15 лютого 2022 року м. Чернігів Справа № 620/17359/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 29.11.2021 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі - ГУНП в Чернігівській області, відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача, викладені у листі №30/Б-324 від 04.10.2021, які полягають у відмові виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 31 липня, 31 грудня 2019, 31 січня, 30 червня, 31 липня, 31 грудня 2020 року, 28 лютого, 30 квітня, 31 травня, 31 липня 2021 року, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що фактично виплачені на посаді дільничного офіцера поліції Менського ВП ГУНП в Чернігівській області, для проведення з 01 серпня 2019, 01 січня, 01 лютого, 01 липня, 01 серпня 2020, 01 січня, 01 березня, 01 травня, 01 червня, 01 серпня 2021 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому наслали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), перерахунку його основного розміру пенсії;
- зобов'язати відповідача виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 31 липня, 31 грудня 2019, 31 січня, 30 червня, 31 липня, 31 грудня 2020 року, 28 лютого, 30 квітня, 31 травня, 31 липня 2021 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' та з врахуванням положень постанови КМУ від 13.02.2008 №45 ''Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', а також постанови КМУ від 11.11.2015 №988 ''Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції'', з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що фактично виплачені на посаді дільничного офіцера поліції Менського ВП ГУНП в Чернігівській області, для проведення з 01 серпня 2019, 01 січня, 01 лютого, 01 липня, 01 серпня 2020, 01 січня, 01 березня, 01 травня, 01 червня, 01 серпня 2021 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому наслали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), перерахунку його основного розміру пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що після його звільнення зі служби неодноразово піднімались складові грошового забезпечення поліцейському, який перебуває на посаді дільничного офіцера поліції Менського ВП ГУНП в Чернігівській області. Позивач вважає, що наведене є підставою для видачі йому ГУНП в Чернігівській області, як уповноваженого органу, нової довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії.
Ухвалою судді від 08.12.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, установлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов.
Від відповідача у встановлений судом строк надійшов відзив на позов, у якому ГУНП в Чернігівській області позовні вимоги не визнало, просило відмовити у їх задоволенні та зазначило, що у вказаний позивачем період до відповідача списки осіб з числа поліцейських, які отримали право на перерахунок пенсії, від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не надходили.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції України та на даний час перебуваєте на обліку в ГУПФ України в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 14, 18).
25.09.2021 позивач звернувся до ГУНП в Чернігівській області із заявою про виготовлення на його ім'я оновлених довідок за посадою дільничного офіцера поліції станом на: 31.07.2019, 31.12.2019, 31.01.2020, 31.05.2020, 30.06.2020, 30.09.2021 та направлення їх до Головного управлення Пенсійного фонду України в Чернігівській області для перерахунку пенсії (а.с. 9).
Листом від 04.10.2021 за №30/Б-324 відповідач відмовив у видачі спірних довідок у зв'язку із відсутністю підстав (а.с. 8).
Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 102 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя статті 51 Закону №2262-ХІІ).
Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до частин 1, 2 статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
На виконання вимог вказаних нормативно-правових актів Міністерством внутрішніх справ України прийнято наказ від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (далі - Порядок №260).
Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до Розділу ІІ Порядку №260 поліцейським можуть установлюватися такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Проаналізувавши вказані вимоги чинного законодавства, суд дійшов висновку, що особи, які звільнені зі служби в Національній поліції та отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, мають право на проведення перерахунку такої пенсії у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій поліцейських або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Разом з тим, суд звертає увагу, що у зазначені позивачем періоди вищевказані рішення Кабінетом Міністрів України не приймались, зміни до Постанови №988, якою визначено складові грошового забезпечення поліцейських не вносились.
Позовні вимоги ОСОБА_1 ґрунтуються на тому, що відповідно до інформації ГУНП в Чернігівській області, викладеної у листі від 17.09.2021 №21/Б-114 (з додатками), поліцейському, який перебуває на посаді дільничного офіцера поліції піднімались складові грошового забезпечення, а саме: у липні 2019 року - зросла щомісячна премія до 143,00% та індексація до 887,09 грн., у грудні 2019 року - зросла індексація на 929,08 грн., у січні 2020 року - зросла щомісячна премія до 155,19%, у червні 2020 року - зросла щомісячна премія до 166,27% та індексація до 1023,67 грн., у липні 2020 року - зросла індексація до 1069,94 грн., у грудні 2020 року - зросла індексація до 1105,49 грн., у лютому 2021 року - зросла індексація до 1218,99 грн., у квітні 2021 року - введено нову надбавку «за специфічні умови проходження служби в поліції» в розмірі 40%, у травні 2021 року - зросла індексація до 1362,00 грн. та у липні 2021 року - зросла індексація до 1427,40 грн. (а.с. 10-13).
Однак, суд зазначає, що вказані зміни в грошовому забезпеченні певного поліцейського не можуть бути підставою для перерахунку пенсії позивача, оскільки відповідно до положень пункту 4 Розділу ІІ Порядку №260 надбавка «за специфічні умови проходження служби в поліції» встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проєктів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання. Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу. У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів службової діяльності розмір установленої раніше надбавки за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено або надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом.
Також індивідуальним є розмір індексації грошового забезпечення, так як вона має компенсаторний характер, а її виплата спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян, купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги (рішення Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі №9-рп/2013).
Таким чином, наведені зміни у грошовому забезпеченні конкретного поліцейського у певному місяці не є підвищенням чи зменшенням грошового забезпечення, оскільки як розмір надбавки так і розмір індексації не є сталими і можуть змінюватись кожного місяця або взагалі не виплачуватись.
За наведених підстав, суд вважає, що у відповідача не виник обов'язок для видачі та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку його пенсії за спірні періоди, оскільки перерахунок пенсії, зокрема, поліцейським можливий лише у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, чого в спірних правовідносинах не відбулося.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у підготовці та наданні до ГУПФУ в Чернігівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, як і його бездіяльність щодо вчинення зазначених дій, є обґрунтованою, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 15 лютого 2022 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 40108651, просп. Перемоги, буд. 74, м. Чернігів, 14000).
Суддя С.В. Бородавкіна