Справа № 420/17220/21
21 січня 2022 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою Управління Держпраці у Миколаївській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Держпраці у Миколаївській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом повної заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та свердловини, а саме:
- експлуатацію свердловини, відповідно до дозволу на водокористування від 28.09.2018 року № 221/МЛ/49д-18;
- експлуатації устаткування напругою понад 1000 В, а саме: трансформаторна підстанція 10/0,4 кВ № 572, яка укомплектована двома трансформаторами 400 кВА, кабельна лінія 10 кВ довжиною 25м, роз'єднувач РЛНД 10/630;
- роботи в діючих електроустановках;
- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, устаткування підвищеної небезпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до наказу Управління Держпраці у Миколаївській області від 14.07.2021 року № 301 та згідно з направленням на проведення перевірки від 06.08.2021 року № 485, у період з 09.08.2021 року по 13.08.2021 року призначено проведення планової перевірки ФОП ОСОБА_1 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за адресами: АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 . Інспекторів не було допущено до перевірки. Проте, відповідач надав лист від 09.08.2021 року, в якому вказав, що не здійснює діяльності за вказаними адресами та здав їх в оренду. При цьому доказів не надав. Позивач встановив, що відповідач має дозвіл на спеціальне водокористування свердловиною № 221/МЛ/49д-18 від 28.09.2018 року, проте, не має дозволу на експлуатацію свердловини. Також, на балансі відповідача знаходяться трансформаторна підстанція, кабельна лінія, проте, відсутній дозвіл на роботи в діючих електроустановках.
Ухвалою від 27.09.2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 27.10.2021 року.
23.12.2021 року підготовче провадження по справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 18.01.2022 року.
13.12.2021 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду. Згідно до ч.8 ст.126 КАС України судова повістка доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. За повідомленням АТ «Укрпошта» адресат відсутній за вказаною адресою.
Згідно ч.9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Відповідно до наказу Управління Держпраці у Миколаївській області від 14.07.2021 року № 301 та згідно з направленням на проведення перевірки від 06.08.2021 №485 призначено проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, гігієни праці ФОП ОСОБА_1 за адресами: АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 .
23.07.2021 року на адресу відповідача направлено повідомлення про проведення планової перевірки від 15.07.2021 року № 485.
13.08.2021 року посадовими особами Управління Держпраці у Миколаївській області складено Акт про неможливість проведення заходу державного контролю № МК 3396/938/ОП/НД/АПЛ, у зв'язку із ненаданням інформації, необхідної для проведення перевірки, ненадання доступу до виробничих, службових, адміністративних приміщень об'єкта перевірки, відсутністю суб'єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням.
Суд встановив, що 09.08.2021 року ФОП ОСОБА_1 листом повідомив позивача, що за адресами: АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 він не здійснює економічної діяльності. Вказані об'єкти здані в оренду ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 , ФОП ОСОБА_4 .
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 (далі - Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Основними завданнями Держпраці України є: 1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні; 3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки; 4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об'єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об'єктів Єдиної газотранспортної системи.
Згідно з пунктом 7 вказаного Положення, Держпраця України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 р. №84 затверджено положення про Головне управління Держпраці в Одеській області, у пункті 1 якого зазначено, що головне управління є територіальним органом Держпраці України та здійснює свої повноваження на території Одеської області.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.
Частина перша статті 39 Закону України від 14.10.1992 № 2694-XII "Про охорону праці" (далі - Закон № 2694-XII) встановлює, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема, безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Стаття 4 Закону № 2694-XII передбачає, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Системний аналіз наведених норм чинного законодавства вказує на те, що державний нагляд у сфері господарської діяльності має на меті виявити та запобігти порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання, що здійснюється як в інтересах суспільства, так і для забезпечення безпеки життя та здоров'я людини, а також належних, безпечних і здорових умов праці.
Підставою для звернення органу державного нагляду в суд з вимогою про зупинення суб'єктом господарювання виконання певних робіт є акт перевірки, в ході якої виявлено порушення вимог законодавства, що становлять загрозу життю та здоров'ю працюючих. Водночас застосування заходів реагування у сфері державного нагляду здійснюється судом до усунення суб'єктом господарювання тих порушень, що стали підставою для застосування заходів реагування.
Відтак застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. При цьому застосування таких заходів обумовлюється саме наявністю факту порушення вимог законодавства, що зафіксований в акті перевірки та залишається не усунутим на час розгляду судом відповідного позову органу державного нагляду (контролю).
Тобто, суд зазначає, що нормами Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" чітко визначено, що суб'єкт владних повноважень може звернутися до суду із позовом про вжиття заходів реагування, лише, у випадку виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання порушень вимог законодавства, що зафіксовано в акті перевірки.
При цьому, у даному випадку, позивач взагалі не зміг провести перевірку діяльності ФОП ОСОБА_1 , а наданий позивачем акт про неможливість проведення заходу державного контролю від 13.08.2021 року № МК 3396/938/ОП/НД/АПЛ не є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов не належить до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 173-183, 192-228, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Управління Держпраці у Миколаївській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - Управління Держпраці у Миколаївської області (54003, м.Миколаїв, вул. Маршала Василевського, 40/1, код ЄДРПОУ: 39787411).
Відповідач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 21 січня 2022 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.