Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
14 лютого 2022 р. № 520/25592/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "САНОІЛ" до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови, -
Товариства з обмеженою відповідальністю "САНОІЛ" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 302591 від 23.11.2021 на суму 17000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно діючого законодавства обов'язок щодо оформлення товарно-транспортної накладної покладається на вантажовідправника, в той же час чинне законодавство не містить норм, які б покладали на автомобільного перевізника прямий обов'язок здійснення контролю правильності оформлення вантажовідправником всіх відомостей, внесених до товарно-транспортної накладної. Через це, при наявності у автомобільного перевізника на момент проведення перевірки документів відповідної товарно-транспортної накладної, підстав для складання акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, та подальшим прийняттям постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу немає.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача 21.12.2021 надано відзив на позовну заяву, в якому він не погодився з позовними вимогами та просив відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачені чинним законодавством. Також зазначив, що співробітниками Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (у Полтавській області) 01.10.2021 на підставі направлення №015024 від 27.09.2021 проводилась рейдова перевірка. В ході рейдової перевірки та відповідно до порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів був зупинений транспортний засіб марки DAF державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 . У ході перевірки документів, наданих водієм, було встановлено, що перевізник не забезпечив водія транспортного засобу належним чином оформленою товарно-транспортною накладною, чим порушено вимоги ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі за текстом - Закон №2344-ІІІ). Відповідачем було зазначено, що враховуючи допущені порушення вимог ст. 48 Закону №2344-ІІІ, відповідальність за неналежне оформлення товарно-транспортної накладної підпадає під дію абзацу 3 частини першої статті 60 Закону №2344-ІІІ, через що просить в задоволенні позовних вимог TOB «САНОІЛ» відмовити в повному обсязі.
Позивачем 05.01.2022 надано відповідь на відзив, в якій зазначається, що за приписами статті 60 Закону №2344-ІІІ до автомобільного перевізника застосовується адміністративно-господарський штраф за перевезення вантажу саме за відсутність на момент проведення перевірки документів, визначених ст. 48 Закону №2344-ІІІ. Однак, на думку позивача, відповідач тлумачить однозначний зміст вищевказаних статей на свій розсуд, помилково вважаючи, що абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-ІІІ встановлює відповідальність за неналежне оформлення товарно-транспортної накладної.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оскільки в період з 28.12.2021 по 09.01.2022 суддя Волошин Д.А. перебував у щорічній відпустці а в період з 07.02.2022 по 11.02.2022 - на онлайн підготовці суддів окружних адміністративних судів для підтримання кваліфікації, тому розгляд справи здійснюється з урахуванням днів відпустки та в перший робочий день після закінчення підготовки.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне
Суд встановив, що співробітниками Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (у Полтавській області) 01.10.2021 на підставі направлення №015024 від 27.09.2021 проводилась рейдова перевірка на 346км.+500м. а/д М-03 «Київ-Харків-Довжанський», під час якої було перевірено транспортний засіб марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 .
Під час здійснення перевірки документів було встановлено, що автомобільним перевізником є TOB «САНОІЛ», яке надавало послуги з перевезення вантажу.
За результатами проведення рейдової перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №250628 від 01.10.2021, в якому вказано, що автомобілем марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , здійснювалось надання послуг з перевезення вантажу. Додатково було встановлено, що перевізник не забезпечив водія транспортного засобу належним чином оформленою товарно-транспортною накладною, а саме, в графі "автомобільний перевізник" відсутній код ЄДРПОУ, чим порушено вимоги ст. 48 Закону №2344-ІІІ.
За результатами розгляду акту №250628 від 01.10.2021, що відбувся в Слобожанському міжрегіональному управлінні Укртрансбезпеки (Полтавська область) 23.11.2021, відповідачем винесено постанову №302591 від 23.11.2021 про застосування адміністративно - господарського штрафу до ТОВ "САНОІЛ" в розмірі 17000,00 грн за порушення вимог статті 48 Закону №2344-ІІІ, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ, а саме: до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень вантажу за відсутності на момент проведення перевірки документів, перелік яких визначений статті 48 даного Закону (а саме, товарно-транспортної накладної).
Вважаючи зазначені дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Статтею 1 Закону №2344-ІІІ передбачено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Відповідно до статті 6 Закону №2344-ІІІ державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (стаття 33 Закону №2344-ІІІ).
Статтею 34 Закону №2344-III визначено, що автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів і забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ "САНОІЛ" є товариством з обмеженою відповідальністю основним видом діяльності якого є код КВЕД 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
Відповідно до товарно-транспортної накладної від 01.10.2021 №20210288 позивач здійснював перевезення вантажу з м. Дергачі до м. Києва. Тобто, позивач є автомобільним перевізником в розумінні статті 1 Закону №2344-ІІІ.
Як зазначено вище, актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 250628 від 01.10.2021 встановлено, що перевізник не забезпечив водія транспортного засобу належним чином оформленою товарно-транспортною накладною, чим порушено вимоги ст. 48 Закону №2344-ІІІ, а саме, в графі "автомобільний перевізник" відсутній код ЄДРПОУ.
Пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, встановлено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39, 48 Закону №2344-ІІІ документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, додержання водієм режиму праці та відпочинку, виконання водієм інших вимог правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Пунктом 8 частини 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Статтею 48 Закону №2344-III встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю" №1534-IX від 03.06.2021, який набрав чинності 01.10.2021, внесені зміни до статті 48 Закону №2344-ІІІ, зокрема доповнено статтю абзацами 5-11, в яких зазначено, що при оформленні товарно-транспортної накладної вантажовідправник зазначає такі обов'язкові реквізити: дата і місце складання; вантажовідправник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); автомобільний перевізник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), прізвище, ім'я, по батькові водія та номер його посвідчення; вантажоодержувач (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто; пункти завантаження і розвантаження.
Тобто, законодавством прямо передбачений обов'язок вантажовідправника при оформленні товарно-транспортної накладної зазначати код ЄДРПОУ вантажоперевізника. В той же час, обов'язок автомобільного перевізника щодо оформлення товарно-транспортної накладної, або, як зазначив у позовній заяві позивач, здійснення контролю за правильністю оформлення вантажовідправником всіх відомостей, внесених до товарно-транспортної накладної, законодавством не передбачено. Отже, порушення автомобільного перевізника щодо не забезпечення водія належним чином оформленою товарно-транспортною накладною, що відповідає вимогам законодавства, відсутні.
Окрім того, Наказом Міністерства Інфраструктури України "Про затвердження Змін до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні" від 03.06.2019 №413 затверджено форму товарно-транспортної накладної, відповідно до якої в графі "автомобільний перевізник" не міститься пункту для зазначення коду ЄДРПОУ автомобільного перевізника.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Даною нормою не передбачена відповідальність перевізника за перевезення пасажирів та вантажів з неналежно оформленою товарно-транспортною накладною.
Враховуючи те, що Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю" №1534-ІХ від 03.06.2021 набрав чинності 01.10.2021, тобто в той же день, коли вантажовідправником була оформлена товарно-транспортна накладна №20210288, яка має незначний недолік допущений вантажовідправником а не позивачем, що не свідчить про неможливість ідентифікації вантажного перевезення та відсутність товаро-транспортної накладної під час здійснення перевезення, суд, враховуючи положення статті 2 КАС України дійшов висновку, що постанова №302591 від 23.11.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу є неправомірною та підлягає скасуванню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки відповідачем не доведено правомірності його дій при винесені постанови №302591 від 23.11.2021 про застосування адміністративно - господарського штрафу до ТОВ "САНОІЛ", тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "САНОІЛ" (територія автотурбази "Кемпінг", смт. Високий, Харківський район, Харківська область, 62459, ЄДРПОУ 31610072) до Державної служби України з безпеки на транспорті (просп. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135, ЄДРПОУ 39816845) про скасування постанови - задовольнити.
Скасувати постанову №302591 від 23.11.2021 про застосування адміністративно - господарського штрафу до Товариства з обмеженою відповідальністю "САНОІЛ" в розмірі 17000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.).
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "САНОІЛ" за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин