Рішення від 21.01.2022 по справі 420/20134/21

Справа № 420/20134/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2022 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

розглянув в порядку письмового провадження в м. Одесі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 , за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Стягнути з Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , суму заборгованості:

- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 13592,41 грн. на бюджетний рахунок UA028999980314040512000015596, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, КБК 18010300, отримувач ГУК в Од. обл./отг.м.Вилк./18010300;

- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 7516,95 грн. на бюджетний рахунок UA768999980314040512000015622, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, КБК 18010300, отримувач ГУК в Од. обл./отг.м.Кілія/18010300;

- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 3155,05 грн. на бюджетний рахунок UA228999980314070512000015676, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, КБК 18010300, отримувач ГУК в Од. обл./с. Саф'яни/18010300;

- з земельного податку з фізичних осіб у сумі 29244,28 грн. на бюджетний рахунок UA698999980334199813000015676, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, КБК 18010700, отримувач ГУК в Од. обл./с. Саф'яни/18010700.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначив, що за фізичною особою-платником податків ОСОБА_1 рахується заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, яка виникла за результатами нарахування по податковим повідомленням-рішенням № 0175043-1312-1515, № 0175041-1312-1516 від 17.04.2018 року, № 0159015-5207-1516, № 0159018-5207-1516, № 0159017-5207-1516 від 27.05.2019 року, № 0036066-5206-1515, № 0036068-5206-1515, № 0036067-5206-1515 від 05.05.2020 та нарахування пені, а також по земельному податку з фізичних осіб, яка виникла за результатами нарахування по податковим повідомленням-рішенням № 6371387-1312-1502, № 6371388-1312-1502 від 30.06.2018 року, №7167848-5207-1502, № 7167848-5207-1502 від 30.06.2019, №4960703-5206-1502 від 07.05.2020 року, № 8314286-2404-1502, № 8314287-2404-1502 від 02.06.2021 року. У зв'язку із несплатою відповідачем заборгованості, податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ф» № 2996-52 від 22.10.2018 року, яку було направлено рекомендованим листом на адресу відповідача.

Ухвалою суду від 29.11.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у письмовому провадженні.

21.12.2021 року від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким ОСОБА_1 зазначає, що позивачем не виконано обов'язок щодо направлення відповідачу податкової вимоги, що передує зверненню до суду із вказаним позовом. Також, позивачу не зрозуміло, що стало підставою для нарахування йому податкового зобов'язання з земельного податку. Крім цього, позивач пропущено строк звернення до суду із вказаним позовом, який обмежений 1095 днями по податковим зобов'язанням за 2018 рік.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Відповідно довідки-розрахунку заборгованості до бюджету, станом на 14.09.2021 року, за відповідачем рахується заборгованість по на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості та по земельному податку з фізичних осіб у сумі 53508,69 грн.

Зазначена заборгованість виникла на підставі нарахування податкових зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, яка виникла за результатами нарахування по податковим повідомленням-рішенням № 0175043-1312-1515, № 0175041-1312-1516 від 17.04.2018 року, № 0159015-5207-1516, № 0159018-5207-1516, № 0159017-5207-1516 від 27.05.2019 року, № 0036066-5206-1515, № 0036068-5206-1515, № 0036067-5206-1515 від 05.05.2020 та нарахування пені, а також по земельному податку з фізичних осіб, яка виникла за результатами нарахування по податковим повідомленням-рішенням № 6371387-1312-1502, № 6371388-1312-1502 від 30.06.2018 року, №7167848-5207-1502, № 7167848-5207-1502 від 30.06.2019, №4960703-5206-1502 від 07.05.2020 року, № 8314286-2404-1502, № 8314287-2404-1502 від 02.06.2021 року, які направлялися позивачем на адресу відповідача: АДРЕСА_1 , що є адресою зареєстрованого місця проживання відповідача.

Суд встановив, що 22.10.2018 року ГУ ДФС в Одеській області виставлено податкову вимогу форми «Ф» № 2996-52 ОСОБА_1 , згідно з якою, сума податкового боргу платника податків, станом на 21.10.2018 року, становить 8307,23 грн.

Зазначена податкова вимога направлена на адресу зареєстрованого місця проживання відповідача, проте, не була вручена останньому та повернута відправнику 16.11.2018 року «за закінченням встановленого строку зберігання».

Тобто, наявними в матеріалах справи доказами спростовуються твердження відповідача про невиконання позивачем обов'язку щодо направлення йому податкової вимоги про сплату податкового боргу.

Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Приписами пп.14.1.175, п.14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання;

Згідно положень пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи

Відповідно до п.36.1, п.36.2, п.36.3 ст.36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Приписами п. 59.1, п.59.3 ст. 59 ПК України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Згідно з п. 59.5 ст. 59 ПКУ, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до пп. 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового Кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до положень п.95.1, п.95.2, п.95.3 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Пунктом 102.1 статті 102 ПК України надано право контролюючому органу, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У пункті 102.4 статі 102 ПК України визначено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Пункт 101.1 статті 101 ПК України передбачає, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Як зазначено в пункті 101.2 цієї статті, під терміном "безнадійний податковий борг" розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.

Системний аналіз зазначених норм дозволяє зробити висновок про те, що ПК України встановлено граничний строк для визначення контролюючим органом розміру податкового боргу, який починається за наслідком прийняття рішення податкового органу або самостійного декларування боржником податкових зобов'язань, та не може перевищувати 1095 календарних днів з моменту самостійного декларування податкових зобов'язань або прийняття відповідного рішення про нарахування податкового боргу контролюючим органом, по закінченню яких він уже не може вживати заходів до стягнення податкової заборгованості у будь-якому порядку (судовому чи позасудовому), оскільки за наслідком закінчення цього строку податкове зобов'язання визнається безнадійним в силу статті 101 Податкового кодексу України, а борг підлягає списанню в обов'язковому порядку. Цей строк є спеціальним строком давності для звернення контролюючого органу до платника податків з вимогою про погашення податкового боргу та застосовується імперативно (в силу закону). Списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, щодо якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу (аналогічного правового висновку дійшов Касаційний адміністративний суду у складі Верховного Суд у постановах від 06.02.2018 у справі № К/9901/99/17 (807/2097/16), від 04.09.2018 у справі № 813/4430/16, Касаційний господарський суду у складі Верховного Суду у постановах від 19.09.2019 у справі № 910/11620/18, від 31.10.2019 у справі № 925/1242/15, від 05.12.2019 у справі № 910/1678/19).

Разом з тим, згідно з п. 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Суд зазначає, що станом на 18.03.2020 року позивачем не було порушено, передбачений п. 102.4 статі 102 ПК України строк для стягнення з відповідача податкового боргу за податковими зобов'язаннями нарахованими у 2018 році. Станом на теперішній час дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не завершена.

Таким чином, доводи відповідача щодо пропуску позивачем строку на стягнення податкового боргу за податковими повідомленнями-рішеннями, прийнятими у квітні та червні 2018 року є безпідставними.

Щодо посилань ОСОБА_1 на те, що йому невідомо, на підставі чого відповідач нарахував йому податкові зобов'язання з земельного податку, суд зазначає, що вказана справа є справою про стягнення узгодженого податкового зобов'язання, а не справою про оскарження, прийнятих позивачем податкових-повідомлень рішень. В рамках розгляду вказаної справи, судом не надається оцінка правомірності дій контролюючого органу щодо прийняття податкових-повідомлень рішень, на підставі яких нараховано податковий борг. Зазначені податкові-повідомлення рішення можуть бути предметом судового оскарження в рамках розгляду окремої адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 .

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, про наявність підстав для задоволення адміністративного позову ГУ ДПС в Одеській області.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 11, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 192-228, 205, 243, 245, 246, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу.

Стягнути з Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , суму заборгованості:

- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 13592,41 грн. на бюджетний рахунок UA028999980314040512000015596, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, КБК 18010300, отримувач ГУК в Од. обл./отг.м.Вилк./18010300;

- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 7516,95 грн. на бюджетний рахунок UA768999980314040512000015622, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, КБК 18010300, отримувач ГУК в Од. обл./отг.м.Кілія/18010300;

- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 3155,05 грн. на бюджетний рахунок UA228999980314070512000015676, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, КБК 18010300, отримувач ГУК в Од. обл./с. Саф'яни/18010300;

- з земельного податку з фізичних осіб у сумі 29244,28 грн. на бюджетний рахунок UA698999980334199813000015676, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, КБК 18010700, отримувач ГУК в Од. обл./с. Саф'яни/18010700.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - Головне управління ДПС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП: 44069166).

Відповідач - Фізична особа-платник податків ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 )

Повний текст рішення складений та підписаний судом 21 січня 2022 року.

Суддя Н.В. Бжассо