017-2018-2019 рр.

Рішення в частині стягнення пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.

Стягнути з рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) на користь ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) у розмірі 908, 00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко