Постанова від 16.02.2022 по справі 918/834/21

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2022 року Справа № 918/834/21

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Бучинська Г.Б., суддя Філіпова Т.Л. , суддя Розізнана І.В.

без виклику представників сторін

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "НЕЗЛАМНИЙ" на рішення Господарського суду Рівненської області від 08 листопада 2021 року у справі №918/834/21 (повний текст складено 15 листопада 2021 року, суддя Політика Н.А.)

за позовом Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "НЕЗЛАМНИЙ"

до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області

про стягнення коштів в сумі 199 084 грн. 86 коп.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 08 листопада 2021 року у справі №918/834/21 відмовлено у задоволенні позову Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "НЕЗЛАМНИЙ" до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області про стягнення 199084,86 грн.

Вказане рішення мотивоване тим, що той вид господарської діяльності, який здійснювався позивачем в орендованому приміщенні, не підпадав під заборони, встановлені постановами КМУ, та не було встановлено заборони доступу до майна, а тому місцевий господарський суд дійшов висновку щодо необґрунтованості тверджень позивача, що він був звільнений від нарахування/сплати орендної плати за користуванням об'єктом оренди. Вид господарської діяльності позивача, яку він здійснює в орендованому на умовах Договору приміщенні, не відноситься до видів діяльності, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року № 611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину".

Не погодившись із прийнятим судовим рішенням, позивач звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просить поновити строк на апеляційне оскарження, скасувати рішення Господарського суду Рівненської області від 08 листопада 2021 року у справі №918/834/21 та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт зазначає, що належною до нарахування та стягнення з апелянта на користь відповідача, орендодавця, є орендна плата у розмірі 50%, розрахована відповідно до визначеної Методики, із зменшенням на 50% відповідно до положень підпункту 2 пункту 1 Постанови № 611 та додатку 2 за період з 12 березня 2020 року по червень 2021 року включно.

Скаржник звертає увагу суду, що предметом даного спору було саме зменшення на 50% орендної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину", а не звільнення від сплати орендної плати відповідно до Цивільного кодексу України.

Апелянт в позовній заяві посилався на пункт 2 Додатку №2 Постанови №611, відповідно до якого визначено, що до переліків орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 50 відсотків відносяться вітчизняні юридичні і фізичні особи, що є суб'єктами малого підприємництва, фізичні особи, які провадять виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах (зокрема в аеропортах). Таким чином, зазначеним пунктом проведення виробничої діяльності безпосередньо на орендованих виробничих приміщеннях щодо юридичної особи, що є суб'єктом малого підприємництва не вимагається. Проведення виробничої діяльності на орендованих виробничих площах вимагається лише щодо фізичних осіб. Сторона апелянта звертає увагу суду, що майно використовується відповідно до мети договору, а саме з метою розміщення громадського об'єднання інвалідів на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності. Пункт 2 Додатку №2 Постанови №611 не передбачено застосування знижки 50% по сплаті орендної плати у зв'язку із використанням орендованого державного майна у відповідності до певної мети оренди.

Також позивач зазначає, що постановою №611 визначено чіткий перелік орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 50 відсотків. Так, Постановою №611 передбачено, що у пункті 2 цього Переліку вказано, що він розповсюджується зокрема на вітчизняних юридичних і фізичних осіб, що є суб'єктами малого підприємництва, а тому, апелянт відноситься до переліку орендарів, наведених в Додатку 2 до постанови, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 50 відсотків. Апелянт є громадським об'єднанням зі статусом юридичної особи, а також малим підприємництвом, що підтверджується доданими до позовної заяви документами (наказами про призначення голови правління, фінансовим звітом малого підприємства).

Листом №918/834/21/8011/21 від 13 грудня 2021 року матеріали справи витребувано з Господарського суду Рівненської області.

16 грудня 2021 року до апеляційного суду надійшли матеріали справи №918/834/21.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 21 грудня 2021 року у справі №918/834/21 поновлено строк на апеляційне оскарження, відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "НЕЗЛАМНИЙ" на рішення Господарського суду Рівненської області від 08 листопада 2021 року у справі №918/834/21. Запропоновано відповідачу та третій особі в строк протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали надіслати до Північно-західного апеляційного господарського суду письмовий відзив/письмові пояснення на апеляційну скаргу в порядку, передбаченому статтею 263 ГПК України, та докази їй надсилання апелянту. Роз'яснено учасникам справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

05 січня 2022 року від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого останнє вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, прийнятим у повній відповідності до норм матеріального та процесуального права, відтак в задоволенні апеляційної скарги просить відмовити, а судове рішення у справі залишити без змін.

31 січня 2022 року від Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" надійшли додаткові пояснення до апеляційної скарги на рішення Господарського суду Рівненської області від 08 листопада 2021 року у справі №918/834/21, у яких заявник додатково повідомляє про наявність постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 10 січня 2022 року у справі №918/833/21.

Згідно з частиною 13 статті 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Статтею 270 ГПК України визначено, що у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.

Розгляд справ у суді апеляційної інстанції здійснюється у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, крім випадків, передбачених частиною десятою цієї статті та частиною другою статті 271 цього Кодексу.

Згідно з частиною 10 статті 270 ГПК України апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

У ході апеляційного розгляду даної справи Північно-західним апеляційним господарським судом, у відповідності до пункту 4 частини 5 статті 13 Господарського процесуального кодексу України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строку, встановленого частиною 1 статті 273 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, розглянувши у письмовому провадженні матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, перевіривши надану судом юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення місцевого господарського суду - без змін.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 06 грудня 2018 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській області (далі - Орендодавець) та Громадською організацією "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" (далі - Орендар) укладено договір оренди державного майна №1656-2018 /далі - Договір; а.с. 12-14/.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях утворено як юридичну особу публічного права, що розташоване у м. Рівне, реорганізувавши шляхом злиття Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області та Регіональне відділення Фонду державного майна України по Житомирській області та визначено, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях є правонаступником майна, прав та обов'язків Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області.

Відповідно до пункту 1.1. Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно (далі - Майно): виробничі приміщення адмінбудинку літ. "А-4", реєстровий номер 21085555.111.АААБВЖ936, загальною площею 1418,7 кв.м, інвентарний №101301001, що розташований за адресою: Рівненська область, м. Рівне, вул. Кавказька, 7, та перебуває на балансі Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області (далі - Балансоутримувач), в т.ч.:

Кабінети № 162, 163, 164, 165, 171, 172, 173, 175, 176, 177, 178, 179, 183, 184, 186, 195, 196, 197, 205, 206, 207, 209, 210, 211, 212, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 224, 227, 228, 229, 230, 231, 233, 234, 236, 237, 238, загальною площею 956,6 кв.м;

Підсобні приміщення № 190, 199, 214, 232, 239, 241, загальною площею 53,9 кв.м;

Коридори № 159, 169, 181, 182, 185, 194, 204, 208, 213, 215, 225, 226, 235, загальною площею 301,1 кв.м;

Сходові клітки № 158, 170, 203, 216, загальною площею 90,3 кв.м;

Туалети та умивальники № 166, 167, 168, 240, 242, 243, 244, загальною площею 16,8 кв.м. Вартість Майна визначена згідно з висновком про вартість на 31 липня 2018 року і становить за незалежною оцінкою 7 048 020 (сім мільйонів сорок вісім тисяч двадцять) грн, без врахування ПДВ.

Майно передається в оренду з метою розміщення громадського об'єднання інвалідів на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності (пункт 1.2. Договору).

Стан Майна на момент укладення договору визначається в Акті прийому-передачі (пункт 1.3. Договору).

Пунктом 3.1 Договору встановлено, що орендна плата, визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786 (зі змінами) (далі - Методика розрахунку) і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку жовтень 2018 року - 42 606,81 грн.

Пунктом 3.3 Договору встановлено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

Згідно пункту 3.6 Договору орендна плата перераховується таким чином:

50% - до Державного бюджету на рахунок УК у м. Рівне р/р 31114093017002, код одержувача 38012714, банк одержувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код платежу 22080200;

50% - Балансоутримувачу,

щомісяця не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Методикою розрахунку і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.

Згідно пункту 3.7. Договору передбачено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до Державного бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, перерахування орендної плати.

Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 06 грудня 2018 року до 06 листопада 2021 року включно (пункт 10.1. Договору).

Так, на виконання умов Договору, Орендодавець передав, а Орендар прийняв Майно, що підтверджується Актом приймання-передачі нерухомого державного майна від 06 грудня 2018 року /а.с. 15/.

10 вересня 2019 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській області та Громадською організацією "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" укладено договір про внесення змін до договору оренди державного майна №1656-2018, яким внесено зміни до пунктів 2.2, 10.7, 6.5. Договору /а.с. 17/.

Позивач звернувся до відповідача з листом вих. № 06/08-21 від 06 серпня 2021 року, в якому просив продовжити термін оренди державного майна - виробничих приміщень адмінбудинку літ. "А-4" за адресою: Рівненська область, м. Рівне, вул. Кавказька, 7.

04 серпня 2021 року, між позивачем та Адвокатським бюро "Терещенко і партнери" укладено Договір про надання правничої (правової) допомоги б/н.

13 серпня 2021 року Адвокатське бюро "Терещенко і партнери" звернулося до відповідача з адвокатським запитом, у якому просило відповідача повідомити чи розглянуто Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях, у порядку визначеному законодавством, заяву про продовження строку Договору оренди державного майна вих. № 06/08-21 від 06 серпня 2021 року, яка була подана Громадською організацією "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" та яке рішення прийнято у зв'язку з її розглядом. У зв'язку з вказаним просило надати належним чином засвідчену копію прийнятого рішення по заяві про продовження строку Договору оренди державного майна № 06/08-21 від 06 серпня 2021 року.

Адвокатським бюро "Терещенко і партнери" отримано відповідь на адвокатський запит від 16 серпня 2021 року № 18-01-2790 з якої слідує, що відповідачем розглянуто заяву позивача від 06.08.2021 № 06/08-21. За результатами розгляду було прийнято рішення про відмову у продовженні договору оренди державного майна від 06 грудня 2018 року №1656-2018.

До цієї відповіді на адвокатський запит від 16 серпня 2021 року №18-01-2790 було додано: копію наказу від 09 серпня 2021 року № 841 "Про прийняття рішення про відмову у продовженні договору оренди", копію листа від 09 серпня 2021 року №17-02-22726 "Щодо відмови у продовженні договору оренди".

При прийнятті наказу відповідач керувався статтями 18 та 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", пунктами 143, 144 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2020 року №483, наказом Фонду державного майна України від 22 грудня 2020 року №2049 "Про затвердження Інструкції щодо здійснення заходів, пов'язаних з припиненням договорів оренди та поверненням з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності", та "у зв'язку із допущенням орендарем - Громадською організацією "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" і ідентифікаційний код 42607842) прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців за договором оренди державного майна від 06 грудня 2018 року №1656-2018" на підставі заяви орендаря Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" від 06 серпня 2021 року №06/08-21, наказав 1. Прийняти рішення про відмову у продовженні договору оренди від 06 грудня 2018 року № 1656-2018 нерухомого майна - виробничих приміщень адмінбудинку літ. "А-4" за адресою: Рівненська область, м. Рівне, вул. Кавказька, 7, що перебуває на балансі Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області, укладеного з Громадською організацією "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" ідентифікаційний код 42607842).

Зі змісту листа від 09 серпня 2021 року № 17-02-2726 "Щодо відмови у продовженні договору оренди", який був доданий відповідачем до відповіді на адвокатський запит, слідує, що "...Враховуючи вищевикладене та керуючись частиною 1 статті 19 Закону, де вказано, що рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято у випадку, якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців, Регіональне відділення відмовляє у продовженні договору оренди державного майна від 06 грудня 2018 року № 1656-2018 та повідомляє про його припинення з 07 листопада 2021 року".

Листом від 22 квітня 2020 року №01-20 позивач, у зв'язку із введенням карантину на всій території України, звертався до відповідача із клопотанням щодо зменшення розміру орендної плати.

Листом від 29 травня 2020 року №17-02-1594 відповідач надав відповідь на вищезазначену заяву, що на даний відсутній порядок звільнення орендарів від стати орендної плати по діючим договорам оренди державного майна (в т.ч. на період карантину) та керуючись вищевикладеним Регіональне відділення повідомило, що немає підстав для звільнення Організації від сплати орендної плати або зменшення її розміру.

Позивач вказує, що нарахування для Організації орендної плати, починаючи з 12 березня 2020 року повинно здійснюватися орендодавцем (відповідачем) у розмірі 50% від розміру орендної плати. Як зазначає позивач, оскільки нарахування Організації орендної плати починаючи з 12 березня 2020 року повинно здійснюватися орендодавцем (відповідачем) у розмірі 50% від розміру орендної плати, надмірно сплачена сума орендної плати, що надійшла до Державного бюджету не зможе бути зарахована в рахунок майбутніх платежів, то у зв'язку з припиненням орендних відносин та на підставі пункту 3.8. Договору, надмірно сплачена сума орендної плати за березень 2020 року - червень 2021 року підлягає поверненню позивачу, в тому числі пеня в сумі 8 844 грн 56 коп., яка була сплачена позивачем.

За доводами позивача, вищевикладене порушує його право на звільнення від орендної плати, яке відповідач не визнає, та стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Враховуючи викладені обставини справи, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що вид господарської діяльності позивача, яку він здійснює в орендованому на умовах Договору приміщенні, не відноситься до видів діяльності, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року № 611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину".

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Предметом спору є стягнення надмірно сплачених коштів за оренду нерухомого майна. Підставою зменшення орендної плати позивач зазначає постанову Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року № 611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину", а саме додаток №2.

Постановою КМУ від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу Covid-19" встановлено з 12 березня до 03 квітня 2020 року на усій території України карантин, заборонивши: відвідування закладів освіти її здобувачами; проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).

Постановою КМУ від 16 березня 2020 року №215 внесено зміни до постанови КМУ від 11 березня 2020 року №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу Covid-19", зокрема, вказано, що з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 року до 03 квітня 2020 року роботу суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв'язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.

Дію карантину було продовжено на всій території України згідно з Постановами КМУ №392 від 20 травня 2020 року, №500 від 17 червня 2020 року, №641 від 22 липня 2020 року, №760 від 26 серпня 2020 року, №956 від 13 жовтня 2020 року, №1236 від 09 грудня 2020 року, №104 від 17 лютого 2021 року.

Крім того, Законом України "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої коронавірусом Sars-CoV-2" було внесено зміни до пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби Covid-19", зокрема доповнено пунктами 5 та 6 наступного змісту:

5) для суб'єктів господарювання, діяльність яких була заборонена/обмежена на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), строки дії договорів оренди державного та комунального майна, які закінчуються у цей період, продовжуються на період карантину та обмежувальних заходів, а також протягом одного місяця з дня його/їх закінчення;

6) суб'єктам господарювання, діяльність яких була заборонена у цей період, не нараховується та ними не сплачується орендна плата за договорами оренди державного або комунального майна.

За твердженням позивача, нарахування Організації орендної плати, починаючи з 12 березня 2020 року повинно здійснюватися орендодавцем (відповідачем) в розмірі 50% від розміру орендної плати.

Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" є 94.99. Діяльність інших громадських організацій, н.в.і.у.

В пункті 1.2. Договору зазначено, майно передається в оренду з метою розміщення громадського об'єднання інвалідів на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності.

З дослідженого місцевим судом та перевіреного колегією суддів вбачається, що нерухоме майно, яке перебувало у позивача на підставі Договору, використовувалось з метою розміщення громадського об'єднання інвалідів на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року № 611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину" встановлено, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2: 1) звільняються від орендної плати орендарі за переліком згідно з додатком 1; 2) нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року №786, здійснюється у розмірі: - 50 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 2; - 25 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 3. Орендодавцям державного майна забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови починаючи з дати встановлення карантину.

У Додатку №1 (Перелік орендарів, які звільняються від орендної плати за користування нерухомим державним майном) зазначено, що до таких орендарів відносяться:

- орендарі, які орендують приміщення (в учбових корпусах) закладів освіти і науки державної форми власності з метою розміщення: кафе, кафетеріїв, їдалень, буфетів, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи; ксерокопіювальної техніки для надання населенню послуг із ксерокопіювання документів; торговельних об'єктів з продажу поліграфічної продукції та канцтоварів; ліцензованої відео- та аудіопродукції, призначеної для закладів освіти; торговельних об'єктів з продажу непродовольчих товарів; торговельних автоматів, що відпускають продовольчі товари; науково-дослідних установ;

- орендарі, які орендують приміщення для розміщення: приватних закладів освіти; державних закладів освіти, що частково фінансуються з державного бюджету, та закладів освіти, що фінансуються з місцевого бюджету; державних та комунальних закладів позашкільної освіти (крім оздоровчих закладів для дітей та молоді) та закладів дошкільної освіти; видавництв друкованих засобів масової інформації та видавничої продукції, що видаються українською мовою; торговельних об'єктів з продажу книг, газет і журналів, виданих українською мовою; фізкультурно-спортивних закладів, діяльність яких спрямована на організацію та проведення занять різними видами спорту; бібліотек, музеїв; закладів, що провадять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів; закладів культури незалежно від форми власності, що орендують приміщення для здійснення статутної діяльності в сфері культури та мистецтв; салонів краси, саун, турецьких лазень, соляріїв, кабінетів масажу, тренажерних залів;

- орендарі, які орендують приміщення з метою: організації концертів та іншої видовищно-розважальної діяльності; побутового обслуговування населення; здійснення туроператорської та турагентської діяльності.

У Додатку № 2 (Перелік орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 50 відсотків) вказано, що до таких орендарів відносяться:

- орендарі, які використовують нерухоме державне майно для розміщення: кафе, барів, кафе-барів, закусочних, буфетів, кафетеріїв, що здійснюють продаж товарів підакцизної групи; кафе, барів, кафе-барів, закусочних, кафетеріїв, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи; ресторанів, ресторанів з нічним режимом роботи; їдалень, буфетів, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи; ксерокопіювальної техніки для надання населенню послуг із ксерокопіювання документів; комп'ютерних клубів та інтернет-кафе; торговельних об'єктів з продажу промислових товарів (крім таких, що здійснюють роздрібну торгівлю засобами гігієни); торговельних об'єктів з продажу непродовольчих товарів, що були у використанні; проведення виставок образотворчої та книжкової продукції, виробленої в Україні; виставок непродовольчих товарів без здійснення торгівлі; готелів; транспортних підприємств з перевезення пасажирів; офісних приміщень (зокрема в аеропортах);

- вітчизняні юридичні і фізичні особи, що є суб'єктами малого підприємництва, фізичні особи, які провадять виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах (зокрема в аеропортах);

- суб'єкти кінематографії, основною діяльністю яких є кіновиробництво або технічне забезпечення і обслуговування кіновиробництва, за умови, що вони внесені до Державного реєстру виробників, розповсюджувачів і демонстраторів фільмів.

У Додатку №3 (Перелік орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 25 відсотків) вказано, що до таких орендарів відносяться орендарі, які використовують нерухоме державне майно для розміщення на території аеропортів: кафе, барів, кафе-барів, закусочних, буфетів, кафетеріїв, що здійснюють продаж товарів підакцизної групи; кафе, барів, кафе-барів, закусочних, кафетеріїв, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи; ресторанів, ресторанів з нічним режимом роботи; їдалень, буфетів, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи; торговельних об'єктів.

Як вірно встановлено місцевим судом, вид господарської діяльності позивача, яку він здійснює в орендованому на умовах Договору приміщенні, не відноситься до видів діяльності, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року № 611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину".

Доводи апелянта про те, що він відноситься до переліку орендарів, які зазначені у додатку №2 до Постанови КМУ №611 від 15 липня 2020 року не беруться до уваги з огляду на наступне.

Згідно додатку №2 Постанови КМУ №611 від 15 липня 2020 року, визначено перелік орендарів, яким нарахування орендної плати за користування державним нерухомим майном здійснюється у розмірі 50% визначено перелік орендарів.

У даному переліку відсутні громадські об'єднання.

Частиною 2 вищевказаного Додатку визначено, що до даного переліку належать вітчизняні юридичні і фізичні особи, що є суб'єктами малого підприємництва, фізичні особи, які провадять виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах (зокрема в аеропортах).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про громадські об'єднання" визначено, що громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Пунктом 1.2. Договору, майно передається в оренду з метою розміщення громадського об'єднання інвалідів на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності.

Статутом ГО "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний", зокрема, пунктом 1.4 визначено, що організація є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Із класифікатора видів економічної діяльності позивача не вбачається будь-який вид діяльності пов'язаний із здійсненням підприємницької діяльності.

Відповідно до частини 3 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами малого підприємництва є юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річних дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом НБУ.

Згідно частини 2 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Частиною 1 статті 3 Господарського кодексу України визначено, що під господарською діяльністю у цьому Кодексу розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Фінансова звітність, яка додана до позовної заяви не підтверджує те, що позивач є суб'єктом малого підприємництва, оскільки відповідно до частини 3 статті 11 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" для мікропідприємств, малих підприємств, непідприємницьких товариств і представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності, крім тих, що зобов'язані складати фінансову звітність за міжнародними стандартами, встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати.

Таким чином, дія даної постанови в даному випадку не розповсюджується на громадські об'єднання й позивач повинен був використовувати об'єкт оренди згідно мети Договору, так як внесення орендних платежів та штрафних санкцій випливає саме із договірних зобов'язань сторін.

Чинним законодавством чітко визначено вичерпний перелік орендарів державного майна, яких звільнено від сплати орендної плати або зменшено розмір її нарахування. Позивачем не доведено, а судами не встановлено на підставі зібраних в матеріалах справи доказів існування обставин, якими було мотивовано звернення до суду з вимогами про стягнення коштів в сумі 199 084 грн 86 коп. Дослідивши усі обставини та надавши оцінку зібраним у справі доказам в їх сукупності, місцевий господарський суд дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "Незламний" до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області, про стягнення коштів в сумі 199 084 грн 86 коп.

Колегією суддів не беруться до уваги посилання апелянта на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 10 січня 2022 року у справі №918/833/21, оскільки відповідно до частини 4 статті 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, доводи позивача, викладені у апеляційній скарзі, є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Місцевим господарським судом повністю з'ясовані обставини, що мають значення для справи. Висновки, викладені у рішенні місцевого господарського суду, відповідають обставинам справи. Судом не порушені та правильно застосовані норми матеріального та процесуального права.

За таких обставин підстав для зміни, скасування рішення місцевого господарського суду не вбачається.

Керуючись ст. ст. 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Громадської організації "Ветеранів та інвалідів Рівненщини "НЕЗЛАМНИЙ" на рішення Господарського суду Рівненської області від 08 листопада 2021 року у справі №918/834/21 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Рівненської області від 08 листопада 2021 року у справі №918/834/21 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Справу №918/834/21 повернути до Господарського суду Рівненської області.

Повний текст постанови складений "16" лютого 2022 р.

Головуючий суддя Бучинська Г.Б.

Суддя Філіпова Т.Л.

Суддя Розізнана І.В.