Рішення від 16.02.2022 по справі 595/1859/21

Справа № 595/1859/21

Провадження № 2/595/69/2022

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.02.2022

Бучацький районний суд Тернопільської області

у складі: головуючого судді Тхорик І.І.

з участю секретаря судового засідання Пастушака І.Д.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Бучач цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 , в якому просить визначити їй додатковий строк терміном чотири місяці для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позов обґрунтовує тим, що строк пропустила з поважних причин, оскільки не була обізнана з порядком прийняття спадщини, дізналась про те, що пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини після усного звернення в нотаріальну контору щодо роз'яснення їй порядку отримання спадщини.

Ухвалою Бучацького районного суду від 07 грудня 2021 року у справі відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

13 січня 2022 року ухвалою Бучацького районного суду у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, залучено в якості співвідповідача дочку спадкодавця - ОСОБА_3 .

Позивач ОСОБА_1 в зал судового засідання не прибула, будучи належно повідомленою про час та місце розгляду справи, у позовній заяві просить справу слухати у її відсутності.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилась, подала до канцелярії суду заяву в якій позов визнає повністю. Одночасно, просить розгляд справи проводити без її участі.

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання також не прибула, подала до канцелярії суду заяву в якій позов визнає повністю. Одночасно, просить розгляд справи проводити без її участі.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позов слід задовольнити виходячи з наступного.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Підзамочок Бучацького району Тернопільської області помер ОСОБА_4 , актовий запис №21 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 07 жовтня 2019 року виконавчим комітетом Підзамочківської сільської ради Бучацького району Тернопільської області).

Згідно довідок №527 та №528, які видані 19 жовтня 2021 року Бучацькою міською радою, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав та перебував на реєстраційному обліку за адресою: АДРЕСА_1 . На час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 за вказаною адресою разом із спадкодавцем на реєстраційному обліку ніхто не перебував.

Позивач ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) Іванів Л.І. по питанню оформлення спадщини на майно покійного ОСОБА_4 , однак їй відмовлено у відкритті спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв'язку з пропущенням строку прийняття спадщини. Нотаріус зазначила, що позбавлена можливості завести спадкову справу після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки спадкоємець ОСОБА_1 спільно не проживала разом із спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_1 , та не перебувала на час смерті спадкодавця на реєстраційному обліку за вищевказаною адресою (довідка №483/01-16 від 01 листопада 2021 року).

Отже, з наведеного вбачається, що після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , відкрилася спадщина, на яку претендує позивач ОСОБА_1 , проте, заяви про прийняття спадщини в установленому законом порядку та строк така до органів нотаріату не подала, на час смерті спадкодавця разом із ним спільно не проживала.

Позивач ОСОБА_1 є сестрою спадкодавця ОСОБА_4 , що стверджується наступним.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого Підзамочківською сільською радою Бучацького району 18 березня 1964 року, ІНФОРМАЦІЯ_3 у с.Підзамочок Бучацького району Тернопільської області народилась ОСОБА_5 , її батьками записані: батько - ОСОБА_6 та мати - ОСОБА_7 .

Із витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126,133,135 СК України № 00033395315, сформованого Бучацьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) 28 жовтня 2021 року, реєстратором відділу державної реєстрації актів цивільного стану Бучацького районного управління юстиції Тернопільської області 07 червня 2011 року здійснено актовий запис про народження № 36 (зареєстрований в реєстрі 07.06.2011 за № 00042597461), згідно якого ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьком є ОСОБА_6 , матір'ю - ОСОБА_7 .

Позивач ОСОБА_8 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_9 , який 21 квітня 2004 року розірвано. Після розірвання шлюбу прізвище дружини: « ОСОБА_8 », що слідує із свідоцтва про розірвання шлюбу серія НОМЕР_3 , виданого 19 липня 2006 року відділом реєстрації актів цивільного стану Бучацького районного управління юстиції Тернопільської області.

Як вбачається із свідоцтва про право на спадщину за законом серія ВРК № 680965, посвідченого приватним нотаріусом Бучацького районного нотаріального округу 19 травня 2011 року та зареєстрованого в реєстрі за № 1617 (спадкова справа №19/2010), спадкоємцями майна ОСОБА_7 , 1939 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 є: її син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (1/3 частка у спадщині), дочка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (1/3 частка у спадщині) та дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (1/3 частка у спадщині). Спадщина, на яку у вказаних частках видане дане свідоцтво складається з: житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав спадкодавцю на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого Підзамочківською сільською радою 23.04.2007, зареєстрованого в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 23.04.2007, КП «Бучацьким районним бюро технічної інвентаризації», згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, номер витягу 14329320, реєстраційний номер 18615514, номер запису 370 в книзі 25а.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_3 , яка є донькою спадкодавця, що слідує із свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого 12 квітня 1986 року, паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 , в якому міститься відмітка про припинення шлюбу, спадщину у встановлений законом строк не прийняла, заяви про прийняття спадщини до нотаріуса за місцем відкриття спадщини не подавала, на час відкриття спадщини не була зареєстрованою разом із спадкоємцем за однією адресою, згідно поданої до суду заяви позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Статтею 1270 ЦК України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

ОСОБА_1 не подала заяву про прийняття спадщини у встановлений шестимісячний строк.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.81 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустила строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити та визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними, тому, на підставі представлених доказів, суд переконався в тому, що позивач з поважних причин пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини, а саме, позивач не була обізнана з порядком прийняття спадщини, тому вона не змогла у встановлений законом строк звернутися із заявою про прийняття спадщини.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.

За таких обставин позивачу слід визначити додатковий строк терміном чотири місяці для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі ст.ст.1220, 1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 263, 265 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк чотири місяці, з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за законом, на майно, що належало ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Підзамочок Бучацького району Тернопільської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 16 лютого 2022 року.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , жителька АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , жителька АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , жителька АДРЕСА_3 .

Суддя: І. І. Тхорик

Попередній документ
103333497
Наступний документ
103333499
Інформація про рішення:
№ рішення: 103333498
№ справи: 595/1859/21
Дата рішення: 16.02.2022
Дата публікації: 18.02.2022
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Бучацький районний суд Тернопільської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (03.12.2021)
Дата надходження: 03.12.2021
Предмет позову: про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини
Розклад засідань:
23.12.2021 10:30 Бучацький районний суд Тернопільської області
13.01.2022 09:30 Бучацький районний суд Тернопільської області
16.02.2022 00:00 Бучацький районний суд Тернопільської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ТХОРИК ІННА ІВАНІВНА
суддя-доповідач:
ТХОРИК ІННА ІВАНІВНА
відповідач:
Беліченко Марія Павлівна
позивач:
Винярська Галина Павлівна
співвідповідач:
Ткачук Галина Володимирівна