Постанова від 03.02.2022 по справі 140/7074/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2022 рокуЛьвівСправа № 140/7074/21 пров. № А/857/20008/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Довгої О.І., Улицького В.З.,

при секретарі судового засідання: Омеляновській Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року (суддя Лозовський О.А., ухвалено в м.Луцьку) у справі № 140/7074/21 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроінвест Криничні Луки" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Агроінвест Криничні Луки” звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Волинській області про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23.04.2021 №2592535/42765707 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 08.04.2021 та зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 08.04.2021 №1 датою її первинного подання на реєстрацію.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року позов задоволено повністю.

Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив відповідач- Головне управління ДПС у Волинській області, яке в апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Агроінвест Криничні Луки” не було надано копії всіх необхідних документів, що підтверджують реальність вчинення господарських операцій, визначених Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 12.12.2019 №520, зокрема не надано розрахункові документи (платіжні доручення, банківські виписки), що підтверджують повну оплату по виписаній податковій накладній. Тому апелянт зазначає, що у Головного управління ДПС у Волинській області були всі підстави для прийняття рішення від 01.04.2021 № 2526741/43551272; від 01.04.2021 №2526742/43551272; від 05.04.2021 №2532897/43551272; від 05.04.2021 № 2532898/43551272. Також зазначає, що позовні вимоги щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну слід розцінювати як втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. А відтак вважає, що оскаржувані рішення Комісії про реєстрацію або відмову в реєстрації розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та є обґрунтованими та прийнятими з дотриманням вимог чинного законодавства.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу рішення суду першої інстанції вважає законним та просить залишити його без змін.

В судовому засіданні представник апелянта вимоги апеляційної скарги підтримав, просив таку задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове про відмову в позові.

Позивач та відповідач- Державна податкова служба України будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи явки уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, що відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України не перешкоджає розгляду справи без їхньої участі.

Заслухавши суддю-доповідача, представника апелянта, дослідивши наявні по справі матеріали та доводи апеляційної скарги, відзиву, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю “Агроінвест Криничні Луки” зареєстроване як юридична особа 22.01.2019, види діяльності товариства (згідно Кодів КВЕД): 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 01.64 Оброблення насіння для відтворення; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві.

ТзОВ “Агроінвест Криничні Луки” у 2020 році закупило у ПП Селекційно-виробничий центр “Яровіт” 3 тони насіння проса сорту “Біла альтанка” еліта. Згідно із звітом про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду Форма №29-сг за 2020 рік, ТзОВ “Агроінвест Криничні Луки” у 2020 році на площі 40 га виростило просо у кількості 1630,40 ц у масі після доробки. Вказаний урожай проса з площі 40 га було зібрано ФОП ОСОБА_1 відповідно до Договору №3/09-20 від 12.09.2020 “про надання послуг сільськогосподарською технікою” та Акту приймання-передачі наданих послуг до Договору №3/09-20 від 12.09.2020 складеного 25.10.2020. Зібраний урожай проса позивачем було доставлено на елеватор ТзОВ “Волинь-зерно-продукт” для доробки та зберігання (Договір №01/24-08 від 24.08.2020). Для подальшого зберігання та продажу вказаний урожай проса було перевезено на елеватор ТОВ “ГРАНД ІНВЕСТ ЛІМІТЕД” (Договір складського зберігання №4Е/20-21 від 04.08.2020).

В подальшому 05.04.2021 між ТзОВ “Агроінвест Криничні Луки” та ТОВ “ГРАНД ІНВЕСТ ЛІМІТЕД” укладено Договір купівлі-продажу №46С/2021, згідно з умовами якого Постачальник (ТОВ “ Агроінвест Криничні Луки”) зобов'язався передати Покупцю (ТОВ “ГРАНД ІНВЕСТ ЛІМІТЕД”) просо 3 класу в кількості вказаній у видаткових накладних, а Покупець зобов'язався прийняти та оплатити вказаний товар. Відповідно до пункту 2.2 Договору кількість товару становить 147 740 кг. Відповідно до пункту 3.1 Договору загальна сума Договору -1 167 146,00 грн. Пунктом 3.2. Договору визначено ціну одиниці товару яка складає 7,90 грн/кг в т.ч. ПДВ. Порядок розрахунків визначено у пункті 3.4. Договору, згідно з яким 86% оплати проводиться після поставки та оформлення документів, а 14% - після реєстрації Податкової накладної. Додатковою угодою №1 до Договору №46С/2021 від 05.04.2021, укладеною сторонами 12.04.2021 було змінено порядок розрахунків, а саме 40% вартості товару оплачується після поставки та оформлення документів, а 60% - до 15.05.2021.

Позивач на виконання умов вищезазначеного договору купівлі-продажу видатковою накладною №8 від 08.04.2021 відпустив ТОВ “ГРАНД ІНВЕСТ ЛІМІТЕД” 147740 кг проса 3 класу на суму 972 621,67 грн (без ПДВ), сума ПДВ 194 524,33 грн, усього з ПДВ на 167 146,00 грн, що підтверджується видатковою накладною №8 від 08.04.2021, актом приймання-передачі №gr00-000014 від 08.04.2021, довіреністю №12 від 08.04.2021.

Також 08.04.2021 ТзОВ “Агроінвест Криничні Луки” виставило ТОВ “ГРАНД ІНВЕСТ ЛІМІТЕД” рахунок на оплату №3 від 08.04.2021 на суму 1 167 146,00 грн за 147 740 кг проса 3 класу.

ТзОВ “Агроінвест Криничні Луки” на виконання податкових зобов'язань за допомогою Електронного кабінету платника 08.04.2021 подало податкову накладну №4 на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням ПДВ 1 167 146,00 грн, в тому числі ПДВ 194 524,33 грн та відправило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з випискою по рахунку за 12.04.2021 АБ “УКРГАЗБАНК” ТОВ “ГРАНД ІНВЕСТ ЛІМІТЕД” оплатило позивачу 470 000,00 грн за поставлене просо відповідно до виставленого рахунку.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з квитанції від 13.04.2021 реєстрація податкової накладної від 08.04.2021 №4 була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, у зв'язку із тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послу 1008, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. У квитанції також було запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

В подальшому, для підтвердження реєстрації спірної податкової накладної ТзОВ “Агроінвест Криничні Луки” подало до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, від 20.04.2021 №1. Серед поданих документів - видаткова накладна №8 від 08.04.2021; Складські квитанції - 5 шт.; Акт приймання-передачі №gr00-000014 від 08.04.2021; Договір купівлі-продажу з ТзОВ “Гранд Інвест Лімітед” №46С/2021 від 05.04.2021; Оборотно-сальдова відомість про залишки с/г продукції 271 рах за 01.2020р-03м2021; Оборотно-сальдова відомість по 104 рах за 01.2020р-03.2021р про наявність основних засобів у господарстві; Договори зберігання по елеваторах ТзОВ “Гранд Інвест Лімітед” ТзОВ “Волинь-Зерно-Продукт” ТзОВ “Агротехніка” - 3 шт.; Статистичний звіт про посівні площі Форма 4 СГ; Статистичний звіт про валові збори Сг культур Форма 29 СГ; Довідки про наявність у господарстві в оренді земельних ділянок часок паїв - 3 шт.; Банківська виписка “за квітень 2021р. про надходження коштів за реалізацію СГ продукції від ТзОВ “Гранд Інвест Лімітед”; Картка по 361 рах. взаєморозрахунки з ТзОВ “Гранд Інвест Лімітед”; ТТН на перевезення проса з ТзОВ “Волинь-зерно-продукт” на ТзОВ “Гранд Інвест Лімітед” - 6 штук; Реєстри ТТН на прийняте просо ТзОВ “Гранд Інвест Лімітед”.

За результатами розгляду вказаних документів Комісія ГУ ДПС у Волинській області прийняла рішення від 23.04.2021 №2592535/42765707 про відмову в реєстрації податкової накладної від 08.04.2021 №1. Підставою відмови у реєстрації в ЄРПН податкової накладної від 08.04.2021 №1 зазначено ненаданням платником податку копій документів: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. В графі “Додаткова інформація” вказано: відсутні розрахункові документи (платіжні доручення, банківські виписки), що підтверджують повну оплату по виписаній податковій накладній (залишене без змін рішенням Рішенням Комісії ДПС України від 13.05.2021 №21767/42765707/2).

Не погодившись з такими рішеннями про відмову у реєстрації податкової накладної ТзОВ “Агроінвест Криничні Луки” звернулось в суд з даним позовом.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Відповідно до абзаців першого, п'ятого, десятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Як передбачено пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктами 7, 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Додатком 3 до Порядку № 1165 визначені критерії ризиковості здійснення операцій, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктами 2 - 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520) передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктами 5, 6 Порядку № 520 передбачено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пунктів 9, 10, 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

Як вірно зазначено судом першої інстанції зі змісту квитанції від 13.04.2021 про зупинення реєстрації податкової накладної від 08.04.2021 №1 вказано підставу зупинення її реєстрації в ЄРПН: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послу 1008, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Разом з тим, колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що у розглядуваному випадку контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної.

Як вбачається з матеріалів справи у письмових поясненнях від 20.04.2021 №19 ТзОВ “Агроінвест Криничні Луки” вказало підставу складення податкової накладної, поданої на реєстрацію та перелік документів щодо господарської операції на підставі якої було складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну №1 від 08.04.2021. Також зазначило, що таблиця даних платника податків на додану вартість подана 14.04.2021, тобто після складення та відправлення на реєстрацію податкової накладної від 08.04.2021 №1.

Також з поданих документів видно, що 08.04.2021 ТзОВ “Агроінвест Криничні Луки” та ТОВ “ГРАНД ІНВЕСТ ЛІМІТЕД” підписали видаткову накладну №8 від 08.04.2021, акт приймання-передачі №gr00-000014, а також позивачем виставлено контрагенту рахунок на оплату №3 та у цей день позивачем було складено податкову накладну від 08.04.2021 №1.

Окрім цього, до позовної заяви товариством долучено виписку по рахунку з АБ “УКРГАЗБАНК” від 12.04.2021, відповідно до якої ТзОВ “ГРАНД ІНВЕСТ ЛІМІТЕД” сплатило на користь ТзОВ “Агроінвест Криничні Луки” 470000,00 грн, в призначенні платежу зазначено: за просо згідно рахунку №3 від 08.04.2021 в тому числі ПДВ 20% 78 333,33 грн. Тобто, станом на 08.04.2021 була відсутня оплата ТзОВ “ГРАНД ІНВЕСТ ЛІМІТЕД” за придбаний у ТзОВ “Агроінвест Криничні Луки” товар.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що наявність заборгованості орендаря перед позивачем не є підставою для невиконання позивачем обов'язку щодо складання та подання на реєстрацію податкових накладних, оскільки аналіз поданих документів вказує на те, що у цьому випадку датою виникнення податкових зобов'язань з продажу Проса 3-го класу відповідно до приписів пункту 187.1 статті 187 ПК України є дата оформлення документа, що засвідчує факт передачі товару платником податку - видаткова накладна №8 від 08.04.2021, акт приймання-передачі №gr00-000014.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Як вбачається з спірного рішення від 23.04.2021 №2592535/42765707, підставою для відмови у реєстрації податкової накладної від 08.04.2021 №1 слугувало ненадання платником податку копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. В графі “Додаткова інформація” вказано: відсутні розрахункові документи (платіжні доручення, банківські виписки), що підтверджують повну оплату по виписаній податковій накладній.

Разом з тим, як вірно зазначено судом першої інстанції, форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН встановлена додатком до Порядку №520; вона передбачає необхідність підкреслення конкретних первинних документів, які не надані платником, та у вказаній формі наявна графа “Додаткова інформація”. Проте в порушення вимог щодо форми рішення, встановленої додатком до Порядку №520, спірне рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 23.04.2021 №2592535/42765707 не містить підкреслень за найменуваннями первинних документів, яких не надав платник. Відповідна позначка “х” про ненадання документів стосується груп первинних документів: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. У даному випадку договором купівлі-продажу №46С/2021 встановлено, що 86% оплати проводиться після поставки та оформлення документів, а 14% - після реєстрації Податкової накладної. Додатковою угодою №1 до Договору №46С/2021 від 05.04.2021, укладеною сторонами 12.04.2021, було змінено порядок розрахунків, а саме 40% вартості товару оплачується після поставки та оформлення документів, а 60% - до 15.05.2021. Оплата за товар була проведена 12.04.2021, що підтверджується випискою по рахунку з АБ “УКРГАЗБАНК” від 12.04.2021.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що у позивача була відсутня можливість надання розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків щодо задекларованих господарських операцій, ба більше реєстрація податкової накладної проведена за першою подією - передачею товару по акту приймання-передачі №gr00-000014 від 08.04.2021, а не за фактом проведення оплати за товар.

Про ненадання будь-яких інших документів в рішенні від 23.04.2021 №2592535/42765707 не йдеться.

Апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що надані позивачем документи, які стосуються передачі проса 3 класу відповідно до укладеного договору купівлі-продажу №46С/2021 від 05.04.2021, є достатніми для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію в ЄРПН податкової накладної від 08.04.2021 №1.

Окрім цього судом першої інстанції вірно зазначено, що торгівля власно вирощеною сільськогосподарською продукцією за основними кодами УКТ ЗЕД 1001- пшениця, 1206 - соняшник, 1008-просо є одним із видів діяльності позивача.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що ГУ ДПС у Волинській області як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, та не навів обґрунтованих мотивів законності прийняття спірного рішення, яким ТзОВ “Агроінвест Криничні Луки” відмовлено в реєстрації в ЄРПН податкової накладної від 08.04.2021 №1.

Відтак, судом першої інстанції підставно задоволена позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 23.04.2021 №2592535/42765707 про відмову в реєстрації податкової накладної, та оскільки вказане рішення визнане протиправним, а подані позивачем пояснення та документи підтверджують здійснення господарських операцій, по яких складена спірна ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію вказаної ПН, відтак позовна вимога про зобов'язання зареєструвати спірну ПН в ЄРПН також вірно задоволена судом першої інстанції.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду з наведених вище мотивів, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року у справі № 140/7074/21 без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. І. Запотічний

судді О. І. Довга

В. З. Улицький

Повне судове рішення складено 14.02.2022