03 лютого 2022 рокуЛьвівСправа № 460/2187/21 пров. № А/857/19013/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання: Омеляновській Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 липня 2021 року (суддя Дорошенко Н.О., ухвалено в м. Рівне) у справі № 460/2187/21 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гощаночка" до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинення певних дій,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Гощаночка" звернулось в суд з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України та просило: визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23.11.2020 №2158414/39057667, №2158421/39057667, №2158419/39057667, №2158422/39057667, №2158418/39057667, №2158417/39057667, №2158420/39057667 та від 24.11.2020 №2163328/39057667, №2163334/39057667, №2163335/39057667, №2163331/39057667, №2163327/39057667, №2163326/39057667, №2163332/39057667, №2163333/39057667, №2163330/39057667, №2163329/39057667; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 01.10.2020 №473, №472, №501, від 02.10.2020 №479, від 05.10.2020 №482, від 07.10.2020 №485, №486, від 08.10.2020 №488, від 09.10.2020 №493, №491, №489, №490, від 12.10.2020 №496, №495, №497, від 13.10.2020 №498, від 14.10.2020 №499.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі №460/1340/21 роз'єднано поєднані в одному провадженні позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Гощаночка" у справі №460/1340/21, виділивши в самостійне провадження вимоги, зокрема, про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23.11.2020 №2158417/39057667 та зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 07.10.2020 №486, сформовану Товариством з обмеженою відповідальністю "Гощаночка" за наслідками господарської операції з Товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Хазар" ЛТД. 25.03.2021 виділеному в самостійне провадження позову присвоєно єдиний унікальний номер справи 460/2187/21, який передано раніше визначеному складу суду в складі судді Дорошенко Н.О.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23 липня 2021 року позов задоволено повністю.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив відповідач- Головне управління ДПС у Рівненській області, яке в апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги зокрема зазначає, що, задовольняючи позовні вимоги, суд І інстанції вказує на те, що квитанція про зупинення реєстрації ПН не конкретизованою, є загальною та формальною, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати. Зазначає, що апелянт не погоджується з таким висновком та вважає невірне застосування судом норми пункту 6 Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 року. Даним пунктом визначено перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Відтак вважає, що чинне законодавство передбачає автоматизований моніторинг відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків (ПКМУ № 1165) саме з метою забезпечення мінімального впливу людського ресурсу на реєстрацію таких ПН/РК, тому висновок суду щодо недостатності даних у квитанції про зупинення реєстрації ПН не є таким, що ґрунтується на нормах матеріального права. Окрім цього зазначає, що зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну є передчасним, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання Державної податкової служби України повторно розглянути питання щодо реєстрації податкової накладної у порядку, з урахуванням висновків суду у цьому рішенні. Також зазначає, що з огляду на положення КАС України, щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції, в даному випадку, цього органу державної влади.
Сторони будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи явки уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, що відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України не перешкоджає розгляду справи без їхньої участі.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Протокольною ухвалою суду від 03.02.2022 продовжено строк розгляду справи на 15 днів.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні по справі матеріали та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Гощаночка» зареєстроване як юридична особа 17.01.2014, номер запису №16081020000011288, основним видом економічної діяльності товариства є перероблення молока, виробництво масла та сиру, розведення великої рогатої худоби молочних порід, оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами, виробництво маргарину та інших харчових жирів (код КВЕД 2010). Виробничу діяльність, в тому числі з перероблення молока, виготовлення масла та сиру, а також оптову торгівлю молочними продуктами (код УКТ ЗЕД 2010) здійснює на орендованих потужностях, розташованих за адресою: вул. Шевченка, 73В, смт. Гоща, Рівненської області.
Позивачем 29.10.2020 направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) податкову накладну №486 від 07.10.2020 на суму 6000,00 грн, у т.ч. ПДВ 1000,00 грн., яку сформовано на дату відвантаження товару для ТОВ фірма «Хазар ЛТД».
З матеріалів справи вбачається, що 20.08.2018 р. між позивачем та його контрагентом ТОВ фірма «Хазар ЛТД» було укладено договір № 28 на поставку молочної продукції, згідно з п. 3.4 якого приймання-передача товару по кількості та якості здійснюється на складі Замовника у порядку, визначеному законодавством України. Постачання товару для ТОВ фірма «Хазар ЛТД» підтверджується видатковою накладною №460 від 07.10.2020 на суму 6000,00 грн, у т.ч. ПДВ 1000,00 грн.
Оплата від ТОВ фірма «Хазар ЛТД» надійшла 19.10.2020, що підтверджується наявними у справі документами (а.с.99-103), оборотно-сальдовою відомістю по 361 рахунку за жовтень 2020 (а.с.97).
Товариством з обмеженою відповідальністю «Гощаночка» 29.10.2020 отримано квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної №486 від 07.10.2020 №9281570638, з якої вбачається, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0405 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК.
В подальшому 20.11.2020 позивачем направлено повідомлення №5 про подання пояснень та копій документів, в якому позивач просив зареєструвати податкову накладну №486 від 07.10.2020 та надав відповідні підтверджуючі документи, які стосуються господарської операції.
Рішенням відповідача від 23.11.2020 №2158417/39057667 відмовлено у реєстрації податкової накладної №486 від 07.10.2020 (залишене без змін Комісією центрального рівня рішенням від 02.12.2020), підставою для відмови відповідачем зазначено про ненадання платником: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити); розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. В графі «Додаткова інформація» відповідачем не зазначено конкретно, яких документів платником не надано.
Позивач, вважаючи таке рішення протиправним, звернувся в суд з даним позовом.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 , операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, в силу вимог п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін (абзац 1 пункту 201.1 ПК України).
Відповідно до абзаців першого, п'ятого, десятого, дванадцятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Як передбачено пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Пунктами 7, 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Пунктом 25 Порядку № 1165 передбачено, що комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, у зв'язку з укладенням договору поставки №28 та відвантаженням 07.10.2020 товару для ТОВ фірма «Хазар ЛТД», відповідно до приписів п.201.10. ст.201 Податкового кодексу України, за правилом першої події, на підставі п. б) п. 187.1 ст. 187 ПК України ТОВ «Гощаночка» складено податкову накладну №486 від 07.10.2020 та відправлено її на реєстрацію 29.10.2020.
Порядком №1165 було затверджено критерії ризиковості здійснення операцій. Згідно п.1 яких, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Пунктами 2 - 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520) передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктами 5, 6 Порядку № 520 передбачено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Відповідно до пунктів 9, 10, 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Дослідивши надані позивачем копії документів, колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що надіслані позивачем 20.11.2020 письмові пояснення з копіями документів в повній мірі відображають зміст господарської операції між позивачем та ТОВ фірма «Хазар ЛТД».
Так, позивачем були надані первинні документи бухгалтерського обліку на підтвердження господарської операції: договори, акти виконаних робіт, видаткові накладні, документи бухгалтерського обліку тощо.
Як вбачається з матеріалів справи, оптову торгівлю молочними продуктами (код УКТ ЗЕД 2010) позивач здійснює на орендованих потужностях, розташованих за адресою: вул. Шевченка, 73В, смт. Гоща, Рівненської області. На ТОВ «Гощаночка» працевлаштовані 35 працівників, здійснюється постійна діяльність з виробництва молочної продукції. ТОВ "Гощаночка" повністю забезпечене власними основними засобами, що необхідні для здійснення діяльності з перероблення молока, виробництва масла та сиру, оптової торгівлі молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами, виробництва маргарину та інших харчових жирів. Згідно з даними бухгалтерського обліку балансова вартість основних засобів станом на 30.10.2020 складає 2 577 413, 63 грн. У фінансовій звітності відображена вартість наявних основних засобів.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що для виготовлення кисломолочної продукції, виробництва масла та сиру, позивач використовував власне обладнання, що відноситься до основних засобів товариства, а саме: - пастеризаційно-охолоджувальну установку ОКЛ-5 (інв. № 00019), пастеризатор трубчастий ПТУ-5 (інв. № 00020), ванну ВК-2.5 (інв. № 0005), заквасочник молочний ОЗУ-О.35 (інв. № 00010), маслоутворювач трьох-барабанний (інв. № 00048), гологенізатор К5-ОР2А-1.25, сепаратор Ж5 ОСТ 2ТЗ (інв. № 00023), напіватомат фасування різних продуктів (інв. № 00058), та інше. У виробничій діяльності з виготовлення згаданої молочної продукції ТОВ "Гощаночка" використовувалась сировина, придбана, зокрема, в сільськогосподарського обслуговуючого кооперативну «Гориньдар» (код ЄДРПОУ 42049148), в якого придбавалась молоко (на підставі видаткових накладних за № № 118 від 01.10.2020, № 119 від 02.10.2020, № 121 від 09.10.2020, № 122 від 12.10.2020 та № 123 від 13.10.2020), сировина, придбана в ТОВ «Укрмолпродукт», в якого придбавалось знежирене молоко (на підставі видаткових накладних№ УМ-0001568/СК від 02.10.2020, № УМ-0001710/СК від 03.10.2020, № УМ-0001718/СК від 08.10.2020 та № УМ-0001739/СК від 12.10.2020), сировина, придбана в ТОВ «Компанія Інтерком», в якого придбавалась комплексна, стабілізаційна суміш ( зокрема за видатковою накладною № 894 від 06.10.2020), сировина, придбана у приватного підприємства фірми «Атрибут», в якої придбавався замінник молочного жиру 2203 (жир спеціального призначення) торгівельної марки «Sania» (за видатковою накладною № 1127 від 09.10.2020), а також сировина, придбана в ТОВ «Бейсік Інгредієнте», в якого придбавались нізин і лактоза 50% (натаміцин) (по видатковій накладній № 587 від 15.09.2020).
Таож, факти здійснення ТзОВ "Гощаночка" виробничої діяльності з перероблення молока, виробництва масла та сиру, з наступним здійсненням оптової торгівлі виготовленої на власних потужностях молочної продукції підтверджується, зокрема, низкою господарських операцій з придбання комплектуючих матеріалів для фасування, сортування та подальшого транспортування такої молочної продукції. Зокрема, для зазначених цілей позивачем придбавалась у ТОВ «Компанія «Пласт-Хаус» відра ємністю 1 л в кількості 5000 шт (видаткова накладна №263 від 13.10.2020), у ФОП ОСОБА_1 мішки (видаткова накладна №РН-0000383 від 18.09.2020), у ТОВ «Юг Картон Україна» ящики для транспортування продукції (видаткова накладна №2766 від 23.09.2020). Також як вбачається з матеріалів справи, позивачем укладено договір перевезення вантажу автомобільним транспортом з ФОП ОСОБА_2 , який здійснює доставку молочної продукції для контрагентів.
Відтак, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що позивачем було подано на розгляд комісії контролюючого органу - Головного управління ДПС у Рівненській області всі необхідні документи щодо господарської операції, на підставі якої позивачем сформовано податкову накладну №486 від 07.10.2020, реєстрацію якої зупинено. Вказані документи складені у повній відповідності до вимог законодавства і саме такими документами супроводжувалось оформлення господарської операції, в рамках якої складена така податкова накладна.
Проте, незважаючи на виконання позивачем вказаних вимог законодавства, відповідачем прийнято оскаржуване рішення від 23.11.2020 №2158417/39057667 з підстав ненадання платником податків первинних документів щодо постачання/придбання товарів; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, та при цьому, в рішенні не вказано (не підкреслено), яких саме документів не було подано платником податків.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, мотивування оспорюваного рішення фактом ненадання первинних документів щодо постачання/придбання товарів; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків без належної конкретизації документів, яких не було надано платником і на підставі яких відповідач не мав можливості прийняти позитивне рішення щодо реєстрації податкової накладної №486 від 07.10.2020 є неприйнятним, оскільки у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючим органом не зазначено конкретного переліку документів, який повинен надати платник податків.
Також судом першої інстанції вірно зазанчено, що суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення має бути мотивованим.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з витягу з протоколу №157/17-00 від 23.11.2020 засідання комісії вбачається, що фактичною підставою для відмови у реєстрації зазначеної податкової накладної стало ненадання позивачем розрахункових документів як за придбаний товар, так і за реалізований товар та/або оборотно-сальдові відомості по рахунку 361, а відтак, судом першої інстанції вірно зазначено, що фактична та юридична підстави для відмови у реєстрації податкової накладної були різні, так в протоколі зазначену тільки одну підставу для відмови у реєстрації податкової накладної це не надання розрахункових документів, а фактично у спірному рішенні вказано про ненадання платником також первинних документів щодо постачання/придбання товарів.
Окрім цього судом першої інстанції вірно зазначено, що ненадання платником податку таких документів, у випадку якщо з наданих платником податків документів можливо встановити зміст та обсяг господарської операції, не може бути достатньою правовою підставою для відмови платнику податків у реєстрації податкової накладної.
Відтак враховуючи викладене вище, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що надані позивачем документи та пояснення були цілком достатніми для прийняття Комісією ГУ ДПС в Рівненській області рішення про реєстрацію податкової накладної №486 від 07.10.2020 в ЄРПН, а відтак, оскаржуване рішення від 23.11.2020 №2158417/39057667 вірно скасовано судом першої інстанції.
Оскільки рішення від 23.11.2020 №2158417/39057667 визнане протиправним, а подані позивачем пояснення та документи підтверджують здійснення господарських операцій, по яких складена спірна ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію вказаної ПН, відтак позовна вимога про зобов'язання зареєструвати спірну ПН в ЄРПН також вірно задоволена судом першої інстанції.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду з наведених вище мотивів, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 липня 2021 року у справі № 460/2187/21 без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. І. Запотічний
судді О. І. Довга
В. З. Улицький
Повне судове рішення складено 14.02.2022