про відкриття провадження у справі
16 лютого 2022 року м. ТернопільСправа №921/93/22
Господарський суд Тернопільської області
Суддя Шумський І.П. розглянувши матеріали позовної заяви №257ВИХ-22 від 07.02.2022 (вх.№103 від 14.02.2022)
за позовом: Керівника Теребовлянської окружної прокуратури (вул. 22 січня, 14, м. Теребовля, Тернопільська область) в інтересах держави в особі:
1. Західного офісу Держаудитслужби (вул. Костюшка, 8, м. Львів, 7907)
2. Золотниківської сільської ради (вул. Містечко, 25, с. Золотники, Теребовлянський район, Тернопільська область, 48115)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газпромсервіс" (вул. Галицька, буд. 119, м. Рогатин, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77000)
про стягнення неправомірно отриманих грошових коштів в сумі 191 188, 52 грн.
Керівник Теребовлянської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби та Золотниківської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газпромсервіс" про стягнення неправомірно отриманих грошових коштів в сумі 191 188, 52 грн.
Щодо необхідності звернення з даним позовом прокурор вказує те, що порушенням інтересів держави є те, що укладення відповідачем нікчемних додаткових угод призвело до неправомірної зміни істотних умов договору та зростання ціни за одиницю товару, покладення на бюджетний орган економічно невигідних зобов'язань щодо витрачання бюджетних коштів в сумі 191 188,52 грн.
Зміна ціни договору внаслідок недобросовісної конкуренції та зловживань робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що також є очевидним порушенням принципів процедури закупівлі, а дотримання у цій сфері суспільних відносин законодавства становить суспільний інтерес, тому захист такого інтересу відповідає функціям прокурора.
Ч. 1 ст. 7 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що державне регулювання та контроль у сфері закупівель здійснюють Уповноважений орган та інші органи відповідно до їх компетенції.
Окрім цього, згідно ч. 3 ст. 7 Закону України "Про публічні закупівлі" контроль у сфері закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України, здійснює рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до ст. 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі" моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання.
При цьому прокурор зазначив, що головним завданням органу державного фінансового контролю, серед іншого, є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, ефективним використанням коштів і майна у бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні". Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно з положенням про Державну аудиторську службу України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Державна аудиторська служба є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Також прокурор зазначив, що Державна аудиторська служба України, як орган, який здійснює фінансовий контроль, при моніторингу публічних закупівель має право при виявлені випадків недотримання законодавства про державні закупівлі та не виконанні підконтрольною установою вимог до усунення відповідних порушень, звернутися до суду в інтересах держави.
Стверджує, що відомості та документи, розміщені на веб - сайті “Прозоро” щодо укладення та виконання Договору № 3 від 20.02.2019 на постачання природного газу перебувають у вільному доступі, відтак Західний офіс Держаудитслужби та Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області могли дізнатися про порушення при укладенні додаткових угод до нього. Проте, за інформацією Управління Західного офісу Держаудитслужби від 28.12.2021 за № 131913-17/4430-2021, заходи не вживались у зв'язку з відсутністю правових підстав, і вживати заходів позовного характеру шляхом звернення в суд не будуть .
Також прокурор зазначив, що аналогічну бездіяльність виявила Золотниківська сільська рада, яка у відповідь на запит прокуратури від 27.01.2021 № 523 вих-21, повідомила листом від 19.01.2022 №22, що не буде пред'являти позову у зв'язку із відсутністю бюджетних коштів на судові витрати. Таким чином факт не звернення Золотниківської сільської ради до суду з позовною заявою свідчить про неналежне здійснення повноважень щодо захисту інтересів держави, що дає підстави для подання прокурором вказаної позовної заяви.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 14.02.2022 справу №921/93/22 передано на розгляд судді Шумському І.П.
Подана позовна заява відповідає вимогам, викладеним у статтях 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України). Підстави для залишення без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
За відсутності встановлених главою 10 розділу ІІІ ГПК України обставин в сукупності, справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
На підставі наведеного, керуючись ст. 53, 162, 164 - 165, 172, 176, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №921/93/22.
2. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити у справі підготовче засідання та повідомити учасників процесу, що воно відбудеться 14.03.2022 о 10 год. 50 хв. у приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: 46001, м. Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 14 А, зал судових засідань № 2, 5 поверх.
4. Запропонувати надати відповідачу в строк до 10.03.2022, у відповідності до ст. 165 ГПК України, відзив на позов, докази на підтвердження викладеного у ньому та докази надіслання відзиву і додатків прокуратурі та позивачам.
Роз'яснити відповідачу, що в разі ненадання у встановлений судом строк без поважних причин відзиву, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
5. Довести до відома учасників справи, що явка їх представників в судове засідання не є обов'язковою.
6. Звернути увагу учасників справи на можливість розгляду справи за відсутності їх представників за наявними у справі матеріалами у разі подання запропонованих документів та відповідного клопотання.
7. З метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, суд наголошує на необхідності дотримання учасниками процесу, у разі прибуття в судове засідання, заходів карантинного режиму, за умови продовження його дії на час розгляду справи, у тому числі й щодо використання засобів індивідуального захисту та числа осіб, які можуть одночасно знаходитись в залі судового засідання.
8. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (16.02.2022) та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
9. Копію ухвали направити: Тернопільській обласній прокуратурі (вул. Листопадова, 4, м. Тернопіль, 46000); Теребовлянській окружній прокуратурі (вул. 22 січня, 14, м. Теребовля, Тернопільська область); Західному офісу Держаудитслужби (вул. Костюшка, 8, м. Львів, 7907); Золотниківській сільській раді (вул. Містечко, 25, с. Золотники, Теребовлянський район, Тернопільська область, 48115) та Товариству з обмеженою відповідальністю "Газпромсервіс" (вул. Галицька, буд. 119, м. Рогатин, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77000) рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022
Суддя І.П. Шумський