ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" лютого 2022 р. справа № 300/2284/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу іноземної держави в розмірі 28127525,56 грн., -
Стислий виклад позиції сторін. Процесуальні дії суду:
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить суд: стягнути з відповідача податковий борг у міжнародних правовідносинах, що виник перед Податковою палатою у м.Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща на користь іноземної держави - Республіки Польща у сумі 28127525,56 грн. на банківський рахунок за такими реквізитами: назва банку утримувача рахунку: Naczelnik Pierwszero Wielkopolskiego Urzedu Skarbowego w Poznaniu; банківський рахунок: PL77101014690007491391200000; назва банку: NBP o/о Poznan; банківський ідентифікаційний номер (БІН): NBPLPLPW; призначення платежу (реквізити), які повинні використовуватись для переказу грошей: 3071-SEE.74.12/2019, 3071-SEW-2.723.2037.2018, 3071-SEW-2.723.2038.2018 Viktor Ishchenko.
Позовні вимоги мотивовано тим, що на підставі постанови Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві від 06.07.2018 № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ порушено провадження про примусове стягнення з ОСОБА_1 непогашеної заборгованості з податку на товари та послуги Компанії Avatorus sp.z o.o, за ІІІ квартал 2013 року. Згідно вказаної постанови від 06.07.2018 № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ відповідач є членом правління Компанії Avatorus sp.z o.o, а тому несе солідарну відповідальність за податкову заборгованість такої Компанії усім своїм майном. Державна податкова служба України отримала лист від Податкової палати у м.Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 18.09.2019 № PL_UA_1469MKR19_RR про стягнення податкової заборгованості з ОСОБА_1 4598821,82 злотих. 22.01.2020 відповідачу вручено лист від 18.09.2019 № PL_UA_1469MKR19_RR та постанову від 06.07.2018 № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ, проведено з ним бесіду, під час якої повідомлено про необхідність сплати боргу в сумі 4598821,82 злотих. Станом на день подання позовної заяви ОСОБА_1 не сплатив суму боргу в міжнародних правовідносинах у розмірі 4598821,82 злотих, що становить 28127525,56 грн. за курсом Національного Банку України станом на 11.12.2019. Окрім цього, позивач вказав, що відповідач не подавав скарги про перегляд рішення іноземної держави, як це передбачено статтею 105 ПК України, а тому сума грошових зобов'язань набула статусу узгодженого податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Головне управління ДПС в Івано-Франківській області є контролюючим органом та відповідно до пункту 20.1.34 статті 20 Податкового кодексу України має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини. Таким чином, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області в межах своєї компетенції звернулося з цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 20.05.2021 позовну заяву залишено без руху ни та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.
Ухвалою від 09.06.2021 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в цій адміністративній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
29.06.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ОСОБА_1 від 25.06.2021 на позовну заяву. Відповідач позов не визнає. У відзиві відповідач зазначив, що заборгованість перед іноземною державою Республіки Польща у сумі 28127525,56 грн., яку позивач просить суд стягнути з нього, набула статусу «безнадійної заборгованості» згідно з підпунктом 14.1.14 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України. Відповідач вказав на те, що згідно з пунктом 101.2 статті 101 Податкового кодексу України податковий борг є безнадійним, якщо минув строк позовної давності, який становить 1095 календарних днів. Позивач пропустив встановлений частиною першої статті 257 Цивільного кодексу України строк позовної давності у три роки для стягнення безнадійної заборгованості. Так, згідно постанови Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві від 06.07.2018 № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ встановлено, що працівниками податкового управління Республіки Польща активно вживались заходи по стягненню податкового боргу ще до 30.12.2015. Таким чином, на думку відповідача, на час звернення податкових органів Республіки Польща до Держави Україна, податкова заборгованість в сумі 28127525,56 грн. набула статусу «безнадійної», по якій минув трирічний строк позовної давності і вона не підлягає стягненню. Така позиція відповідача узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постановах від 04.09.2018 в справі № 813/4430/16, від 09.07.2019 в справі № 0240/2269/18-а, від 23.12.2019 в справі № 813/3277/18, від 03.04.2020 в справі № 822/2243/17. Також ОСОБА_1 звернув увагу суду на пропуск Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області встановленого абзацом другим частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України процесуального строку звернення до суду. Такий аргумент мотивував тим, що податкові органи Республіки Польща звернулися до Державної податкової служби України про стягнення заборгованості 18.09.2019, а натомість позивач звернувся до суду з цим позовом через півтора року. Відповідача просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 64-67).
16.07.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 15.07.2021 № 7476/5/09-19-20-02 на відзив. Представник позивача вказав на безпідставність доводів відповідача про пропуск строків стягнення податкового боргу в міжнародних правовідносинах та строків звернення до суду з цим позовом. Так, відповідно до статті 107 Податкового кодексу України контролюючий орган самостійно перераховує у гривні суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах та здійснює заходи щодо стягнення суми податкового боргу платника податку не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податку і збору в іноземній державі, зазначеного у документі компетентного органу іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Граничний строк стягнення податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначається відповідно до пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України, якщо інше не передбачено міжнародним договором. Представник позивача зазначив, що постанову Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві від 06.07.2018 № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ, на підставі якої здійснюється стягнення податкового боргу, вручено особисто ОСОБА_1 21.05.2020, і саме з цієї дати розпочався відлік 1095 днів, визначених пунктом 102.4 статті 102 Податкового кодексу України. Окрім цього, позивач пояснив, що до 30.12.2015 компетентні податкові органи Республіки Польща здійснювали заходи щодо стягнення заборгованості за рахунок активів Компанії Avatorus sp.z o.o, і лише з 06.07.2018 згідно постанови Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві від 06.07.2018 № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ розпочато податкове провадження щодо стягнення податкового боргу з ОСОБА_1 , який є членом правління Компанії Avatorus sp.z o.o та несе солідарну відповідальність усім своїм майном за податкову заборгованість такої Компанії. Щодо строків звернення до суду, то відповідно до статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України строки звернення до суду можуть встановлюватися іншими законами. Так, відповідно до пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України до стягнення податкового боргу застосовується строк 1095 днів, який є спеціальним строком, що підтверджується висновками Верховного Суду, викладеними в постановах за результатом розгляду справ № 822/553/17, № 816/1369/17, № 812/103/15 (а.с. 59-61).
Встановлені судом обставини справи:
06.07.2018 Керівником другого Мазовецького податкового управління у Варшаві прийнято постанову № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ, згідно якої порушено провадження про примусове стягнення з ОСОБА_1 непогашеної заборгованості з податку на товари та послуги Компанії Avatorus sp.z o.o, за ІІІ квартал 2013 року. Так, згідно вказаної постанови від 06.07.2018 № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ відповідач є членом правління Компанії Avatorus sp.z o.o, а тому несе солідарну відповідальність за податкову заборгованість такої Компанії усім своїм майном (а.с. 47).
02.10.2019 Державна податкова служба України отримала лист від Податкової палати в Познані при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 18.09.2019 № PL_UA_1469MKR19_RR про стягнення податкової заборгованості з ОСОБА_1 в сумі 4598821,82 злотих (а.с. 9, 19).
Листом № 5184/7/99-00-10-01-17 від 15.11.2019 Державна податкова служба України направила до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області вказані документи податкових органів Республіки Польща для їх вручення ОСОБА_1 та стягнення з нього заборгованості у межах чинного законодавства (а.с. 34).
Податкова адреса ОСОБА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 : АДРЕСА_1 .
11.12.2019 позивач направив відповідачу податкове повідомлення у міжнародних правовідносинах за № 1470/10/09-19-55-10-14, до якого долучено запит Податкової палати в Познані при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 18.09.2019 № PL_UA_1469MKR19_RR з додатками та постанову від 06.07.2018 Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ. (а.с. 25). Вказані документи направлені за адресами, які містяться в ІС «Податковий блок» та надані Державною міграційною службою України: вулиця Височана, 6, місто Тисмениця, Тисменицький район, Івано-Франківська область, та податкову адресу: АДРЕСА_2 . Однак вказана поштова кореспонденція повернулися на адресу позивача без вручення відповідачу (а.с. 23-27).
22.01.2020 представники позивача здійснили вихід за адресою місця проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 . В присутності батька відповідача провели бесіду з ОСОБА_2 , під час якої вручили копію запиту Податкової палати у Познані при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 18.09.2019 за № PL_UA_1469MKR19_RR. На листі начальника відділу по роботі з боргом Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області № 1469/10/09-19-55-10-14 від 11.12.2019 є підпис відповідача про отримання 22.01.2020 (а.с.17, 32).
28.01.2020 в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області проведено оперативну нараду за участі ОСОБА_1 з питань погашення боргу відповідача. Під час вказаної наради ОСОБА_1 повідомлено про можливість оскарження рішення іноземної держави про стягнення заборгованості або скористатися процедурою банкрутства. Про прийняте рішення відповідача зобов'язано повідомити Головне управління ДПС в Івано-Франківській області до 01.04.2020. Щодо цієї обставини подано протокол наради від 28.01.2020 (а.с. 33). Також 28.01.2020 відповідачу вручено копію постанови Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ від 06.07.2018, про що він розписався (а.с. 17).
Станом на день подання позовної заяви ОСОБА_1 добровільно не сплатив суму боргу в міжнародних правовідносинах у розмірі 4598821,82 злотих, що становить 28127525,56 грн. за курсом Національного Банку України, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Вирішуючи даний спір суд виходив з таких мотивів та норм права:
Відповідно до статті 1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України (надалі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 14.1.154 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг в міжнародних правовідносинах - грошове зобов'язання з урахуванням штрафних санкцій, пені за їх наявності та витрат, пов'язаних з його стягненням, несплачене в установлений строк, що на підставі відповідного документа іноземної держави є предметом стягнення, яке може бути звернуто відповідно до міжнародного договору України.
Порядок надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах регламентований статтею 104 ПК України.
Відповідно до пункту 104.1 статті 104 ПК України надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах, за міжнародними договорами України, здійснюється в порядку, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням визначених цією статтею особливостей.
Законом України від 17.12.2008 за № 677-VI ратифіковано Конвенцію про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 25.01.1988, яка набрала чинності для України 01.07.2009 (далі - Конвенція).
Згідно з статтею 1 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах сторони з урахуванням положень глави IV надають одна одній адміністративну допомогу в податкових справах. Така допомога може включати у відповідних випадках заходи, яких уживають судові органи.
Така адміністративна допомога передбачає:
a) обмін інформацією, зокрема одночасні податкові перевірки та участь у податкових перевірках за кордоном;
b) допомогу в стягненні податків, зокрема заходи зі збереження суми податків; та
c) вручення документів.
Сторона надає адміністративну допомогу незалежно від того, що відповідна особа є резидентом або громадянином Сторони чи будь-якої іншої держави.
Стягнення податкової заборгованості регламентовано статтею 11 Конвенції. Відповідно до пункту 1 статті 11 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава з урахуванням положень статей 14 й 15 вживає необхідних заходів для стягнення податкової заборгованості, належної до сплати першій державі, ніби ця заборгованість, виникла в запитуваній державі.
Згідно з пунктом 2 статті 11 Конвенції положення пункту 1 застосовуються лише до податкової заборгованості, яка є предметом документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі, та, якщо відповідні Сторони не домовилися про інше, яка не оспорюється. Проте, якщо заборгованість, лічиться за особою, яка не є резидентом запитуючої держави, застосовується лише пункт 1, коли відповідні Сторони не домовилися про інше, у випадках, коли заборгованість не може більше оспорюватися.
Пунктом 3 статті 11 Конвенції зобов'язання надавати допомогу в стягненні податкової заборгованості стосовно померлої особи чи її майна обмежується вартістю цього майна чи власності, набутої кожним бенефіціаром майна, залежно від того, чи повинна заборгованість стягуватися з майна чи з бенефіціарів такого майна.
Відповідно до пункту статті 13 Конвенції до прохання про надання адміністративної допомоги згідно із цим розділом додаються:
a) заява про те, що заборгованість стосується податку, до якого застосовується ця Конвенція, та, у випадку стягнення, про те, що з урахуванням пункту 2 статті 11 заборгованість не оспорюється або не може оспорюватися;
b) офіційна копія документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі; та
c) будь-який інший документ, необхідний для здійснення стягнення чи заходів зі збереження суми податків.
Згідно з пунктом 2 статті 13 Конвенції документ, що дозволяє примусове стягнення в запитуючій державі, у відповідних випадках і згідно з положеннями, чинними в запитуваній державі, приймається, визнається, доповнюється або замінюється якнайскоріше від дати отримання прохання про надання допомоги документом, що дозволяє примусове стягнення в запитуваній державі.
Пунктом 14.1.53 пункту 14.1 статі 14 ПК України визначено, що документ іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах - рішення компетентного органу іноземної держави про нарахування податкового боргу до бюджету такої держави, що на запит зазначеного компетентного органу відповідно до міжнародного договору України підлягає виконанню на території України.
Як встановлено судом 02.10.2019 Державна податкова служба України отримала лист від Податкової палати у Познані при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 18.09.2019 № PL_UA_1469MKR19_RR про стягнення податкової заборгованості з ОСОБА_1 в сумі 4598821,82 злотих. До вказаного листа долучено постанову Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві від 06.07.2018 № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ, згідно якої порушено провадження про примусове стягнення з ОСОБА_1 непогашеної заборгованості з податку на товари та послуги Компанії Avatorus sp.z o.o, за ІІІ квартал 2013 року.
Згідно з пунктом 104.2 статті 104 ПК України контролюючий орган після отримання документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах, у тридцятиденний строк визначає відповідність такого документа міжнародним договорам України. У разі невідповідності такого документа повертає його компетентному органу іноземної держави. Якщо зазначений документ визнано таким, що відповідає міжнародним договорам України, контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах у порядку, передбаченому статтею 42 цього Кодексу.
Пунктом 104.3 статті 104 ПК України визначено, що податковий борг в міжнародних правовідносинах перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, визначеним Національним банком України на день надсилання такому платнику податків податкового повідомлення.
Судом встановлено, що компетентним контролюючим органом України визнано прийнятним подання податкового органу Республіки Польща про стягнення з ОСОБА_1 суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Судом не виявлено порушень з боку контролюючого органу Конвенції та ПК України в цій частині.
Податковий борг відповідача в сумі 4598821,82 злотих, становить 28127525,56 грн. за курсом Національного банку України згідно наданого позивачем розрахунку на день надіслання відповідачу податкового повідомлення в міжнародних правовідносинах (а.с. 32, 36).
Відповідно до підпункту 14.1.38 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання в міжнародних правовідносинах - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджету іноземної держави відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені законодавством такої іноземної держави.
Згідно з підпунктом 14.1.158 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах - це письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену документом іноземної держави, за яким здійснюється погашення такої суми грошового зобов'язання відповідно до міжнародного договору України.
Вручення документів регламентована статтею 17 Конвенції.
Так, відповідно до пункту 1 статті 17 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава вручає адресату документи, зокрема ті, які стосуються судових рішень, що надсилаються запитуючою державою та стосуються податку, до якого застосовується ця Конвенція.
Пунктом 2 статті 17 Конвенції запитувана держава здійснює вручення документів:
a) у спосіб, установлений її внутрішнім законодавством для вручення документів суттєво подібного характеру;
b) настільки, наскільки це можливо, у конкретний спосіб, про який попросила запитуюча держава, або в спосіб, який найбільше схожий на такий спосіб і передбачений її законодавством.
Згідно з пунктом 3 статті 17 Конвенції будь-яка Сторона може здійснювати вручення документів особі, яка знаходиться на території іншої Сторони, безпосередньо поштою.
Відповідно до пункту 4 статті 17 Конвенції ніщо в цій Конвенції не тлумачиться як таке, що робить не дійсним будь-яке вручення документів Стороною відповідно до її законодавства.
Пунктом 5 статті 17 Конвенції визначено, що коли документ вручається відповідно до цієї статті, додання його перекладу не є обов'язковим. Проте у випадках, коли відомо, що адресат не розуміє мови, якою складено цей документ, запитувана держава вживає заходів для забезпечення його перекладу або підготовки його стислого викладу своєю офіційною мовою або однією зі своїх офіційних мов. Вона може також звернутися до запитуючої держави з проханням забезпечити або переклад документа, або додання до нього його стислого викладу однією з офіційних мов запитуваної держави, Ради Європи чи ОЕСР.
28.01.2020 позивач вручив відповідачу податкове повідомлення у міжнародних правовідносинах за № 1470/10/09-19-55-10-14, до якого долучено запит Податкової палати у Познані при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 18.09.2019 № PL_UA_1469MKR19_RR та постанову від 06.07.2018 Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ. Відповідачу роз'яснено право на оскарження податкового боргу в міжнародних правовідносинах, визначеного на підставі документа іноземної держави, та вказано, що в разі несплати податкового боргу, контролюючий орган буде вживати заходів щодо його примусового стягнення в порядку, передбаченому ПК України.
Узгодження суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначено статтею 105 ПК України.
Так, згідно з пунктом 105.1 ПК України у разі якщо платник податків вважає, що податковий борг в міжнародних правовідносинах, визначений контролюючим органом на підставі документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу, не відповідає дійсності, такий платник податків має право протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення в міжнародних правовідносинах про визначення податкового боргу в міжнародних правовідносинах, подати через контролюючий орган компетентному органу іноземної держави скаргу про перегляд такого рішення.
Відповідно до пункту 105.2 ПК України у період оскарження суми грошового зобов'язання в міжнародних правовідносинах таке зобов'язання не може бути податковим боргом до отримання від компетентного органу іноземної держави остаточного документа про нарахування податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Такий документ надсилається контролюючим органом платнику податків разом з податковим повідомленням в міжнародних правовідносинах у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу. Таке податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах не підлягає адміністративному оскарженню.
Відповідач не подав суду доказів оскарження ним грошового зобов'язання в міжнародних правовідносинах в сумі 4598821,82 злотих, як це передбачено статтею 105 ПК України. За таких обставин суд вважає, що розумно можна допустити висновок, що такого факту не було. Отже, у відповідача виник податковий борг в міжнародних правовідносинах перед Республікою Польща в сумі 4598821,82 злотих, що становить 28127525,56 грн. за курсом Національного банку України згідно розрахунку позивача. Правильність проведеного позивачем розрахунку суми податкового боргу відповідач у відзиві на позов не заперечив.
Також ОСОБА_1 не надав суду жодних доказів того, що він сплатив добровільно суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах у розмірі 28127525,56 грн. Отже, такий податковий борг належить примусово стягнути з відповідача.
Щодо доводів відповідача про те, що заборгованість перед іноземною державою Республіки Польща у сумі 28127525,56 грн., яку позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 в цьому позові, набула статусу «безнадійної заборгованості», то суд вказує на таке.
Відповідно до пункту 1 статті 14 Конвенції питання стосовно будь-якого періоду, після закінчення якого заборгованість не може примусово стягуватися, регулюються законодавством запитуючої держави. У проханні про надання допомоги наводиться конкретна інформація про цей період.
Згідно з пунктом 2 статті 14 Конвенції заходи стягнення, які здійснюються запитуваною державою відповідно до прохання про надання допомоги та внаслідок яких згідно із законодавством цієї держави період, згаданий у пункті 1, може призупинятися чи припинятися, повинні також мати такі самі наслідки за законодавством запитуючої держави. Запитувана держава інформує запитуючу державу про такі заходи.
Пунктом 3 статті 14 Конвенції визначено, що у будь-якому випадку запитувана держава не зобов'язана виконувати прохання про надання допомоги, яке подається через 15 років від дати ухвалення первинного документа, що дозволяє примусове стягнення.
Водночас, заходи щодо стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначені статтею 107 ПК України.
Так, відповідно до пункту 107.1 ПК статті 107 ПК України контролюючий орган самостійно перераховує у гривні суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах та здійснює заходи щодо стягнення суми податкового боргу платника податку не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податку і збору в іноземній державі, зазначеного у документі компетентного органу іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Граничний строк стягнення податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначається відповідно до пункту 102.4 статті 102 цього Кодексу, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.
Згідно з пунктом 102.4 статті 102 ПК України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
В спірному випадку документом іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу, є постанова від 06.07.2018 Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ.
За змістом постанови Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ від 06.07.2018, до 30.12.2015 здійснювалось стягнення податкового боргу за рахунок активів Компанії Avatorus sp.z o.o., членом правління якої був відповідач. За законодавством Республіка Польща ОСОБА_1 несе солідарну відповідальність усім своїм майном за податкову заборгованість товариства з обмеженою відповідальністю, яка виникла під час виконання ним обов'язків як члена правління, якщо правозастосування щодо активів компанії виявилося неефективним. Рішенням керівника Другого Мазовецького Податкового управління у Варшаві від 30 грудня 2015 № 1472-ЕА-7240.452.15.UMORZ.SAJ провадження щодо активів Компанії Avatorus sp.z o.o. припинено як неефективне. Лише з дня прийняття постанови Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ, тобто 6 липня 2018 розпочато податкове провадження у сфері відповідальності ОСОБА_1 за податковою заборгованістю компанії Avatorus sp.z o.o. Постанова Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ є чинною.
Надавши оцінку викладеним обставинам, суд дійшов висновку про те, що строк (1095 календарні дні) для примусового стягнення податкового боргу в міжнародних правовідносинах не закінчився, оскільки його перебіг розпочався саме з дати прийняття постанови Керівника другого Мазовецького податкового управління у Варшаві № 1472-SEW-1.4123.93.2018.ММ від 06.07.2018 про початок податкового провадження у сфері відповідальності ОСОБА_1 .
З огляду на те, що передбачений пунктом 102.4 статті 102 ПК України строк давності не минув, відсутні підстави для визнання безнадійним податкового боргу відповідача в сумі 28127525,56 грн. перед іноземною державою - Республікою Польща.
Також безпідставними є доводи відповідача про пропуск позивачем позовної давності, встановленої статтею 257 Цивільного кодексу України, оскільки, з огляду на норму статті 1 ПК України, вказані положення цивільного законодавства, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Щодо твердження відповідача про недотримання позивачем процесуального строку звернення до суду з цим позовом, передбаченого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, то суд вказує на таке.
Абзацом другим частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Такий інший, тобто спеціальний строк для стягнення податкового боргу встановлений пунктом 102.4 статті 102 ПК України, відповідно до якого, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
Як встановлено вище, компетентним податковим органом Республіки Польща податкове провадження щодо ОСОБА_2 за податковою заборгованістю компанією Avatorus sp.z o.o розпочато 6 липня 2018. Цей позов подано до суду 18 травня 2021.
Отже, позивач не пропустив строк звернення до суду з цим позовом.
Висновок суду:
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Відповідачем не сплачено самостійно податковий борг в сумі 28127525,56 грн. перед іноземною державою - Республікою Польща. Отже, суд вважає підставним звернення контролюючого органу до суду із позовом про стягнення з відповідача податкового боргу в міжнародних правовідносинах на користь Республіки Польща, що виник перед Податковою палатою у Познані при Міністерстві фінансів Республіки Польща в розмірі 28127525,56 грн. на банківський рахунок за такими реквізитами: назва банку утримувача рахунку: Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzedu Skarbowego w Poznaniu; банківський рахунок: PL77101014690007491391200000; назва банку: NBP o/о Poznan; банківський ідентифікаційний номер (БІН): NBPLPLPW; призначення платежу (реквізити), які повинні використовуватись для переказу грошей: 3071-SEE.74.12/2019, 3071-SEW-2.723.2037.2018, 3071-SEW-2.723.2038.2018 Viktor Ishchenko.
Таким чином позов належить задовольнити повністю.
Щодо розподілу судових витрат у справі:
Сторонами не понесено судових витрат у справі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ) податковий борг у міжнародних правовідносинах на користь Республіки Польща, що виник перед Податковою палатою у Познані при Міністерстві фінансів Республіки Польща, в сумі 28127525 (двадцять вісім мільйонів сто двадцять сім тисяч п'ятсот двадцять п'ять) гривень 56 копійок на банківський рахунок за такими реквізитами:
Назва банку утримувача рахунку: Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzedu Skarbowego w Poznaniu;
Банківський рахунок: PL77101014690007491391200000;
Назва банку: NBP o/о Poznan;
Банківський ідентифікаційний номер (БІН): NBPLPLPW;
Призначення платежу (реквізити), які повинні використовуватись для переказу грошей: 3071-SEE.74.12/2019, 3071-SEW-2.723.2037.2018, 3071-SEW-2.723.2038.2018 Viktor Ishchenko.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 43968084, вулиця Незалежності, 20, місто Івано-Франківськ, 76018.
Відповідач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 .
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.