Справа № 127/30956/21
Провадження 2/127/5125/21
15 лютого 2022 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Луценко Л.В.,
при секретарі Мутовкіній В.І.,
за участю представника позивача - адвоката Семенюк Н.Ю.,
представника відповідача - адвоката Коцурак Т.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення порядку користування земельною ділянкою, -
У провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебуває вказана цивільна справа.
До початку судового розгляду було виявлено ряд недоліків поданої позовної заяви, які можуть вплинути на можливість розгляду цивільної справи та прийнятті законного рішення суду, а саме:
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
В порушення п. 5 ч.3 ст. 175 ЦПК України позовна заява не містить викладу обставин та зазначення доказів, якими позивач обґрунтовує позов.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст.177 ЦПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви (ч. 3 ст. 83 ЦПК України).
Враховуючи, що окрім позивача - ОСОБА_1 та відповідача ОСОБА_2 співвласниками будинку АДРЕСА_1 є: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , позивачем у позовній заяві їх не зазначено в якості відповідачів не зазначено РНОКПП, номер і серію паспорта, відповідачів, а також їх номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Крім того, в даній категорії справ позивач не зазначає у позові та не залучає до участі в розгляді справи в якості відповідача - Вінницьку міську раду.
Так, позивач ОСОБА_1 у позовній заяві зазначає, що співвласники ОСОБА_3 та ОСОБА_4 померли та спадкоємці їй не відомі, однак матеріали позовної заяви не містять жодних доказів на підтвердження даних фактів та позивачем не надано доказів наявності чи відсутності правонаступників ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Відповідно до ч. 4 ст. 120 ЗУ України (в редакції на час виникнення правовідносин) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами, право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
За правилом частини другої статті 120 ЗК України (у редакції, чинній на час виникнення правовідносин), якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 19 постанови від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», у справах за позовом учасників спільної власності на землю про встановлення порядку володіння й користування спільною земельною ділянкою, на якій розташовані належні їм жилий будинок, господарські будівлі та споруди, суд з'ясовує і враховує можливість нормального користування будинком і здійснення догляду за ним, розташування господарських будівель, споруд, необхідність зведення будівель, розташування плодово-ягідних насаджень співвласників, можливість проходу з вулиці на подвір'я тощо. Враховуються також вимоги санітарних правил і правил протипожежної безпеки. В разі неможливості перенесення співвласником господарських будівель і насаджень на надану в його користування частину ділянки суд має обговорити питання про відповідну грошову компенсацію.
Таким чином, залучення до справи усіх співвласників будинку є обов'язковим.
Крім того, частиною 2 статті 2 ЗК України встановлено, що суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування й органи державної влади.
Положеннями статті 12 ЗК України визначено, що розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно із ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає компетенцію сільських, селищних міських рад, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Враховуючи позовну вимогу позивача про встановлення порядку користування земельною ділянкою, що розташована в у АДРЕСА_1 , та те, що вказана земельна ділянка перебуває у користуванні співвласників розміщеного на ній будинку, однак наразі перебуває в комунальній власності Вінницької міської ради, рішення в даній справі може вплинути на права та інтереси власника земельної ділянки територіальної громади м. Вінниці в особі Вінницької міської ради, а тому вважаю за неможливе розглядати дану справу без участі - Вінницької міської ради.
Згідно п. 4 ч. З ст. 376 ЦПК України порушення норм процесуального права є обов'язковою підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення, якщо суд прийняв судове рішення про права, свободи, інтереси та (або) обов'язки осіб, що не були залучені до участі у справі.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Разом з тим, в позовній заяві позивач, посилаючись на ст.ст. 88, 89, 116 ЗК України, не зазначила обставин наявності спору між сторонами саме щодо визначення порядку користування земельною ділянкою, можливості його врегулювання в позасудовому порядку та доказів щодо цього. Не містить позовна заява і зазначення підстав для звільнення від доказування.
Слід звернути увагу позивача на те, що відповідно до ч. 3 ст. 83 ЦПК України докази, якими підтверджуються обставини та на яких ґрунтуються заявлені вимоги, подаються разом з поданням позовної заяви до суду.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Натомість позивачем не виконано вимогу п. 6 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, а саме у заяві відсутні відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися.
Крім того, зі змісту позовної заяви є не зрозумілим, якою саме земельною ділянкою просить позивач встановити порядок користування, адже як вбачається із доданих до позовної заяви Витягів з Державного земельного кадастру за адресою АДРЕСА_1 знаходиться дві земельних ділянки: земельна ділянка площею 0.0068га. кадастровий номер 0510100000:02:012:0120 та земельна ділянка площею 0,0932 г. кадастровий номер 0510100000:02:012:0121.
Також, до матеріалів позовної зави додано технічний паспорт на будинок АДРЕСА_1 , який виготовлений 25.06.2014 року та не відображає дійсної інформації.
Тому суд, вважає позивачу необхідно надати суду оновлений технічний паспорт, та конкретизувати позовні вимоги, а саме в частині визначення порядку користування земельними ділянками відповідно до Витягів з Державного земельного кадастру за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 11 ст. 187 ЦПК України суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду (ч.13 ст. 187 ЦПК України).
У судовому засіданні представник позивач - адвокат Семенюк Н.Ю. не заперечила проти надання судом строку для усунення вказаних недоліків позовної заяви.
Представник відповідача представника відповідача - адвоката Коцурак Т.Ю. також не заперечила проти надання судом позивачу строку для усунення вказаних недоліків позовної заяви.
Заслухавши пояснення сторін та вивчивши матеріали справи суд дійшов до такого висновку, що за таких обставин, дану позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення зазначених недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 175-177, 185-187, 260, 261 ЦПК України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення порядку користування земельною ділянкою - залишити без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, про що повідомити позивача.
У разі неусунення вказаних недоліків, дана позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили негайно після її проголошення.
Суддя