Ухвала від 15.02.2022 по справі 739/2029/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

15 лютого 2022 року м. Чернігів Справа № 739/2029/21

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Бородавкіна С.В. перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Менського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

23.12.2021 ОСОБА_1 звернувся до Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області з позовом до ОСОБА_2 , Менського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, у якому просить:

- зобов'язати Координаційний центр з надання правової допомоги надати указівку Менському місцевому центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги повторно видати наказ, яким би передбачалося призначення адвоката, надання йому відповідного доручення, здійснення належного контролю за його виконання з обумовлених позовом правових підстав; після цього:

- зобов'язати адвоката, який буде призначений Менським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги за його заявою від 21.01.2021 звернутися до суду з відповідним позовом у 10-денний термін;

- зобов'язати Міністерство юстиції України як орган, що здійснює загальне управління у сфері надання безоплатної вторинної правової допомоги, взяти до уваги причину звернення до суду та вжити необхідні заходи реагування з метою усунення правових ексцесів, на яких наголошується у позові;

- зобов'язати Кабінет Міністрів України доопрацювати Положення постанови від 02.07.2012 №967/5 про Координаційний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, у частині щодо визначення строку, протягом якого адвокат повинен звернутися до суду з позовною заявою, тощо, у разі відповідного його призначення для надання правової допомоги.

Ухвалою Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 24.12.2021 справу №739/2029/21 передано для розгляду до Чернігівського окружного адміністративного суду за підсудністю.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

При цьому, частиною п'ятою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені вимоги до позовної заяви.

Так, позовній заяві зазначаються: 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; 11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Разом з тим, при ознайомленні з позовною заявою встановлено, що вона вищевказаним процесуальним вимогам не відповідає.

Крім того, позивач в позовній заяві як відповідачів у справі зазначає ОСОБА_2 та Менський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, однак позовні вимоги до вказаних суб'єктів відсутні.

При цьому, у прохальній частині позову позовні вимоги сформовані до Координаційного центру з надання правової допомоги, Міністерства юстиції України та Кабінету Міністрів України. Разом з тим, вказані суб'єкти не визначені відповідачами у даному адміністративному позові, що, у свою чергу, виключає можливість звернення до них вимог ОСОБА_1 .

Також, відповідно до змісту позовної заяви, позивачем як третіх осіб визначено: Міністерство юстиції України, Координаційний центр з надання правової допомоги, Новгород-Сіверське бюро правової допомоги, без подання відповідного письмового клопотання.

У свою чергу, положеннями частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, зокрема, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору можуть бути залучені до участі у справі за клопотанням учасників справи.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Такі обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам законодавства, а тому вона має бути залишена без руху з наданням позивачу строку на усунення вказаного недоліку.

На підставі наведеного та керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Менського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Надати позивачу 10-денний термін з дня вручення копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви з додержанням вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та її копії відповідно до кількості учасників справи.

Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вказаний судом строк позовна заява буде йому повернута.

Копію ухвали суду надіслати позивачу для виконання

Відповідно до ч. 2 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею та згідно із ст. 294 Кодексу адміністративного судочинства України оскарженню не підлягає.

Суддя С.В. Бородавкіна