Ухвала від 21.01.2022 по справі 420/244/22

Справа № 420/244/22

УХВАЛА

21 січня 2022 року

м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про заміну відповідача по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (вул. Хантадзе,8-А, м. Чорноморськ, Одеській район, Одеська область, 68001) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, в якому позивач просить суд:- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком; - зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому недоплачену грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплачених сум.

Ухвалою суду від 10.01.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

18.01.2022 року до суду надійшла заява відповідача про заміну відповідача Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області на Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації.

Заявник зазначив, що 08.04.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань» (далі - Оскаржена постанова), яка набрала чинності 09 квітня 2021 року, тобто з дати опублікування її в Урядовому кур'єрі від 09 квітня 2021 року № 68.

Дана постанова затвердила Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - Порядок). Відповідно до п. 2 Порядку, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Згідно з пунктом 5 Порядку, Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.

Оскільки постанова КМУ від 08.04. 2021 року № 325 є чинною, то вона є обов'язковою до виконання управлінням. Відповідно до даної постанови, управління лише перераховує ветеранам війни кошти, які їм розподілені Мінсоцполітики та Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської ОДА.

Згідно з Положенням про Міністерство соціальної політики, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, Мінсоцполітики організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та є головним розпорядником коштів бюджетної програми, у якій передбачена вищезазначена допомога (пункт 2 Порядку). Тобто, порушення законодавства, а саме виплата допомоги у меншій сумі, ніж визначено Законом, здійснюється у зв'язку з дією та бездіяльністю органів державної влади, а не органів місцевого самоврядування.

Заявник вказує, що згідно з Положенням про управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (у новій редакції), затвердженого рішенням Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області № 9-УIII від 11.12.2020, Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області є виконавчим органом міської ради, та у відповідності зі ст.ст. 1, 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є органом місцевого самоврядування.

У той же час Верховний Суд розглянув зразкову справу № 440/2722/20 та прийняв постанову від 29.09.2020 року, яка залишена в силі постановою Великої палати Верховного суду від 13.01.2021, в якій зроблені висновки, що належним відповідачем є держава в особі державного органу, який здійснює нарахування та виплату соціальних виплат. На цей час функції державного органу, відповідального за обчислення розміру виплати коштів до 05 травня та перерахування їх у якості субвенції на рахунок управління є Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації, а тому він є неналежним відповідачем у справі.

Розглянувши клопотання представника відповідача, матеріали справи у частині, що стосуються заявленого клопотання, суд дійшов висновку, що воно задоволенню не підлягає.

Пунктом 7 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Заявник послався на те, що згідно з Положенням про управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (у новій редакції), затвердженого рішенням Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області № 9-УIII від 11.12.2020, Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області є виконавчим органом міської ради, та у відповідності зі ст.ст. 1, 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є органом місцевого самоврядування.

Між тим, згідно з п.1,3 вказаного Положення в редакції затвердженої рішенням Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 22.10.2021 року Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області утворено Чорноморською міською радою Одеського району Одеської області, є виконавчим органом міської ради, підзвітним і підконтрольним їй, підпорядкованим виконавчому комітету міської ради і міському голові, а з питань здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади та Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної держаної адміністрації. Управління є юридичною особою.

Таким чином, управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області виконує делеговані повноваження органу виконавчої влади.

Частиною 5 ст. 242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 03.01.2021 року по зразковій справі № 440/2722/20 (Пз/9901/14/20), залишаючи без змін рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.09.2020 року, надала оцінку доводам апеляційної скарги щодо належного відповідача по справі та зазначила, що вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що Мінсоцполітики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни, а тому управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є органами, уповноваженими здійснювати виплату вказаної допомоги. При цьому суд першої інстанції, урахувавши, що Центр визначений відповідальним органом, який зобов'язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом нарахування і виплати допомоги, правильно відхилив доводи Центру, викладені у відзиві на позов, про те, що виплата щорічної разової грошової допомоги ним проводилась у 2020 році відповідно до Паспорта бюджетної програми, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 17 березня 2020 року № 216, яким визначені чіткі розміри щорічної разової грошової допомоги відповідно до Постанови № 112, тому Центр не є розпорядником бюджетних коштів, а належним органом, який може нести відповідальність у цьому випадку, є Мінсоцполітики. Оскільки у квітні 2020 року разова грошова допомога до 5 травня була виплачена позивачу Центром та соціальні виплати особам з інвалідністю внаслідок війни на рівні Полтавської області централізовано проводяться Центром, то саме останній є належним відповідачем у справі.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про заміну відповідача.

Керуючись ст.ст.48, 248 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про заміну відповідача по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (вул. Хантадзе,8-А, м. Чорноморськ, Одеській район, Одеська область, 68001) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає, але заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної чи касаційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.

Суддя Е.В. Катаєва