Справа № 420/2758/20
21 січня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання за власний рахунок привести в первинний стан самовільно реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 , вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору
Позивач, Приморська районна адміністрація Одеської міської ради звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, ОСОБА_1 , в якому просив суд:
(1).Зобов'язати ОСОБА_1 за власний рахунок привести в первинний стан самовільно реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 .
(2).Стягнути з відповідача на користь Приморської районної адміністрації Одеської міської ради сплачений судовий збір.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради, під час перевірки законностi проведення будівельних робіт об'єкта нерухомого майна, були виявлені з боку Відповідача, ОСОБА_1 , порушення при здійсненні реконструкції квартири АДРЕСА_1 . Порушення полягає в тому, що ОСОБА_1 , як замовником будівельних робіт, незаконно виконані роботи з реконструкції квартири шляхом розширення існуючого балкону орієнтовано на 30 см, до приблизноп площі в 6,0 кв.м. Самовільною реконструкцією Відповідач порушив норми містобудівного законодавства, а також інсоляцію нижчерозташованої квартири.
(б) Позиція Відповідача
Відповідач не скористалася своїм правом на подачу відзиву та у судове засідання не з'явилася, про день час та місце розгляду справи повідомлена належним чином та завчасно, що підтверджується матеріалами справи.
ІІІ. Процедура та рух справи
06.04.2020 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження. Призначив підготовче судове засідання на 04 травня 2020 року о 10 годині 00 хвилин.
04.05.2020 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, зупинив провадження по справі 420/2758/20 за адміністративним позовом Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання за власний рахунок привести в первинний стан самовільно реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 - до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
04.05.2020 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, занесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження у справі.
У підготовче засідання призначене на 28 грудня 2021 року 12:30 oсоби, які беруть участь у справі не з'явились. Судом закрито підготовче провадження та вирішено продовжити розгляд справи по суті в порядку письмового провадження по справі відповідно до ч. 9 ст. 205 КАСУ.
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження
Відповідач по справі, ОСОБА_1 , є власником квартири АДРЕСА_2 на підставі свідоцтва на право власності від 1996р. за №73185, що підтверджується довідкою КП "ЖКС "Порто-Франківський" від 06.02.2019 року.
Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради 21.02.2020 року спільно з фахівцями Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, КП «ЖКС «Порто-Франківський» проведено комiсiйне обстеження вказаного об'єкта. Під час обстеження будівельні роботи не проводились, власник об'єкту відсутній, доступ обмежено. Під час огляду посадовими особами візуально встановлено факт реконструкції балкону з розширенням, про що складено вiдповiдний акт, яким встановлено факт реконструкції квартири шляхом розширення існуючого балкону орієнтовано на 30 см.
20.02.2019р. Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради прийнято розпорядження №66 «Про приведення самовільно реконструйованої квартири АДРЕСА_1 , в первинний стан», яким громадянку ОСОБА_1 до 28.02.2019 року, зобовязано привести самовільно реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 , в первинний стан.
Розпорядження Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 20.02.2019р. №66 «Про приведення самовільно реконструйованої квартири АДРЕСА_1 , в первинний стан» відповідачем не виконано, що стало підставою звернення до суду.
V. Джерела права та висновки суду
Приморська районна адміністрація Одеської міської ради здійснює свою діяльність на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування" та Положення про Приморську району адміністрацію Одеської міської ради, затверджене рішенням Одеської міської ради 26.04.2017р. за № 1934-VII.
Згідно п.1.1. Положення № 1934-VII райадміністрація є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється нею з метою реалізації функцій місцевого самоврядування на території Приморського району міста Одеси.
Пунктом 2.4. Положення № 1934-VII встановлено, що райадмiнiстрацiя вживає заходи щодо недопущення самочинного будівництва, псування жилих будинків та об'єктів благоустрою.
Вiдповідно до п.2.8. Положення № 1934-VII райадміністрація здійснює заходи щодо виявлення на території району фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішує питання щодо знесення самочинно побудованих об'єктів або приведення самочинно реконструйованих об'єктів у первинний стан.
Згідно п. 2.13. Положення № 1934-VII райадміністрація звертається до суду з позовами до фізичних та юридичних осіб, які обмежують права та законні інтереси територіальної громади, та з інших питань в межах своїх повноважень..
Органiзацiйнi засади взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань виявлення фактів самочинного будівництва та вжиття вiдповiдних заходів реагування на такі факти встановлюється Порядком взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань, пов'язаних із виявленням самочинного будівництва у місті Одесі та вжиттям заходів реагування, затвердженим рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №135 від 29.03.2018 року.
Вiдповідно до п. 7 Положення № 135 районнi адмiнiстрацiї здiйснюють заходи щодо виявлення фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішують питання щодо знесення самочинно збудованих об'єктів або приведення самочинно реконструйованих об'єктів в первинний стан шляхом видачі розпоряджень щодо демонтажу об'єктів самочинного будівництва на території відповідного району.
Пунктом 8 Положення № 135 встановлено, що у випадках виявлення самочинного здійснення внутрішньої реконструкції квартир тa нежитлових приміщень у багатоквартирних будинках, нежитлових будівлях та спорудах, реконструкції приміщень з прибудовою балконів від другого поверху та вище, мансардних поверхів, облаштування огорож, встановлення металевих гаражів без відповідних дозвільних документів, з відповідними позовами звертається відповідна районна адміністрація Одеської міської ради (у разі невиконання розпорядження районної адміністрації).
Враховуючи вищевикладене, Приморська райадміністрація уповноважена пред'являти до суду позови про приведення в первинний стан самовільно реконструйованих квартир та нежилих приміщень, які знаходяться на території Приморського району м.Одеси.
Згідно статті 9 Закону України Про архітектурну діяльність будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеної Законом України Про регулювання містобудівної діяльності.
У відповідності до п. 3.2 ДБН А.2.2-3-2014 Склад та зміст проектної документації на будівництво: будівництво це нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва. Нове будівництво будинків, будівель, споруд здійснюється з метою створення об'єктів виробничого або невиробничого призначення.
Згідно з п. 3.21 ДБН А.2.2-3-2014 Склад та зміст проектної документації на будівництво: реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об'єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг; реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об'єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності).
Відповідно до п.1 частини першої статті 34 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності та пункту 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466 Про деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт, замовник має право виконувати будівельні роботи після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Вимогами статті 36 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності та Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011р. встановлено, що право на виконання підготовчих та будівельних робіт, на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), надається після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт до органів архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до ст.152 ЖК, виконання власниками робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення приватного житлового фонду, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребує отримання документів, що дають право на їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об'єкта в експлуатацію не потребується.
Згідно з пунктом 1.4.1 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005р., зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25.08.2005р. за № 927/11207, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Приписами п. 1.4.4 вказаного Порядку передбачено, що переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається.
Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається.
Власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.
У разі, якщо самовільне перепланування або переобладнання приводить до погіршення технічного стану жилого будинку в цілому та порушуються права інших споживачів, зазначені роботи виконуються виконавцем послуг, питання відшкодування вартості цих робіт власником, наймачем (орендарем) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення вирішується у судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, у разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.
У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.
Суд зазначає, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджується факт виконання будівельних робіт з реконструкції квартири за адресою: АДРЕСА_2 шляхом розширення існуючого балкону без отримання права на виконання таких робіт, чим порушено вимоги п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, п. 13 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466.
Об'єкт нерухомого майна за вказаною адресою належить на праві приватної власності відповідачу.
Відповідного повідомлення до органів архітектурно-будівельного контролю щодо реконструкції квартири шляхом улаштування балкону по вказаному об'єкту відповідач не надавала.
В рамках розгляду даної адміністративної справи судом не досліджується питання правомірності прийняття розпорядження Малиновської райадміністрації Одеської міської ради від 20.02.2019р. №66 «Про приведення самовільно реконструйованої квартири АДРЕСА_1 , в первинний стан», оскільки зазначені питання не входять до предмету доказування у даній справі.
Доказів оскарження вказаного розпорядження відповідачем до суду не надано.
Суд вважає, що проведення реконструкції квартири, шляхом розширення існуючого балкону без отримання права на виконання таких робіт за адресою: АДРЕСА_2 , безумовно є істотним порушенням вимог будівельного законодавства, яке виявлено у ході проведених контролюючим органом перевірок.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності та встановлені контролюючим органом порушення, позовна заява належить до задоволення.
VI. Розподіл судових витрат
Згідно з ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки суд не залучав свідків та призначав проведення експертизи з відповідача судові витрати не стягуються.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. ст. 2, 139, 243-246КАС України суд,
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Зобов'язати ОСОБА_1 , 1958 р.н., ( АДРЕСА_2 ) за власний рахунок привести в первинний стан самовільно реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 .
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.Я. Бойко