Справа № 420/21314/21
24 січня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 15-А, м. Одеса, 65080) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Одеській області (далі - ГУ НП), в якому позивач просить суд: - визнати протиправною бездіяльність ГУ НП щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції відносно його - ОСОБА_1 в період з 07.11.2015 по 31.03.2016 включно; - зобов'язати ГУ НП нарахувати та виплатити йому - ОСОБА_1 , індексацію грошового забезпечення за період з листопада 2015 року по 31.03.2016 включно; - зобов'язати ГУ НП нарахувати та виплатити йому - ОСОБА_1 , суму одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації та раніше виплаченої суми.
Позивач зазначив, що він з 07.11.2015 по 31.03.2016 проходив службу в ГУНП в Одеській області на посаді старшого інспектора - чергового Хаджибеївського ВП Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області.
Згідно з наказом ГУ НП від 18.03.2016 року №114о/с, звільнений зі служби в поліції на підставі свідоцтва про хворобу від 15.03.2016 №51/12 та згідно акту МСБК встановлено інвалідність з визначенням ступеню втрати професійної працездатності 60%
03.04.2016 року йому призначено пенсію (п/с 1513018816 НПУ) та 05.05.2021 згідно акту МСЕК № 295 (довідка №17198 серія: 12ААВ) встановлено другу групу інвалідності (захворювання пов'язане проходженням служби в ОВС) безстроково.
23.10.2021 він звернувся із заявою до ГУ НП щодо інформації про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення під час служби з 07.11.2015 по дату звільнення, а саме: 31.03.2016 року. Листом від 03.11.2021 року надана відповідь, що у вказаний період індексація грошового забезпечення не виплачувалась.
Позивач вважає, що не нарахувавши та не виплативши йому індексації грошового забезпечення під час служби в поліції з 07.11.2015 року по 31.03.2016 року відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки відповідно до ч.5 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».
На думку позивача посилання у листі відповідача від 05.10.2021 року №14/Б-908 на те, що нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських було розпочато з листопада 2017року після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 року №782, не є законною підставою, яка б давала право відповідачу не нараховувати та не виплачувати індексацію, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»
При цьому Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003року №1078 (далі Порядок №1078) лише деталізує та розвиває норми законів, якими передбачений обов'язок індексувати грошові доходи населення.
Більш того, в силу положень ч.2 ст.8 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
Позивач посилається на те, що аналогічної правої позиції дотримуються адміністративні апеляційні суди (Восьмий у постанові від 15.04.2020 року по справі №260/1213/19, Перший - у постанові від 02.06.2020 року по справі №200/13840/19-а, від 14.04.2020 року по справі №200/13841/19-а, від 06.05. 2020 року по справі №200/13398/19-а, Другий - у постанові від 21 лютого 2020 року по справа №520/9628/19).
Позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 09.11.2021 позов залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.
Ухвалою суду від 29.11.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
До суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що індексація регулюється Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядком №1078.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Крім того, відповідно до положень ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (у редакції до 01 січня 2016 року було передбачено розмір 101 відсоток).
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Поріг індексації складав: - листопад 2015 року -102,0 відсотка; - грудень 2015 року -100,7 відсотка; - січень 2016 року-100,9 відсотка; - лютий 2016 року - 99,6 відсотка; - березень 2016 року -101,0 відсотка.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Разом з цим положеннями статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», прожитковий мінімум для відповідних соціальних і демографічних груп населення на 2015 рік та в розрахунку на вересень місяць для працездатних осіб складав: з 01.09.2015 року - 1378 гривень, та відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», прожитковий мінімум для відповідних соціальних і демографічних груп населення на 2016 рік та в розрахунку на січень місяць для працездатних осіб складав: з 01.01.2016 року - 1378 гривень.
Відповідно до абз. 1, 2 п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до абз.4 п.4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Представник вказує, що ним до відзиву додаються письмові докази щодо щомісячного доходу позивача та на думку відповідача дії ГУНГІ щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації за період з 07.11.2015 по 31.03.2016 є законними та обґрунтованими, не порушують прав та інтересів позивача, а відтак, у задоволенні позову в цих обставинах слід відмовити.
Щодо позовних вимог про зобов'язання ГУНП нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму одноразової грошової допомоги при звільнені з урахуванням індексації та раніше виплаченої суми, то вказані вимоги у будь-якому разі є передчасними у зв'язку з тим, що ще не прийнято рішення щодо індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України (паспорт НОМЕР_1 ) наказом ГУ НП від 18.03.2016 року №114о/с, звільнений зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про національну поліцію» (через хворобу). Вислуга років на день звільнення склала 14 років 02 місяця 26 днів. (а.с39-42). Позивачу встановлена ІІ група інвалідності.
23.10.2021 року позивач звернувся до відповідача зі заявою щодо не нарахування та невиплати йому індексації грошового забезпечення під час служби у період з 07.11.2015 року по 31.03.2016 року (а.с.16). Позивач вказує, що його повідомили, що у вказаний період індексація грошового забезпечення не виплачувалась.
Вважаючи порушеними свої права, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період його служби у поліції з 07.11.2015 року по 31.03.2016 року.
Закон України від 02.07.2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» набрав законної сили 07.11.202015 року.
Розділом ІХ Закону визначені норми щодо соціального захисту поліцейських.
Відповідно до ч.1 ст.94 Закону поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Частиною 5 ст.94 Закону встановлено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України від 03.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон України №1282-XI).
Згідно з статтею 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 6 встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається КМУ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 року.
Пунктом 2 Порядку також як і у ст.2 Закону №1282-ХІІ були визначені об'єкти індексації та зазначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Отже на відміну від ст.2 Закону у Порядку фактично було конкретизовано, але і звужено об'єкт індексації, оскільки в Законі вказано «оплата праці (грошове забезпечення)», тобто грошове забезпечення визначено як вид оплати праці, то у Порядку КМУ вказав у якості об'єкта індексації «грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», чим фактично виключив з об'єкту індексації осіб, які отримують оплату праці у вигляді грошового забезпечення, але не відносяться до військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Між тим, статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються, зокрема, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод. Статтею 2 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Таким чином, законом України чітко визначено, що грошове забезпечення є об'єктом індексації.
Отже, Законом №1282-ХІІ у сукупності із Законом «Про Національну поліцію», визначено, що грошове забезпечення поліцейських підлягає індексації.
Порядок №1078 відповідно до постанови КМУ від 17.07.2003 року затверджений з метою реалізації Закону №1282-ХІІ та відповідно до п.1 Порядку визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників. Тобто Порядок №1078 не може підминати Закони, а прийнятий з метою реалізації Закону №1282-ХІІ.
Таким чином, з 07.11.2015 року грошове забезпечення поліцейських, підлягало індексації, але у порядку та на умовах, встановлених Законом №1282-ХІІ та Порядком №1078.
Статтею 1 Закону визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно до ч.3 Закону №1282-ХІІ індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Статтею 4 Закону (в редакції Закону №911-VІІІ, якій діє з 01.01.2016 року) встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. (До 01.01.2016 року поріг індексації складав 101 відсоток).
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Згідно з п.5 Порядку у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених уп.2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абз.1 цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Закон України «Про національну поліцію» набрав чинності 07.11.2015 року. Працівники міліції приймались при визначених умовах до служби в утворений орган - в поліцію на утворені посади, тобто приймались на утворені посади вперше.
З урахуванням положень Закону №1282-ХІІ та Порядку №1078 нарахування індексу споживчих цін на проведення індексації здійснюється з наступного місяця. У той же час величина індексу споживчих цін перевищила порогу індексації за даними Держстату лише у квітні 2016 року (103,5).
Таким чином, враховуючи, що індексація грошового забезпечення нараховується та виплачується лише при наявності на це встановлених законодавством підстав та за правилами встановленими Порядком №1078 суд дійшов висновку, що не зважаючи на наявність права у позивача на індексацію грошового забезпечення, були відсутні підстави для її нарахування у період з 07.11.2015 року по 31.03.2016 року. Відповідно відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.
Також відсутні підстави для задоволення як похідних позовних вимог про зобов'язання ГУ НП нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації та раніше виплаченої суми.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує, відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи встановлені обставини суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 7, 9, 242-246 КАС України, суд, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 15-А, м. Одеса, 65080, код ЄДРПОУ 40108740) про визнання протиправною бездіяльності визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції за період з 07.11.2015 по 31.03.2016 року; зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 року по 31.03.2016 року; зобов'язання нарахувати та виплатити суму одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації та раніше виплаченої суми.
Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.