06 грудня 2021 року Справа № 160/8501/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТурлакової Н.В.
за участі секретаря судового засіданняЛукомського А.О.
за участі:
позивач представника відповідача-1 представника відповідача-2 не з'явилася (заява без участі) ОСОБА_1 Чабан М.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3, яка діє в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Нікопольського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_3, яка діє в інтересах ОСОБА_2 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Нікопольського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в якій просить:
- визнати рішення Нікопольського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області від 13.04.2021р. за №1234.1.768/000324-21 про відмову в оформленні паспорта громадянину України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , протиправним та скасувати його;
- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області оформити громадянці України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , що зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона разом із чоловіком в інтересах своєї доньки ОСОБА_2 звернулись до Нікопольського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області із заявою та необхідними документами для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_2 . Рішенням Нікопольського районного відділу ГУ ДМС України в Дніпропетровській області від 13.04.2021 року за вих. № 1234.1.768/000324-21 відмовлено в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_2 , на підставі пп.2 ст.35 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року № 152, в зв'язку з відсутністю довідки про реєстрацію особи громадянином України. Вказану відмову позивач вважає незаконною, а рішення таким, що підлягає скасуванню, оскільки належність позивача до громадянства України підтверджується паспортом громадянина України НОМЕР_2 , виданим Нікопольським МВ УМВС України у Дніпропетровській області 04 травня 2012 року на ім'я ОСОБА_3 . Позивач зазначає, що її донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набула громадянства України за народженням на підставі ст. 7 Закону України «Про громадянство України», оскільки на момент народження її батьки були громадянами України та вона народилась в с. Олексіївка Нікопольського району Дніпропетровської області, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим Виконкомом Менжинської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровський області 27.07.2012р., тому вимога Нікопольського відділу надати довідку про реєстрацію особи громадянином України є незаконною.
Від Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказується, що 30.03.2021р. ОСОБА_3 звернулась до Нікопольського РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області з заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я своєї неповнолітньої доньки, ОСОБА_2 . Станом на 30.03.2021р. Нікопольським РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області проводилась перевірка підстав оформлення паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 04.05.2012р. Нікопольським РВ ГУМВС України в Дніпропетровській області на ім'я ОСОБА_3 . За результатами проведеної перевірки факт належності ОСОБА_3 до громадянства України не підтверджено, натомість доведений факт перебування ОСОБА_3 у громадянстві Киргизької Республіки та документування її особи паспортним документом цієї держави. Проект висновку службової перевірки підстав оформлення та видачі Нікопольським МВ УМВС України в Дніпропетровській паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 та паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданих на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надісланий для подальшого затвердження до ГУ ДМС України в Дніпропетровській області. Відповідно до пп.2 п.35 Порядку від 07.05.2014 р. № 152, у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку, заявник подає свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, та, якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру). Довідка реєстрацію особи громадянином України на ім'я дитини, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не подавалась. Отже, на підставі вищезазначеного та п.35, п.82 Порядку від 07.05.2014 р. № 152, ОСОБА_3 у видачі паспорта громадянина України для виїзду закордон на ім'я неповнолітньої доньки ОСОБА_2 оскаржуваним рішенням було відмовлено правомірно.
Від Нікопольського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надійшов до суду відзив на позов за змістом аналогічним відзиву ГУ ДМС в Дніпропетровській області.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій остання просила відхилити доводи відповідача, зазначені у відзиві та задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.06.2021р. відкрито провадження по справі та згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.08.2021р. вирішено розглядати адміністративну справу за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого судового засідання.
Також, вказаною ухвалою суду від 30.08.2021р. також витребувано у Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області належним чином засвідчені докази, якими підтверджується обґрунтування відзиву на позовну заяву, а саме:
- документів на підставі яких здійснювалось документування ОСОБА_3 паспортом громадянина України серії НОМЕР_4 ;
- документи, що підтверджують перевірку архівних обліків Нікопольського РВ ГУДМС України в Дніпропетровській області та результати такої перевірки;
- інформацію про реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 ;
- результати здійснення перевірки за всіма наявними обліками територіальних органів/підрозділів ДМС України, у тому числі проведена перевірка щодо факту постійного проживання ОСОБА_3 на території України станом на 24.08.1991 (13.11.1991), документування паспортом громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року, паспортом громадянина України, набуття/прийняття до громадянства України, оформлення дозволу на імміграцію, документування посвідкою на постійне або тимчасове проживання в Україні вказаної особи та її батьків;
- запит від 22.01.2020 за вих № 1234.1-128/1234-20 на адресу Посольства Киргизької Республіки в Україні;
- відповідь на Запит від 22.01.2020 за вих № 1234.1-128/1234-20 на адресу Посольства Киргизької Республіки в Україні;
- результатами проведення перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності до громадянства України належність ОСОБА_3 до громадянства України;
- висновок службової перевірки «Про оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 з порушенням чинного законодавства», сформований начальником Нікопольського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.10.2021р. виключено з числа третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Нікопольський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області. Залучено до участі у справі №160/8501/21 в якості відповідача 2 - Нікопольський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.
ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, в матеріалах справи наявні заяви позивача від 29.09.2021р. (а.с.125), від 12.10.2021р. (а.с.140) в яких остання просить розглядати справу без її участі.
Представник відповідача 1 у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Представник відповідача 2 у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, у задоволенні позовних вимог просила відмовити.
Заслухавши представників відповідачів, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено, що 04.05.2012 року ОСОБА_3 Нікопольським МВ УМВС України у Дніпропетровській області видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 .
ОСОБА_3 , є законним представником - матір'ю неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим Виконкомом Менжинської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровський області 27.07.2012 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
ОСОБА_2 зареєстрована та мешкає разом з матір'ю ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання особи, виданою Покровською сільською радою Нікопольського району Дніпропетровської області 09.04.2021 р. за № 170.
30.03.2021р. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродж. с.Куршаб Узгенського району Ошської області, Киргизстан, звернулася до Нікопольського РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області із заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я своєї неповнолітньої доньки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродж. с.Олексіївка, Нікопольського району Дніпропетровської області.
За результатами розгляду вказаної заяви, Нікопольський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області листом від 13.04.2021р. за №1234.1.768/000324-21 (оскаржуване рішення) повідомив позивача, що відповідно до пп.2 п.35 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 р. № 152, у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку, заявник подає свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, та, якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру). Довідка про реєстрацію особи громадянином України на ім'я дитини, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не подавалась.
У вказаному листі зазначено, що: «13.04.2021 року на підставі п.35, п.82 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 р. № 152, Нікопольським РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову в оформленні паспорта громадянина України для виїду за кордон Вашій доньці, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У відповідності до п.83 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 р. № 152, оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я Вашої доньки, ОСОБА_2 , буде можливим після усунення обставин, у зв'язку з якими Вам було відмовлено в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон Вашій доньці».
Отримавши вказане рішення Нікопольського РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області, позивач листом від 20 квітня 2021 року відправила на адресу Нікопольського районного відділу ГУ ДМС України лист з проханням оформити її доньці паспорт громадянина України для виїзду за кордон, до якого долучила оригінал довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 від 09.04.2021р. № 170, видану Покровською сільською радою Нікопольського району Дніпропетровської області. У вказаному листі, позивач також зазначила, що рішення Нікопольського РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області про відмову в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон не містить номера та дати.
У листі Нікопольського РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області №1234.1-964/000324-21 від 12.05.2021р. зазначено, що: «На Вашу заяву від 20.04.2021 року відносно оформлення не належним чином повідомлення про відмову в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я доньці ОСОБА_2 , Нікопольський РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області повідомляє, що згідно Закону України « Про електронні документи та електронний документообіг», ДМС України запроваджено електрону реєстрацію вхідної та вихідної кореспонденції.
Тому в наданому Вам повідомлені про відмову в оформленні Вашій доньці паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дата, номер вихідної кореспонденції нанесено системою електронного документообігу та підписаний посадовою особою кваліфікованим електронним підписом з нанесення QR-кода, що містяться в правому нижньому кутку документа».
Під час розгляду справи, судом також досліджені наявні в матеріалах справи докази, які у т.ч. були витребувані від відповідача ухвалою суду, зокрема: - документів на підставі яких здійснювалось документування ОСОБА_3 паспортом громадянина України серії НОМЕР_4 ; - документи, що підтверджують перевірку архівних обліків Нікопольського РВ ГУДМС України в Дніпропетровській області та результати такої перевірки; - інформацію про реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 ; - результати здійснення перевірки за всіма наявними обліками територіальних органів/підрозділів ДМС України, у тому числі проведена перевірка щодо факту постійного проживання ОСОБА_3 на території України станом на 24.08.1991 (13.11.1991), документування паспортом громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року, паспортом громадянина України, набуття/прийняття до громадянства України, оформлення дозволу на імміграцію, документування посвідкою на постійне або тимчасове проживання в Україні вказаної особи та її батьків; - запит від 22.01.2020 за вих.№ 1234.1-128/1234-20 на адресу Посольства Киргизької Республіки в Україні; - відповідь на Запит від 22.01.2020 за вих № 1234.1-128/1234-20 на адресу Посольства Киргизької Республіки в Україні; - результатами проведення перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності до громадянства України належність ОСОБА_3 до громадянства України; - висновок службової перевірки «Про оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 з порушенням чинного законодавства», сформований начальником Нікопольського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.
Не погодившись з прийнятим рішенням Нікопольського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області від 13.04.2021р. за №1234.1.768/000324-21 позивач оскаржив правомірність його прийняття до суду.
Закон України "Про громадянство України" відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб. (далі по тексту - Закон № 2235-III)
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону № 2235-III документами, що підтверджують громадянство України є: 1) паспорт громадянина України; 3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 4) тимчасове посвідчення громадянина України; 6) дипломатичний паспорт; 7) службовий паспорт; 8) посвідчення особи моряка; 9) посвідчення члена екіпажу; 10) посвідчення особи на повернення в Україну.
06 грудня 2012 року набрав чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 року № 5492-УІ (далі -Закон № 5492-УІ), який визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 вищезазначеного Закону, документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), є наступні, а саме: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону, суспільні відносини, пов'язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.
Частинами 1, 2 статті 22 Закону № 5492-УІ закріплено, що паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 року № 152 (далі - Порядок № 152).
Відповідно до п. 1 Порядку № 152 паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі - паспорт для виїзду за кордон) є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на ім'я якої він оформлений, і дає право такій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Паспорт для виїзду за кордон виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій.
Згідно з п. 2 Порядку № 152 кожен громадянин України має право на отримання паспорта для виїзду за кордон.
За умовами п. 7 Порядку № 152 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта для виїзду за кордон здійснюються:
1) особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто;
2) особі, яка не досягла 16-річного віку, особі, яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви-анкети одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники); у разі оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон у закордонній дипломатичній установі - на підставі заяви-анкети одного з батьків/законних представників та письмової згоди другого з батьків/законних представників, яка надається під час подання документів (заява від другого з батьків/законних представників не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства чи за наявності виданої органом державної виконавчої служби довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців). У разі відсутності другого з батьків під час подання документів така заява подається нотаріально засвідченою. Якщо батьки не перебувають у шлюбі, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта для виїзду за кордон здійснюється на підставі заяви-анкети того з них, з ким проживає особа;
3) особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я та яка потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, - на підставі заяви-анкети особи або її законного представника.
Згідно з п. 8 Порядку № 152 паспорт для виїзду за кордон видається:
1) не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання;
2) не пізніше ніж через сім робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання;
3) у строк до трьох місяців - у разі оформлення заяви-анкети в закордонній дипломатичній установі;
4) у строк до трьох робочих днів - у зв'язку з необхідністю термінового виїзду за кордон, пов'язаною з нагальною потребою в лікуванні від'їжджаючого, від'їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном;
5) у строк до 10 робочих днів - у разі виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини - громадянина України.
У відповідності до п. 10 Порядку № 152 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон територіальними органами/ територіальними підрозділами ДМС здійснюються через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).
Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон закордонною дипломатичною установою здійснюються у взаємодії з Головним обчислювальним центром Реєстру та Центром.
Згідно із п. 11 Порядку № 152 порядок взаємодії ДМС, закордонної дипломатичної установи з Центром встановлюється шляхом укладення відповідних договорів згідно з вимогами статті 4 Закону України "Про захист персональних даних".
Порядок взаємодії територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС з центрами надання адміністративних послуг встановлюється шляхом укладення відповідних договорів згідно з вимогами статті 4 Закону України "Про захист персональних даних".
Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС та відомчої інформаційної системи МЗС (далі - відомчі інформаційні системи). (п. 12 Порядку № 152)
Відповідно до п. 13 Порядку № 152 для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.
За умовами п. 14 Порядку № 152 до заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон: 1) прізвище, власне ім'я та по батькові (далі - ім'я); 2) дата народження; 3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село); 4) стать; 5) дата та підстави набуття громадянства; 6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності); 7) відцифрований образ обличчя особи; 8) відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними, та осіб, які не досягли 14-річного віку). Підпис осіб з фізичними вадами вноситься за їх бажанням. Підпис осіб, які не можуть пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, - вноситься із застосуванням засобів Реєстру шляхом сканування; 9) відомості про отримання відцифрованих відбитків пальців рук (відцифровані відбитки пальців рук особи не отримуються до досягнення нею 12-річного віку та у разі, коли особа не може пересуватися самостійно у зв'язку із тривалим розладом здоров'я та потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку); 10) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири); 11) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти; 12) реквізити документа, на підставі якого оформлюється паспорт для виїзду за кордон; 13) відомості про законного представника особи (ім'я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує його повноваження); 14) відомості про сплату адміністративного збору (консульського збору) або про звільнення від його сплати; 15) дата заповнення заяви-анкети.
Приписами п. 16 Порядку № 152 встановлено, що ДМС має право отримувати інформацію про особу з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації особи у зв'язку з оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта для виїзду за кордон відповідно до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Доступ до такої інформації здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах".
У разі відсутності можливості надання ДМС прямого доступу до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, або направлення запитів захищеними каналами зв'язку одержання відомостей про особу здійснюється шляхом надсилання запитів та надання відповідей на них на паперових носіях.
Відповідно до п. 18 Порядку № 152 у разі відсутності в ДМС інформації про належність особи до громадянства України територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС проводить перевірку факту належності особи до громадянства України, у тому числі шляхом надіслання до МЗС, закордонної дипломатичної установи запитів щодо набуття особою громадянства України, перебування на постійному/тимчасовому консульському обліку, оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.
У разі відсутності в закордонній дипломатичній установі інформації про належність особи до громадянства України закордонна дипломатична установа проводить перевірку факту належності особи до громадянства України, у тому числі шляхом надіслання до територіального органу/ територіального підрозділу ДМС запитів щодо набуття особою громадянства України та оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.
Згідно із п. 19 Порядку № 152 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон в Україні подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.
Подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон здійснюється лише до територіального органу або територіального підрозділу ДМС у разі:
втрати або викрадення паспорта для виїзду за кордон, або виникнення обставин (подій), у зв'язку з якими він підлягає обміну, під час перебування в Україні особи, яка постійно проживає за кордоном;
якщо особа не може пересуватися самостійно у зв'язку із тривалим розладом здоров'я та якщо особа потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку (якщо така особа не отримувала паспорта громадянина України, оформленого із застосуванням засобів Реєстру);
оформлення документів для виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини - громадянина України.
Документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за місцем звернення.
Відповідно до п. 21 Порядку № 152 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон особам, які проживають в Україні, здійснюються територіальними органами та територіальними підрозділами ДМС, а особам, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном, - закордонною дипломатичною установою.
За умовами п. 24 Порядку № 152 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35 і 52 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа, уповноважений суб'єкт інформують заявника про відмову в прийнятті документів із повідомленням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Якщо під час прийому документів заявник надав документ, що посвідчує особу та підтверджує належність до громадянства України, який, за даними відомчої інформаційної системи, визнано недійсним відповідно до підпунктів 5-8 пункту 89 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта здійснює його вилучення відповідно до пункту 88 цього Порядку.
Відповідно до п. 33 Порядку № 152 у разі прийняття рішення про відмову в розгляді документів, прийнятих уповноваженим суб'єктом, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС не пізніше наступного робочого дня надсилає уповноваженому суб'єкту письмове повідомлення про відмову в їх розгляді із зазначенням підстав відмови з метою подальшого вручення заявнику.
Згідно із п. 35 Порядку № 152 заявник для оформлення паспорта для виїзду за кордон в Україні подає такі документи:
1) паспорт громадянина України (для особи, яка досягла 14-річного віку та проживає в Україні);
2) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, - у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку. Якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру);
3) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, - у разі подання документів законним представником, крім випадків, коли законним представником є один із батьків;
4) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
5) у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 12-річного віку, або особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я та яка потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, - може бути подано одну кольорову фотокартку розміром 10-15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування. Фотокартка повинна відповідати вимогам Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.
Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон. (п. 43 Порядку № 152)
За умовами п. 44 Порядку № 152 ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.
Пошук інформації в Реєстрі щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
У разі подання для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон паспорта громадянина України зразка 1994 року ідентифікація особи здійснюється, зокрема, за даними, що містяться в картотеках територіального підрозділу ДМС.
Якщо паспорт громадянина України зразка 1994 року був виданий територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету, працівник територіального підрозділу ДМС порівнює дані особи та її фотозображення з даними, наведеними в заяві про видачу такого паспорта, та вклеєною до неї фотокарткою і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі такого паспорта не пізніше наступного дня після приймання до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС.
Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними, наведеними в заяві про видачу такого паспорта, та вклеєною до неї фотокарткою. У графі "Службові відмітки" заяви про видачу паспорта проставляється відмітка із зазначенням реквізитів запиту та назви територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який здійснює оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон.
За результатами перевірки надається відповідь територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, за встановленою МВС формою, а заява про видачу паспорта сканується до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі коли під час порівняння фотозображення із фотокарткою не встановлено тотожність зображеної на них особи або виявлено невідповідність відомостей, зазначених у запиті, даним, наведеним у заяві про видачу такого паспорта, про це повідомляється територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, для з'ясування обставин виникнення розбіжностей та вжиття додаткових заходів з ідентифікації особи. За наявної можливості територіальний підрозділ ДМС здійснює приведення написання імені особи, дати народження або місця народження, які містяться в заяві про видачу паспорта та в облікових документах територіального підрозділу ДМС, у відповідність з відомостями, які внесені до паспорта громадянина України та поданих документів заявника.
За результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні.
Згідно із п. 45 Порядку № 152 ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
У разі відсутності прямого доступу до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС протягом одного робочого дня з дня прийняття заяви-анкети до розгляду заповнює електронну форму запиту та надсилає його до відповідного органу, установи, організації, територіального органу/територіального підрозділу ДМС.
Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів з дня його надходження. За результатами перевірки готується відповідь та надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який надіслав запит.
Строк надання відповіді не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня надходження запиту.
У разі термінового оформлення паспорта для виїзду за кордон запит надсилається в день прийняття заяви-анкети до розгляду, а відповідь надається невідкладно в день надходження відповідного запиту.
За відсутності можливості надсилання запитів у електронній формі запити надсилаються на паперових носіях. Допускається надсилання запитів та отримання відповідей каналами відомчої електронної пошти.
Відповідно до п. 46 Порядку № 152 у разі ідентифікації особи у такий спосіб інформація про оформлення та видачу їй документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, яка зберігається на паперових носіях, сканується та вноситься до відомчої інформаційної системи ДМС.
Приписами п. 49 Порядку № 152 встановлено, що у випадку, якщо картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних обліках територіального органу ДМС, запити щодо перевірки документів та зазначеної заявником інформації надсилаються, зокрема, до МВС, Національної поліції, Мін'юсту, органів ДФС для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, картотек, у тому числі фотозображення особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.
Згідно із п. 50 Порядку № 152 рішення щодо оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності до громадянства України.
Приписами п. 82 Порядку № 152 встановлено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа має право відмовити заявнику в оформленні або видачі паспорта для виїзду за кордон, якщо:
1) особа не є громадянином України;
2) стосовно видачі паспорта для виїзду за кордон звернулася особа, яка не досягла 16-річного віку, або її законні представники/уповноважена особа, які не мають документального підтвердження повноважень на отримання паспорта для виїзду за кордон;
3) особа вже отримала два паспорти для виїзду за кордон, які є дійсними на день звернення (крім випадків, передбачених пунктом 22 цього Порядку);
4) заявник подав не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта для виїзду за кордон;
5) дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану заявником.
З аналізу наведених норм чинного законодавства, що регулюють порядок видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон вбачається, що після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон. За результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні.
З матеріалів справи вбачається, що 30.03.2021 ОСОБА_3 звернулась до Нікопольського РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області із заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я своєї неповнолітньої доньки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом № 1234.1-768/000324-21 від 13.04.2021 року Нікопольського РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області позивача повідомлено, що відповідно до пп.2 п.35 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 р. № 152, у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку, заявник подає свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, та, якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру). Довідка реєстрацію особи громадянином України на ім'я дитини, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не подавалась.
У вказаному листі зазначено, що: «13.04.2021 року на підставі п.35, п.82 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 р. № 152, Нікопольським РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову в оформленні паспорта громадянина України для виїду за кордон Вашій доньці, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У відповідності до п.83 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 р. № 152, оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я Вашої доньки, ОСОБА_2 , буде можливим після усунення обставин, у зв'язку з якими Вам було відмовлено в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон Вашій доньці.».
Судом встановлено, що за результатом перевірки підстав оформлення паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 04.05.2012р. Нікопольським РВ ГУМВС України в Дніпропетровській області на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Куршаб Узгенського району Ошської області Киргизстан 09.04.2021 року складено висновок службової перевірки №116/21, який було затверджено 21.06.2021 року.
У вказаному висновку встановлено наступне:
"11.03.2021 до Нікопольського РВ ГУДМС України в Дніпропетровській області, у зв'язку з документуванням паспортом громадянина України вперше звернувся ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с. Олексіївка Нікопольського району Дніпропетровської області (заява-анкета № 576678).
Під час звернення ОСОБА_6 надав документи передбачені пунктом 35 Порядку, у тому числі оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків заявника.
Зокрема, під час звернення заявником наданий паспорт громадянина України батька - ОСОБА_7 серії НОМЕР_5 , виданий 12.12.1997р. Нікопольським РВ УМВС України в Дніпропетровській області та паспорт громадянина України матері - ОСОБА_8 серії НОМЕР_6 , виданий 04.05.2012р. Нікопольським РВ УМВС України в Дніпропетровській області.
За результатом перевірок належності до громадянства України матері заявника - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Куршаб Узгенського району Ошської області Киргизстан встановлено, що остання на територію України прибула у 2003 році з Киргизької Республіки.
Згідно заяви про видачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 (ідентифікатор НОМЕР_12) документування ОСОБА_3 здійснювалось у зв'язку із зміною прізвища з " ОСОБА_3 " на підставі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_7 , виданого 05.03.2012 Менжинською сільською радою Нікопольського району Дніпропетровської області та паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого 02.12.2003р. Нікопольським МВ УМС України в Дніпропетровській області.
Встановити на підставі яких документів та у зв'язку з чим здійснювалось документування ОСОБА_3 паспортом громадянина України серії НОМЕР_4 не можливо, оскільки оригінал заяви про видачу вказаного паспортного документу від ліквідованого підрозділу відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Нікопольського РВ ГУМВС України в Дніпропетровській області до територіального підрозділу ГУДМС України в Дніпропетровській області не надходив.
Разом з тим, перевірка архівних обліків Нікопольського РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області показала, що згідно Книги обліку надходження та видачі бланків паспортів, яка велась ВГІРФО Нікопольського РВ ГУМВС в Дніпропетровській області у період з 18.09.2002 по 21.01.2005, інв. № відсутній, 02.12.2003р. здійснювалось списання бланку паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_3 .
Наявність у ОСОБА_3 паспорту громадянина України серії НОМЕР_4 підтверджена за даними БД "ДІС" ДМС України, а саме 18.02.2011 вказана особа на прізвище " ОСОБА_3 " на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , територіальним підрозділом 1234 (Нікопольський РВ ГУМВС України в Дніпропетровській області) документована паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_8 , терміном дії до 18.02.2021р., стан - вилучений 30.03.2021р.
За реєстраційними обліками ОСОБА_3 у період з 23.12.2003 по 28.04.2005 за паспортом громадянина України серії НОМЕР_4 значилась зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 , зазначене підтверджується будинковою книгою, яка знаходиться у власників житла, розташованого за вказаною адресою. Інформація звідки прибула ОСОБА_3 на вище вказану адресу у будинковій книзі відсутня. 31.05.2005р. ОСОБА_3 за паспортом громадянина України серії НОМЕР_4 зареєструвалась за адресою: АДРЕСА_1 , та згідно даних, наданих органом реєстрації Приміської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, на теперішній час значиться зареєстрованою за вказаною адресою.
Дані про вище вказане зареєстроване місце проживання ОСОБА_3 внесено у заяву про видачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 та їх підтверджено відомостями, які вміщені до паперової картотеки відділу обліку моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції ГУДМС України в Дніпропетровській області.
Для з'ясування обставин, на підставі яких документів ОСОБА_3 оформлено паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 та перевірки її належності до громадянства України здійснена за всіма наявними обліками територіальних органів/підрозділів ДМС України, у тому числі проведена перевірка щодо факту постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 (13.11.1991), документування паспортом громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року, паспортом громадянина України, набуття/прийняття до громадянства України, оформлення дозволу на імміграцію, документування посвідкою на постійне або тимчасове проживання в Україні її батьків: батька - ОСОБА_11 та матері - ОСОБА_12 (інші дані не відомі).
За результатом отриманих відповідей факту щодо постійного проживання ОСОБА_3 та її батьків на території України станом на 24.08.1991 або 13.11.1991 не встановлено, батьки - ОСОБА_11 , ОСОБА_12 паспортами колишнього СРСР зразка 1974 року та паспортами громадянина України на території України не документувались.
ОСОБА_3 та її батьки за обліками територіальних органів/підрозділів ДМС України серед осіб, які документовані посвідками на постійне або тимчасове проживання документованими не значяться, дозвіл на імміграцію в Україну не отримували, заяви або клопотання щодо належності, набуття, прийняття до громадянства України не подавали.
Враховуючи відсутність даних щодо факту постійного проживання ОСОБА_3 та її батьків на території України, а також з метою встановлення її статусу, 22.01.2020 за вих. № 1234.1-128/1234-20 на адресу Посольства Киргизької Республіки направлений відповідний запит. У відповідь Посольством Киргизької Республіки в Україні повідомлено про факт документування 01.12.1999 року ОСОБА_3 паспортом громадянина Киргизької Республіки зразка 1994 року № НОМЕР_9 з дорученням підтверджуючого документу, а саме заяви про видачу паспорта. Додатково Посольством Киргизької Республіки в Україні повідомлено про те, що вказана особа зареєстрованою на території Киргизької Республіки на момент перевірки не значиться. З питань щодо виходу з громадянства на адресу компетентних органів Киргизької Республіки не зверталась. Відповідно до Закону Киргизької Республіки "Про громадянство Киргизької Республіки" № 70 від 21 травня 2007 року, є громадянкою Киргизької Республіки. Згідно заяви про видачу паспорта № НОМЕР_9 ОСОБА_3 була документована, у зв'язку із досягненням віку на підставі свідоцтва про народження серії НОМЕР_10 .
Перевіркою даних, внесених до заяв про видачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 та паспорта громадянина Киргизької Республіки № НОМЕР_9 , встановлені розбіжності, а саме у графі 2 заяви про видачу паспорта № НОМЕР_9 "число, місяць, рік народження" зазначена дата народження ІНФОРМАЦІЯ_4 , що не співпадає з датою народження зазначеною у заяві про видачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 . Однак при порівнянні фотозображень, які містяться у заявах, підтверджується тотожність особи.
Враховуючи зазначене, за результатом проведеної перевірки доведений факт перебування ОСОБА_3 у громадянстві Киргизької Республіки та документування її особи паспортним документом цієї держави, що є підставою вважати паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 оформленим з порушенням вимог законодавства."
Згідно з висновком № 116/21:
"- паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 вважається оформленим у порушення вимог чинного законодавства про громадянство України та пунктів 6, 8, 21 Інструкції, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 вважається оформленим у порушення вимог пункту 5 розділу 1, пункту 16 розділу 4 Порядку, затвердженого наказом 600;
- відповідно до абзацу 9 пункту 108 Порядку, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , який оформлено у порушення вимог чинного законодавства є недійсним, підлягає вилученню, анулюванню та знищенню."
Отже, паспорти громадянина України, що були видані позивачу та, які підтверджували її належність до громадянства України у встановленому порядку визнані такими, що оформлені з порушенням вимог чинного законодавства України, а паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 є недійсним, підлягає вилученню, анулюванню та знищенню.
Суд зазначає, що Нікопольським РВ Головного управління ДМС України в Дніпропетровській області вживалися дії щодо повідомлення ОСОБА_2 про те, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 відповідно до службового висновку є таким, що оформлено у порушення вимог чинного законодавства є недійсним, підлягає вилученню, анулюванню та знищенню, що підтверджується Запрошенням від 06.07.2021р., яке отримане позивачем 08.07.2021р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.145, 149).
Також, суд зазначає, що висновок службової перевірки № 116/21 складений та погоджений 09.04.2021 року, тобто до прийняття рішення Нікопольського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області від 13.04.2021р. за №1234.1.768/000324-21 про відмову в оформленні паспорта громадянину України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_2 . Висновок затверджений директором Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України М. Гарник 21.06.2021 року.
Водночас вказаний висновок є чинним, доказів його оскарження суду не надано.
Як було зазначено вище, приписами пп.2 п.35 Порядку від 07.05.2014 р. № 152 встановлено, що у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку, заявник подає свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, та, якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру).
Довідка про реєстрацію особи громадянином України на ім'я дитини, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не подавалась, доказів протилежного матеріали справи не містять.
З огляду на зазначене, для видачі паспорта громадянина України для виїзду закордон на ім'я неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , позивачці необхідно було надати довідку про реєстрацію особи громадянином України на ім'я дитини, ОСОБА_2 відповідно до п.п. 2 п. 35 Порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 р. № 152, проте зазначеного позивачкою зроблено не було.
Таким чином, Нікопольським РВ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області на підставі п.35, п.82 Порядку № 152, ОСОБА_3 оскаржуваним рішенням правомірно відмовлено у видачі паспорта громадянина України для виїзду закордон на ім'я неповнолітньої доньки ОСОБА_2 .
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість рішення Нікопольського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області від 13.04.2021р. за №1234.1.768/000324-21 про відмову в оформленні паспорта громадянину України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем не підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Виходячи із меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_11 ), яка діє в інтересах ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (49000, м.Дніпро, вул.В.Липинського, 7, код ЄДРПОУ 37806243), Нікопольського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (53200, Дніпропетровська обл., м.Нікополь, вул.Микитинська, 5) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова