Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
14 лютого 2022 року № 520/9619/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, буд. 3,м. Київ,03048, код ЄДРПОУ 40108646) визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції , в якому просила суд:
-визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ним інспектору взводу №1 роти №4 батальйону №4 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 доплати за несення нею служби у нічний час за період з 07.11.2015 по 28.02.2018 та сум індексації її грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017
-зобов'язати Департамент патрульної поліції здійснити відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” нарахування та виплату інспектору взводу №1 роти №4 батальйону №4 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 доплати за службу у нічний час за період з 07.11.2015 по 28.02.2018.
-зобов'язати Департамент патрульної поліції здійснити відповідно до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” нарахування та виплату інспектору взводу №1 роти №4 батальйону №4 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 індексації її грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017.
-зобов'язати Департамент патрульної поліції здійснити відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянами втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати” нарахування та виплату інспектору взводу № 1 роти №4 батальйону№4 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 компенсації втрати частини її доходу в зв'язку з несвоєчасною виплатою її доплати за несення нею служби у нічний час з 07.11.2015 по 28.02.2018 та у зв'язку з несвоєчасною виплатою їй індексації її грошового забезпечення з 07.11.2015 по 31.10.2017.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з вересня 2015 року і по час звернення до суду ОСОБА_1 перебуває на службі в Управлінні патрульної поліції Харківської області Департаменту патрульної поліції на посаді інспектора та отримує грошове забезпечення відповідно до Закону України «Про Національну поліцію».
Водночас з 07.11.2015 по 28.02.2018 внаслідок бездіяльності Департаменту патрульної поліції інспектору ОСОБА_1 не нараховувалась і не виплачувалась доплата за несення нею служби у нічний час, а з 07.11.2015 по 01.11.2017 їй не нараховувались і не виплачувалась індексація її грошового забезпечення.
Крім того, інспектору ОСОБА_1 також не нараховувалась і не виплачувалась компенсація за несвоєчасну виплату їй доплати за несення служби у нічний час та індексації грошового забезпечення.
Позивач не згодна зі вказаними діями , а тому звернулась до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Дослідивши надані матеріали справи, суд вказує наступне.
Згідно з частинами 1, 2 та 5 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно ж до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Приписами підпункту 3 пункту 5 цієї Постанови передбачено обов'язкову доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Як передбачено п. 8 вказаної постанови вона застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» що відбулось 07.11.2015.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Згідно з п. 11 Розділу II Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Проте, як встановлено судом, всупереч викладеному Департаментом патрульної поліції внаслідок його незаконної бездіяльності інспектору Управління патрульної поліції в Харківській області ОСОБА_1 доплата за несення нею служби у нічний час за період з 07.11.2015 по 28.02.2018 років не нараховувалась і не виплачувалась.
Щодо не виплати ОСОБА_1 доплати за несення служби у нічний час. Відповідно до посадової інструкції інспектора патрульної поліції він несе службу цілодобово, тобто і в нічний час, який триває з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. Оригінал інструкції знаходиться у відповідача ;
Відповідно до наданих суду ОСОБА_1 копій розрахункових листів вона за період з 07.11.2015 по 28.02.2018 доплати за несення служби у нічний час не отримала.
На запит ОСОБА_1 Управління патрульної поліції в Харківській області надало довідку про несення нею служби в нічний час за період з 07.11.2015 по 28.02.2018.
На звернення трудового колективу Управління патрульних поліції в Харківській області начальник Департаменту фінансового забезпечення і бухгалтерського обліку Національної поліції України дав відповідь, про підтвердження ним факту невиплати поліцейським Управління патрульної поліції в Харківській області оплати за службу в нічний час за період з 07.11.2015 по 28.02.2018. Оригінали відповідей на звернення знаходяться у позивача.
Також суд вказує, що як передбачено приписами ч.5 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Приписами ч. 1 ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Водночас відповідно до ч. 1 ст.4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення. Приписами п.6 вказаного Порядку передбачено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Отже, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Тому невиконання обов'язку з нарахування індексації на грошове забезпечення в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, свідчить про недотримання вимог Закону.
Проте всупереч вимог вказаних законодавчих та нормативних актів Департаментом патрульної поліції внаслідок його бездіяльності інспектору Управління патрульної поліції в Харківській області ОСОБА_1 індексація її грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 01.11.2017 років не нараховувалась і не виплачувалась.
Водночас відповідач листом за №346зі/1/41/5/05-2021 від 23.04.2021 зазначив, що підстави для виплати індексації за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 відсутні.
Доказом невиплати ОСОБА_1 індексації також є розрахункові листи, в яких відсутні суми нарахованої позивачеві індексації.
Таким чином, суд приходить до висновку, що бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ним інспектору взводу №1 роти №4 батальйону №4 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 доплати за несення нею служби у нічний час за період з 07.11.2015 по 28.02.2018 та сум індексації її грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 є протиправною і вона має бути припинена судом шляхом зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачеві доплати за несення ним служби у нічний час за період з 07.11.2015 по 28.02.2018 та здійснити нарахування та виплату позивачеві індексації її грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017
Суд також вказує, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). З метою реалізації вказаного Закону Постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001 прийнято Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.
Як передбачено ст. 2 вказаного Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
В п. З Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати зазначається, що компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в його постанові від 24.01.2019 по справі №159/1615/17, кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Використане у статті 3 Закону №2050-111 та пункті 4 Порядку .N"«159 формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення. Аналогічний підхід до розуміння зазначених норм права Верховний Суд України висловив раніше у постановах від 19 грудня 2011 року (справа №6-58цс11), від 11 липня 2017 року (справа №21-2003а16). Такий підхід підтримано і Верховним Судом, зокрема, у постанові від 3 липня 2017 року (справа №521/940/17). Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 Закону №2050-111, окремих положень Порядку №159 дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ним інспектору взводу №1 роти №4 батальйону №4 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 доплати за несення нею служби у нічний час за період з 07.11.2015 по 28.02.2018 та сум індексації її грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції здійснити відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” нарахування та виплату інспектору взводу №1 роти №4 батальйону №4 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 доплати за службу у нічний час за період з 07.11.2015 по 28.02.2018.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції здійснити відповідно до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” нарахування та виплату інспектору взводу №1 роти №4 батальйону №4 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 індексації її грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції здійснити відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянами втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати” нарахування та виплату інспектору взводу № 1 роти №4 батальйону№4 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції ОСОБА_1 компенсації втрати частини її доходу в зв'язку з несвоєчасною виплатою її доплати за несення нею служби у нічний час з 07.11.2015 по 28.02.2018 та у зв'язку з несвоєчасною виплатою їй індексації її грошового забезпечення з 07.11.2015 по 31.10.2017.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.