Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
14 лютого 2022 р. № 520/25842/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Мар'єнко Л.М., розглянувши в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач, ОСОБА_2 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення №0246552414 від 10.11.2021р. Головного управління ДПС у Харківській області про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 29577,10 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на п.102.1 ст.102 ПК України.
Від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому він просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що при винесенні спірного рішення відповідач дів в межах, на підставі чинного законодавства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ФОП ОСОБА_3 зареєстрована як фізична особа-підприємець 14.09.2009 року Виконавчим комітетом Харківської міської ради.
ФОП ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУ ДПС з 15.09.2009 по теперішній час. Підприємницьку діяльність у період з 01.01.2012 по 30.06.2014, з 01.07.2014 по 31.03.2020 на загальній системі оподаткування та з 01.04.2020 по теперішній час здійснює діяльність на спрощеній системі оподаткування.
Позивачем було отримано рішення №0246552414 від 10.11.2021р. згідно якого недоїмка з єдиного внеску складається зі штрафу у загальному розмірі 6313,78 грн. та пені у загальному розмірі 23263,22 гривні, що разом становить заборгованість у розмірі 29 577,10 гривень.
Позивач не погодившись із вказаним рішенням звернувся до суду.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України - кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спеціальним Законом України, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ (далі - Закон № 2464-VІ), зі змінами та доповненнями.
Водночас із цим, відносини з адміністрування єдиного внеску також деталізовані як положеннями Податкового кодексу України у частині процедури реалізації владної компетенції контролюючого органу, визначення податкової адреси боржника та порядку сповіщення платника про рішення контролюючого органу, так і положеннями Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" у частині набуття громадянином правового статусу фізичної особи - підприємця.
Згідно із статтею 1 Закону № 2464-VІ - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Вичерпне коло суб'єктів, які є платниками єдиного внеску, визначено ст. 4 Закону № 2464-VІ. Так, відповідно до абзацу третього пункту 1 частини першої статті 4 Закону платникам єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавай і послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно п. 1 ч. 1 статті 7 Закону № 2464-VІ базою нарахування єдиного внеску для вказаних суб'єктів є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
На підставі Закону України № 2464-VІ розроблено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція № 449) та визначає процедуру нарахування та сплати єдиного внеску, нарахування фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів та Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування, який затверджений Наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 № 435, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за № 460/26905 (далі - Порядок № 435).
Згідно з п. 16 розділу II Порядку № 435 відповідальним за правильність та достовірність заповнення Звіту є страхувальник.
Відповідно до п. 1 розділу IV Інструкції № 449 єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум. Єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати. Єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюється в натуральній формі.
Згідно із ч. 2 ст. 25 Закону № 2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею та відповідно до ч. З даної статті суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (пп. 4 п. 2 розділу IV Інструкції № 449).
Платниками єдиного внеску відповідно до п. 4 ч. 1ст. 4 Закону № 2464 є, зокрема, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно з абзацом першим пункту 2 частини першої статті 7 Закону №2464 із змінами, внесеними згідно із Законами України від 06.12.2016 № 1774-VIII, базою нарахування єдиного внеску для зазначених платників є сума доходу (прибуток), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
Згідно з п. 4 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 4 липня 2013 року № 406-VII, Пенсійний фонд України протягом десяти днів з дня набрання чинності цим Законом передає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, реєстр страхувальників станом на дату набрання чинності цим Законом. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, формує новий реєстр страхувальників на підставі даних, отриманих із Пенсійного фонду України, відомостей, отриманих із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також інформаційного фонду єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.
Так, частину 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнено пунктом 3-1 згідно із Законом від 04.07.2013 № 406-VII (406-18), згідно якого, органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
Отже, з 01 жовтня 2013 року функції адміністрування єдиного внеску передано від пенсійного органу до органу доходів і зборів.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 01.10.2013 до ГУ ДПС Пенсійним фондом України передано інформацію про стан розрахунків платників єдиного внеску (недоїмка / переплата). Згідно із даними інтегрованої картки позивача, передано переплату з єдиного внеску, яка станом на 01.10.2013 складає 398,10 гривень.
Відповідно до п. 10 розділу IV Інструкції №449 обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів здійснюється на підставі актів документальної перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органу доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
Крім того, статтею 9 Закону України №2464 та п. 10 розділу IV Інструкції №449 передбачено, що обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів здійснюється не тільки на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських документів, а і інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (пункт 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464). Крім того, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частина десята статті 25 Закону № 2464).
Слід зазначити, що твердження позивача що відповідачем було порушено строк давності відповідно п.102.1 ст.102 ПК України - є помилковим, оскільки відповідно до ч. 16 ст. 25 Закону № 2464 строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та пені не застосовується.
У зв'язку з наявністю заборгованості з єдиного внеску у ОСОБА_4 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), на підставі ст. 25 Закону № 2464-VI, відповідачем було прийнято рішення від 10.11.2021 №0246552414 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 22.10.2013 по 26.02.2020, яке було направлено позивачу засобами поштового зв'язку рекомендованим листом на податкову адрес позивача, та отримане позивачем особисто 18.11.2021.
Отже, позивач відповідно вимог ПК України був належним чином повідомлений контролюючим органом про рішення від 10.11.2021 №0246552414 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яке вважається врученим від 20.07.2021.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 для платників, зазначених у п. 4 ч. 1 ст. 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Отже, законодавством визначено єдині умови щодо сплати єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, у розмірі, не меншому за розмір мінімального страхового внеску, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.
Фізичні особи - підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, зобов'язані були сплатити єдиний внесок незалежно від отримання чи неотримання доходу за звітній період.
Як зазначалось вище, ОСОБА_2 з 01.01.2012 по 30.06.2014 та з 01.04.2020 по теперішній час підприємницьку діяльність здійснює на спрощеній системі оподаткування, тому позивачем єдиний внесок підлягає обов'язковій сплаті, незалежно від отримання доходу та фінансового стану платника.
Отже, аналізуючи вищезазначені законодавчі норми, у разі відсутності бази для нарахування єдиного внеску у відповідному звітному році або окремому місяці звітного року (тобто у разі відсутності доходу), законодавство встановлює обов'язок фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, самостійно визначити цю базу, у розмірі, не меншому від мінімальної заробітної плати.
Відповідно до інтегрованої картки платника податків ОСОБА_4 з інформаційної системи органу доходів і зборів «Податковий блок» із єдиного внеску фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування (тобто сплата єдиного внеску «за себе», код класифікації доходів бюджету (71040000), на початку 2013 року у позивача містилась переплата у розмірі 398,10 гривень.
Надалі нарахування відповідно до інтегрованої картки платника податку відбувались: 21.10.2013 - 1194,03 грн. (нараховано за III квартал 2013 року); 20.01.2014 - 1218,67 грн. (нараховано за IV квартал 2013 року); 22.04.2014 - 1 267,95 грн. (нараховано за І квартал 2014 року); 21.07.2014 - 1267,95 грн. (нараховано за II квартал 204 року); 09.02.2018 - 8448 грн. (нараховано за І - IV квартали 2017 року); 19.04.2018 - 2457,18 грн. (нараховано за І квартал 2018 року); 19.07.2018 - 2 457, 18 грн. (нараховано за II квартал 2018 року); 19.10.2018 - 2457,18 грн. (нараховано за III квартал 2018 року); 21.01.2019- 2 457,18 грн. (нараховано за IV квартал 2018 року); 19.04.2019 - 2 754,18 грн. (нараховано за І квартал 2019 року); 19.07.2019 - 2754,18 грн. (нараховано за II квартал 2019 року); 21.10.2019 - 2754,18 грн. (нараховано за III квартал 2019 року); 20.01.2020 - 2754,18 грн. (нараховано за IV квартал 2019 року); 21.04.2020- 2 078,12 грн. (нараховано за І квартал 2020 року); 20.07.2020- 1039,06 грн. (нараховано за II квартал 2020 року); 19.10.2020- 3178,12 грн. (нараховано за III квартал 2020 року); 19.01.2021- 3 300,00 грн. (нараховано за IV квартал 2020 року).
Судом встановлено, що позивачем було частково погашено суми боргу - 17.02.2020 у розмірі 12000,00 гривень., також в межах виконавчого провадження було стягнуто з позивача 24.02.2020 року - 20370,04 гривні.
Зважаючи на викладене, відповідно до п.2 ч.11 ст. 25 Закону №2464-VI відповідачем було застосовано штрафну санкцію за не своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 10 відсотків до 01.01.2015 та 20 відсотків з 01.01.2015.
Одночасно на суму недоїмки нараховано пеню з розрахунку 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 1 ст. 25 Закону № 2464). Нарахування пені, передбаченої цим законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування), включно (ч. 13 ст. 25 Закону № 2464-VI).
Слід зазначити, що складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в тому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску, який визначено розділом VI Інструкції № 449.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою такої недоїмки.
Станом на 10.11.2021 (дата винесення рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску), згідно з інтегровані картки платника податків ОСОБА_2 міститься недоїмка з єдиного внеску, нарахованих штрафні санкції та пеня у відповідності до законодавства України у сумі 29577,10 гривень, що складається зі штрафу у загальному розмірі 6 313,78 грн. та пені у загальному розмірі 23 263,22 гривні.
Судом встановлено, що сума пені розраховується за формулою: У = 8 х Кх 0,1 %, де У - сума пені, що нараховується на фактично сплачену суму недоїмки зі сплати єдиного внеску (округлюється до другого десяткового знака);
8 - фактично сплачена сума недоїмки зі сплати єдиного внеску;
К - кількість днів прострочення платежу;
0, 1 % - ставка для нарахування пені згідно з частиною десятою статті 25 Закону №2464-УІ.
В подальшому відповідачем застосовувались наступні розрахунки:
Відтак, нараховано 22.10.2013 Сплачено 17.02.2020 - 795,9 грн, кількість днів несплати 2 919 днів. Сума штрафної санкції 110; сума пені - 3 210,90 гривень.
Розрахунок пені: ( 795,9 х 2 310) х 0,1 % = 1 838,60 грн, де 795,9 - фактично сплачена сума недоїмки; 2 310 - кількість днів прострочення платежу; 0,1 % - ставка для нарахування пені.
Розрахунок штрафу: 795,9 х 10 % = 79,5 грн, де - 795,9 грн - фактично сплачена сума недоїмки; 10 % - ставка застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або не своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-УІ у розмірі 10 відсотків до 01.01.2015 та 20 відсотків з 01.01.2015 та відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону № 2464-УІ.
Нараховано 21.01.2014, було сплачено 17.02.2020 - 1 218,7 грн, кількість днів несплати 2 219 днів. Сума штрафної санкції 121,8 грн, сума пені - 2 704,23 гривень.
Нараховано 23.04.2014, сплачено 17.02.2020 - 1 268 грн, кількість днів несплати 2 219 днів. Сума штрафної санкції 126,8 грн, сума пені - 2 696,93 гривень.
Нараховано 22.07.2014, сплачено 17.02.2020 - 1 268 грн, кількість днів несплати 2 037 днів. Сума штрафної санкції 126,8 грн, сума пені - 2 582,81 гривень.
Нараховано 10.02.2018, сплачено 24.02.2020 - 998,5 грн, кількість днів несплати 745 днів. Сума штрафної санкції 199,7 грн. (з 21.01.2015 - ставка штрафу становить 20 %), сума пені - 743,88 гривень.
Нараховано 10.02.2018, сплачено 17.02.2020 - 7 449,50 грн., кількість днів несплати 738 днів. Сума штрафної санкції 1 489,9 грн., сума пені - 5 497,73 грн.
Нараховано 20.04.2018, сплачено 24.02.2020 - 2 457,20 грн., кількість днів несплати 676 днів. Сума штрафної санкції 491,4 грн., сума пені - 1 661,05 грн.
Нараховано 20.07.2018, сплачено 24.02.2020 - 2 457,20 грн., кількість днів несплати 585 днів. Сума штрафної санкції 491,4 грн., сума пені - 1 437,45 грн.
Нараховано 20.10.2018, сплачено 24.02.2020 - 2 457,20 грн., кількість днів несплати 493 днів. Сума штрафної санкції 491,4 грн., сума пені - 1 211,39 грн.
Нараховано 22.01.2019, сплачено 24.02.2020 - 2 457,20 грн., кількість днів несплати 399 днів. Сума штрафної санкції 491,4 грн., сума пені - 980,41 грн.
Нараховано 20.04.2019, сплачено 24.02.2020 - 2 457,20 грн., кількість днів несплати 311 днів. Сума штрафної санкції 550,84 грн., сума пені - 856,55 грн.
Нараховано 20.07.2019, сплачено 24.02.2020 - 2 457,20 грн., кількість днів несплати 220 днів. Сума штрафної санкції 550,84 грн., сума пені - 605,92 грн.
Нараховано 22.10.2019, сплачено 24.02.2020 - 2 457,20 грн., кількість днів несплати 126 днів. Сума штрафної санкції 550,84 грн., сума пені - 347,03 гривень.
Нараховано 21.01.2020, сплачено 26.02.2020 - 1 473,9 грн., кількість днів несплати 37 днів. Сума штрафної санкції 294,78 грн., сума пені - 54,53 грн.
Нараховано 21.01.2020, сплачено 24.02.2020 - 1 280,30 грн., кількість днів несплати 35 днів. Сума штрафної санкції 256,06 грн., сума пені - 44,81 грн.
Відтак, недоїмка з єдиного внеску складається що складається зі штрафу у загальному розмірі 6313,78 грн. та пені у загальному розмірі 23263,22 грн., що разом становить заборгованість у розмірі 29577,10 грн.
Відповідно до правового висновку постанови Верховного Суду від 07.11.2019 у справі №826/1647/16 обов'язковою умовою визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на викладене, відповідач діяв на підставі та у межах повноважень, визначених Законом України №2464-VI, а отже, рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10.11.2021 №0246552414 у розмірі 29577,10 гривень є правомірним та не підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення №0246552414 від 10.11.2021 року - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мар'єнко Л.М.