Справа № 420/19451/21
24 січня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 15-А, м. Одеса, 65080) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі ГУ НП), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції відносно ОСОБА_1 у період з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській, області нарахувати індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції ОСОБА_1 у період з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року.
Позивач зазначив, що згідно з наказом ГУ НП від 30.04.2021року №721о/с, звільнений зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про національну поліцію» (через хворобу). Вислуга років на день звільнення склала: у календарному обчисленні для виплати надбавки за вислугу років - 25 років 21 день; на пільгових умовах (без урахування календарної вислуги) - 02 роки 02 місяці 14 днів.
08.09.2021 року він звернувся до відповідача зі зверненням щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення під час служби у період з 07.11.2015 року по 30.11.2017 року.
Листом від 05.10.2021 року №14/Б-908 йому відмовлено у нарахуванні та виплаті сум індексації грошового забезпечення з посиланням на те, що за період служби в поліції з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року індексація взагалі не проводилась, а в грудні 2017 року була нарахована та виплачена у сумі 831,97 гривень, яка включала нарахування та виплату індексації за листопад 2017 року в сумі 373,85 гривень та за грудень 2017 року в сумі 458,12 гривень. Також його повідомлено про те, що до 18.10.2017 року у Постанові Кабінету Міністрів України від 17.07.2003року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі Порядок №1078) була відсутня така категорія осіб, як поліцейські. Зміни були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017р. №782 щодо включення категорії поліцейських.
Позивач вважає, що не нарахувавши та не виплативши йому індексації грошового забезпечення під час служби в поліції з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки відповідно до ч.5 ст.94 Закону України "Про Національну поліцію", грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».
Позивач вважає посилання у листі відповідача від 05.10.2021 року №14/Б-908 на те, що нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських було розпочато з листопада 2017 року після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 року №782, не є законною підставою, яка б давала право відповідачу не нараховувати та не виплачувати індексацію, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
При цьому Порядок №1078 лише деталізує та розвиває норми законів, якими передбачений обов'язок індексувати грошові доходи населення. Більш того, в силу положень ч.2 ст.8 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
Позивач посилається на те, що аналогічної правої позиції дотримуються адміністративні апеляційні суди (П'ятий - у постанові від 23.11.2020 року по справі №420/4145/20, Восьмий у постанові від 15.04. 2020 року по справі №260/1213/19, Перший - у постанові від 02.06.2020 року по справі №200/13840/19-а, від 14.04.2020 року по справі №200/13841/19-а, від 06.05. 2020 року по справі №200/13398/19-а, Другий - у постанові від 21 лютого 2020 року по справа №520/9628/19).
Позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 25.10.2021 року позов залишений без руху та позивачу наданий строк на усунення недоліків позову.
Ухвалою суду від 30.11.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
До суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що питання виплати індексації грошового забезпечення у період з 07.11.2015 року по 18.10.2017 року було спірним та індексація нікому з поліцейських не виплачувалась.
Відповідно до ч.5 ст.94 Закону України від 02.07.2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до Закову.
Між тим, ст.6 Закону України від 03.07.1991 №1282- XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон України №1282-XI) закріплено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
У Порядку №1078, якій був затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 року, були відсутні у переліку осіб, доходи яких підлягають індексації, поліцейські. Зміни були внесені постановою КМУ від 18.10.2017 року.
Оскільки відповідно до ст.3 Закону України «Про Національну поліцію» у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно - правовими актами, підстави здійснювати індексацію до внесення змін постановою КМУ від 18.10.2017 року були відсутні. З жовтня 2017 року здійснюється індексація поліцейським.
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України (паспорт НОМЕР_1 ) наказом ГУ НП від 30.04.2021року №721о/с, звільнений зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про національну поліцію» (через хворобу). Вислуга років на день звільнення склала: у календарному обчисленні для виплати надбавки за вислугу років - 25 років 21 день; на пільгових умовах (без урахування календарної вислуги) - 02 роки 02 місяці 14 днів (а.с.7-11,17).
08.09.2021 року позивач звернувся до відповідача зі зверненням щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення під час служби у період з 07.11.2015 року по 30.11.2017 року та просив нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за вказаний період (а.с.15).
Листом від 05.10.2021 року №14/Б-908 позивача повідомлено про відсутність підстав для нарахування та виплати індексації за вказаний період, оскільки за період служби в поліції з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року індексація не проводилась, оскільки до 18.10.2017 року у Порядку №1078 була відсутня така категорія осіб, як поліцейські. Зміни були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017р. №782 щодо включення категорії поліцейських.
Вважаючи порушеними свої права, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період його служби у поліції з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року.
Закон України від 02.07.2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» набрав законної сили 07.11.202015 року.
Розділом ІХ Закону визначені норми щодо соціального захисту поліцейських.
Відповідно до ч.1 ст.94 Закону поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Частиною 5 ст.94 Закону встановлено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України №1282-ХІІ.
Згідно з статтею 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст.2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 6 встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається КМУ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 року.
Пунктом 2 Порядку також як і у ст.2 Закону №1282-ХІІ були визначені об'єкти індексації та зазначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Отже на відміну від ст.2 Закону у Порядку фактично було конкретизовано, але і звужено об'єкт індексації, оскільки в Законі вказано «оплата праці (грошове забезпечення)», тобто грошове забезпечення визначено як вид оплати праці, то у Порядку КМУ вказав у якості об'єкта індексації «грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», чим фактично виключив з об'єкту індексації осіб, які отримують оплату праці у вигляді грошового забезпечення, але не відносяться до військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Саме таке визначення КМУ об'єкту індексації - оплати праці у вигляді грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу стало на думку відповідача перешкодою для нарахування індексації грошового забезпечення поліцейським у зв'язку з набранням 07.11.2015 року законної сили Закону України «Про Національну поліцію».
Між тим, суд вважає, вказані доводи відповідача неспроможними та такими, що не ґрунтуються на нормах Конституції України та Законі №1282-ХІІ.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються, зокрема, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Статтею 2 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Таким чином, законом України чітко визначено, що грошове забезпечення є об'єктом індексації.
Отже, Законом №1282-ХІІ у сукупності із Законом «Про Національну поліцію», визначено, що грошове забезпечення поліцейських підлягає індексації.
Порядок №1078 відповідно до постанови КМУ від 17.07.2003 року затверджений з метою реалізації Закону №1282-ХІІ та відповідно до п.1 Порядку визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників. Тобто Порядок №1078 не може підминати Закони, а прийнятий з метою реалізації Закону №1282-ХІІ.
Крім того, Конституційний Суд України в рішенні від 15 жовтня 2013 року у справі №9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначив, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Таким чином, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення поліцейських, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.
Не нарахування та невиплата індексації грошового забезпечення на підставі Закону України "Про Національну поліцію", Закону України №1282-ХІІ за правилами встановленими Порядком №1078 є протиправною бездіяльністю відповідача. Відповідач був зобов'язаний нарахувати та виплатити позивачці індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 року.
Суд дійшов висновку, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача у повному обсязі.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст.245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує, відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи встановлені обставини суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 7, 9, 242-246 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 15-А, м. Одеса, 65080, код ЄДРПОУ 40108740) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період служби з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період служби з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року.
Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва