Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
14 лютого 2022 року справа № 520/5076/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача від 07.02.2022р. у порядку ст. 383 КАС України по справі №520/5076/2020 за позовом ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач, заявник) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Згідно з ч.3 ст.166 КАС України та ст. 383 КАС України даний процесуальний документ може бути вирішений по суті у порядку письмового провадження без призначення судового засідання з повідомленням (викликом) осіб.
Позивач у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання протиправними дій з приводу зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення; 2) зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.01.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% суми грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум
Аргументуючи ці вимоги заявник зазначив, що унаслідок штучно створених адміністративним органом перешкод пенсія після перерахунку з 01.01.2018р. виплачується не у повному розмірі.
Отже, предметом спору за самостійно та за власною вільною волею сформульованими вимогами заявника є відповідність закону управлінського волевиявлення пенсійного органу виключно з приводу розміру відсоткового значення грошового забезпечення військовослужбовця у процедурі перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії заявника.
Будь-які інші вимоги, зокрема, про структуру, розмір та складові елементи грошового забезпечення військовослужбовця не є предметом спору у справі №520/5076/2020.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 р. у справі №520/5076/2020 позов було задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) з приводу зменшення з 01.01.2018 р. розміру пенсії ОСОБА_1 з показника 80% грошового забезпечення до показника 70% грошового забезпечення, зобов'язано здійснити з 01.01.2018 р. перерахунок розміру пенсії із збереженням показника 80% грошового забезпечення та провести виплату різниці.
07.02.2022 р. заявник подав до суду процесуальний документ, де викладені вимоги про: 1) визнання протиправними дій ГУПФУ в Харківській області щодо зменшення відсотка грошового забезпечення ОСОБА_1 під час перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 22.02.2021 р. № ФХ-121460/ВСЗ та порушення підтвердженого рішенням суду від 18.05.2020 р. у справі №520/5076/2020 права ОСОБА_1 на отримання пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення; постановлення окремої ухвали, якою зобов'язати ГУПФУ в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із збереженням показника 80% грошового забезпечення, вирішуючи який по суті, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Вирішуючи по суті згаданий процесуальний документ заявника, суд виходить із таких підстав та мотивів.
Право громадян на соціальний захист проголошено ст.46 Конституції України.
Пунктом п.6 ч.1 ст.92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
З 01.01.2004р. таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення".
У силу дії бланкетної норми ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, порядок соціального захисту у формі пенсійного забезпечення звільнених у відставку осіб начальницького складу органів внутрішніх справ унормовано, насамперед, приписами Закону України від 09.04.1992р. №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон України №2262-XII).
Так, положення названого закону запроваджують дві окремі, самостійні і незалежні одна від одної процедури, за якими відбувається обчислення розміру пенсії особи, а саме: 1) за ст.43 Закону України №2262-XII - у випадку призначення пенсії вперше та 2) за ст.63 Закону України №2262-XII - у випадку збільшення розміру вже призначеної пенсії за подією збільшення розміру оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді.
При цьому, ст.43 Закону України №2262-XII визначено порядок обчислення розміру пенсії у разі її призначення вперше і саме у цій процедурі базовою розрахунковою величиною є виплати (як винагорода за працю), одержані особою-пенсіонером під час проходження служби (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення самого працівника (службовця) - власна винагорода особи за працю).
Натомість, ст.63 Закону України №2262-XII визначено порядок обчислення розміру вже призначеної пенсії шляхом її перерахунку у залежності від тих виплат (як винагорода за працю), котрі одержані третьою сторонньою особою - іншим працівником, який обіймає цю ж саму чи прирівняну посаду (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення іншого працівника - діючого службовця за аналогічною (прирівняною) посадою - винагорода третьої сторонньої особи за працю).
У силу правового висновку постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019р. по зразковій справі №240/5401/18 процедури призначення пенсії (ст.43 Закону України №2262-XII) та перерахунку пенсії (ст.63 Закону України №2262-XII) є різними як за змістом, так і за механізмом проведення.
Відтак, суд не знаходить підстав для поєднання цих процедур за будь-якими компонентами, адже протилежне тлумачення змісту норм ст.ст.43 і 63 Закону України №2262-XII із абсолютною неминучістю призводить до штучного створення «віртуального» (неіснуючого у дійсності) показника грошового забезпечення, котрий не отримується жодним із діючих публічних службовців за рахунок автоматичного додавання структури власного грошового забезпечення особи-пенсіонера під час проходження служби до структури грошового забезпечення діючого публічного службовця.
Суд відмічає, що згідно з ч.4 ст.63 Закону України №2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, питання визначення механізму перерахунку пенсій (умов, порядку та розмірів) передано законодавцем у відання Уряду України і деталізовано, зокрема, у положеннях Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджено постановою КМУ від 13.02.2008р. №45, далі за текстом - Порядок №45).
Окрім того, процедура призначення та процедура перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії деталізовані також і приписами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402; далі за текстом - Порядок №3-1).
Згідно з п.1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, приводом для проведення перерахунку розміру раніше призначеної пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення загального характеру, виданого суб'єктом владних повноважень, наділеним правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців чи інших осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
30.08.2017р. КМУ було прийнято постанову №704 з приводу оплати служби військовослужбовців (далі за текстом - Постанова КМУ №704).
Згідно з п.10 постанови КМУ №704 згадане нормативне рішення Уряду України набирало чинності з 01.01.2018р.
Постановою КМУ від 27.12.2017р. №1052 до п.10 Постанови КМУ №704 були внесені зміни в частині календарної дати набуття чинності і строк початку дії цього нормативного акту було перенесено з 01.01.2018р. на 01.01.2019р.
Таким чином, станом на 01.01.2018р. постанова КМУ №704 не діяла, а питання розмірів грошового забезпечення військовослужбовців було регламентовано постановою КМУ від 07.11.2007р. №1294.
Постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 (далі за текстом - Постанова КМУ №103) до п.10 Постанови КМУ №704 були внесені чергові зміни в частині календарної дати набуття чинності і строк початку дії цього нормативного акту було перенесено на 01.03.2018р.
При цьому, положення пунктів 1 і 2 Постанови КМУ №103 стосувались перерахунку розміру раніше призначених пенсій військовослужбовцям у відставці та деяких іншим особам за виключенням поліцейських у відставці та атестованих співробітників органів внутрішніх справ у відставці.
Натомість, положення п.3 Постанови КМУ №103 стосувались перерахунку розміру раніше призначених пенсій поліцейським у відставці та атестованим співробітникам органів внутрішніх справ у відставці
За правилами ч.2 ст.265 та ч.1 ст.325 КАС України пункти 1 і 2 Постанови КМУ №103 діяли у період часу з 28.02.2018р. та до 05.03.2019р. (як до моменту набрання законної сили судовими рішеннями по справі №826/3858/18) і були обов'язковими до виконання усіма суб'єктами права як чинне рішення Уряду України нормативного характеру.
За правилами ч.2 ст.265 та ч.1 ст.325 КАС України п.3 Постанови КМУ №103 діяв у період часу з 28.02.2018р. та до 19.11.2019р. (як до моменту набрання законної сили судовими рішеннями по справі №826/12704/18).
За правилами ч.2 ст.265 та ч.1 ст.325 КАС України п.6 Постанови КМУ №103 діяв у період часу з 28.02.2018р. та до 29.01.2020р. (як до моменту набрання законної сили судовими рішеннями по справі №826/5463/18).
Утрата чинності п.1 Постанови КМУ №103 з 05.03.2019р., п.2 Постанови КМУ №103 з 05.03.2019р., п.3 Постанови КМУ №103 з 19.11.2019р., п.6 Постанови КМУ №103 з 29.01.2020р. у силу ст.ст.255, 265, 325 КАС України означає, що саме з указаних календарних дат відбулись зміни у правовому регулюванні правовідносин з приводу перерахунку раніше призначеної пенсії.
Викладене узгоджується з останньою у часі правовою позицією постанови Верховного Суду від 17.06.2020р. у справі №2540/2873/18.
Тлумачення змісту норм ст.63 Закону України №2262-XII, постанови КМУ від 21.02.2018р. №103, постанови КМУ від 30.08.2017р. №704, Порядку №45 в аспекті структури грошового забезпечення діючого військовослужбовця як бази для обчислення розміру пенсії під час перерахунку з 01.01.2018р., дії в часі згаданих рішень Уряду України нормативного характеру, підстав і приводів вчинення адміністративним органом управлінського волевиявлення з приводу перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням винагороди за працю діючого публічного службовця викладені Верховним Судом, зокрема, у постановах від 17.03.2021р. у справі №560/3762/18, від 09.06.2021р. у справі №520/1566/19, від 31.05.2021р. у справі №344/7971/16-а, від 14.05.2021р. у справі №400/73/19, від 01.04.2021р. у справі №813/1610/15, від 01.04.2021р. у справі №520/42/19 і полягає у тому, що: 1) станом на 01.01.2018р. відповідні норми постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 були діючими, а тому підлягали застосуванню; 2) пенсіонер у процедурі перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії у зв'язку із збільшенням поточної винагороди за службу діючому публічному службовцю не має права на збереження структури та розміру власного грошового забезпечення, а розрахунковою базою для обчислення нового розміру пенсії є структура та розмір грошового забезпечення діючого публічного службовця; 3) без наявності довідки про розмір грошового забезпечення пенсійний орган не має правових підстав для перерахунку раніше призначених пенсій.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2020р. у справі №520/5076/2020 було вирішено спір, котрий склався станом на 01.01.2018р. і полягав у відповідності закону управлінського волевиявлення органу публічної адміністрації з приводу відсоткового значення нового розміру пенсії заявника саме станом на 01.01.2018р.
Твердження заявника про те, що згаданий судовий акт має вплив на майбутні відносини є помилковим, адже цим рішенням ГУ ПФУ в Харківській області було обтяжено обов'язком забезпечити сталість та незмінність показника відсоткового значення розміру пенсії заявника саме з моменту перерахунку - 01.01.2018р.
Майбутня зміна нормативного регламентування, зміна істотних умов проходження поточної публічної служби, зміна істотних умов поточного грошового забезпечення діючих публічних службовців не виключає правомірності волевиявлення органу публічної адміністрації з приводу зміни розміру відсоткового значення пенсії заявника.
Дане рішення суду було виконано пенсійним органом у частині проведення перерахунку, що заявником не спростовується.
Доказів неправомірності проведеного перерахунку матеріали справи не містять.
Після завершення провадження у справі №520/5076/2020 і одержання довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на 05.03.2019р. між заявником та ГУ ПФУ в Харківській області виник новий спір, котрий стосувався визначення/обчислення нового розміру пенсії з 01.04.2019р.
Даний спір було вирішено у межах справи №520/9876/21, де судом було постановлено рішення від 13.07.2021р.; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019р. на підставі оновленої довідки Харківського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 22.02.2021 року №ФХ-121460/ВСЗ відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії, та у здійсненні виплати перерахованої пенсії з урахуванням вже виплачених сум; 2) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки Харківського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 22 лютого 2021 року №ФХ-121460/ВСЗ відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже виплачених сум.
Висновки Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/5076/2020 не стосуються і у силу звичайного хронологічного розвитку подій не можуть стосуватися обставин спору з приводу перерахунку пенсії заявника з 01.04.2019р., позаяк у силу ч.1 ст.2 КАС України об'єктом судового захисту є реально існуюче порушене публічне суб'єктивне право заявника, а станом на момент виникнення спору з приводу перерахунку пенсії з 01.01.2018р. (який був розв'язаний у межах справи №520/5076/2020) заявник не мав та об'єктивно не міг мати жодних суб'єктивних прав з приводу перерахунку пенсії з 01.04.2019р.
За твердженням заявника під час виконання рішення суду у справі №520/9876/21 і здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019р. за довідкою Харківського ОТЦКтаСП від 22.02.2021р. №ФХ-121460/ВСЗ, ГУ ПФУ в Харківській області було знов зменшено розмір відсоткового значення пенсії заявника із показника 80% грошового забезпечення до показника у 70% грошового забезпечення.
В ухвалі Харківського окружного адміністративного суду від 28.01.2022р. у справі №520/9876/21 чітко та однозначно указано, що "Слід зазначити, що рішенням суду від 18.05.2020 у справі №520/5076/2020 зобов'язано Головне управління ПФУ перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення. Матеріалами справи підтверджено та не заперечувалося позивачем, що на виконання вказаного рішення суду пенсійний орган з 01.01.2018 року здійснив такий перерахунок, після чого розпочав виплачувати позивачу пенсію, виходячи з 80% грошового забезпечення.
В свою чергу, здійснення перерахунку пенсії позивача у січні 2022 року (розрахунок на доплату пенсії за пенсійною справою №2001011540/4) та зменшення відсотка грошового забезпечення позивача з 80% до 70% жодним чином не пов'язано з виконанням рішення від 13.07.2021 у цій справі, та є окремою дією пенсійного органу у відношенні позивача. При цьому, здійснення перерахунку пенсії позивача у січні 2022 року відбулося на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яка була відсутня станом на день прийняття рішення суду від 18.05.2020 у справі №520/5076/2020, що позивачем не заперечується.
Отже, позивач помилково пов'язує здійснення пенсійним органом всіх наступних перерахунків пенсії позивача, зокрема, зменшення відсотка грошового забезпечення з січня 2022 року, з виконанням рішення суду від 13.07.2021 у цій справі та розцінює такі перерахунки як протиправні дії, вчинені відповідачем на виконання згаданого вище рішення суду."
Звідси слідує, що управлінське волевиявлення органу публічної адміністрації з приводу визначення показника відсоткового значення розміру раніше призначеної пенсії під час проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019р. за довідкою Харківського ОТЦКтаСП від 22.02.2021р. №ФХ-121460/ВСЗ є новим, окремим, самостійним волевиявленням, не стосується ані виконання рішення суду у справі №520/5076/21, ані виконання рішення суду у справі №520/9876/21, утворює склад нового спору, котрий підлягає вирішенню по суті у межах іншої судової справи за новим позовом заявника.
За таких обставин, суд не знаходить підстав для здійснення судового контролю у порядку ст.383 КАС України за виконанням рішення суду у справі №520/5076/2020 під час проведення ГУ ПФУ в Харківській області усіх подальших/майбутніх перерахунків пенсій заявника, позаяк дія рішення суду у справі №520/5076/2020 обмежується виключно правовідносинами з приводу перерахунку пенсії заявника з 01.01.2018р.
Доказів невідповідності закону управлінських волевиявлень органу публічної адміністрації з приводу виконання рішення суду у справі №520/5076/2020 відносно перерахунку пенсії заявника з 01.01.2018р. матеріали справи не містять.
Таких доводів у тексті процесуального документу заявника не відображено.
На виконання вимог ч.4 ст.9 КАС України судом самостійно таких доказів не знайдено.
Тому заява заявника про здійснення судового контролю у порядку ст.383 КАС України підлягає залишенню без задоволення.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4-9, 166, 241-243, 248, 249, 256, 295, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Заяву позивача від 04.02.2022р., подану у порядку ст.383 КАС України - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили з моменту проголошення; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України.
Суддя Сліденко А.В.